Herbert Kratzer
- Počet článků 65
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1864x
Seznam rubrik
Herbert Kratzer
Budeme Evropany, nebo kůlem v plotě?
V domě oběšencově není radno mluvit o provaze. Stejně politicky nekorektní je v čase mezi Štědrým večerem a Novým rokem hovořit o věcech veřejných. Údajně jde totiž o období tradičně vyhrazené sebezpytování, ale také nostalgických úvah, jak v dobách, kdy zeměkoule byla kulatější než dnes, představovaly Vánoce skutečné svátky rodinné pohody a nesloužily jako nabubřelá manifestace konzumu, vyprovokovaná nenasytnými bossy všemožných obchodních řetězců, kterým jde jen o mrzký zisk a poetické kouzlo chvil, kdy„hlas zvonů táhne nad závějí a v dálce tiše zaniká...“, jim může být ukradené.
Herbert Kratzer
ČSSD: tři procenta „brání“ blahobytu!
Dvě třetiny Čechů, jak vyplývá z průzkumu STEM, se strachují, že se jejich finanční situace příští rok zhorší. Obavy jsou reakcí na celosvětovou finanční krizi, očekávané zpomalení růstu naší ekonomiky a s ním související omezování počtu pracovních příležitostí a zmrazování růstu mezd. Naštěstí tu máme strážce „jistot a prosperity“ pracujících, za něhož se pokládá Česká strana sociálně demokratická, která přišla s návrhem, jak poklesu životní úrovně zabránit.
Herbert Kratzer
Klopýtání o bludný kořen
Stalo se to jistě alespoň jednou každému z nás: na výletě v neznámé krajině takříkajíc zakopl o bludný kořen a místo, aby směřoval k cíli, začal se pohybovat v začarovaném kruhu. Stručně a jasně řečeno, čím vytrvaleji a usilovněji kráčel vpravo, s železnou pravidelností se vracel do výchozího bodu zleva. Mám pocit, že do podobné pasti se po právě skončeném kongresu ODS dostávají nespokojení stoupenci „modrého opeřence“.
Herbert Kratzer
Politici udělejte „těm“ lidičkám radost!
Přiznám se bez mučení: českou pop-kulturu prostě nesnáším! Možná proto, že jsem kdysi měl možnost nahlédnout do jejího zákulisí. S někdejšími začínajícími amatérskými hudebníky a studenty uměleckých škol jsem chodil do stejných kaváren, kde se chovali jako normální kluci a holky toužící přinést něco nového, nezkostnatělého. S úspěchy postupně rostlo i jejich sebevědomí a se začleňováním do profesionální umělecké obce touhu po výbojích vystřídala opatrnost. Dnes jezdí po koncertních turné s inovovaným repertoárem z 60. až 80. let, avantgardní výtvarníci obrazně řečeno sekají „krajinky s jelenem v říji“ a všichni společně nedostatek kreativity omlouvají slovy: „Ale ty lidičky to od nás očekávají, my chceme těm lidičkám prostě udělat radost...“ Bohužel, stejně jako oni se dnes chová i řada politiků.
Herbert Kratzer
ODS: Plačkou na špatném hrobě?
Do stejné řeky nelze vstoupit dvakrát! Tvrdili to starořečtí filozofové a při každé plavbě se tím řídí kapitáni remorkérů, které pendlují mezi Děčínem a Hamburkem, či brázdí jiné vodní toky. Přívalové deště, záplavy po jarním tání sněhu v horách i kolísání výšky vodní hladiny totiž neustále mění profil koryta a místa, kudy se dalo ještě před několika dny bezstarostně proplout, se mohou rázem proměnit v nebezpečnou past. Naši politici však tvrzení prověřenému staletími zkušeností zřejmě nepřikládají důležitost, nebo – což je horší možnost - ještě k jejich sluchu nedolehlo.
Herbert Kratzer
Zůstaneme národem „chytrých horákyň“?
Při sledování událostí na naší politické scéně mám stále silnější pocit, že jsme nevyrostli z dětských střevíčků, stále věříme na pohádky a ztotožňujeme se s jejich hrdiny. Zvláště s hlavní postavou té o Chytré horákyni. Věříme, že v reálném světě se dostaneme nejdál „ani pěšky, ani na voze, ani nazí, ani oblečení“...
Herbert Kratzer
Odpojte je od přístrojů
Umění čestně a s nonšalancí přijmout vlastní porážku vymírá. Potvrzuje to nejen chování koučů a manažerů nadějných sportovců, kteří ve snaze zvrátit předchozí neúspěch svých svěřenců na kolbišti jim chtějí zajistit prestižní místo na stupni vítězů žalováním na údajnou neregulérnost klání, či jednání úspěšnějších rivalů. S podobnými praktikami se však stále častěji setkáváme i ve vrcholové politice.
Herbert Kratzer
Začne se házení klacků pod nohy nevyplácet?
