Michal Merhaut
- Počet článků 23
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1039x
Michal Merhaut
František Dvořák – archeologií proti nacistům
Do dveří kolínského muzea vešlo několik mužů, jeden po druhém, s potřebným časovým rozestupem. Hlavní bylo, ničím na sebe nepoutat pozornost okolí. Byl letní podvečer roku 1941.
Michal Merhaut
Dějiny záclon a závěsů – Proč je Češi tolik milují?
Když jsme se před lety vrátili do Česka a zařizovali si byt v Praze, rozhodli jsme se, že si vystačíme s roletami v oknech. V Anglii jsme záclonám odvykli a poznali, že okna bez nadbytečných clon mají své výhody.
Michal Merhaut
Psychedelická historie Sadské - experimenty s LSD
Sadská je obyčejné středočeské městečko v Polabí. Širšímu okolí je známo jezerem, které bývá v létě vyhledáváno milovníky přírodního koupání.
Michal Merhaut
Nejmodernější vlaky jezdí na Kolínsku – 60 let zkušebního železničního okruhu Velim
I když se Česko pyšní jednou z nejhustějších železničních sítí na světě, v kvalitě a technické vyspělosti železniční dopravy za těmi nejlepšími zdaleka zaostává.
Michal Merhaut
Cesta do astronomického středu Evropy
Na Mírovém náměstí v Kouřimi stojí pomník středu Evropy. Jde o drátěnou zeměkouli vznášející se nad mapou Česka. Na ní je vyznačená Kouřim, ke které ukazuje na ocelovém lanku zavěšené železné závaží.
Michal Merhaut
J. L. Píč – od vlastenectví přes Pičhoru až k sebevraždě
Na jihozápadním okraji Dobřichova tyčí se do výše 232 metrů nad mořem vrchol Pičhory. Onu „horu“ v názvu nevelkého kopce je samozřejmě nutno brát s nadsázkou, i když je možné z něj dohlédnout přes polabskou rovinu až do Krkonoš.
Michal Merhaut
Vypuzení boromejek z českobrodské nemocnice – 50. léta
„Co přinese tento rok každému jednomu z nás? Nevíme, jen to víme pevně, že osudy jednotlivců i národů řídí všemocný Bůh. A když je Bůh s námi, proč bychom se báli, proč bychom se třásli?“
Michal Merhaut
Transporty smrti na trati Kolín - Úvaly
Mrazivé lednové odpoledne, vlak s otevřenými nákladními vagony projíždí polabskou rovinou. Veze stovky vyhublých podchlazených mužů i žen oblečených do vězeňských hadrů, papírových pytlů od cementu a proděravělých dek.
Michal Merhaut
Rabín Feder - Jób z Jeruzaléma na Labi
Jak je možné, že všemohoucí a spravedlivý Bůh dopouští utrpení, bezpráví a zločiny páchané na nevinných?
Michal Merhaut
Keltská planetka Libenice
4. října 1986 objevil astronom observatoře na Kleti Antonín Mrkos dosud neznámé vesmírné těleso. Na návrh kolegy Miloše Tichého planetka s katalogovým číslem 4823 byla pojmenována po vesnici v kolínském okrese.
Michal Merhaut
Kersko bratří Mašínů
Kdykoliv se píše o Kersku a Kerském lese, neopomene se zmínit spisovatel Hrabal, jehož kniha Slavnosti sněženek společně se stejnojmenným filmem toto místo nesmazatelně zapsala do povědomí několika generací Čechů.
Michal Merhaut
Když do Kolína přijely tanky…
Zatímco severomořským pobřežím se linuly tóny Kmochových skladeb v podání dechové hudby Veřejného požárního útvaru v Kolíně, do překročení československých hranic prvními jednotkami okupačních vojsk zbývalo jen pár hodin.
Michal Merhaut
Kolínské jaro 1968
Generační obměna členů KSČ a hospodářské zaostávání Československa za západními zeměmi vedlo v 60. letech k nutnosti reforem a k pozvolnému uvolňování tuhého totalitního režimu.
Michal Merhaut
Reflexe roku 1968 v obecních kronikách
Obecní kroniky zaznamenávají události lokálního významu, ať už je to budování vodovodu, úspěchy místního fotbalového mužstva apod.
Michal Merhaut
Nevítaní „národní hosté“
Česko dnes čelí masivní uprchlické krizi, není to ale poprvé, co do naší země přicházejí váleční uprchlíci.
Michal Merhaut
Vysílač v Liblicích – příběh nejvyšší stavby Česka
Jedete-li z Prahy do Kolína kolem Českého Brodu, nemůžete je minout. Dva 355 metrů vysoké stožáry liblického vysílače jsou nepřehlédnutelnou dominantou Českobrodska, nejvyšší stavbou v naší zemi.
Michal Merhaut
Drama na skramnickém hřbitově
O Velikonočním pondělí 21. dubna 1783 se v Praze slavnostně otevíralo Nosticovo (dnešní Stavovské) divadlo. Hrálo se drama německého autora Lessinga, jehož hlavní hrdinka dobrovolně zemře rukou svého vlastního otce.
Michal Merhaut
Kulturní bitvy nových vesničanů ze Lstiboře
„Nač tolik stran? Což nejsme dosti slábi? Boj vedeme jak klevetivé báby! Hle! Za nějaké novinářské štvaní vy posedle se dáte do hádání!“
Michal Merhaut
Konec feudálů v Radimi
25. června 1919 zemřel v Radimi čtyřiaosmdesátiletý Vojtěch Jonáš. V obci se tak symbolicky uzavřela jedna historická epocha. Jonáš byl posledním zdejším pamětníkem, který v mládí robotoval pro vrchnost.
Michal Merhaut
Bezcenný Klenot - úpadek rybníkářství ve středním Polabí
Když jedete vlakem od Prahy směrem do Kolína, kousek za Pečkami uvidíte stát v polích po levé straně staré stavení.
Michal Merhaut
Počátky polabské bezbožnosti
V Tatcích mají šikovně udělané informační tabule, které návštěvníkům obce přibližují její historii. U zdejší kapličky také jedna taková stojí a člověk se z ní dočte, že kaple Panny Marie byla postavena v roce 1843.
Michal Merhaut
Tragický příběh chotutických Židů
„V červenci 1942 byli odtransportováni všichni místní Židé do sběrného tábora do Kolína, pak společně do Terezína, kde veškerá stopa po nich končí...