Lukáš Macek
Lídr kandidátky SNK ED ve volbách do Evropského parlamentu 2009.
- Počet článků 103
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2820x
Lukáš Macek
Pochybná Vondrova obrana aneb předsednictví bylo předražené celé...
Podle časopisu Respekt se ministr Vondra v kauze Promopro mimo jiné brání i argumentem, že celkové výdaje na naše předsednictví byly srovnatelné s výdaji srovnatelně velkých zemí, které Unii předsedaly před námi. To je velmi překvapivé tvrzení...
Lukáš Macek
Při manipulaci s žárovkami se člověk snadno spálí, pane Fajmone…
Že se lze o žárovku pěkně spálit, ví každé malé dítě. Ne tak europoslanec Fajmon, který si na svému blogu přisadil v nadávání proti zákazu prodeje žárovek v Evropské unii. Nerad se opakuji a o tomto tématu už jsem zde psal. Ale když vidím, co si ostřílený europoslanec troufne napsat, nelze nereagovat...
Lukáš Macek
Euro, aneb (bolestivá) výchova k ctnosti
Při glosování dnešních problémů v eurozóně často zaznívá věta zdánlivě apelující na zdravý rozum: „Je přece nesmysl zavádět jednotnou měnu pro země, které na tom jsou ekonomicky každá jinak!“. Vtip je v tom, že přijetí eura nikdy nebylo myšleno ani prezentováno jako pouhé naroubování jednotné měny na spolek zemí, ve kterém si každý dál vede svou hospodářskou politiku, jak se mu zlíbí. Země přecházející na euro se zavazují vést nadále svou hospodářskou politiku v souladu s principy, na kterých stojí evropská Hospodářská a měnová unie (HMU), v logice celkové hospodářské konvergence.
Lukáš Macek
Euro – oběť vlastního úspěchu?
Události kolem eura a (nejen) Řecka vyvolaly škodolibý úsměv na tváři euroskeptiků. „Vždyť jsme to říkali! Euro je nesmyslný a škodlivý projekt!“ Na první pohled se může zdát, že mají pravdu. Ale jen na ten první... Po delší odmlce (letní tendence k „dolce farniente“ a hektičnost začátku akademického roku nejsou přítelem mého blogování...) se vracím (nejen) s malým seriálem na obranu eura.
Lukáš Macek
Léčba Obamou?
Prezident Obama nepřijede na letošní summit EU-USA. Potvrdil tak, že v čele USA dnes stojí politik, pro kterého je vazba na Evropu druhořadou záležitostí. Dal to najevo již několikrát: třeba když nepřijel na oslavy 20. výročí pádu Berlínské zdi či svým necitlivým postupem ve věci protiraketové obrany. Není se co divit. V dnešním světě je význam Evropy stále méně samozřejmý, než tomu bylo v minulosti. A nelze spoléhat na to, že by osobní historie Baracka Obamy kompenzovala tento evropský ústup ze slávy: jeho otec byl Afričan, on sám se narodil a většinu dětství strávil na Havaji, několik dětských let strávil v Indonésii. Lze se divit, že jeho vnímání světa je mnohem méně „eurocentristické“, než bylo zvykem u jeho předchůdců?
Lukáš Macek
Co by měl dělat český eurokomisař?
Po měsících váhání a nejistoty víme, kdo se stane příštím českým eurokomisařem a co by měl mít na starosti, pokud bude Komise „Barroso II" definitivně schválena Evropským parlamentem (EP). Vyvstává tím před námi nová podstatná otázka: Co je v našem a evropském zájmu, aby ve funkci prosazoval?
Lukáš Macek
ODS v Bruselu: ouzká cesta k prozření?
Mnohokrát jsem v uplynulých letech poukazoval na to, že ODS se svou politikou v rámci Evropské unie stává „kůlem v plotě", čímž oslabuje český vliv v Unii. A že tedy právě strana, která se ráda ohání „obranou národních zájmů", svou politikou aktivně přispívá k tomu, aby Češi v Bruselu hráli slabší roli, než by se patřilo. Zavržením této politiky byl odchod europoslanců ODS ze středopravicové frakce EPP do nové „eurorealistické" frakce s britskými Konzervativci, polskou stranou PiS a pár obskurními spojenci z jiných zemí. Někteří tuto kritiku považovali za hysterické „antiíodéesáctví". To se nyní zřejmě přeneslo i na samotného šéfa europoslanců z ODS, Miroslava Ouzkého.
Lukáš Macek
Plusy a minusy dvojice Van Rompuy-Ashton
Jmenování „prezidenta" a „ministryně zahraničí" EU vyvolalo řadu komentářů, často poněkud povrchních. Vraťme se k tomuto tématu v několika bodech.
Lukáš Macek
Füleho nové šaty
Další promarněná šance... to je hlavní pocit, který mám z výběru českého kandidáta do Evropské komise. Mnoho komentářů se zaměřuje na osobu Štefana Füleho a na jeho minulost. Jakkoli tuto debatu chápu, hlavní problém vidím dnes přece jen jinde: ve způsobu, jakým byl vybrán.
