Vážím si jednoho mazala
Nepatřil jsem k milovníkům abstraktních obrazů. Pokud jsem neviděl krajinu, zátiší nebo portrét, byla to pro mne jen "mazanina", kterou by dokázal namalovat i cvičený šimpanz, a možná dokonce i já, kterému výtvarná výchova vždycky kazila průměrnou známku na vysvědčení.
Před dvěma roky jsem se seznámil s Emíliem, který maluje právě abstrakci. Vlastně jsem znal dřív obrazy než jeho. Tři miniatury visely v obýváku mých přátel. Byly zajímavé, ale byla to jen abstrakce, takže jsem je z počátku moc neprožíval.
Pak jsem se na jednom výletě potkal s Emíliem, autorem těch obrázků. Sdíleli jsme se spolu o náš pohled na současný svět. Vyprávěl o svých touhách a přáních, o hledání podstaty bytí, i o tom, jak vznikají jeho díla... A jak šel čas, byl mi Emílio stále sympatičtější.
Nedávno se mi svěřil s velkým problémem. Domaloval obraz, který slíbil Etel, naší společné kamarádce, a teď se s ním nemůže rozloučit. Když jsem viděl ten smutek v jeho tváři, tak jsem mu řekl: "Mám takový dojem, že obrazy mají pro tebe stejnou cenu, jako pro mne mí synové!"
O pár dnů později jsem potkal Etel, která jako dobrovolnice v naší frýdecké Adře pomáhá oblékat bezdomovce. Je to činnost, která někdy člověka dokáže pořádně "vyšťavit". Když jsme se potkali, její zářící oči okamžitě prozradily, že se Emílio se svým obrazem už rozloučil. Říkala: "Když přijdu vyčerpaná a unavená domů, sednu si v obýváku do křesla a opřu si hlavu směrem k Emíliovu dílu." Půl mi hodiny pak nadšeně vyprávěla o tom, co vše na tom plátně vidí, a jak ji ta malba dodává novou energii.
Díky Emíliovi pomalu začínám mít rád i tu abstrakci. Dívám se na obraz a představuji si mistra, který do barev, které vnímám, ukládal den za dnem své nálady a sny, i své touhy po světě, na kterém se bude lépe žít. Najednou už nevidím jen nějakou "mazaninu".
Etel to pěkně vystihla: "Ten obraz ke mně mluví nejen když je mi dobře a jsem šťastná, ale i tehdy, kdy mám pocit, že se mi hroutí svět." Zítra má Emílio Vinčenzo velký den a já se těším, že ho uvidím na vernisáži jeho obrazů. Těším se nejen na jeho plátna, ale i na rozzářené oči těch, kteří budou v jeho dílech objevovat to, co se do nich maestro pokusil vložit.
Vlastík Fürst
Jak z dobré zprávy udělat špatnou

„To je hrůza, co tu ten Fiala dělá. Oběd v restauraci už stojí dvě stovky!“ To byla první slova, která jsem uslyšel, když jsem to ráno dorazil k Lidlu a čekal na otevření.
Vlastík Fürst
Pjostě ne!

Zeptáte se: „Proč ne?“ A dostanete odpověď: „Prostě ne!“ Vzpomenete si, kdy takto naposledy někdo reagoval na vaši otázku?
Vlastík Fürst
Ve středu nebo ve středu?

Jsou věci, které bereme automaticky jako prosté, ale ony tak jednoduché být nemusí. Čeština je krásný jazyk, ale není snadné jí vždy rozumět.
Vlastík Fürst
Rambajs

Říká vám něco slovíčko „rambajs“? Zní tak jadrně, pokud nemáme problém s výslovností „r“. Co se vám vybaví, když někdo toto slůvko vysloví?
Vlastík Fürst
I mistr kuchař se někdy utne

Ve vyškovském Besedním domě byla v době mého dětství vyhlášená hospoda, ve které jste si i v době totality mohli připadat jako v prvorepublikové nóbl restauraci.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Byl blízký obyčejným lidem, vzpomíná na papeže pražský arcibiskup Graubner
Podle pražského arcibiskupa Jana Graubnera byl papež František pastýřem s otevřeným srdcem, mužem...
Za věřící zasažené tornádem se papež modlil. Pak dostal křížky z trosek
Když se před téměř čtyřmi lety jižní Moravou prohnalo tornádo, papež František v modlitbách...
Salvadorský prezident navrhl Venezuele výměnu vězňů. Je mezi nimi i Čech
Salvadorský prezident Nayib Bukele navrhl, že pošle zpět do Venezuely 252 jejích občanů nedávno...
Čína staví nejvyšší most světa, šest set metrů nad řekou. Cestu zkrátí z hodin na minutu
Čína se chystá otevřít nejvyšší most na světě. Jeho stavba na jihozápadě země se blíží ke konci a...

Pronájem komerčního pozemku, 412 m2 - Slaný
Wilsonova, Slaný, okres Kladno
9 000 Kč/měsíc
- Počet článků 3380
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 800x
Mám rád diskuse, ve kterých se dovím něco nového. Chápu ale i ty, kteří si jen potřebují zchladit žáhu. Pokud jim to pomůže jako terapie nebo detox, má to smysl.
Nemám nic společného s neomylností, tu přisuzuji jen Bohu.
Seznam rubrik
- Inspirováno biblickým Žalmy
- Novozákonní rezonance
- Na počátku všeho bylo Slovo
- Rady moudrého starce
- Komentáře
- Křesťanství je...
- Kuchař pro začínající kuchaře/
- Paprsky
- Přísloví a Perly krále Šalamou
- 50+
- Společnost
- Střípky nejen z prázdnin
- Vážím si
- Vztahy
- ZOO nebo ráj ?
- Život není fér
- Osobní
- A co když žádný Bůh není?
- Co když Bible nelže?
- Dopisy apoštola Petra
- Evangelium svatého Pavla
- Hádanky
- 365 dnů s Matoušem
- Viděl jsem Boha
- Pořádek nebo anarchie?
- Začalo to zklamáním
- sobotní blog
- Jaký je Bůh ?