Herbert Kratzer
- Počet článků 65
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1864x
Seznam rubrik
Herbert Kratzer
Hrozí nám pád do „skvělé osamělosti“?
Navzdory jasnému „ano“, jímž se v nedávném referendu Irové vyslovili pro pokračování evropské integrace, je osud Lisabonské smlouvy stále nejasný. Má totiž mocného nepřítele v osobě vůdce britských konzervativců Davida Camerona, pravděpodobného vítěze parlamentních voleb, které se v zemi uskuteční na jaře příštího roku. Jak očekává, rovněž ho vynesou na post ministerského předsedy. Jeho averze proti sjednocování Evropy je celkem pochopitelná.
Herbert Kratzer
V osidlech Zlaté rybky
Situace na naší vrcholné politické scéně je nepřehledná, mění se každým okamžikem, a kdo na ni chce reagovat, se nutně dostává do postavení člověka, který zaspal vývoj. Vinu za to nese oranžový guru Jiří Paroubek, jenž mění postoje rychleji než kapesník. Případů, kdy přes noc (zřejmě v popůlnoční době duchů) zázračně prozřel a díky „božskému vnuknutí“ změnil stanovisko o 180 stupňů, známe z posledních dnů a týdnů bezpočet.
Herbert Kratzer
Twitter: noční můra českých politiků?
Nemám rád mnohomluvné lidi, ani rozvláčné diskuse. Dávám přednost jasně formulovaným otázkám i stejně stručným, výstižným a jednoznačným odpovědím. Na dotaz kolemjdoucích, opatrně sondujících, zda „náhodou nevím, kolik může být hodin“, zlomyslně reaguji k jejich velkému údivu i rozhořčení pregnantním: „Ano, vím!“
Herbert Kratzer
S maturitním vysvědčením k soudu?
Středoškoláci se bouří, na pátek chystají masovou demonstraci před sídlem ministerstva školství. Důvod je jediný! Nechtějí státní maturity, především prý proto, že o nich mají málo informací, netuší, co v průběhu takřečené zkoušky dospělosti po nich budou vlastně examinátoři chtít. Ocení spíš perfektně odrecitované pasáže z učebnic, nebo naopak budou preferovat schopnost tvůrčím způsobem aplikovat a rozvíjet získané vědomosti?
Herbert Kratzer
Kobliha jménem Džeržinský
Bojím se lidí, kteří nemají smysl pro humor. Takových, abych použil příměru z Jirotkova oblíbeného Saturnina, co tráví ospalé nedělní dopoledne v kavárně Slavia, na stolku před nimi stojí mísa koblih a je ani nenapadne myšlenka, co by následovalo, kdyby ostatní, stejně poklimbávající hosty, náhle začali zmíněným pečivem bombardovat.
Herbert Kratzer
Na voliče s rákoskou
Jen těžce se sociální demokraté v zemích sedmadvacítky smiřují s debaklem, který utrpěli při volbách do Evropského parlamentu. Nedokážou prostě pochopit, že stejně jako katolické „poslušnost a bohabojnost ti zajistí blaženost na věčnosti“, či komunistické „už vaše děti, či vnuci* (*=nehodící se škrtněte) budou žít v pozemském ráji“, ani jejich volební krédo, hlásající, že navyšování státního dluhu představuje cestu k sociálním jistotám, nepřimělo racionálně uvažující občany, aby jim odevzdali hlas.
Herbert Kratzer
ČSSD: Duchů, jež vyvolal jsem…
Běh světa neurčují naše přání a představy, řídí se fyzikálními zákony. Včetně toho, který říká, že tlak vyvolá protitlak. Zdá se, že na tuto elementární pravdu tvůrci volební kampaně ČSSD pozapomněli a nyní pláčou nad důsledky. Přitom scénář byl tak prostý: nejprve „prostého pracujícího muže z ulice“ vyděsíme katastrofickými vizemi dopadů současné světové hospodářské krize na jeho bedra a pak se v jeho bydlišti objeví družina „švarných“ zachránců v oranžových dresech, která mu nabídne záchranu, pokud jim při volbách odevzdá svůj hlas.
