Čeští europoslanci v ofsajdu
Jedním z podstatných ukazatelů míry vlivu dané země či politické strany je schopnost obsadit vedoucí pozice v jeho výborech, kde se odehrává jádro parlamentní práce.
Mezi předsedy a místopředsedy 22 stálých výborů a podvýborů Evropského parlamentu najdeme jediného Čecha: Evžen Tošenovský z ODS je 4. místopředsedou výboru pro průmysl, výzkum a energetiku. Se svými 22 europoslanci se přitom Česká republika z hlediska celkového počtu europoslanců dělí s Belgií, Maďarskem, Portugalskem a Řeckem o 9.-13. místo. Z hlediska obsazení funkcí ve výborech je však až na 19.-21. místě. Belgičané mají ve výborech dva místopředsedy, Portugalci jednoho předsedu a dva místopředsedy, Řekové čtyři a Maďaři dokonce šest místopředsedů. Nemluvě o tom, že jsme si velmi pohoršili: na konci volebního období 2004-09 měli Češi jednoho předsedu a čtyři místopředsedy...
Proč se v novém europarlamentu prosazují Češi tak špatně? Důvodů je několik. Na prvním místě je vesměs slabá individuální kvalita. Mezi českými europoslanci prakticky nenajdeme skutečné odborné či politické těžké váhy ani v českém, natož pak v evropském měřítku. Dalším důvodem může být pošramocená pověst České republiky po promarněném předsednictví, průtazích s ratifikací Lisabonské smlouvy či kvůli dlouhodobě budované pověsti euroskepticky kverulantské země. Avšak hlavní příčinou je neschopnost českých politických stran, které neumí hrát na evropském hřišti. ODS a ČSSD sice zvolily každá jinou strategii, výsledek je však tristně stejný.
Sociální demokraté vsadili na a priori osvědčenou strategii působení skrze vlivný europoslanecký klub. Se svými sedmi europoslanci se v klubu Socialistů a demokratů (S&D) dělí o 8.-10. místo s Poláky a Portugalci. Ovšem zatímco portugalští socialisté mají ve výborech jednoho předsedu a jednoho místopředsedu, polští pak alespoň jednoho místopředsedu, na ty české se nedostalo. Cenou útěchy je post místopředsedy parlamentu pro Libora Roučka. Prestižní, ale víceméně bezvýznamná role.
ODS propadla iluzi, že je lepší být třetí v malém klubu, než osmá v tom největším. Opustila proto klub Evropské lidové strany (EPP, 265 poslanců) a založila s britskými konzervativci nový euroskeptický klub (54 poslanců). Pomiňme fakt, že jde o politicky málo srozumitelný a již nyní rozhádaný slepenec, jehož existence závisí na podpoře několika jednotlivců z vesměs marginálních politických stran. A že jménem ODS ve vedení Evropského parlamentu nyní mluví představitel polské ultrakonzervativní a národovecké strany bratrů Kaczyńských. Podstatné je, že rozhodnutím ODS prakticky zanikl český vliv uvnitř klubu EPP, který přitom zásadním způsobem ovlivňuje práci parlamentu (obsadil 10 předsedů a 31 místopředsedů výborů). Česká delegace v EPP dnes čítá pouhé dva poslance (z KDU-ČSL), což je stejný počet jako Kypr a Malta, hůře už na tom v EPP jsou jen Dánové a Estonci. Naopak, kdyby ODS zůstala, česká delegace by s 11 poslanci byla na 8. místě. Jen pro srovnání: z 14 maďarských europoslanců EPP se čtyři prosadili na pozice místopředsedů výborů.
Rozložení vlivu v novém europarlamentu bohužel jen dále ilustruje fakt, že zatím jsme v unii spíše do počtu, než abychom byli vlivnou a respektovanou zemí. Ale také to jasně dokazuje, že za to nemůže zlá vůle někoho jiného v unii, ale jen a jen neschopnost našich politických „elit“.
