Vidíme hvězdy v minulosti, nebo v současnosti?
To, že hvězdy vidíme v minulosti, je představa založená na Einsteinově definici současnosti (označme si ji jako E-současnost), jak ji vyložil ve svém článku "K elektrodynamice pohybujících se těles" v roce 1905. Ano, je to ten známý článek, kterým světlu světa představil svoji speciální teorii relativity se zkracováním délek, dilatací času atd. Všechny tyto efekty jsou založeny na jeho definici současnosti.
Ta tak nějak přirozeně předpokládá, že když například uhodí blesk, jeho zvuk má určité zpoždění a nemůžeme prohlásit, že blesk udeřil v okamžiku, kdy ho uslyšíme, ale že udeřil třeba několik vteřin předtím. Proto také počítáme vteřiny od okamžiku, kdy jsme blesk zahlédli a víme, že za každé 3 vteřiny uletí zvuk asi kilometr. Byl-li blesk třeba 2 km daleko, uslyšíme hrom se zpožděním 6 vteřin. Za okamžik, kdy blesk skutečně udeřil, považujeme moment, kdy jsme blesk viděli. Pro naše obvyklé rychlosti na Zemi totiž v podstatě postačuje zjednodušení, že je rychlost světla prakticky nekonečná. Když rozsvítíme lampu ve tmě, zdá se nám, že je světlo všude okamžitě.
Z toho vychází naše intuitivní představa, že současnost je absolutní, tedy že skutečná podoba objektů je ta, která je v daném okamžiku, ať je těleso jakkoliv vzdálené, i když je např. hvězda vzdálená třeba milión světelných let. Je to vlastně představa, že kdybychom se mohli pohybovat nekonečnou rychlostí a mohli bychom skočit ihned k dotyčné hvězdě, viděli bychom, jak v současnosti vypadá. Tahle naše a také Einsteinova představa ovšem tak nějak svou nekonečnou rychlostí odporuje jeho speciální teorii relativity, kde je maximálkou rychlost světla a nic se nemůže pohybovat rychleji. (Teorie relativity objevila, že je současnost relativní, ale ve své definici současnosti vlastně uvádí, že je prostorově absolutní, že je to něco podobného, co Einstein nazval "strašidelným působením na dálku".)
Ano můžeme argumentovat tím, že takovýto okamžitý skok ke vzdálené hvězdě je jen představa, fiktivní pohyb, ale pak jsme vlastně zase vypadli z fyziky a tím pádem i oné teorie relativity a ocitli jsme ve spekulacích, jež nejdou experimentálně nebo observačně ověřit. Máme tedy jen dvě možnosti. První je uvažovat, že existuje nějaká skutečná fyzikální interakce, která je ve fyzice (stejně jako světlo v našem běžném životě) prakticky "nekonečně" rychlá. Jediný dnes známý kandidát je asi kvantová provázanost, která údajně "ihned" spojuje dvě, třeba světelný rok vzdálené částice. I zde budeme, na základě našich přirozených zkušeností, předpokládat, že rychlost přenosu není skutečně nekonečná, ale jen prakticky "nekonečná" (ale zřejmě to bude s touto rychlostí složitější). V každém případě je tato úvaha o provázanosti pouze velmi hypotetická. Nicméně, kdyby byla pravdivá, pak by i speciální teorie byla kvantovým efektem.
Druhou možností je pokorně se spolehnout na pomalé světlo a současnost definovat tak, že současné je to, co vidíme současně. Tedy, že se rozhlédneme po hvězdné obloze a prohlásíme, že všechny hvězdy vidíme v současnosti, ne v minulosti. Tahle zdánlivě nesmyslná představa je překvapivě obsažena i ve zmíněném Einsteinově článku. Konkrétně Albert píše: "Mohli bychom se zajisté spokojit s takovým ohodnocením událostí v čase, že pozorovatel nacházející se i s hodinami v počátku souřadnic, přiřadí událostem tu polohu hodinových ručiček, při níž k němu dospěje prázdným prostorem světelné znamení." Tuto současnost, označme si ji jako F-současnost (fenomenologickou, jevovou současnost), vyřazuje jako nepraktickou, nikoliv však fyzikálně nekorektní. Má nejen proto šanci na úspěch.
Obě současnosti mají své slabé stránky. Daň za "nefyzikální" Einsteinovu současnost je, že jsou efekty teorie relativity fyzikálně nepozorovatelné (např. viz článek Rogera Penrose). Tedy je Einsteinova relativita tak nějak neviditelná. Daň za F-současnost je zase, že teorie relativity bude vypadat výrazně jinak, než jsme zvyklí, tělesa se budou kroutit, nejen zkracovat, ale i natahovat, apod. tzv. Terrellovou deformací, viz obrázek výše. Nicméně vše bude nejen fyzikální, ale také nikoliv mimo teorii relativity, jako E-současnost, bude to fyzikálně solidnější. :-)
Chcete-li toto téma prozkoumat hlouběji, začtěte se do článku "Experimentální filosofie jako efektivní cesta k revoluci ve fyzice", konkrétně podkapitoly "Filosofický experiment analyzující současnost a skutečnost ve fyzice" nebo shlédněte video z přednášky "Je čas pouhá iluze?".
Jan Fikáček, Ph.D.
Tajemný neviditelný svět za Schrödingerovou kočkou 1