Lukáš Macek
Další český trapas: druhý muž ve státě je euroanalfabet
Včera jsem tu psal, že by bylo pěkné, kdybychom ze sebe přestali v EU dělat hlupáky. A vyjádřil jsem naději, že nominace českého komisaře do nové Evropské komise by mohla být začátkem nápravy naší pověsti. Trvalo jen pár hodin, aby mne ctihodný představitel české politické reprezentace usvědčil z naivity.
Lukáš Macek
Tahání eurokomisaře z klobouku
Evropský parlament potvrdil José Manuela Barrosa v čele Evropské komise pro období 2009-2014. Barroso nyní musí, v dohodě se členskými státy, dát dohromady svůj tým. Oficiálně tak začíná další fáze sestavování orgánu, který bude mít zásadní vliv na dění v Evropské unii v nadcházejících pěti letech. Neoficiálně je však tento proces již v plném proudu. Bohužel bez nás.
Lukáš Macek
Čeští europoslanci v ofsajdu
Mnoho našich politiků si z „obhajoby národních zájmů v Evropské unii“ udělalo oblíbené klišé. Skutečné debatě o tomto tématu se však raději vyhýbají. Není divu: konkrétní výsledky jejich práce jasně ukazují, že právě na evropském hřišti jejich podprůměrnost a amatérismus vynikají nejvíce. Nejnovějším příkladem je výsledek rozdělování pozic v nově zvoleném Evropském parlamentu, který se v půli července poprvé sešel.
Lukáš Macek
Klausův optický klam
Německý ústavní soud rozhodl, že Lisabonská smlouva je slučitelná s německou ústavou, byť její ratifikaci podmínil vyjasněním kompetencí mezi parlamentem a vládou na národní úrovni. Václav Klaus zareagoval svými obvyklými argumenty: proces evropské integrace jde proti svobodě jednotlivce; je dílem hrstky eurokratů, kteří zneužívají pasivity milionů Evropanů; a seriózní politická diskuse o integraci není možná, neboť politici jsou v zajetí „prointegračního paradigmatu“.
Lukáš Macek
Žárovky, EU a euroskeptici
Naši euroskeptici našli novou hračku: žárovku. Respektive nový příklad, který dle jejich názoru dokazuje, jak nám Evropská unie prostřednictvím nevolených byrokratů nutí nejrůznější nesmysly. Konkrétně jde o zákaz prodeje tradičních žárovek, který začne postupně platit od 1. září 2009.
Lukáš Macek
Podivná evropská parta ODS
Tak ODS skutečně odchází v Evropském parlamentu ze středopravicové frakce EPP-ED a zakládá s britskými konzervativci novou, euroskeptickou frakci. Chystal jsem se rozebrat, kdo jsou přirození spojenci ODS v Evropě, ale udělala to za mne redakce idnes.cz, kterou snad nikdo neosočí ze zaujetí proti straně z Jánského vršku.
Lukáš Macek
Ne eurovolby, ale komplexy Václava Klause jsou zbytečné
Podle Václava Klause jsou jeden den volby do Evropského parlamentu „zbytečné“. Druhý den jsou podle něho naopak důležité a jde v nich dokonce o to, zda zcela nepřijdeme o naši národní suverenitu...
Lukáš Macek
Český eurokomisař: fraška, která se nemusí opakovat
Pamatujete? Na jaře 2004 Česká republika poprvé navrhovala „svého“ eurokomisaře. Špidlova vláda překvapivě navrhla Miloše Kužvarta, který se dokonale ztrapnil při své seznamovací cestě do Bruselu. Vláda pak měla dost rozumu na to, aby blamáž zarazila a post nabídla zkušenému diplomatovi Pavlu Teličkovi, který byl tehdy velvyslancem ČR při EU. Ten nabídku přijal, na funkci se výborně hodil a začalo to vypadat, že je s trapnostmi kolem českého eurokomisaře konec. Ale ČSSD invence v této oblasti nechybí: léto 2004 politicky nepřežil Vladimír Špidla a jeho nástupce Stanislav Gross jej odsunul do Bruselu. Pavel Telička, který si stihl za pár měsíců v Komisi vybudovat výbornou pověst a kterému vláda na počátku slíbila, že jej navrhne i do nové Komise na podzim 2004, se o tom, že česká vláda nenavrhne jej, ale Špidlu, prý dozvěděl prostřednictvím sms... Pět let po té víme, že republika na této výměně nevydělala: Špidla byl více méně neviditelným komisařem, který nic nezkazil, ale také nic moc neudělal. A už vůbec nesplnil to, co po komisařích jejich předseda Barroso chtěl: být aktivním a silným hlasem v domácí debatě o Evropské unii... Chceme, aby se tato fraška opakovala?
