Proč (ne)existuje čas (velmi jednoduše)

Britský fyzik Julian Barbour napsal místy náročnou knihu Konec času. V ní vysvětluje, že čas neexistuje. Chcete jeho výkladu snadno porozumět a zjistit, má-li pravdu? Její základní myšlenky se totiž dají vyložit velmi názorně.

Že čas neexistuje je tajemná a proto vábivá myšlenka. Zdá se nepochopitelná, je ale velmi prostá. Abychom uvedli jednoduchý příklad, na kterém Barbourova myšlenka hezky vynikne, vezměme jeho vysvětlení, že Johanes Kepler vůbec nepotřeboval při formulaci svých zákonů oběhu planet používat čas. Skutečně si můžeme ukázat třeba 2. Keplerův zákon bez času (viz obrázek níže).

Není teď podstatné, co tento zákon říká. Jde jen o to, že nezobrazuje polohu planet (třeba Zemi) v pohybu, tedy v čase, ale v jakémsi bezčasí: Všechny její polohy na oběžné dráze vidíme najednou. K popisu její dráhy tedy Kepler čas skutečně nepotřeboval. Oběh planet je něco tak stálého, nezávislého na čase, tedy atemporálního, jako třeba 1+1=2, ne?

Je ale velmi snadné nahlédnout, jak elementární chybou v uvažování toto pojetí je. A můžeme to ilustrovat třeba fotografií níže. Když uděláme fotku, paměťový záznam, který zachytí určitý časový úsek (v případě nočního snímku světel aut níže třeba několik minut), pochopitelně se obraz na fotografii nehýbe. To však nikterak neznamená, že se nehýbala ani ta auta. V realitě tedy čas pochopitelně běžel, fotka je ale pouze strnulý nehybný obrázek, kde čas není patrný, pohyb nelze vidět. Copak když vyfotíme cokoliv v pohybu, přestane se to hýbat proto, že se to nepohybuje na obrázku?

Stejně jako je atemporální, tedy bezčasová fotografie, je nejednou i matematika nezávislá na čase. V případě Keplera se dá jeho 2.zákon vyjádřit geometricky tak, jak je ukázáno na prvním obrázku. Tento zákon říká, že P1 =P2. Není v ní tedy žádný čas, že? Ale je! Jen je poněkud skrytý. P1 a P2 jsou totiž plošné rychlost planet, a rychlost je zde plocha za čas! A znázorněná elipsa není nic jiného, než dráha pohybu planety ("fotka" tohoto pohybu za celý rok). Tento oběh se děje v čase, bez něj není možný. Bez času bychom měli jen jednu polohu planety a žádné Keplerovy zákony. Jejich pouhá existence je tak naopak důkazem, že je čas reálný.

Zmíněný obrázek je pouze geometrický graf pohybu v čase. A rovnice P1 =P2, přestože přímo čas neobsahuje, neboť je to rovnost ploch, by bez času vůbec nevznikla. Znovu to zdůrazňujeme proto, že tato prostá chyba se v knize Juliana Barboura opakuje a někdy je skrytá pod daleko hůře proniknutelnou vrstvou složitější matematiky, či pokročilejší fyziky. Podstata tohoto omylu je však stále takto prostá.

Když se podíváme na bezčasové matematické rovnice (jako třeba na tu výše), je zřejmé, že od času abstrahují, neboli si čas odmyslí (stejně jako si jej "odmyslí" fotografie). Usuzovat z toho, že v realitě čas není, je jemně řečeno zvláštní. Je to jako se rozhodnout, že nebudeme registrovat barvy okolních předmětů, což pochopitelně třeba v geometrii děláme, a z toho pak usuzovat, že předměty v realitě žádné barvy nemají. Nebo dělat sčítání lidu, ve kterém se sleduje jen počet lidí, pohlaví, národnost a tak dále, a na základě těchto údajů prohlašovat, že lidi nemají hlavy, ruce a nohy, neboť nic takového v těchto údajích není.

