Při manipulaci s žárovkami se člověk snadno spálí, pane Fajmone…
Fajmon tvrdí, že zákaz tradičních žárovek byl „proveden (...) naprosto nedemokratickým způsobem. Komise zákaz navrhla (...), Rada tvořená ministry životního prostředí to většinově schválila a v Evropském parlamentu byla věc přidělena do výboru pro životní prostředí, který většinou jednoho hlasu rozhodl, že je to "bohulibé" rozhodnutí a že jej tedy schvaluje, aniž by se k tomu mohli v hlasování vyjádřit všichni poslanci Evropského parlamentu.“
Zde jsou snadno ověřitelná fakta z veřejně dostupných zdrojů:
1. Zákaz žárovek vychází ze směrnice o stanovení rámce pro určení požadavků na ekodesign energetických spotřebičů, kterou schválila Rada EU (složená z ministrů průmyslu, energetiky či hospodářství, nikoli životního prostředí; za ČR tam tehdy seděl Milan Urban) a Evropský parlament (kde seděl Hynek Fajmon). Výbor pro životní prostředí EP (včetně europoslance Ouzkého z ODS) přijetí této směrnice plénu doporučil 56 hlasy (nikdo nehlasoval proti, 1 poslanec se zdržel).
Směrnice Komisi ukládá přijetí „prováděcích opatření nejdříve pro (...) výrobky s vysokým potenciálem pro nákladově efektivní snížení emisí skleníkových plynů, což jsou například (...) osvětlení v domácnostech a terciárním sektoru (...)“.
2. Evropská rada, kde seděl Mirek Topolánek, v březnu 2007 Komisi vyzvala „k urychlenému předložení návrhů, aby bylo možné přijmout požadavky na zvýšenou energetickou účinnost kancelářského a pouličního osvětlení do roku 2008 a žárovek a jiných forem osvětlení v domácnostech do roku 2009”.
3. Evropský parlament 31. ledna 2008 schválil usnesení, kde „souhlasí s tím, aby bylo do seznamu skupin prioritních výrobků doplněno domácí osvětlení, a zdůrazňuje, že je nezbytné, aby Komise dodržela navržený harmonogram stažení nejméně energeticky účinných žárovek z trhu v souladu se závěry Evropské rady z března 2007“. 592 poslanců bylo pro, 26 proti, 30 se zdrželo (mezi nimi i Hynek Fajmon).
4. V říjnu 2008 Rada ministrů, kde seděli členové ODS Řebíček a Říman, vyzvala Komisi, aby „v roce 2008 předložila návrh nařízení, který zahájí postupný proces, jenž povede k vyřazování a k úplnému zákazu žárovek a všech světelných zdrojů s nejmenší účinností.“
5. Komise na tyto výzvy zareagovala přijetím nařízení č. 244/2009, kterým se provádí směrnice Evropského parlamentu a Rady 2005/32/ES, pokud jde o požadavky na ekodesign nesměrových světelných zdrojů pro domácnost.
Když Komise přijímá prováděcí opatření legislativního aktu přijatého Radou a Evropským parlamentem (což je tento případ), musí respektovat přísnou proceduru: svůj návrh dotyčného nařízení musí nechat schválit výborem složeným z expertů vyslaných členskými státy. Národní experti návrh Komise schválili jednomyslně v prosinci 2008. Politickou odpovědnost za souhlas českého experta nese vláda Mirka Topolánka.
6. Exekutivní pravomoc Komise je podrobena politické kontrole Rady (tj. členských států). Před konečným vstupem v platnost dotyčného nařízení proto měla Rada ještě tři měsíce na to, aby je Komisi hodila na hlavu. Neučinila tak. Radě tehdy přitom předsedala... Česká republika. Nevím o tom, že by české předsednictví navrhlo „protižárovkové“ nařízení Komisi vrátit. Ani o tom, že by k tomu Hynek Fajmon své spolustraníky z české vlády vyzval.
7. Jak jsem zmínil, jde o exekutivní pravomoc (jako když u nás vláda svými nařízeními či vyhláškami provádí zákony přijaté Parlamentem). V Evropské unii má i nad touto exekutivní pravomocí jistou míru kontroly Evropský parlament: pokud se domnívá, že navržené prováděcí opatření „překračuje prováděcí pravomoci stanovené v základním aktu“ (tj. Radou a Parlamentem schválené směrnici), může Komisi její nařízení vrátit k přezkoumání. Podle jednacího řádu EP náleží pravomoc takové usnesení plénu (ne)předložit příslušnému výboru. Tím v tomto případě byl výbor pro životní prostředí, kterému tehdy předsedal europoslanec Ouzký z ODS. Návrh zamítl 44 hlasy proti 14 (1 se zdržel).
Na tuto etapu zřejmě Hynek Fajmon ve svém blogu naráží... ale tendenčně zamlčuje ty veškeré předchozí. A opravdu si myslí, že 44 – 14 = 1?
Pan Fajmon si stěžuje na „divné světlo“ v obchodech a restauracích. Jeho článek však hlavně vrhá divné světlo na šest let, které strávil v Evropském parlamentu...
Lukáš Macek
Pochybná Vondrova obrana aneb předsednictví bylo předražené celé...

