Lukáš Macek
Lídr kandidátky SNK ED ve volbách do Evropského parlamentu 2009.
- Počet článků 103
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2820x
Lukáš Macek
ODS 2010: jeden krok vpřed, dva kroky zpět?
Nikdy jsem neskrýval svou skepsi ohledně schopnosti ODS stát se stabilní a silnou stranou přijatelnou pro široký okruh voličů pravice a středu. Nástup Petra Nečase a vznik středopravé vládní koalice jsem přesto sledoval s nadějí, že jsem se mýlil a že i u nás se snad konečně dožijeme vzniku názorově pluralitní silné pravicové strany, jako je známe ze zavedených demokracií. Co zbývá z této naděje po událostech uplynulých dní?
Lukáš Macek
Pražský podraz: zneužitý Tůma, otestovaný Nečas a Schwarzenberg
Doposud jsem byl přesvědčen, že obroda „Nečasovy“ ODS je iluze a Schwarzenbergova TOP09 geniálním marketingovým tahem Miroslava Kalouska a jeho někdejšího (klausovského) křídla u lidovců. Ale byly to jen hypotézy na základě pozorování minulosti a aktuálního složení obou stran. Nyní přišel test v podobě konkrétních rozhodnutí.
Lukáš Macek
Proč má smysl jít k senátním volbám
Za pár dní se bude volit třetina nových senátorů. Jak už bývá zvykem, většina voličů asi zůstane doma. A pokud přijdou, tak hlavně kvůli volbám komunálním. Lze se divit? Senát dodnes nedokázal přesvědčit o své nezbytnosti. Zažil pár chvil slávy (např. obrana ústavy za „opoziční smlouvy“, zamezení podezřelému nákupu Gripenů, serióznější přístup k evropským tématům, vítězství nad prezidentem ve střetu o charakter Ústavního soudu), poslední dobou však ničím moc nezaujal. Navzdory tomu – či právě proto – stojí za to k senátním volbám 2010 jít.
Lukáš Macek
Koaliční smlouva na jednu stránku
Politici ODS, TOP09 a VV nám už skoro tři týdny pečou koaliční smlouvu. Na veřejnost prosakují nejrůznější dílčí informace o jejím obsahu. Jedno se zdá však již teď jasné: vyjednavači směřují k sepsání dlouhé a velmi detailní smlouvy. Nemyslím si, že je to šťastné řešení.
Lukáš Macek
Falešné a skutečné problémy s přímou demokracií typu VV
Mnohá média se v uplynulých dnech opakovaně pozastavovala nad skutečností, že Věci veřejné (VV) chtějí o koaliční smlouvě nechat rozhodnout své registrované příznivce v on-line referendu. A někteří komentátoři i politici mají tendenci to vydávat za příklad jejich nečitelnosti a nespolehlivosti jakožto politického partnera. Tento argument je nefér. Ale na druhou stranu pomíjí jeden skutečně problematický prvek vnitřního fungování VV, na který by se naopak partneři, novináři i občané Johnovy strany ptát určitě měli.
Lukáš Macek
Ještě k prohře Jiřího Paroubka
Jedním z velmi diskutovaných povolebních témat je výsledek ČSSD, příčiny jejího neúspěchu. Z některých s levicí více či méně sympatizujících kruhů i od samotného Jiřího Paroubka zaznívá nařek nad „antiparoubkovskou hysterií pravicových médií“. Byť na pojmu „hysterie“ možná něco je, toto vysvětlení mizerného výsledku ČSSD zaměňuje příčiny a následky.
Lukáš Macek
Dva Nečasové: který z nich vyhraje?
Na povolební scéně dnes máme dva Petry Nečase: Petra Nečase, lídra ODS, který pro svou stranu dosáhl historicky nejslabšího volebního výsledku. A Petra Nečase, potenciálního lídr středopravicového bloku, jehož síla nemá v dějinách České republiky obdoby... Kterého z nich si historie zapamatuje?
Lukáš Macek
O co hraje TOP09?
Jakmile začalo být jasné, že spojenectví ODS, TOP09 a VV bude mít přes 115 hlasů, přirozená reakce snad všech pozorovatelů (ale i lídra ODS) byla jednoznačná: toto je budoucí středopravicová vládní koalice. O to podivněji působí, že vzápětí začal zaznívat disonantní hlas ze strany TOP09. Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek se okamžitě začali do Věci veřejných ostře trefovat.