Slunce ze přibližně na 5 miliard let stane rudým obrem a pohltí Merkur, Venuší a Zemi.

A ještě nakonec poznamenejme, že i tyto trvalé "bezčasové" záznamy jako fotografie či nákres orbitů planet, ani tak moc bezčasové nejsou. Papírová černobílá fotografie žloutne, barevné fotky vyblednou, papír nevydrží věčně, o čemž by archeologové mohli vyprávět. I ony podléhají zubu času. A kdyby někdo namítal, že v digitální podobě tomu tak není, můžeme ho poslat na přednášku o uchování počítačových dat. Optická média vydrží maximálně několik desítek let, magnetická nejsou taky věčná. Dokonce se na tom dobře živí některé firmy, které za těžké peníze uchovávají data ve speciálních podzemních bunkrech na speciálních nosičích. Ani tady ale neexistuje žádné "perpetuum mobile", tedy žádný záznam, který by vydržel věčně. 2. zákon termodynamický spolehlivě destruuje vše (roste entropie všeho), proti čemuž je jediná obrana, a to že se údaje opakovaně kopírují a tím se vlastně restaurují, obnovují. Do této problematiky můžete nahlédnout třeba v článku Dlouhodobá archivace digitálních dat – od teoretických úvah k praktické realizaci? Čas tedy i zde stále pracuje.

Jenže to jsou hmotné nosiče, namítnete. A co abstraktní matematika či geometrie. Keplerovy zákony jsou přece absolutní, bezčasové, budou platit stále. Ale kdepak. Obrázek eliptické oběžné dráhy je přece jen zjednodušení, jeho zdánlivá úplná stálost je iluze způsobená jeho (ne)přesností. Čas se tu projeví už tak, že planety před několika miliardami let vznikly, předtím proto nemohly obíhat po svých neměnných drahách. Dále, za několik miliard let se Slunce změní v rudého obra a pohltí Merkur, Venuši a zřejmě i Zemi (viz obrázek výše). A pochopitelně se dráhy planet též nepatrně mění. Třeba dráha Merkuru vytváří stáčením jeho perihélia růžici (viz obrázek níže), a každá planeta rotuje a má vnitřní tření, což její pohyb ovlivňuje. Stejně jako třeba před mnoha milióny let musel dopad meteoritu, který vyhubil dinosaury, také poněkud upravit dráhu Země, když už nevzpomínáme ten ohromný náraz obrovského tělesa do Země, jehož zbytek dnes nazýváme Měsíc.

Merkur obíhá kolem Slunce v růžici, stáčející se elipse.

Tedy v realitě čas není iluzí, iluzí je naopak představa, že čas je iluze. :-) Ona také neexistence času nejde nijak experimentálně ověřit a zhola nic logického ani empirického z ní neplyne, tedy kromě Wiki záznamu o Barbourově knize. :-)

A kdybyste byli smutní, že jedno tajemství kolem času už jím není, můžeme nabídnout mnohé další záhady kolem tohoto pojmu:

Kde neexistuje čas a teplota, jak to spolu souvisí a proč tomu skoro nikdo nerozumí
Proč neexistuje prostoročas
Chybička pana Einsteina aneb proč není současnost jen iluze
Potřebujeme čas? A existuje vůbec?
Proč čas není čtvrtá dimenze
Vidíme hvězdy v minulosti, nebo v současnosti?
Opravdu měří atomové hodiny čas tak přesně? A měří vůbec čas?
Nadsvětelná rychlost, obrácení směru čas? Jak prosté, milý Watsone.

A koho by zajímaly Barbourovy názory více a nevládne angličtinou k přečtení jeho knihy, ten může shlédnout přednášku doktora Svítka "Máte problémy s časem? Zkuste to bez času!".

 

Autor: Jan Fikáček, Ph.D. | úterý 16.6.2020 9:11 | karma článku: 44,43 | přečteno: 6983x

Další články autora

Jan Fikáček, Ph.D.

Je čas jen iluze? A co vše je iluze?

