Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč se bojíme jít k psychologovi

Přestože v některých zemích už je celkem běžné mít svého psychologa, stejně jako zubaře, kadeřníka a fitness trenéra, u nás tomu tak ještě není. Důvody, proč lidé nechodí k psychologovi, jsou různé. Buď nemají žádné vážnější problémy nebo pokud je mají, poradí si s nimi sami. Případně mají dobré kamarády, kteří jim psychologa nahradí (kamarádská pomoc se ale od té odborné liší). Často však lidem brání v návštěvě psychologa různé obavy nebo předsudky. A jaké jsou ty nejčastější?

Nejsem přece blázen

Žádný rozumný člověk vás za blázna považovat nebude. To, že jdete k psychologovi neznamená, že máte nějakou duševní chorobu. Pomoci odborníka může využít i naprosto zdravý člověk, který se například jen ocitl v těžké životní situaci, ve které se nedokáže zorientovat. To se může stát úplně každému. Někdy se prostě sejde tolik potíží, že je toho na nás jednoduše moc a potřebujeme někoho dalšího, kdo by nám pomohl.

Dobrý psycholog vám dokáže ukázat úhel pohledu, který vás třeba předtím nenapadl, může vám poskytnout objektivní zpětnou vazbu a pokud je třeba, tak dá užitečnou radu. V některých případech člověku pomůže už jen to, že se vypovídá a má svůj problém s kým sdílet.

 

Psycholog se dozví o všech mých myšlenkách

Psychologové jsou také jenom lidi a neumí tedy číst myšlenky. Dozví se to, co jim povíte. Je vaším právem nechat si nějaké věci čistě pro sebe a nikdo vás nemůže nutit sdělovat to, co nechcete. Na druhou stranu je však pravda, že pokud budete zamlčovat důležité informace, tak je možné, že vám psycholog nebude moci dobře poradit.

 

Bude mě chtít strčit do blázince

Do psychiatrické léčebny vás nikdo bez vašeho souhlasu zavírat nebude. Výjimkou jsou případy, kdy je člověk nebezpečný sobě nebo svému okolí.

 

Nejsem přece takový slaboch, abych to nezvládl sám

Návštěva psychologa rozhodně není známkou slabosti, ale pouze připravenosti vypořádat se se svými problémy. To, že vy k psychologovi jdete a vaši známí vše zvládají sami neznamená, že jste neschopnější než oni. Každý člověk je jiný a zrovna tak je i každá situace jiná. Takže se s nikým nesrovnávejte a řiďte se podle sebe. Nikdo také nemá právo vaše rozhodnutí hodnotit, jen vy sami můžete posoudit, jak moc je pro vás určitá záležitost náročná.

 

Psycholog mě zmanipuluje

Správný psycholog se vás určitě nebude snažit zmanipulovat. Rozhodně není v jeho moci vás přesvědčit k něčemu, co nechcete, pokud mu to sami nedovolíte. Takže se nemusíte bát, že po jeho návštěvě to už nebudete vy. Nezmění vás, jen vám pomůže najít nové způsoby jednání a práce s vašimi silnými i slabými stránkami.

 

Stejně to k ničemu nebude

To je samozřejmě možné. Z velké části závisí na vás samotných, jestli sezení k něčemu povedou. Také je však pravda, že existují dobří i špatní psychologové, stejně jako existují dobří a špatní malíři pokojů. Nemělo by to tak být, ale bohužel je. Riziku, že si vyberete špatně, můžete předejít tím, že se poptáte na doporučení třeba někoho, o kom víte, že u psychologa byl. Ale ani pak vám dotyčný nemusí „sednout“. Každému vyhovuje jiný styl práce a jiní lidé.

Pokud uvažujete o tom, že zajdete k psychologovi, ale z jakéhokoliv důvodu váháte, pak bych vás ráda uklidnila, že většina obav se rozplyne už při první návštěvě. Zjistíte, že se na vás psycholog nesnaží za každou cenu zjistit i ten nejmenší detail, že mluvíte o tom, o čem chcete vy a ne on a že proti vám nesedí někdo, kdo by se na vás chtěl povyšovat a předhazovat vám vaše slabosti. A pokud budete mít pocit, že se něco takového děje, tak se přece jen můžete vždy zvednout a odejít.

Autor: Alexandra Bobelová | pátek 18.1.2013 15:00 | karma článku: 9,53 | přečteno: 1631x
  • Další články autora

Alexandra Bobelová

Musíme si vybírat mezi rodinou a kariérou?