Lukáš Macek
Volby 2010: nečekaně dobré zprávy
Upřímně řečeno, od letošních voleb jsem nic moc dobrého nečekal. O to milejší je dnešní překvapení z přehršle dobrých zpráv.
Lukáš Macek
Co čekat od nadcházejících voleb?
Jednou z tragédií české politiky je stav naší pravice, která dosud nepřekonala trauma z nesmyslně vyhroceného rozkolu z roku 1997. Na počátku 90. let přitom dostala historickou příležitost být motorem polistopadového vývoje. Po několika letech ji však trestuhodně promrhala a dodnes se z toho nevzpamatovala. Změní na tom něco nadcházející volby?
Lukáš Macek
O trapných úvahách, kam s Topolánkem
Jak Mirek Topolánek oznámil, že končí v politice, začala média spekulovat o tom, čím se bude dál živit. Tyto úvahy jsou tristním svědectvím o stavu našeho veřejného života, a to minimálně ze dvou úhlu pohledu.
Lukáš Macek
Topolánek & LUI: soumrak zbohatlíků v české politice?
Dělat z Mirka Topolánka na základě jeho výstupu při focení pro časopis LUI homofoba či antisemitu je nesmysl. Ano, jeho neustálé opakování, že homosexualitu „neřeší“ a jen ve věci adopcí homosexuálními páry má „mentální blok“, působí křečovitě a trapně. Ale není to homofobie. Nevábný reflex zmínit v daném kontextu premiérovo židovství je spíše tématem pro psychoanalýzu, než pro trestní oznámení. Na zveřejněných videích nevidíme antisemitu, „jen“ rozžvaněného politika, kterému jsou zcela cizí věci jako třeba přemýšlení v nuancích, preciznost formulací či domýšlení vlastních výroků. Ale že je Topolánek takový, to víme již minimálně od odby, kdy několikaleté politické úsilí evropských politických reprezentací shrnul do půvabného slůvka „shit“. Není proto celý ten poprask vůči předsedovi ODS nefér? Není. Protože ten člověk opřený o futro a rozverně rozvíjející myšlenkové pochody obsahem i formou hodné průměrného žáka předlistopadové základní školy zkrátka nemá být premiérem. A už vůbec ne premiérem za stranu, která se vydává za seriózní konzervativně-liberální sílu.
Lukáš Macek
Dva TOP roky Václava Klause
Před dvěma lety byl prezidentem republiky znovuzvolen Václav Klaus. Byl jsem tehdy součástí týmu Jana Švejnara a nemohu si odpustit jisté zadostiučinění, neboť zhruba vše, co jsme tehdy veřejnosti i volitelům a jejich spolupracovníkům říkali, se (bohužel) potvrdilo.
Lukáš Macek
Ne, Topolánek ODS neotevřel
Na www.lidovky.cz vyšla zajímavá diskuse mezi Martinem Weissem a Petrem Kamberským na téma, zda se ODS za Mirka Topolánka otevřela (teze PK) či uzavřela, resp. zůstala uzavřená jako za Václava Klause (teze MW). Oba diskutující však opomenuli některé důležité aspekty tohoto problému.
Lukáš Macek
Krátká paměť, arogance a nezodpovědnost politických špiček
To, co se nyní děje ohledně předčasných voleb, je zásadní střet o pojetí práva, demokracie a ústavnosti v naší zemi. A tak byť už bylo mnohé napsáno, je namístě přidat ještě několik poznámek.
Lukáš Macek
Jde jen o stranické pokladny…
Čelní politici – zejména se činí dvojice Paroubek a Topolánek – ve svých reakcích na rozhodnutí Ústavního soudu sáhli po nejtěžším kalibru. Prý je to ohrožení demokracie, stability země, její pověsti v zahraničí... Ve skutečnosti o nic takového nejde. Ústavní soud jen stranám narušil jejich volební kampaně. Zatímco blesková poprázdninová kampaň hrála zejména ODS a ČSSD do noty, její prodlužování pro ně může být ošemetné. A hlavně se jim může hodně prodražit.
Lukáš Macek
Kdyby nám vládli lidé se státnickou úrovní...
... tak by se předsedové parlamentních stran a prezident republiky nevztekali jako mala děcka, kterým někdo vzal hračku. Přestali by mluvit o ústavní krizi, o ohrožení demokracie a o dalších nesmyslech.