To je název přednášky, kterou budu mít v květnu v Polsku. Tady udělám malou sérii blogů, kde budu postupně uvádět jednotlivé argumenty z přednášky. A ano, nejdříve to bude o kvantové mechanice. :)
Jan Fikáček, Ph.D.
Kvantová provázanost a kvantová teleportace (jednoduše a trochu jinak)

Dostal jsem email, který mě žádá, abych co nejjednodušeji vysvětlil, co je to kvantová provázanost. Tak se pokouším. Fyzici mi prominou to vynechání mnoha věcí, které provázanost ovlivňují. Upřesnění budou až na konci blogu.
Jan Fikáček, Ph.D.
Proč opravdu Schrödinger vymyslel svoji báječnou kočku (aneb všechno je jinak)

Známé rčení zní: „Vítězové píší dějiny.“ Co to znamená jasněji vysvětluje Napoleon: „Co je historie než dohodnutá lež?“ O jakém výmyslu mluvím? O omylu Bohra a Heisenberga, že jejich výklad kvantové mechaniky je úplný.
Jan Fikáček, Ph.D.
Je Trump nový Mao Ce-tung? A chce kolonialismus?

Trump hned po svém zvolení začal dělat výrazné kroky, které vypadají dost zmateně. Na druhé straně bych si ale všiml, že jeho think-tank je ve velmi úzkém spojením s Orbánovým think-tank, kde se učí, jak ovládnout média a soudy.
Jan Fikáček, Ph.D.
Je váš bůh dostatečně božský? Aneb, jaký je skutečný bůh?

Původně měli bohové lidskou nebo zvířecí podobu, jako třeba Zeus nebo Poseidon nebo bohové egyptští. V křesťanském okruhu je známá naivní představa dědouška na obláčku. Děda to měl být proto, že staří lidé mají být moudří.
Další články autora |
Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV
Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová...
Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti
Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho...
Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině
Sledujeme online Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na...
Buď zticha, mrňousi! okřikl Musk polského ministra kvůli Starlinku. Přidal se i Rubio
Miliardář Elon Musk se ostře pustil do polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského kvůli jeho...
Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard
Premium Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně...
Kupka mluví k bezpečnosti českých železnic, reaguje tak na sobotní kolaps
Přímý přenos Ministr dopravy za ODS Martin Kupka na čtvrtou hodinu odpolední přichystal tiskovou konferenci....
Mladík videem štval proti Romům, burcoval i k protestnímu pochodu. Teď se kaje
Po sociálních sítích kolovalo video, v němž zazněly výhrůžky proti Romům a zmínka o pochodu, který...
Na D1 vzplál za jízdy kamion, řidič stačil zastavil a před plameny utéct
Na dálnici D1 u Benešova ve směru na Brno začal v pondělí za jízdy hořet kamion. Při požáru se...
Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili
Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na...

Prodej ostatní, 7490 m2, Kynšperk nad Ohří
Kynšperk nad Ohří - Zlatá, okres Sokolov
3 894 800 Kč
- Počet článků 326
- Celková karma 21,03
- Průměrná čtenost 3079x
Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen) na FB. jfikacek@gmail.com
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány.