Alexandra Bobelová
- Počet článků 10
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3217x
Seznam rubrik
Oblíbené stránky
Oblíbené blogy
Oblíbené články
Alexandra Bobelová
Proč se bojíme jít k psychologovi
Přestože v některých zemích už je celkem běžné mít svého psychologa, stejně jako zubaře, kadeřníka a fitness trenéra, u nás tomu tak ještě není. Důvody, proč lidé nechodí k psychologovi, jsou různé. Buď nemají žádné vážnější problémy nebo pokud je mají, poradí si s nimi sami. Případně mají dobré kamarády, kteří jim psychologa nahradí (kamarádská pomoc se ale od té odborné liší). Často však lidem brání v návštěvě psychologa různé obavy nebo předsudky. A jaké jsou ty nejčastější?
Alexandra Bobelová
Musíme si vybírat mezi rodinou a kariérou?
Před sto lety tuto otázku zpravidla nikdo řešit nemusel. Převládal tradiční model rodiny, kdy muž vydělával a žena se starala o domácnost a děti. Dnes tomu už tak není. Ženy se mohu realizovat i v profesní oblasti a v zaměstnání mají šanci zastávat stejné pozice jako muži. A i kdyby toužily zůstat doma, vařit, uklízet a věnovat se dětem, ve většině případů by to nebylo možné. Obvykle totiž jeden plat na uživení rodiny nestačí.
Alexandra Bobelová
Typologie babiček a jak s nimi vyjít 3
Toto je poslední část typologie babiček. Je dost možné, že ta vaše do žádného z uvedených typů nepasuje. Jak jsem psala již v úvodu prvního dílu, tak nevycházím z ničeho vědeckého, ale jen z osobních zkušeností. Takže pokud tu svou babičku nenajdete, tak je to proto, že jsem ji pravděpodobně nikdy nepotkala.
Alexandra Bobelová
Jaké je být operátorem call centra
Zřejmě každému z vás se už někdy stalo, že se vám rozezvonil mobil, na němž se zobrazilo neznámé číslo. Vy jste nic zlého netušili (aspoň poprvé) a hovor jste tedy přijali. A v telefonu se ozval více nebo méně podbízivý hlas, který vám začal nabízet (nebo spíš vnucovat) něco úžasného, co prostě musíte mít (hrnce, deky, internet, tarif, kapsle na praní, finančního poradce, televizi, kreditní kartu, ponožky...). Ve většině případů člověk po chvilce šokovaného mlčení vysvětlí (nebo se o to pokusí), že nic takového nepotřebuje a tím hovor skončí. Prodejci mívají různě dobrou vytrvalost a od toho se také odvíjí to, jak moc rozladění po telefonátu budete.
Alexandra Bobelová
Typologie babiček a jak s nimi vyjít 2
Pro babičky je zpravidla charakteristický vyšší věk a k tomu už obvykle patří také větší množství zdravotních problémů. Babičky už na ně prostě mají nárok a je potřeba to tak brát.
Alexandra Bobelová
Typologie babiček a jak s nimi vyjít 1
Jak už název napovídá, tak tento článek bude o babičkách. Hned na začátku bych ráda podotkla, že zde nebudu psát o žádných vědeckých teoriích, ale budu vycházet pouze ze svých zkušeností. To je taky důvod, proč se článek týká jen babiček a nikoliv dědečků. S nimi totiž prakticky žádnou osobní zkušenost nemám. S babičkami je to jiné. Ty mám obě a z mých zážitků s nimi by mohl vzniknout román. Kdybych přidala vyprávění mých přátel, tak možná i dva. Zatím však předkládám pouze následující text, který píšu z pozice vnučky, přestože vy v něm můžete „najít“ svou matku, sestru nebo nějakou jinou příbuznou nebo známou.
Alexandra Bobelová
Syndrom vyhoření
Syndrom vyhoření vzniká důsledkem chronického stresu. Tento termín se sice používá především v souvislosti s pracovním životem, ale existuje i vyhoření v osobním životě. Stresory můžeme obecně rozdělit na fyzické, psychické a sociální, ale to, jestli stres vyvolají, nezáleží jen na podnětech samotných, ale také na schopnostech jedince se s danou situací vypořádat, na jeho zhodnocení situace a na délce působení stresoru.
Alexandra Bobelová
Sebepoškozování
S lidmi, kteří ubližují druhým, se setkáváme celkem běžně. Většinou už ve školce se najde někdo, kdo bije ostatní děti víc, než je obvyklé. Rodiče nás taky odmala upozorňují, že jsou na světě lidé, kteří by pro nás mohli být nebezpeční. Jedinci, kteří jsou agresivní vůči ostatním nás tedy mohou nepříjemně zaskočit, ale zase to není tak, že bychom o jejich existenci neměli ani tušení. Se sebepoškozováním je to jiné. Pro většinu lidí je nějakým způsobem pochopitelné, že někdo ublíží jinému člověku, i když je motiv takového chování často bezvýznamný, ale ubližovat sám sobě?
Alexandra Bobelová
Role otce ve výchově
V současné době pořád ještě převládá poměrně rozšířený názor, že dítěti postačí ke zdravému vývoji pouze matka, neboť především ona má všechny důležité kompetence pro výchovu dětí. Mnoho lidí se domnívá, že otec není vůči svým dětem tak citlivý a ani příliš neoplývá dovednostmi se o ně správně postarat. Nicméně již existuje dostatek důkazů, že pouze matka nestačí. Vyplývá to už ze skutečnosti, že mezi nejdůležitější dětské potřeby pro zdravý psychický vývoj patří potřeba modelu vhodného a slušného řešení mezilidských konfliktů, potřeba mužského a ženského vzoru a zkušenosti rodinného života.
Alexandra Bobelová
Nálepkování - labeling
Termín „labeling“ lze do češtiny přeložit jako „nálepkování“. A o co to vlastně znamená? Jedná se o proces, kdy je klientovi přiřazena určitá diagnóza, která s ním pak často zůstane po zbytek jeho života. Člověk přijde k psychologovi nebo psychiatrovi s určitým problémem, ten ho vyšetří, zjistí, že splňuje kriteria, kterými se vyznačuje nějaká konkrétní diagnóza a klient odchází například jako „depresář“ nebo „porucha osobnosti“.