Syndrom vyhoření
Příznaky a vývoj syndromu vyhoření
Hlavními příznaky syndromu vyhoření je vyčerpání, odcizení a pokles výkonnosti. Vyčerpání je jak fyzické, tak emoční. Projevuje se nedostatkem energie, slabostí, chronickou únavou, objevují se bolesti hlavy, zad, kloubů, svalů a funkční poruchy (především kardiovaskulární a zažívací), které nemají žádnou organickou příčinu. Člověk rovněž mívá potíže s pamětí a soustředěním a je tedy i náchylnější k nehodám. Také je typická sklíčenost, pocity bezmoci, beznaděje, strachu, osamocení a prázdnoty. Vyhořelý člověk rovněž snadno ztrácí sebeovládání a často nepřiměřeně reaguje i na nepatrné podněty.
Odcizení je charakterizováno odosobněným až lhostejným postojem k sobě, okolí a práci. Člověk postupně ztrácí počáteční idealismus, cílevědomost a zájem a stává se cynickým. Klienti jej „obtěžují“, nadřízení jsou jeho nepřátelé a kolegové jsou jen otravná zátěž. Má negativní postoje k práci, okolí, životu i sobě samému, což se projevuje mimo pracovní sféru i v té osobní. Nemocný ztrácí sebeúctu, má pocit vlastní nedostatečnosti a ztrácí schopnost navázat a udržet společenské vztahy.
Syndrom vyhoření se typicky vyvíjí tak, že zaměstnanec nastupuje do práce plný nadšení a ideálů. Časem ale zjišťuje, že realita je jiná, než očekával, nadšení se začne vytrácet a pracovník začne stagnovat. Pokud tuto situaci nijak neřeší, přechází z fáze stagnace do fáze frustrace a z ní do fáze apatie.
Příčiny
Rizikovými faktory pro vznik syndromu vyhoření je nejistota pracovních poměrů, dlouhá pracovní doba a rostoucí intenzita práce, rušení pracovních pozic, rostoucí emocionální náročnost práce a obtíže skloubení pracovního života s tím osobním. Dále nepříznivě působí nedostatek samostatnosti v práci, nedostatek ocenění, pocity nespravedlnosti, špatný pracovní kolektiv a konflikty hodnot. Z hlediska osobnosti pracovníka je riziková cholerická povaha, perfekcionismus, nadměrné sebevědomí a upozaďování vlastních zájmů.
Prevence a léčba
Jako prevence syndromu vyhoření se doporučuje věnovat se i vlastním zájmům, relaxaci a pohybu, udržovat si osobní hranice, pozitivní sociální vztahy, efektivní plánování času, respektování vlastního tempa a umění odpustit si chyby.
Alexandra Bobelová
Proč se bojíme jít k psychologovi

Přestože v některých zemích už je celkem běžné mít svého psychologa, stejně jako zubaře, kadeřníka a fitness trenéra, u nás tomu tak ještě není. Důvody, proč lidé nechodí k psychologovi, jsou různé. Buď nemají žádné vážnější problémy nebo pokud je mají, poradí si s nimi sami. Případně mají dobré kamarády, kteří jim psychologa nahradí (kamarádská pomoc se ale od té odborné liší). Často však lidem brání v návštěvě psychologa různé obavy nebo předsudky. A jaké jsou ty nejčastější?
Alexandra Bobelová
Musíme si vybírat mezi rodinou a kariérou?

Před sto lety tuto otázku zpravidla nikdo řešit nemusel. Převládal tradiční model rodiny, kdy muž vydělával a žena se starala o domácnost a děti. Dnes tomu už tak není. Ženy se mohu realizovat i v profesní oblasti a v zaměstnání mají šanci zastávat stejné pozice jako muži. A i kdyby toužily zůstat doma, vařit, uklízet a věnovat se dětem, ve většině případů by to nebylo možné. Obvykle totiž jeden plat na uživení rodiny nestačí.
Alexandra Bobelová
Typologie babiček a jak s nimi vyjít 3

Toto je poslední část typologie babiček. Je dost možné, že ta vaše do žádného z uvedených typů nepasuje. Jak jsem psala již v úvodu prvního dílu, tak nevycházím z ničeho vědeckého, ale jen z osobních zkušeností. Takže pokud tu svou babičku nenajdete, tak je to proto, že jsem ji pravděpodobně nikdy nepotkala.
Alexandra Bobelová
Jaké je být operátorem call centra

Zřejmě každému z vás se už někdy stalo, že se vám rozezvonil mobil, na němž se zobrazilo neznámé číslo. Vy jste nic zlého netušili (aspoň poprvé) a hovor jste tedy přijali. A v telefonu se ozval více nebo méně podbízivý hlas, který vám začal nabízet (nebo spíš vnucovat) něco úžasného, co prostě musíte mít (hrnce, deky, internet, tarif, kapsle na praní, finančního poradce, televizi, kreditní kartu, ponožky...). Ve většině případů člověk po chvilce šokovaného mlčení vysvětlí (nebo se o to pokusí), že nic takového nepotřebuje a tím hovor skončí. Prodejci mívají různě dobrou vytrvalost a od toho se také odvíjí to, jak moc rozladění po telefonátu budete.
Alexandra Bobelová
Typologie babiček a jak s nimi vyjít 2

Pro babičky je zpravidla charakteristický vyšší věk a k tomu už obvykle patří také větší množství zdravotních problémů. Babičky už na ně prostě mají nárok a je potřeba to tak brát.
Další články autora |
Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard
Premium Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně...
Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili
Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na...
Jak Trump mluví s Kremlem? Prezidenti si volají jinak než obyčejní smrtelníci
Premium Pokud si myslíte, že americký prezident náhle řekne „vytočte mi Putina“ nebo si ho dokonce sám...
Matku s dítětem střelil do hlavy. Otřesný suvenýr holokaustu stopili polští odbojáři
Seriál Snímek masakru Židů v ukrajinském Ivanhorodu se stal symbolem holokaustu na východní frontě za...
Firmy v Česku experimentují s neomezenou dovolenou, zaměstnanci si ji řídí sami
Premium Pět týdnů dovolené, tedy týden navíc k zákonem stanovené hranici, je v Česku poměrně rozšířený...
Za kolik, o kolik, kolik čeho. Pokračujeme v tréninku praktických slovních úloh
Premium Slovní úlohy jsou pro některé postrach, zprvu mohou působit zmatečně, není však nutné panikařit,...
Čína zrudla. Teď už doopravdy. Nespokojenost sílí, lidé řeší, jak odejít
Premium Od spolupracovnice MF DNES v Číně Číňané jsou nespokojení: dokonce i staří lidé, kteří byli nadšení z velkého čínského skoku, se teď...

Věděli jste, že kolagen není jen jeden? Existuje hned 16 druhů
Za vznikem vrásek a ztrátou pevnosti pokožky stojí úbytek kolagenu. Nové sérum VICHY Liftactiv Collagen Specialist 16 přináší revoluční technologii...
- Počet článků 10
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3220x