Před sto lety tuto otázku zpravidla nikdo řešit nemusel. Převládal tradiční model rodiny, kdy muž vydělával a žena se starala o domácnost a děti. Dnes tomu už tak není. Ženy se mohu realizovat i v profesní oblasti a v zaměstnání mají šanci zastávat stejné pozice jako muži. A i kdyby toužily zůstat doma, vařit, uklízet a věnovat se dětem, ve většině případů by to nebylo možné. Obvykle totiž jeden plat na uživení rodiny nestačí.

12.12.2012 v 18:33 | Karma: 7,83 | Přečteno: 898x | Diskuse | Ostatní

Alexandra Bobelová

Typologie babiček a jak s nimi vyjít 3

Toto je poslední část typologie babiček. Je dost možné, že ta vaše do žádného z uvedených typů nepasuje. Jak jsem psala již v úvodu prvního dílu, tak nevycházím z ničeho vědeckého, ale jen z osobních zkušeností. Takže pokud tu svou babičku nenajdete, tak je to proto, že jsem ji pravděpodobně nikdy nepotkala.

19.11.2012 v 17:45 | Karma: 7,47 | Přečteno: 1063x | Diskuse | Ostatní

Alexandra Bobelová

Jaké je být operátorem call centra

Zřejmě každému z vás se už někdy stalo, že se vám rozezvonil mobil, na němž se zobrazilo neznámé číslo. Vy jste nic zlého netušili (aspoň poprvé) a hovor jste tedy přijali. A v telefonu se ozval více nebo méně podbízivý hlas, který vám začal nabízet (nebo spíš vnucovat) něco úžasného, co prostě musíte mít (hrnce, deky, internet, tarif, kapsle na praní, finančního poradce, televizi, kreditní kartu, ponožky...). Ve většině případů člověk po chvilce šokovaného mlčení vysvětlí (nebo se o to pokusí), že nic takového nepotřebuje a tím hovor skončí. Prodejci mívají různě dobrou vytrvalost a od toho se také odvíjí to, jak moc rozladění po telefonátu budete.

17.11.2012 v 18:26 | Karma: 40,46 | Přečteno: 18173x | Diskuse | Ostatní

Alexandra Bobelová

Typologie babiček a jak s nimi vyjít 2

Pro babičky je zpravidla charakteristický vyšší věk a k tomu už obvykle patří také větší množství zdravotních problémů. Babičky už na ně prostě mají nárok a je potřeba to tak brát.

17.11.2012 v 14:59 | Karma: 7,95 | Přečteno: 1188x | Diskuse | Ostatní

Alexandra Bobelová

Typologie babiček a jak s nimi vyjít 1

Jak už název napovídá, tak tento článek bude o babičkách. Hned na začátku bych ráda podotkla, že zde nebudu psát o žádných vědeckých teoriích, ale budu vycházet pouze ze svých zkušeností. To je taky důvod, proč se článek týká jen babiček a nikoliv dědečků. S nimi totiž prakticky žádnou osobní zkušenost nemám. S babičkami je to jiné. Ty mám obě a z mých zážitků s nimi by mohl vzniknout román. Kdybych přidala vyprávění mých přátel, tak možná i dva. Zatím však předkládám pouze následující text, který píšu z pozice vnučky, přestože vy v něm můžete „najít“ svou matku, sestru nebo nějakou jinou příbuznou nebo známou.

12.11.2012 v 16:10 | Karma: 9,51 | Přečteno: 1493x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Nastal čas zchladit politickou rétoriku, vyzval Biden. Násilí není řešením, dodal

15. července 2024  7:50

Americký prezident Joe Biden vyzval vyzval k uklidnění na politické scéně a odmítl násilí v...

Trump dorazil na sjezd do Milwaukee, po pokusu o atentát upravil projev

15. července 2024  7:36

Donald Trump bude pokračovat v prezidentské kampani. Jen několik hodin po pokusu o atentát...

Po celý týden budou teploty okolo 30 stupňů. Místy přijdou bouřky

15. července 2024

Po celý týden očekávají meteorologové teplé letní počasí s občasnými bouřkami. Denní teploty se...

Akvapark jako volební kampaň. Radnice stavějí bazény, ačkoliv na nich prodělají

15. července 2024

Premium Navzdory nedostatku peněz mají města velké investiční plány – alespoň co se týče zábavy a vyžití...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 10
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3217x
Psycholog působící ve společnosti EBLO (www.eblo.cz). Pokud Vás některé téma mých článků zaujme, můžete mě kontaktovat buď v diskuzi pod článkem, nebo přímo na e-mail. Těším se na Vaše reakce, náměty, připomínky a dotazy.