Herbert Kratzer
Šetřeme vajíčky, budeme je potřebovat!
Házení vajíček, přiznávám bez mučení, nepokládám za politický argument. Na druhé straně ho ale považuji za poměrně přiměřenou reakci na celonárodní reality-show, v niž lídři některých politických stran proměnili kampaň před volbami do europarlamentu, aby si vyzkoušeli, jakými slogany opít veřejnost, aby v podzimním klání o křesla v Poslanecké sněmovně ČR získali co nejvíce odevzdaných hlasů a tím šanci vládnout příští čtyři roky naší zemi.
Herbert Kratzer
Populismus – hrozba nové Bílé hory?
Nová vláda, ať už jí eufemisticky nazýváme úřednická, překlenovací, či letní (poslední označení ve mně asociuje vzpomínku na „zimního“ krále Fridricha Falckého, jehož krátký pobyt na Pražském hradě skončil bitvou na Bílé hoře), se konečně ujala funkce. Lídři politických stran po nekonečném handrkování, kdo z jejich favoritů získá jaký post, se konečně mohou soustředit na přesvědčování voličů, aby právě jejich kandidátům dali své hlasy v červnových volbách do Evropského parlamentu a na podzim jim zajistili křesla v naší Poslanecké sněmovně.
Herbert Kratzer
S „pštrosy“ proti radaru
O pštrosech, kteří jsou mimochodem zdatní běžci a dokážou v případě nutnosti vyvinout rychlosti až sedmdesáti kilometrů v hodině, se – možná neprávem - traduje, že na nebezpečí reagují poněkud svérázně: strčí hlavu do písku. Přesně podle hesla, co nevidím, to mě neohrožuje! Stejně pošetile se však chovají i někteří příslušníci rodu Homo sapiens. Oslepeni vlastní představou ideálního světa odmítají vnímat realitu a ve smyslu fiktivních „vyšších hodnot“ se snaží negovat všechna nezbytná opatření, jež by život na naší planetě učinila bezpečnější.
Herbert Kratzer
Chystají zmrtvýchvstání Karla Marxe?
Současná hospodářská situace přeje populistickým heslům. Zaznívají především z úst levicových politiků, kteří projevují až dojemnou starost o blaho „prostého, těžce pracujícího člověka“. Někteří z nich naznačují, že světová finanční krize ukazuje, že kapitalismus spěje k neodvratnému zániku a je třeba nastolit nový a spravedlivější společenský řád, tedy nalézt vysněnou „třetí cestu“, již marně hledali už naši „osmašedesátníci“, ti otrlejší dokonce nahlas provolávají: „Dejme socialismu ještě jednu šanci!“
Herbert Kratzer
Evropě i sobě jsme to opravdu „osladili“
Je to jen několik dní, co jistý západní ekonomický analytik zahrnul Českou republiku mezi země východní Evropy. Vzbudil tím rozhořčení nejen naší politické reprezentace, ale i všech „skutečných“ vlastenců bez ohledu na barvu stranické příslušnosti, kteří cítili nutnost okamžitě důrazně upozornit, že ležíme přímo v srdci Evropy a hospodářská situace i politická kultura je u nás na vyšší úrovni než v ostatních zemích bývalého východního (čti: sovětského) bloku.
Herbert Kratzer
Vstanou oranžoví kádrováci?
Nikoli náhodou jsem si o uplynulém víkendu vybavil anekdotu, která kolovala v pražských intelektuálních kruzích v dobách takzvaného Chruščovova „tání“. Jak v té době bývalo zvykem, sešli se v ní Rus a Američan, aby diskutovali o přednostech svých společenských systémů, konkrétně o tom, ve které zemi jsou více respektována lidská práva. „ V Moskevské státní filharmonii,“ odráží Rus protivníkovu výtku o bujícím antisemitismu v SSSR, „je 41,8 procent hudebníků židovského původu! A jak je tomu u vás?“ Američan chvíli přemýšlí a pak zaraženě odvětí: „Nevím, podobnou statistiku jsme si nikdy nevedli.“
Herbert Kratzer
Pohřbí twitteři profesionální žurnalistiku?