Podle časopisu Respekt se ministr Vondra v kauze Promopro mimo jiné brání i argumentem, že celkové výdaje na naše předsednictví byly srovnatelné s výdaji srovnatelně velkých zemí, které Unii předsedaly před námi. To je velmi překvapivé tvrzení...
Lukáš Macek
ODS 2010: jeden krok vpřed, dva kroky zpět?

Nikdy jsem neskrýval svou skepsi ohledně schopnosti ODS stát se stabilní a silnou stranou přijatelnou pro široký okruh voličů pravice a středu. Nástup Petra Nečase a vznik středopravé vládní koalice jsem přesto sledoval s nadějí, že jsem se mýlil a že i u nás se snad konečně dožijeme vzniku názorově pluralitní silné pravicové strany, jako je známe ze zavedených demokracií. Co zbývá z této naděje po událostech uplynulých dní?
Lukáš Macek
Pražský podraz: zneužitý Tůma, otestovaný Nečas a Schwarzenberg

Doposud jsem byl přesvědčen, že obroda „Nečasovy“ ODS je iluze a Schwarzenbergova TOP09 geniálním marketingovým tahem Miroslava Kalouska a jeho někdejšího (klausovského) křídla u lidovců. Ale byly to jen hypotézy na základě pozorování minulosti a aktuálního složení obou stran. Nyní přišel test v podobě konkrétních rozhodnutí.
Lukáš Macek
Proč má smysl jít k senátním volbám

Za pár dní se bude volit třetina nových senátorů. Jak už bývá zvykem, většina voličů asi zůstane doma. A pokud přijdou, tak hlavně kvůli volbám komunálním. Lze se divit? Senát dodnes nedokázal přesvědčit o své nezbytnosti. Zažil pár chvil slávy (např. obrana ústavy za „opoziční smlouvy“, zamezení podezřelému nákupu Gripenů, serióznější přístup k evropským tématům, vítězství nad prezidentem ve střetu o charakter Ústavního soudu), poslední dobou však ničím moc nezaujal. Navzdory tomu – či právě proto – stojí za to k senátním volbám 2010 jít.
Lukáš Macek
Euro, aneb (bolestivá) výchova k ctnosti

Při glosování dnešních problémů v eurozóně často zaznívá věta zdánlivě apelující na zdravý rozum: „Je přece nesmysl zavádět jednotnou měnu pro země, které na tom jsou ekonomicky každá jinak!“. Vtip je v tom, že přijetí eura nikdy nebylo myšleno ani prezentováno jako pouhé naroubování jednotné měny na spolek zemí, ve kterém si každý dál vede svou hospodářskou politiku, jak se mu zlíbí. Země přecházející na euro se zavazují vést nadále svou hospodářskou politiku v souladu s principy, na kterých stojí evropská Hospodářská a měnová unie (HMU), v logice celkové hospodářské konvergence.
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Válek hájí, aby lidé připláceli za lepší zdravotní péči. Naráží ale v koalici
Pacienti by měli mít podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka z TOP 09 možnost připlatit si...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Nejméně za čtvrtstoletí. O Velikonocích zemřel na silnicích jeden člověk
Na silnicích v Česku během prodlouženého velikonočního víkendu zemřel jeden člověk, což je nejméně...
Na Rakovnicku hoří hromada plastů, těžká technika ji likviduje unikátní metodou
Hasičům likvidují obří požár skládky lisovaných plastů u Rynholce na Rakovnicku. Zasahuje přes 200...

Prodej dvou rodinných domů (2x č. p.) v Brandýse nad Labem s pozemkem 457 m2
U cihelny, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
8 998 000 Kč
- Počet článků 103
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2820x
Lídr kandidátky SNK ED ve volbách do Evropského parlamentu 2009.