Myšlenku, že čas je jen iluze, vypustil do světa ve své knize Konec času Julian Barbour. Pojďme nad věcí trochu pouvažovat. Někdy stačí pár prostých úvah, které nastíní, jak to asi je.

10.6.2025 v 9:07 | Karma: 13,11 | Přečteno: 459x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Zase pogrom v ghettu, tentokrát v Gaze :(

Židovskou historií se jako červená nit linou pogromy na Židy a také to, že jsou Židé často zatlačeni do uzavřených ghett. Myslíte si, že je něco takového minulostí? Bohužel ne. :(

3.6.2025 v 9:04 | Karma: 18,27 | Přečteno: 618x | Diskuse | Politika

Jan Fikáček, Ph.D.

Co chtěl říci Schrödinger svojí živě-mrtvou kočkou

Je to ironie. Když Erwin Schrödinger krátce popsal ve svém článku z roku 1935 svůj slavný myšlenkový experiment s kočkou v superpozici, měl pro něj úplně jiný význam, než jaký mu obvykle přikládáme dnes.

27.5.2025 v 9:07 | Karma: 21,59 | Přečteno: 690x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Jak Kantova antinomie dokazuje, že „nekonečno“ existuje

V minulém blogu nám Kant dokázal, že nekonečno neexistuje. Dnes nám překvapivě dokáže naopak, že „nekonečno“ existuje. Myslíte si, že je v tom rozpor? Ale není. V blogu se dozvíte, jak to vše do sebe dokonale logicky zapadá.

20.5.2025 v 9:07 | Karma: 21,50 | Přečteno: 462x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Jak Kantova antinomie dokazuje, že nekonečno neexistuje

Ve své středeční přednášce „Tajemný svět za Schrödingerovou kočkou a nekonečnem“ v Polsku jsem udělal malý neúplný seznam géniů, kteří ukázali, že aktuální nekonečno neexistuje. Po Aristotelovi a Galileovi je tam i Immanuel Kant.

13.5.2025 v 9:07 | Karma: 22,02 | Přečteno: 608x | Diskuse | Věda

Nejčtenější

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

11. června 2025

Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...

Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali

8. června 2025  17:40,  aktualizováno  18:49

Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  16:42

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

Na Rakovnicku boural známý podnikatel a miliardář. Řidič druhého auta zemřel

6. června 2025  16:50,  aktualizováno  17:10

Při tragické nehodě ve středu 4. června u Nového Strašecí na Rakovnicku se těžce zranil jeden z...

Trefili jsme Rusům základnu s letouny, které jim ještě zbyly, hlásí Ukrajinci

6. června 2025  10:46

Sledujeme online Ukrajinská armáda oznámila, že zasáhla vojenská letiště v ruském Engelsu a Ďagilevu a sklad...

Írán v odvetě odpálil na Izrael stovku raket, po celé zemi zněly sirény

13. června 2025  18:19,  aktualizováno  14.6

Sledujeme online Írán v pátek večer odpálil na Izrael asi 150 raket, uvedla izraelská média s odkazem na armádu. Po...

Zelenina na stánku, prodavač nikde. Lidé zaplatí sami, nebojí se farmářka

14. června 2025

Mladá farmářka Hana Sahulová Součková se rozhodla k ojedinělému kroku. Svou zeleninu a bylinky z...

„Chtěla jsi bydlet, tak bydlíš ve vile.“ Jak žije aktér bitcoinové kauzy Jiřikovský

14. června 2025

Premium Tomáš Jiřikovský, odsouzený provozovatel darknetového tržiště, nakupoval přes příbuzné luxusní auta...

Vstávat! Právě začala válka s Íránem. Jak se v Izraeli připravují na odvetu

14. června 2025

Premium Od naší spolupracovnice v Izraeli Ticho noci přerušily sirény a výzvy k úkrytu. Izrael spustil útok na íránský jaderný program,...

  • Počet článků 333
  • Celková karma 20,52
  • Průměrná čtenost 3045x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen) na FB. jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.