Žárovky, EU a euroskeptici
Záměrně nechávám stranou debatu o tom, zda je správné či nesprávné zakazovat tradiční žárovky. (Jen mimochodem: nejde o zákaz používání žárovek, ale o zákaz jejich uvádění na trh; to jen na okraj, protože už jsem zaznamenal i fantasmagorické vývody o tom, jak Evropská unie bude pronásledovat a trestat nebohé občany, kteří doma budou svítit tradiční žárovkou.) Podívejme se na otázku, zda se jedná o legitimní politické rozhodnutí (ať s ním souhlasíme či nikoli), při jehož přijímání měli čeští politici dostatečný prostor k jeho ovlivnění – nebo o svévolný diktát nevolených euroúředníků.
Procedura vedoucí k tomuto zákazu vypadala takto:
1. Evropská komise (řekněme napůl úřednický, napůl politický orgán – její vedení je jmenováno a schvalováno šéfy vlád členských států a Evropským parlamentem) navrhla text směrnice o „stanovení rámce pro určení požadavků na ekodesign energetických spotřebičů“. Tento text byl s pozměňovacími návrhy schválen Radou ministrů (politický orgán reprezentující členské státy, každý ministr má demokratický mandát odvozený od důvěry parlamentu ve své zemi). Českou republiku reprezentoval tehdejší ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Kdyby byl zásadně proti, mohl buď dát dohromady blokační menšinu, nebo – kdyby nenašel žádné spojence – alespoň získat čas. Podle dostupných informací však hlasoval pro, resp. nezabránil přijetí návrhu konsensem. K návrhu se též vyjádřil Evropský parlament (politický orgán s přímou demokratickou legitimitou). Bez problémů jej schválil. Nemám k dispozici záznam hlasování z pléna, ale výbor pro životní prostředí plénu doporučil směrnici schválit 56 hlasy pro, 1 se zdržel, nikdo nebyl proti. Mezi přítomnými členy byl i český europoslanec za ODS, Miroslav Ouzký.
Vstoupila tak v platnost směrnice, která říká, že Komise zavede (samozřejmě dle přesně stanovené procedury) „prováděcí opatření nejdříve pro (...) výrobky s vysokým potenciálem pro nákladově efektivní snížení emisí skleníkových plynů, což jsou například (...) osvětlení v domácnostech a terciárním sektoru, domácí spotřebiče“. Komise tak dostala od politiků jasný mandát, ba přímo úkol.
2. Tento úkol jí byl demokraticky zvolenými politiky opakovaně připomenut:
- Evropská rada z března 2007 ve svých závěrech „vyzývá Komisi k urychlenému předložení návrhů, aby bylo možné přijmout požadavky na zvýšenou energetickou účinnost kancelářského a pouličního osvětlení do roku 2008 a žárovek a jiných forem osvětlení v domácnostech do roku 2009”. Na tomto zasedání ČR zastupoval Mirek Topolánek. Evropská rada rozhoduje konsensem, i on proto nese přímou politickou odpovědnost za tuto jednoznačnou výzvu Evropské komisi.
- Evropský parlament rovněž schválil usnesení, kde „zdůrazňuje, že je nezbytné, aby Komise dodržela navržený harmonogram stažení nejméně energeticky účinných žárovek z trhu v souladu se závěry Evropské rady z března 2007“. Pro toto usnesení hlasovalo 592 poslanců, proti 26, zdrželo se 30. Nemám k dispozici podrobné výsledky hlasování na plénu, ale ve výborech hlasovali čeští europoslanci pro, včetně těch za ODS.
- konečně na zasedání z 9.-10. října 2008 Rada pro dopravu, telekomunikace a energetiku (tedy opět politici) přijala usnesení, kde se praví: „V souladu s uvedenými požadavky se za tímto účelem Komise vyzývá, aby v roce 2008 předložila návrh nařízení, který zahájí postupný proces, jenž povede k vyřazování a k úplnému zákazu žárovek a všech světelných zdrojů s nejmenší účinností.“ Za Českou republiku tam seděli pánové Řebíček a Říman.
3. Komise tento úkol splnila přijetím nařízení, které zavádí postupný zákaz prodeje žárovek, které nesplňují určité standardy energetické účinnosti. Ani zde si však „eurokraté“ nedělali, co chtěli:
- návrh nařízení vznikl po dlouhém a širokém připomínkovém řízení.
- Komise nesměla toto nařízení přijmout sama: potřebovala k tomu souhlas výboru složeného z expertů jmenovaných členskými státy. Nevím, kdo byl expertem za ČR a jak přesně byl jmenován, ale politickou odpovědnost za to nese příslušný ministr, zřejmě Martin Říman. Návrh byl výborem schválen jednomyslně.
