Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kde čas čas od času mizí

Tvrzení, že čas ve skutečnosti neexistuje, jen jsme si ho vymysleli, je velmi populární. Pokusme se zjistit, kde čas přestává existovat. Pomůže nám k tomu kvantová mechanika a teorie relativity.

V kvantové mechanice funguje tzv. retro-kauzalita, tedy situace, že budoucnost ovlivňuje současnost. V normálním životě je tomu právě naopak. Třeba se rozmáchneme plácačkou a trefíme mouchu, kterou rozplácneme. Nebo upustíme sklenici, což způsobí, že se rozbije. Nezažijeme situaci, kdy se střepy sklenice ze země samy spojí v celou sklenici, která vyskočí do naší nešikovné ruky. Nebo že se rozplácnutá moucha změní v mouchu živou a ta zvedne plácačku s naší rukou. Ovšem v kvantové mechanice takové procesy proti směru času existují. Jak je to možné?

Slyšeli jste o kvantové provázanosti? Ta spojuje chování dvou částic, které mohou být vzdálené klidně tisíce kilometrů od sebe. Poprvé na ni upozornil Albert Einstein ve svém článku (společně s Podolským a Rosenem) v roce 1935.Ukázal, že buď není kvantová mechanika úplná nebo neexistuje kvantová provázanost. Že kvantová provázanost existuje (a proto není kvantové mechanika úplným popisem) teoreticky dokázal svou nerovností John Bell v roce 1964, což bylo také následně několikrát experimentálně potvrzeno.

Kvantová provázanost spojuje částice nadsvětelnou rychlostí. Tedy, zatím se nám nepodařilo tuto rychlost přesněji změřit, takže někteří hovoří dokonce o okamžitém působení, tedy vlastně o nekonečné rychlosti. V experimentální vědě je ale představa něčeho nekonečného nevědecká a tedy nemožná. Zkuste si představit, jak by se testovala nekonečná rychlost. Není to možné, protože k měření takové rychlosti bychom potřebovali měřit čas absolutně přesně, tedy s nekonečnou přesností (třeba na nekonečně mnoho desetinných míst v sekundách). Jakákoliv nenulová nepřesnost už znamená rychlost konečnou. Ale praxe nám bez výjimky říká, že každé měření má určitou chybu. Experimentálně tedy není možné nekonečnou rychlost potvrdit, a experiment je to, co ve fyzice definitivně rozhoduje. Provázanost je tedy zaručeně (jen) rychlejší než světlo (jeden ne zrovna ideální experiment změřil, že nejméně 10 000x).

A teď se vraťme výkladem k důvěrně známé situaci, přičemž si ale vysvětlíme jeden z dopadů kvantové provázanosti. Jistě jste někdy jeli vlakem a ve stanici jste zastavili. Kolem vás pak projížděl další vlak. Představte si, že je na něm přilepený film s obrovskými filmovými políčky a na tom filmu je zachycen např. právě pád sklenice a její rozbití. Vy s vlakem stojíte a pozorujete pohyb na filmu, který se děje normálně, nejdřív sklenice padá a pak se rozbije.

Když bychom se dívali na film přilepený na vedlejším vlaku, mohl by ten film běžet v normálním směru a normální rychlostí, zpomaleně, stát nebo i běžet obráceně. Záleží na tom, jak se vlak s filmem a vlak ve kterém sedíme, budou pohybovat.

Je ale zcela jasné, že když by váš vlak nestál, ale pohyboval se rychlostí menší než vlak s filmem, uviděli bychom film zpomaleně. A kdyby oba vlaky jely vedle sebe stejnou rychlostí, film by stál, neviděli byste žádný pohyb. Čas (v tom filmu) by vlastně zmizel. To je jedna ze situací, ze které vyplývá představa, že čas neexistuje. Děje se to třeba na horizontu černé díry nebo při rychlosti světla (které ovšem nemůžeme dosáhnout - podrobněji v textu Proč má teorie relativity problém s rychlostí světla).

Uvědomme si ale, že se čas zde znázorněný pohybem druhého vlaku nezastavil, oba vlaky jedou. Jen se jejich rychlosti vyrovnaly, z čehož vznikl dojem, že se čas zastavil, tedy že v dané situaci neexistuje. To ale není žádný argument pro neexistenci času. Stejně jako argument, že jsou základní fyzikální rovnice časově symetrické, tedy neznají směr času nebo dokonce vůbec čas nezahrnují - podrobnější výklad v blogu Proč (ne)existuje čas (velmi jednoduše).

Je také jasné, že kdyby náš vlak jel rychleji než vlak s filmem, běžel by film (pro nás) pozpátku, a protože ten film reprezentuje čas, znamená to běh času pozpátku. Opravdu bychom viděli, jak se střepy ze země zvednou, spojí se v celou sklenici a ta pak vyskočí nahoru. Vlastně bychom viděli jak budoucnost způsobuje současnost a minulost. To je tzv. retro-kauzalita.

A kvantová provázanost je rychlejší než světlo, je to vlastně tachyonové působení, je to vlak, který jede rychleji než vlak s filmem, tedy čas. Proto z jejího hlediska veškerý náš čas běží pozpátku. To ale vůbec neznamená, že čas neexistuje. Jen existuje jiný čas, který je rychlejší než náš obvyklý fyzikální čas. Nazvěme jej třeba časem provázanosti.