Lukáš Macek
Politická schizofrenie a politický autismus
V nedávné debatě lídrů hlavních kandidátek do Evropského parlamentu jsem od svých soupeřů z ODS a ČSSD uslyšel výroky, nad kterými zůstává rozum stát. Jan Zahradil řekl, že zamítne-li Senát Lisabonskou smlouvu, bude mít radost, ale nebude ji dávat najevo moc nahlas. A Jiří Havel zase zhodnotil vliv pádu vlády na české předsednictví v EU, že „se nestalo vůbec nic.“ Jasně tak oba vyjádřili, proč jsou jejich strany nezpůsobilé zodpovídat za osud České republiky v Evropě.
Lukáš Macek
Bude Jan Fischer loutkou Václava Klause?
Designovaný premiér Jan Fischer dal v uplynulých dnech najevo snahu ukázat, že není jen loutkou v rukou Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka. Moc daleko nezašel, ale za pokus mu patří chvála. Samozřejmě potřebuje strany, aby jeho vláda získala ve Sněmovně důvěru. Ale důstojnost úřadu premiéra, ať už je úřednický nebo ne, si žádá, aby se nejednalo o loutku, jejíž nitky vedou do Lidového domu a na Jánský vršek. Strany ostatně zase potřebují jeho. A toho by měl využít k tomu, aby si u nich zajistil alespoň základní respekt a rozumnou míru autonomie. Zůstává však otázka: není loutkou, jejíž nitky vedou na Pražský hrad?
Lukáš Macek
ODS v Evropě: hokejisté na trávníku
S blížícími se volbami do Evropského parlamentu nás představitelé ODS opět přesvědčují, jak jsou „proevropští“, jak jsou jejich názory v Evropě vlastně běžné a jak ti, kdo je kritizují jsou jen nějací blázniví „eurohujeři“. Bohužel to není pravda.
Lukáš Macek
Pustit dnes Václava Klause do hry je šílenství
Pohled na Topolánkovu vládu je tristní a připomíná agónii někdejší koalice ČSSD s KDU-ČSL a US-DEU. V normální situaci bych asi souhlasil s tím, že je lepší to neprotahovat a pokusit se vyvolat předčasné volby. Ale v normální situaci nejsme: když pominu fakt, že stojíme na prahu tvrdé hospodářské krize, je tu ještě taková evropská maličkost: naše země předsedá Evropské unii a v této roli hraje o svou dlouhodobou pověst a tím pádem i vliv na evropské scéně. A šanci na reparát budeme mít nejdříve za 13 let. Pokus ČSSD v této situaci vládu shodit je trestuhodná nezodpovědnost.
Lukáš Macek
Nečasovo vrtění psem aneb manipulace našeho ochránce batolat
Chci se ještě vrátit k jedné starší „česko-evropské“ kauze: boj ministra Nečase s jeslemi. Je to totiž učebnicová ukázka manipulativního zacházení s evropskou problematikou ze strany našich politiků. Z celé záležitosti si běžný občan nejspíše odnesl, že Evropská unie nás chce donutit, aby alespoň třetina dětí do tří let povinně chodila do jeslí, čemuž se ministr Nečas snaží zabránit. Jako každý nekolektivisticky uvažující Čech bych mu za to rád zatleskal, kdyby to ovšem nebylo celé úplně jinak. Celá aféra „Nečas proti eurojeslím“ je totiž opět jak vystřižená z archivu radia Jerevan.
Lukáš Macek
Klaus v Evropském parlamentu: menší cirkus, než se čekalo, ale...
Každý, kdo dlouhodobě sleduje názory Václava Klause na Evropskou unii, očekával, že i ve svém projevu před Evropským parlamentem v roli prezidenta předsednické země řekne věci, které některé lidi nadzvednou ze židle. I média od něho nic jiného nečekala – role profesionálního intelektuálního provokatéra už k němu zkrátka patří. Otázka byla jen, jak moc bude tlačit na pilu: pokusí se o smířlivě umírněný projev nebo naopak využije neobvyklé míry pozornosti a před celoevropským publikem předvede ostrý útok? Řekl bych, že zůstal kdesi na půli cesty...
Lukáš Macek
Lekce pro a ze Sarkozyho
Výrok Nicolase Sarkozyho o „relokalizaci“ automobilové výroby z České republiky do Francie je nesmysl – z ekonomického i politického hlediska. Všichni, kdo jej označili za nehorázné porušení logiky Evropské unie, mají pravdu.
Lukáš Macek
Bruselský moloch za 188 Kč
Z některých komentářů na tomto blogu čiší iracionální děs z EU, popisované dotyčnými jako obludný a zlovolný moloch. Tato emotivní, skoro až mystická poloha znemožňuje věcnou debatu: když je cosi pro někoho absolutním zlem, prostě proti tomu všemi prostředky bojuje a veškeré nuance a nehodící se věcné argumenty pro něho musí jít stranou. A kdo mu odporuje, je nepřítel a zaprodanec...
předchozí | 1 2 | další |