Lukáš Macek
Pochybná Vondrova obrana aneb předsednictví bylo předražené celé...
Podle časopisu Respekt se ministr Vondra v kauze Promopro mimo jiné brání i argumentem, že celkové výdaje na naše předsednictví byly srovnatelné s výdaji srovnatelně velkých zemí, které Unii předsedaly před námi. To je velmi překvapivé tvrzení...
Lukáš Macek
Při manipulaci s žárovkami se člověk snadno spálí, pane Fajmone…
Že se lze o žárovku pěkně spálit, ví každé malé dítě. Ne tak europoslanec Fajmon, který si na svému blogu přisadil v nadávání proti zákazu prodeje žárovek v Evropské unii. Nerad se opakuji a o tomto tématu už jsem zde psal. Ale když vidím, co si ostřílený europoslanec troufne napsat, nelze nereagovat...
Lukáš Macek
ODS 2010: jeden krok vpřed, dva kroky zpět?
Nikdy jsem neskrýval svou skepsi ohledně schopnosti ODS stát se stabilní a silnou stranou přijatelnou pro široký okruh voličů pravice a středu. Nástup Petra Nečase a vznik středopravé vládní koalice jsem přesto sledoval s nadějí, že jsem se mýlil a že i u nás se snad konečně dožijeme vzniku názorově pluralitní silné pravicové strany, jako je známe ze zavedených demokracií. Co zbývá z této naděje po událostech uplynulých dní?
Lukáš Macek
Pražský podraz: zneužitý Tůma, otestovaný Nečas a Schwarzenberg
Doposud jsem byl přesvědčen, že obroda „Nečasovy“ ODS je iluze a Schwarzenbergova TOP09 geniálním marketingovým tahem Miroslava Kalouska a jeho někdejšího (klausovského) křídla u lidovců. Ale byly to jen hypotézy na základě pozorování minulosti a aktuálního složení obou stran. Nyní přišel test v podobě konkrétních rozhodnutí.
Lukáš Macek
Proč má smysl jít k senátním volbám
Za pár dní se bude volit třetina nových senátorů. Jak už bývá zvykem, většina voličů asi zůstane doma. A pokud přijdou, tak hlavně kvůli volbám komunálním. Lze se divit? Senát dodnes nedokázal přesvědčit o své nezbytnosti. Zažil pár chvil slávy (např. obrana ústavy za „opoziční smlouvy“, zamezení podezřelému nákupu Gripenů, serióznější přístup k evropským tématům, vítězství nad prezidentem ve střetu o charakter Ústavního soudu), poslední dobou však ničím moc nezaujal. Navzdory tomu – či právě proto – stojí za to k senátním volbám 2010 jít.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Afričanky se nechaly nalákat na práci v Rusku, skončily v továrně na drony
Reklamy na sociálních sítích slibovaly mladým Afričankám letenku zdarma, peníze a dobrodružství ve...
Proč nyní mladí Němci fandí AfD a opouštějí levici. Rázná řešení přitahují
Premium Dlouho platilo, že mladí evropští voliči sympatizují s levicí a přitahuje je solidární či...
Vážné zranění při rallye na Berounsku. Diváka zasáhla trubka, do níž narazilo auto
Při závodech rallye v Hořovicích na Berounsku se v sobotu odpoledne vážně zranil jeden z diváků od...
Zemřel skotský expremiér Salmond, vládu vedl v době referenda o nezávislosti
Ve věku 69 let v sobotu zemřel někdejší skotský první ministr Alex Salmond, informovala stanice...
Strachotice, RD 4+2, možnost rozšíření, komerční využití, hospodářské stavby rodinný dům
Strachotice, okres Znojmo
3 850 000 Kč
- Počet článků 103
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2820x
Lídr kandidátky SNK ED ve volbách do Evropského parlamentu 2009.