Jestli vás zajímá téma času, můžete si o něm přečíst více v blozích:
Kde neexistuje čas a teplota, jak to spolu souvisí a proč tomu skoro nikdo nerozumíPotřebujeme čas? A existuje vůbec?Může čas běžet zpět a couvá skutečně nebo zdánlivě?Jak zastavit fyzikální časJe čas jen iluze? (7 minut)-----------------------------------------------------------------------------

Pro experty: Mimochodem, výše jsme uvedli odkaz na kvantovou provázanost, přesněji EPR paradox na Wikipedii, ale je nutné Wikipedii v české verzi opravit v tom, že se tam píše, že "žádné neznámé proměnné neexistují", čímž se myslely Einsteinovy tzv. skryté proměnné. Stačí se podívat na stejný záznam v anglické verzi Wikipedie, kde se píše "any local hidden-variable", tedy že neexistují žádné lokální skryté proměnné. Slovem lokální se myslí takové, které působí nanejvýš rychlostí světla. Jenže kvantová provázanost je nelokální, tedy rychlejší než světlo. Takže báchorka, že Einstein odmítal kvantovou mechaniku není pravdivá. On naopak šel za kvantovou mechaniku a načrtl základy kvantové mechaniky, které překonávají její současné neurčitostní chápání zavedené Bohrem, Heisenbergem a spol. Milý Einstein měl tedy zase pravdu, což byl i názor zde zmíněného Johna Bella, který se mylně uvádí jako ten, kdo dokázal, že se Einstein mýlil. Ten dokonce prohlásil, že Bohr a Heisenberg vymyli fyzikům mozky. Oni ale jen navrhli zjednodušenou a neúplnou podobu kvantové mechaniky, která bude časem překonána.

Autor: Jan Fikáček, Ph.D. | středa 2.6.2021 9:02 | karma článku: 27,47 | přečteno: 1976x
  • Další články autora

Jan Fikáček, Ph.D.

Nekonečno je Trojský kůň matematiky. Zničí matematiku? A jak to souvisí s pyramidami?

Egyptské pyramidy jsou poslední existující ze sedmi divů světa. Vznikly vlastně z iracionálních důvodů, z náboženské představy posmrtného života. Přesto byla tato iracionalita motivem k postavení něčeho úžasného!

18.6.2024 v 9:07 | Karma: 19,39 | Přečteno: 566x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Kterak snadno maturovat za 1 z češtiny (či jiného předmětu)

Můj synáček se zrovna učí na zkoušky a chtěl nějaké rady. Jsme oba dost stejní, nikdy se nám nechce moc učit. Tak jsem rozumoval, že jsem to dělal tak, že jsem si řek, že se budu učit hodinu a pak si dám pauzu.

11.6.2024 v 9:36 | Karma: 21,29 | Přečteno: 820x | Diskuse | Společnost

Jan Fikáček, Ph.D.

Kolik váží informace

Fyzika je obor mnohdy tajemný. Opačná představa, že je to v podstatě zcela vysvětlená záležitost, která převládala kolem roku 1900, se velmi brzy ukázala mylnou jako máloco. Způsobí zahrnutí informace do fyziky další revoluci?

4.6.2024 v 9:07 | Karma: 22,50 | Přečteno: 710x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Jaký je seriál Netflixu Problém tří těles

Moc se i líbila grafika seriálu Problém tří těles, možná i proto, že někdy v devadesátých letech jsem na UK v Praze přednášel, že takhle nějak bude vypadat pokročilá virtuální realita. Ale co děj seriálu?

28.5.2024 v 9:07 | Karma: 27,17 | Přečteno: 1022x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Není náhodou matematika poněkud subjektivní?

Ne, nebudeme pochybovat o tom, že je 1+1=2 platí. Kdyby byla matematika jen subjektivní, nefungovala by v realitě a proto by neexistovala. Nicméně, v každém matematické operaci je nenulový díl subjektivního.

21.5.2024 v 9:07 | Karma: 21,45 | Přečteno: 823x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

6. října 2024

Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

5. října 2024  13:02,  aktualizováno  8.10 14:41

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....

Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední

3. října 2024

Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...

Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu

2. října 2024  11:16

Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...

Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér

1. října 2024  6:32,  aktualizováno  13:39

Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...

Na strojírenský veletrh v Brně dorazí prezident Pavel, promluví i se studenty

9. října 2024

Do Brna ve středu na Mezinárodní strojírenský veletrh dorazí po mnohaleté pauze český prezident...

Hurikán Milton znovu zesílil na nejvyšší stupeň. Prchající lidé ucpali dálnice

9. října 2024  6:43

Hurikán Milton, který postupuje Mexickým zálivem, znovu zesílil ze čtvrtého na nejvyšší pátý...

Ruská vojenská rozvědka se snaží vyvolat v Evropě chaos, řekl šéf britské MI5

9. října 2024  6:34

Sledujeme online Ruská vojenská rozvědka GRU se snaží vyvolat chaos v Británii a dalších zemích Evropy, varoval v...

FBI zatkla Afghánce, který plánoval teroristický útok v den prezidentských voleb

9. října 2024  6:26

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zatkl muže z Afghánistánu, který prý plánoval útok na...

  • Počet článků 316
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3117x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.