Lukáš Macek
Lídr kandidátky SNK ED ve volbách do Evropského parlamentu 2009.
- Počet článků 103
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2820x
Lukáš Macek
Ještě k Listině a Klausově "výjimce"
Michal Petřík, poradce Václava Klause, obhajujoval v HN požadavek na připojení České republiky k „protokolu o uplatňování Listiny základních práv EU v Polsku a ve Spojeném království" (HN, 29/10/09). Dává jej do souvislosti s majetkovými nároky sudetských Němců. Ocitoval i pasáž onoho protokolu, jehož platnost pro Českou republiku byla mezitím v Bruselu dojednána: "Listina nerozšiřuje možnost Soudního dvora EU ani jakéhokoliv soudu Polska či Spojeného království shledat, že právní předpisy, zvyklosti nebo postupy Polska či Spojeného království nejsou v souladu se základními právy, svobodami nebo zásadami, které listina potvrzuje." Škoda, že sám této citaci nevěnoval více pozornosti. Pochopil by, že bojovat proti právní závaznosti Listiny je zbytečné. A že v praxi je nejspíš zbytečný i zmíněný protokol.
Lukáš Macek
Kdy ze sebe přestaneme v Bruselu dělat hlupáky?
Neznalost a povrchnost ve vztahu k Evropské unii bohužel patří ke standardní intelektuální výbavě (nejen) českých politiků. Ale ve věci „Klausovy výjimky" jsme svědky nebývalých výkonů. Prezident, poslanci a senátoři, šéfové politických stran i odboroví předáci papouškují snůšku nesmyslů. A média jim to poslušně baští.
Lukáš Macek
Jedno Lisabonské drama skončilo. Ale přijdou další...
Konečně! Česká republika dokončila ratifikaci Lisabonské smlouvy. Leda že by naši diplomaté ztratili ratifikační listiny cestou do Říma (až jejich uložením u italské vlády je ratifikace skutečně u konce). Vzhledem ke všemu, co jsme k Lisabonu předvedli, by to byla vcelku stylová tečka...
Lukáš Macek
Lisabonské pověsti české 3: o zakamuflované euroústavě
Odpůrci Lisabonské smlouvy ji rádi prezentují jako zaměrnou kamufláž někdejší tzv. euroústavy, jejíž ratifikace byla zastavena po té, co ji francouzští a nizozemští voliči v roce 2005 odmítli. Euroústava prý byla přepsána do nesrozumitelného jazyka, aby voliči neviděli, že parlamenty za jejich zády přijímají jimi zavržený text. Tuto legendu si osvojil např. i komentátor Martin Weiss z Lidových novin (LN, 19/10/2009: „Kdo se rozhodne prosadit odmítnutou euroústavu tak, že ji přepíše do nesrozumitelna, má o tom mlčet."). Teorie o spiknutí elit proti lidu má jen jednu vadu: věcně je zcela mimo.
Lukáš Macek
Lisabonské pověsti české 2: o utlačovaných Irech
Odpůrci Lisabonské smlouvy s oblibou tvrdí, že její ratifikace měla skončit, protože byla odmítnuta Irskem. Pokračování ratifikace v dalších zemích po irském referendu je prý protiprávní. A co víc, EU je prý nedemokratická, neboť Irové o smlouvě hlasovali podruhé. Tyto argumenty však neobstojí. Smlouva je mrtvá ve chvíli, kdy jedna či více vlád, které ji dojednaly a podepsaly, svůj podpis odvolá, resp. dá svým partnerům najevo, že ratifikaci nehodlá dokončit. To se však v Irsku nestalo.
Lukáš Macek
Václav Havel na Sciences Po
Václav Havel včera převzal na Sciences Po doktorát honoris causa. Jsem rád, že moje Alma Mater zvolila pravě tento způsob, jak připomenout 20. výročí pádu komunismu.
Lukáš Macek
Klausovy záruky
Aby Irsko dokončilo ratifikaci Lisabonské smlouvy, EU schválila tzv. „irské záruky", kterými šéfové vlád slavnostně potvrdili, že bílá je bílá a černá je černá. Teď si o své záruky řekl Václav Klaus. S několika rozdíly. O ty irské si řekla irská vláda v reakci na prohrané referendum; Klaus si o ně řekl sám, českému Parlamentu a vládě navzdory. Irská vláda řekla, co chce (vyjádření k v Irsku nejčastěji dezinterpretovaným tématům) a proč (aby vyhrála nové referendum); Klaus tak jasný postoj nebyl schopen zformulovat. „Irské záruky" se týkají témat, kde sice Lisabon nic nemění, ale v EU existují relevantní politické síly, které by do budoucna rády tímto směrem šly (např. daňová harmonizace); naproti tomu Klaus přišel s tématem, které je zcela mimo realitu dnešní EU a které se i v česko-německých vztazích dostává na okraj.