Když se dva perou, třetí se směje. Tuto hořkou pravdu zažívají na vlastní kůži i věční rivalové z mediální sféry. Po léta novináři z tištěných periodik, televize a online zpravodajských serverů soutěžili, kdo z nich ohromí nějakou senzací veřejnost jako první. Ostatně věta »kauza, o které jsme právě my informovali jako první«, se už stala standardním úvodem k rekapitulaci obsahu několik dní staré informace nejen v ústech televizních moderátorů, ale dokonce i autorů článků v bulvárních týdenících. Nyní se zdá, že jejich touze po aktuálnosti za každou cenu začínají dávat na frak takřečení twitteři.
Herbert Kratzer
Krvavý masakr poukázkou na 15 minut slávy?
Svět je plný ozbrojených pomatenců, kteří vraždí na potkání! Podobný pocit se asi zmocní každého, sotva si pustí televizní zprávy, či otevře noviny. Nejen bulvární plátky, ale i takřečeně seriózní listy. Pro ilustraci si připomeňme několik novinových titulků z posledních dnů. „Zhrzený milenec zastřelil v Petřvaldu čtyři lidi“, „Maniak postřílel v Alabamě jedenáct osob“, „Než spáchal sebevraždu, popravil muž z Miami svou čtyřčlennou rodinu“ a především „Šíleny střelec pozabíjel při vyučování v německém Winnendenu devět studentů a tři učitelky“.
Herbert Kratzer
Víkend – šance pro podvodníky?
K otázce nadhozené v titulku mě inspirovaly zážitky z dnešního sobotního rána. Sotva jsem usedl k počítači, čekala na mě v e-mailové schránce urgentní zpráva, jejíž naléhavost ještě zdůrazňovalo tučné písmo, jež si vynucovalo pozornost a podtrhovalo závažnost sdělení.
Herbert Kratzer
Poplach v Oválné pracovně
Od nástupu Baracka Obamy do prezidentské funkce neuplynulo ještě ani padesát dní a už musí čelit skandálnímu odhalení. „Jeho vlasy začínají šedivět!“ zjistili pečlivým porovnáním jeho fotografií z doby před příchodem do Bílého domu a po něm rešeršisté renomovaného deníku New York Times a okamžitě na titulní straně listu o svém objevu neváhali informovat širokou světovou veřejnost.
Herbert Kratzer
Novináři: pouzí „šmoci“ a nepřátelé veřejnosti?
Česká společnost se polarizuje. Alespoň podle mnoha příspěvků blogerů v nejrůznějších elektronických médiích a názorů diskutujících k nim i výroků řady politiků napříč společenským spektrem, se začíná dělit na dvě protikladné skupiny. Přesněji - na občanskou veřejnost a novináře. První z nich, řečeno poněkud zjednodušeně, se pod vedením „moudrých“ lídrů snaží všemi silami budovat ideální stát, druhá jejímu konstruktivnímu úsilí hází klacky pod nohy a podlými výpady ze zálohy se snaží toto chvályhodné úsilí torpédovat.
Herbert Kratzer
Dr. Rath: jen ztráta historické paměti?
Jak schopný lékař je, nebo by mohl být současný středočeský hejtman MUDr. David Rath, si netroufám posoudit. Nikdy jsem nepatřil k jeho pacientům, ale ze skutečnosti, že se neřídil zásadou, „drž se ševče svého kopyta", a medicínu rychle pověsil na hřebík, soudím, že svět v něm neztratil druhého profesora Alberta Schweitzera. Ani si svými výkony nezískal mezi veřejností takové renomé jako televizní hrdinové v bílých pláštích dr. House, nebo doktor- lidumil dr. Ross představovaný v seriálu Pohotovost idolem ženských srdcí Georgem Clooneym.