Lukáš Macek
Výchovná facka politikům
Dnešní rozhodnutí Ústavního soudu odložit vykonavatelnost rozhodnutí prezidenta republiky o vyhlášení voleb do PSP vyvolává mnoho otazníků, ale také by mohlo být k něčemu dobré. Možná by totiž mohlo svou troškou do mlýna přispět k tolik potřebné kultivaci způsobů na domácí politické scéně.
Lukáš Macek
Pár poznámek k integraci pravice a středu
„Integrace středopravicových sil“ bude asi jedním z hitů okurkové sezóny. Asi se k tomuto tématu vrátím vícekrát, dnes jen na začátek tři poznámky.
Lukáš Macek
Lekce z jedné porážky
1,66% hlasů ve volbách je tvrdá porážka. Čekali jsme lepší výsledek, protože atmosféra, kterou jsme zažili v kontaktní kampani, nás vedla k nemalému optimismu. Je to však velké poučení pro budoucnost. Naše vůle pohnout českou politikou k lepšímu touto porážkou nijak neutrpěla. Naopak, řekli jsme teprve své první slovo.
Lukáš Macek
Kotrmelce ČSSD a mlžení ODS
ČSSD opět prokázala, že nemá silné a stabilní názory na důležitá témata týkající se evropské problematiky. Ještě donedávna představitelé ČSSD (Lubomír Zaorálek, Alena Gajdůšková) prohlašovali, že samozřejmou volbou na post příštího českého eurokomisaře je Vladimír Špidla. Včera jsme se dozvěděli z úst lídra ČSSD pro eurovolby, že ČSSD chce navrhnout Jana Švejnara či Pavla Teličku. Důvod? V průzkumu veřejného mínění se tyto dvě osobnosti umístily na prvních dvou místech...
Lukáš Macek
Spočítejme skutečné síly v české politice
Volby jdou do finiše a opět se hraje velká hra o průzkumy předvolebních preferencí. Velké strany vydírají své naštvané voliče („volte nás, jinak Váš hlas propadne“), některé malé strany zase vypouštějí fámy, že ve svých zaručeně poctivých průzkumech mají 4,5% („volte nás, my jsme ti jediní, co mají šanci“). O zhoubném mýtu „propadlého hlasu“ jsem zde již psal dříve. Dnes trochu obecněji k předvolebním preferencím.
Lukáš Macek
ODS: zachraň se kdo můžeš?
Jedním z pozoruhodných jevů končící kampaně k eurovolbám je i boj o preferenční hlasy, který se rozhořel uvnitř kandidátky ODS. Zaznamenal jsem minimálně šest kandidátů ODS, kteří se vydali touto cestou, a z toho se v minimálně třech případech (Fajmon, Ouzký, Češková) jedná o poměrně masivní kampaň, na kterou dotyčný kandidát musel vydat částku v řádu statisíců až milionů korun. Tato – pokud mne paměť neklame – bezprecedentní situace vypovídá o mnohém.
Lukáš Macek
I velké strany jsou (politicky) smrtelné...
Mnoho lidí má pocit, že s politikou nejde pohnout. Že všichni politici jsou stejní a že politické strany si stejně vždy všechno udělají po svém, bez ohledu na zájmy a potřeby občanů. Mnozí to řeší tím, že nejdou k volbám nebo dál volí neoblíbené strany s tím, že je to stejně jedno a noví by třeba kradli ještě víc...Tyto postoje mohu při sledování naší politické scény pochopit, ale zásadně s nimi nesouhlasím. Naštvanost na politiky by měla vést k pokusům o pozitivní změnu, ne k rezignaci.
Lukáš Macek
ČSSD a Bush na plakátech
Po té, co ČSSD zaplavila kampaň do Evropského parlamentu slogany, které nemají s kompetencemi Evropské unie (a tím pádem ani Evropského parlamentu) nic společného, rozhodla se nám ukázat, že umí zajít ještě dál. Zatáhnout do kampaně k eurovolbám i tvář bývalého amerického prezidenta, to je skutečně pozoruhodný výkon. Ale prosím... Za větší pozornost stojí slogan, který tam ČSSD připsala a který říká, že krizi zavinila „chamtivost pravicové politiky”.
předchozí | 1 2 | další |