Lukáš Macek
Appeasement na Klause neplatí
Většinová reakce politické scény na prezidentův požadavek ohledně Lisabonské smlouvy je dalším důkazem její tragické nezpůsobilosti řídit stát. Proti Klausovu vydírání a jeho hře o čas (neboť ničím jiným jeho náhlá starost o Benešovy dekrety není) měly vláda a „prolisabonské" strany zaujmout tvrdý postoj a s prezidentem se ostře střetnout, politicky i právně.
Lukáš Macek
Lisabonské pověsti české 1: diktát velmocí
Můj poslední článek o Lisabonské smlouvě jako obvykle spustil lavinu nadávek a zpochybňování mých motivací. Občas se však objevil i pokus o věcnou polemiku, zejména s mou tezí o rovnováze mezi „velkými“ a „malými“ v EU. Lisabon prý změnou hlasovacího systému v Radě EU zavede diktát velkých zemí.
Lukáš Macek
Proč potřebujeme Lisabon
Tváří v tvář nejrůznějším teoriím o tom, jak hrozně nám Lisabonská smlouva ublíží, připomeňme si, proč je její schválení v našem bytostném zájmu. Zatímco její zablokování by bylo skvělým dárkem všem, kdo nejsou nadšeni z evropského uspořádání vzešlého z událostí roku 1989.
Lukáš Macek
Jak Barroso vyhrožuje Irům
Nejnovějším hitem našich odpůrců Lisabonské smlouvy je „podporovat Iry“ tváří v tvář údajnému brutálnímu tlaku Evropské unie. Bohužel se jejich argumentace opět neobchází bez manipulací. V posledních dnech totiž vyrukovali (např. Michal Semín na vlnách Radiožurnálu) s obviněním, že staronový předseda Evropské komise Barroso vyhrožuje Irsku, že neschválí-li Lisabon, přijde o svého komisaře. Jejich tvrzení je však buď projevem neznalosti, nebo účelovou manipulací.
Lukáš Macek
Scestné úvahy europoslance Havla
Vadí mi, když odpůrci Lisabonské smlouvy přicházejí s hloupými a/či nepravdivými argumenty. Ale snad ještě více mne rozčilují její zastánci, kteří vyrukují s podobně hloupými protiargumenty. Jako to nyní předvedl Jiří Havel, když přišel s tezí, že bychom mohli být „potrestáni“ ztrátou komisaře, pokud Václav Klaus bude dál blokovat ratifikaci Lisabonské smlouvy. Ponechávám nyní stranou, co to je „náš komisař“, k čemu je či není dobré jej mít, atd. Jde mi o to, že Havlova argumentace je věcně i politicky scestná.
Lukáš Macek
Prvňáčci, neberte si příklad z Václava Klause!
Po té, co Evropská rada přijala „irské záruky“, tj. rozhodnutí, které reaguje na hlavní obavy vyjádřené v Irsku odpůrci Lisabonské smlouvy, Václav Klaus prohlásil: „Ač je ve smlouvě napsáno, že zdaleka všechny země nebudou mít svého komisaře, tak teď se najednou slibuje, že budou. Každý normální člověk, žáček první třídy, ví, že to je změna lisabonské smlouvy a že ji někdo slibuje. Takže je to změna.“ Ne všichni prvňáčci umí číst, ale Václav Klaus jistě ano.
Lukáš Macek
Klausovy zlé a falešné větičky
Prohlášení Václava Klause ke schválení Lisabonské smlouvy Senátem není nijak překvapivé. Ale pár bodů v něm za krátký komentář stojí.
Lukáš Macek
Vláda České republika slavnostně prohlašuje: bílá není černá!
Po kuriozní parlamentní tradici přijímání zákonů o zásluhách politiků („lex Masaryk“, „lex Beneš“) přináší nyní česká politická reprezentace evropské právní a politické vědě nový hodnotný příspěvek. Nazval bych to „deklarováním evidentního“ či „politickým rozrážením otevřených dveří“. Naposledy se o to zasloužili poslankyně Mallotová a poslanec Krill, když navrhli usnesení o tom, že Lisabonská smlouva nezpochybní Benešovy dekrety. Navzdory vtipné glose ministra Schwarzenberga, že je „zhruba tak nutné jako doprovodné prohlášení, že po vstupu v platnost Lisabonské smlouvy bude nadále po dešti mokro“, bylo poslanci nakonec schváleno. Ale nedivme se: průkopníkem v této disciplíně je samotná Topolánkova vláda.