Herbert Kratzer
Léčba Urbanem
Okřídlené rčení „Operace proběhla úspěšně, pacient zemřel“, určitě už několikrát životě použil každý z nás. Nikoli náhodou mě napadlo nad receptem (naštěstí!) už bývalého sociálně demokratického ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana na řešení dopadů světové finanční krize na české hospodářství. Jeho lajtmotiv je poměrně stručný: „Ani jedna zbytečná koruna přes hranice České republiky“, zahřímal si s temperamentem sobě vlastním ve středu od řečnického pultíku v Lidovém domě oranžový národohospodářský guru.
Herbert Kratzer
Ruský plyn: taktická zbraň, či splasklý balónek?
K nejrůznějším konspiračním teoriím mám zhruba stejný vztah jako ke knedlíkům s vajíčkem. Vím, že existují, mnohým chutnají, ale mě nijak neoslovují. Úžasná odhalení o existenci tajných nacistických základen pod ledovým příkrovem Antarktidy, či nedávno zveřejněné spekulace o „skutečných“ příčinách havárie jugoslávského letadla nad Srbskou Kamenicí z roku 1972, se mi zdají spíchnutá horkou jehlou rádoby investigativními novináři a po publicitě toužícími experty podle zásady, že „Neodpovídají-li fakta našim záměrům, tím hůře pro fakta“.
Herbert Kratzer
Čunek: Co tomu řekne „zaskočená“ Evropa?
Situace na bojišti, přesněji řečeno na domácím politickém kolbišti, se dramaticky mění každým okamžikem. Ještě včera předseda lidovců Jiří Čunek naznačoval, že „Česko nyní v roli země předsedající EU řeší velké problémy a každá personální změna ve vládě může být z tohoto pohledu handicapem. Na možné změny ve složení českého kabinetu se podle něj nedívají příznivě ani v Bruselu“ (citováno ze zprávy ČTK). Dnes překvapivě oznámil odchod z vlády.
Herbert Kratzer
Náš Ludvík XIV. se jmenuje Jiří Čunek
Až do včerejška jsem si myslel, že žiju v demokratickém státě západního typu. Ó, jak jsem se mýlil! Naštěstí mě z nepříjemného sebeklamu vyvedl předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. Stručně a pregnantně veřejnosti vysvětlil, že to, co je dobré pro Českou republiku, není přijatelné pro politickou stranu, v jejímž čele stojí. A občané, tedy voliči, se s tím musejí smířit!
Herbert Kratzer
Danajský dar dr. Ratha
„Jak na Nový rok, tak po celý rok,“ říká staré přísloví. Pro nemocnice spravované Středočeským krajem se může rychle stát noční můrou. Jak slíbil místní lenní pán, v současné terminologii hejtman, MUDr. David Rath, přestaly se v nich počínaje tímto dnem platit regulační poplatky. Nevím, jak velký je v nich nával pacientů během jiných svátečních či víkendových dnů, ale první letošní den tam lékařskou pomoc vyhledaly stovky lidí.
Herbert Kratzer
Rusko: Prioritní zájmy ve jménu Stalina
Se stejnou netrpělivostí jako sázkaři na nedělní losování sportky čekali politologové na celém světě na vyhlášení výsledků ankety o největší osobnost ruských dějin. K překvapení mnohých se na nejvyšší příčce neumístil J. V. Stalin, jehož 130. výročí narození si Moskvané velkolepě připomenuli 21. prosince, nýbrž novgorodský velkokníže Alexander Něvský (1221-1263), jemuž se vítězstvím nad Švédy i při ledové bitvě s Řádem německých rytířů na Čudském jezeře podařilo významně posunout hranice svého impéria směrem na západ. Diktátora z první poloviny 20. století, na jehož rukou lpí krev milionů spoluobčanů, však předběhl jen o pouhých 5504 hlasů, což významně charakterizuje politickou atmosféru v zemi rozkládající se od Baltu až po břehy Tichého oceánu.
předchozí | 1 2 3 | další |