- po tomto souhlasu ze strany členských států Komise nařízení schválila; v platnost však vstoupilo až po tříměsíční lhůtě, během které se opět politické orgány (Rada, Evropský parlament) mohly vyjádřit a nařízení potopit – neudělaly to však a nevím o tom, že by o to česká vláda či čeští europoslanci usilovali.
Sečteno a podtrženo: zákaz žárovek je politické rozhodnutí učiněné politiky reprezentujícími státy (Rada, Evropská rada) a občany (Evropský parlament) EU. Evropská komise jen přijala prováděcí nařízení, a to pod kontrolou členských států a Evropského parlamentu. Čeští politici měli prostor k tomu, aby se pokusili toto nařízení zablokovat či změnit. Nevyužili jej. Český občan, který by chtěl i do budoucna nakupovat tradiční edisonovské žárovky, proto nemá důvod nadávat na bruselské úředníky, ale na evropské politiky, počínaje těmi českými.
Lukáš Macek
Pochybná Vondrova obrana aneb předsednictví bylo předražené celé...
Podle časopisu Respekt se ministr Vondra v kauze Promopro mimo jiné brání i argumentem, že celkové výdaje na naše předsednictví byly srovnatelné s výdaji srovnatelně velkých zemí, které Unii předsedaly před námi. To je velmi překvapivé tvrzení...
Lukáš Macek
Při manipulaci s žárovkami se člověk snadno spálí, pane Fajmone…
Že se lze o žárovku pěkně spálit, ví každé malé dítě. Ne tak europoslanec Fajmon, který si na svému blogu přisadil v nadávání proti zákazu prodeje žárovek v Evropské unii. Nerad se opakuji a o tomto tématu už jsem zde psal. Ale když vidím, co si ostřílený europoslanec troufne napsat, nelze nereagovat...
Lukáš Macek
ODS 2010: jeden krok vpřed, dva kroky zpět?
Nikdy jsem neskrýval svou skepsi ohledně schopnosti ODS stát se stabilní a silnou stranou přijatelnou pro široký okruh voličů pravice a středu. Nástup Petra Nečase a vznik středopravé vládní koalice jsem přesto sledoval s nadějí, že jsem se mýlil a že i u nás se snad konečně dožijeme vzniku názorově pluralitní silné pravicové strany, jako je známe ze zavedených demokracií. Co zbývá z této naděje po událostech uplynulých dní?
Lukáš Macek
Pražský podraz: zneužitý Tůma, otestovaný Nečas a Schwarzenberg
Doposud jsem byl přesvědčen, že obroda „Nečasovy“ ODS je iluze a Schwarzenbergova TOP09 geniálním marketingovým tahem Miroslava Kalouska a jeho někdejšího (klausovského) křídla u lidovců. Ale byly to jen hypotézy na základě pozorování minulosti a aktuálního složení obou stran. Nyní přišel test v podobě konkrétních rozhodnutí.
Lukáš Macek
Proč má smysl jít k senátním volbám
Za pár dní se bude volit třetina nových senátorů. Jak už bývá zvykem, většina voličů asi zůstane doma. A pokud přijdou, tak hlavně kvůli volbám komunálním. Lze se divit? Senát dodnes nedokázal přesvědčit o své nezbytnosti. Zažil pár chvil slávy (např. obrana ústavy za „opoziční smlouvy“, zamezení podezřelému nákupu Gripenů, serióznější přístup k evropským tématům, vítězství nad prezidentem ve střetu o charakter Ústavního soudu), poslední dobou však ničím moc nezaujal. Navzdory tomu – či právě proto – stojí za to k senátním volbám 2010 jít.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Výrobce luxusní minerálky má problém. Jeden z jeho vrtů je kontaminovaný
Značka luxusní minerální vody Perrier je symbolem privilegované „francouzskosti“. Má miliardový...
Starmerových 100 dnů: nepříjemný propadák. Proč je jeho vládnutí fiasko
Premium Britská labouristická vláda klopýtá a premiér Keir Starmer přichází o voličskou přízeň, na drtivé...
Michelin prošel české restaurace. Chválí zvěřinu či houby, víno je slabina
Premium Česko už ví, jak jsou na tom zdejší restaurace. Po roce je totiž hotová analýza stavu české...
Kdo by to koupil? Voda nás má v pasti. Lidé žijí po povodni v beznaději, co dál
Premium Měsíc od povodní: zmizelo bláto, odpad, funguje elektřina. Lidi trápí psychika. MF DNES nyní...
Rozdáváme měsíčkový šampon od Weledy ZDARMA
Jak připravit koupel vhodnou přímo pro vaše miminko? Přihlaste se k testování a vyzkoušejte jemný dětský šampon a sprchový krém v jednom. Měsíčková...
- Počet článků 103
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2820x
Lídr kandidátky SNK ED ve volbách do Evropského parlamentu 2009.