Lukáš Macek
Lisabon: dobré a špatné zprávy z Poslanecké sněmovny
Blahopřeji Poslanecké sněmovně, že přestala chodit kolem horké kaše a schválila Lisabonskou smlouvu! V této souvislosti vidím pár dobrých a pár špatných zpráv...
Lukáš Macek
Lisabon: diktát z Paříže a Berlína?
V debatách o Lisabonské smlouvě často zaznívá argument, že tato smlouva posílí velké státy EU na náš úkor. Pojďme se na to podívat podrobněji.
Lukáš Macek
Medaile pro naše poslance
Úterní rozprava o Lisabonské smlouvě v Poslanecké sněmovně opět stála za to, byť byla nakonec celkem krátká a zase bez výsledku... Navrhuji zde malý stupínek vítězů ve čtyřech kategoriích, v nichž naši poslanci rádi soutěží (a na světové úrovni!): střelba vedle, nehoráznost, trapnost a neznalost.
Lukáš Macek
Pozoruhodná logika poslance Proseka
Pan poslanec Prosek z ODS patřil k médii citovaným řečníkům z včerejší rozpravy o Lisabonské smlouvě v Poslanecké sněmovně. Kromě toho, že zopakoval řadu chybných tvrzení, na která jsem zde již reagoval (zejména oněch vyfantazírovaných 50 nových kompetenčních oblastí, které by prý Lisabonská smlouva předvedla „do Bruselu“ – stále čekám na jejich jmenovitý seznam!), mne zaujala jedna, dost typická pasáž. Kritika Lisabonské smlouvy na základě srovnání s ústavou USA. Toto srovnání je však nesmyslné a v ústech poslance ODS navíc nehorázné.
Lukáš Macek
K novoročnímu projevu Václava Klause
Často zde ostře polemizuji s názory a tvrzeními Václava Klause o EU. Dnes ale rád napíšu něco pozitivního: umírněný tón jeho novoročního projevu je slibným příspěvkem k úspěchu českého předsednictví EU. Jak už jsem tu psal, jsou dva Klausové: prezident České republiky a (anti)euroaktivista. 1. ledna k nám promluvil ten první. Nezapřel toho druhého, což po něm nelze chtít, ale udělal to decentně. Pokud by takto vystupoval i nadále, byla by to dobré nejen pro naše předsednictví, ale pro politickou debatu o EU obecně.
Lukáš Macek
Klausovo matení „začátečníků“ aneb předčasný Silvestr v MFDnes
K „manuálu pro začátečníky“, který o Lisabonské smlouvě sepsal Václav Klaus pro MFDnes (27/12/08) se ještě asi vrátím podrobněji. Ale dnes aspoň stručně o jedné evidentně nepravdivé informaci, kterou tam děsí „začátečníky“.
Lukáš Macek
Lisabon – ano či ne? Test pro normální lidi
Argumentace zastánců a odpůrců Lisabonské smlouvy se často míjí, neboť každý uvažuje na základě úplně jiných prvotních předpokladů. Řada lidí se přitom ptá, zda mají být pro či proti Lisabonu, aniž by měli čas a chuť stát se experty na EU. Asi nejlepší odpovědí na jejich otázku tak je vrátit se k jádru věci a jasně vyexponovat základní střet o evropskou integraci, ke kterému se nakonec vždy v debatě o Lisabonské smlouvě opět dostaneme. Mnohem více než dílčí novinky, které smlouva přináší, jsou to právě základní postoje k EU jako takové, které pro každého z nás určují, zda v Lisabonské smlouvě vidíme pozitivní posun vpřed nebo smrtelné nebezpečí pro svůj národ.
Lukáš Macek
Václav Klaus, bruselský zpravodaj rádia Jerevan
Ve velkém rozhovoru s Viliamem Buchertem pro MFDnes Václav Klaus obšírně mluví o svých výhradách k Lisabonské smlouvě. Chybí tam jen závěrečná věta: „pro rádio Jerevan, Václav Klaus, Brusel“.
Lukáš Macek
Stručně a jednoduše: proč je Lisabonská smlouva dobrá
V záplavě nesmyslů a lží, které o Lisabonské smlouvě šíří její odpůrci, mají její zastánci tendenci zůstávat u vysvětlování, proč tato smlouva není špatná, resp. proč není horší, než smlouvy dnešní. Jeden z čtenářů článku o neplatnosti prezidentovy argumentace před Ústavním soudem mi právem namítl: to, že Lisabonská smlouva neškodí, je trochu málo. Proč je lepší než současný stav?
Lukáš Macek
Suverenita... nebo „suverenita“?
V roce 1938 bylo Československo suverénním státem. V Mnichově naši zástupci čekali v předpokoji, až se o nás velmoci dohodnou.
předchozí | 1 2 | další |