Někdy počátkem 90. let jsem měl nadřízeného, který spolupracovníky dělil do dvou skupin. Na ty, kteří, sotva jim uložil práci, se zeptali, kolik času mají na její vykonání, a ostatní, jež okamžitě začali vymýšlet důvody, proč právě tento úkol je nezvládnutelný. A trochu udiveně dodával (působil dlouhá léta v zahraničí), že nechápe, proč se někteří lidé tolik vyčerpávají hledáním námitek a výmluv, když samotná realizace zadání by zabrala jen zlomek vynaloženého času i námahy. Asi nebude náhoda, že jsem si na jeho postřeh vzpomněl nad koaličním jednáním o reformě zdravotnictví a novém trestním zákoníku.
Herbert Kratzer
Eurosnílci si notují: Klaus není Mitterrand!
Dělají-li dva totéž, není to totéž. Za necelý měsíc si připomeneme 20. výročí okamžiku, kdy francouzský prezident Mitterrand během státní návštěvy v tehdejším komunistickém Československu posnídal s našimi disidenty. Pražská média a vládnoucí kruhy to označily za hrubé a bezprecedentní vměšování do našich vnitřních záležitostí. V západních zemích byl jeho krok oceněn jako odvážný a průkopnický. Podobně se nedávno rozhodl i Václav Klaus při oficiální návštěvě Irské republiky povečeřet se symbolem odpůrců Lisabonské smlouvy Ganleyem, jehož organizace Libertas vedla úspěšnou kampaň proti jejímu přijetí.
Herbert Kratzer
ODS: čekání na změnu, nebo na Godota?
Z mladých buřičů se s přibývajícím věkem stávají staří hófráti, shrnul své zkušenosti s politiky německý básník Johann Wolfgang Goethe. I když je napsal v jiné historické epoše, jeho slova dodnes platí. Úměrně s délkou působení ve vysokých funkcích opouští někdejší mladistvé nadšence touha měnit svět a postupně se soustřeďují na pouhou snahu udržet si pracně vydobytou pozici. Místo hledání politických řešení problémů, jimiž společnost žije, se věnují politikaření.
Herbert Kratzer
Duchů, jež vyvolal jsem…
Samotné výsledky voleb do našich krajských zastupitelstev v zahraničním tisku příliš zájmu nevzbudily. Proč také? Z mezinárodního hlediska se jednalo o nevýznamnou regionální záležitost. Navíc v USA vrcholil duel Baracka Obamy s Johnem McCainem, kdo z nich na příští čtyři roky zakotví v Bílém domě a stane se nejmocnějším mužem planety. Priority komentátorů byly jasně dány. Vše se ale změnilo, sotva začala jednání o povolebních koalicích v jednotlivých krajích a roli, kterou v nich sehrává KSČM.
Herbert Kratzer
Hurá, máme opět pracující inteligenci!
Českem, ale také Moravou a Slezskem obchází strašidlo. Strašidlo komunismu... Ne, nezbláznil jsem se, k citování úvodní věty pamfletu nedostudovaného filozofa Marxe, který za minulého režimu plnil funkci Písma svatého, mě inspirovaly výsledky vyjednávání po krajských volbách. Jako na maškarním plese po půlnoci totiž v průběhu rokování představitelé nejrůznějších sdružení, dožadujících se větší demokracie při rozhodování na regionální úrovni a při respektování potřeb nejrůznějších minorit v oblasti žijících, postupně odkládali masky a ukázali pravou tvář.
Herbert Kratzer
Paroubek nevěří, že pýcha předchází pád
Zásada „vítěz bere vše“, neplatí pouze u hráčských stolů v kasinech, ale i v politice. Přesvědčivé důkazy o tom po překvapivém vítězství sociálních demokratů ve volbách do krajských zastupitelstev podal jejich lídr Jiří Paroubek. V opojení nad metaforou televizních moderátorů, že celá republika rázem změnila barvu z modré na oranžovou, ztratil cit pro míru a chová se stejně zpupně jako zoufalý gambler, kterému se nečekaně podařilo obehrát spoluhráče o vsazený kapitál.
Herbert Kratzer
Stane se Zeman českým Gorbačovem?
Kdysi dávno, tuším, že to bylo někdy v polovině sedmdesátých let minulého století, se objevila v silvestrovském televizním galapořadu následující humorná scénka, situovaná scenáristou někdy do doby kolem (tehdy tak vzdáleného) roku 2010: několik mladých, po žebříčku úspěchu strmě stoupajících zpěváků navlečených do kostýmů představovalo zanedbané seniory, tehdy se jim přezdívalo přestárlí, kteří se náhodně sešli na lavičce v parku. A protože se cítili stále mladí, vystřihli navzdory berličkám z televizní rekvizitárny a předstírané nemohoucnosti i „ hnátům křivým“ perfektní rokenrolovou kreaci.
Herbert Kratzer
Mnichované míří na Kavkaz
Tragikomická postava vyzáblého britského gentlemana s nezbytnou buřinkou a deštníkem v ruce, který na londýnském letišti zvěstoval krajanům, že přivezl „mír na věčné časy“, už dávno patří minulosti. Byl jím britský premiér Neville Chamberlein, který takto vysvětloval uzavření Mnichovské dohody na podzim roku 1938. Dnes už lze jen těžko říci, zda citovaná slova myslel upřímně a věřil jim, nebo jimi pouze omlouval vlastní strach z následků, jež by pro západní demokracie měl důrazný odpor proti požadavkům hitlerovského Německa.
předchozí | 1 2 3 | další |