Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kolínské jaro 1968

Generační obměna členů KSČ a hospodářské zaostávání Československa za západními zeměmi vedlo v 60. letech k nutnosti reforem a k pozvolnému uvolňování tuhého totalitního režimu. 

Proces akceleroval v lednu 1968, když se vedení strany ujali představitelé reformního křídla a prvním tajemníkem Ústředního výboru KSČ (ÚV KSČ) se stal Alexandr Dubček. Následovalo období známé jako Pražské jaro, které zásadně ovlivnilo život obyvatel Československa, Kolína nevyjímaje.

V březnu zasedalo na stranické okresní konferenci v kolínské sokolovně na 500 delegátů. Oproti předchozím konferencím se tato vyznačovala živou, místy vyhrocenou diskusí. Upřímný potlesk sklízeli řečníci kritizující okresní vedení za pasivitu a ideovou vyprázdněnost. Přes všechnu tuto kritiku byl vedoucím tajemníkem okresního výboru (OV KSČ) zvolen stávající tajemník Josef Husa. Ten ale o pár dní později pod tlakem vnitrostranické opozice na svou funkci rezignoval a uvolnil tak místo nekontroverznímu Karlovi Doušovi.

Situace komunistů v kolínském okrese v podstatě kopírovala tu celostátní a vyznačovala se sporem mezi tzv. konzervativci a reformisty. První byli ideově zakotveni v 50. letech a usilovali o zachování status quo, připouštěli maximálně „kosmetické“ změny režimu. Druzí prosazovali zásadnější ekonomické reformy, demokratizaci režimu a nápravu chyb a zločinů z minulosti.

Z dobového tisku se jeví, že většina členů KSČ na Kolínsku zůstávala názorově nevyhraněná. Ryzí reformisté byli nejspíš početně v menšině, ale díky své horlivé aktivitě si dokázali na svou stranu přiklonit většinu této indiferentní části strany. Pomáhal jim v tom politický kurz ÚV KSČ, přízeň regionálního i stranického tisku a celková společenská atmosféra konce 60. let, která přála změnám. Naproti tomu konzervativci se opírali o starší zasloužilé straníky převážně z menších obcí, zakládající členy JZD apod. Přestože jejich hlas nešel přeslechnout, ocitali se v defenzívě.  

V dubnu 1968 vešel v platnost Akční program KSČ přinášející očekávané reformy v hospodářské, politické i sociální oblasti. Pražské jaro bylo v té chvíli již v plném proudu i v Kolíně. Vznikaly různé nepolitické spolky a kluby, byla obnovena činnost Junáka, utvořila se pobočka Klubu 231 sdružující politické vězně komunistického režimu. Zaměstnanci Veřejné bezpečnosti požadovali, aby bylo před celou společností ukázáno na pravé viníky nezákonných politických procesů. Na plenárním zasedání Okresního národního výboru (ONV) komunističtí funkcionáři sebekriticky přiznali, že sami nesou část viny na minulých obdobích.

Vedly se veřejné debaty a bouřlivé výměny názorů o věcech, které nahlas vyslovit bylo ještě před pár měsíci nemyslitelné, např. zrušení Lidových milic, nebo o (zvlášť ožehavém) požadavku neutrality Československa. V některých závodech zahájily činnost rehabilitační komise. Mladí reformně naladění komunisté obviňovali své starší konzervativní soudruhy z nečinnosti a z nejednoznačného stanoviska k probíhajícím společenským změnám. Naopak kolínští kulturní pracovníci se jasně shodli na tom, že jejich současným posláním je pomáhat prosazovat novou politiku strany. OV KSČ vydalo základním organizacím pokyn, aby začaly řešit křivdy z minulosti a navázaly také spolupráci s jinými politickými stranami. 

Všechny tyto změny vyvolávaly nadšení veřejnosti, ale vedly také k tomu, že část KSČ sledovala vývoj s rostoucími obavami a podrážděností. Když se pak v červnu zrušila cenzura a noviny publikovaly manifest Dva tisíce slov, jenž sovětský vůdce Brežněv označil za kontrarevoluční, začali si i mnozí reformisté uvědomovat, že se situace vyvíjí pro ně nežádoucím směrem. Na okresní konferenci KSČ dne 29. června bylo Dva tisíce slov jedno z hlavních témat diskuse. Jedni měli článek za protisocialistický, druzí jej obhajovali s tím, že byl jeho obsah nesprávně pochopen.  

11. července vyšel v regionálních novinách článek s názvem „Nevěřme každé hlouposti aneb sovětské ponorky u Kolína“. V článku se psalo o šeptandě mezi lidmi, podle které mají Sověti zabezpečovat naše hranice a na Mladoboleslavsku si vyhledávat byty pro své vojáky. Náměstek ministra obrany Ján Lux čtenáře ubezpečoval, že „tyto fámy jsou naprosto nepravdivé“. Do vstupu vojsk armád Varšavské smlouvy v tu chvíli zbývalo 41 dní.

V sobotu 15. července hostil Kolín dvě stě československých letců, kteří za druhé světové války bojovali v Anglii a kteří po únoru 1948 často čelili perzekuci režimu. Setkání, pořádané u příležitosti 28. výročí vzniku 310. stíhací perutě, se konalo pod záštitou městského národního výboru. Generálmajor Oldřich Štangl letcům během něho slíbil, že každý, kdo bude mít dost sil, se bude moci k letectvu vrátit. Nadšený potlesk účastníků se ozval pokaždé, když se v projevu ozvalo jméno Alexandra Dubčeka.

V ten samý den ve Varšavě skončilo dvoudenní setkání, na němž země socialistického bloku (bez naší účasti) vyzvaly československé komunisty k „rozhodnému postupu proti pravicovým a protisocialistickým silám.“ Jak z dějin víme, Kreml se to nakonec rozhodl vyřešit sám. V noci z 20. na 21. srpna překročila vojska pěti zemí Varšavské smlouvy hranice Československa, aby učinila konec údajné kontrarevoluci, Pražskému jaru. Kolem sedmé hodiny ráno dorazily první tanky také do Kolína.

Článek byl publikován na www.svoboda.info 19. 8. 2022

Fotka v perexu: plakát z roku 1968. 

Autor: Michal Merhaut | pondělí 22.8.2022 9:51 | karma článku: 9,32 | přečteno: 165x
  • Další články autora

Michal Merhaut

Jak se tismický farář Huf stal „velezrádcem“

Když 7. října 1954 zabouchali na vrata tismické fary příslušníci SNB, nemohlo to sedmadvacetiletého faráře Lubomíra Hufa překvapit.

5.6.2024 v 8:12 | Karma: 17,61 | Přečteno: 337x | Diskuse| Ostatní

Michal Merhaut

František Dvořák – archeologií proti nacistům

Do dveří kolínského muzea vešlo několik mužů, jeden po druhém, s potřebným časovým rozestupem. Hlavní bylo, ničím na sebe nepoutat pozornost okolí. Byl letní podvečer roku 1941.

18.3.2024 v 8:12 | Karma: 18,44 | Přečteno: 338x | Diskuse| Ostatní

Michal Merhaut

Dějiny záclon a závěsů – Proč je Češi tolik milují?

Když jsme se před lety vrátili do Česka a zařizovali si byt v Praze, rozhodli jsme se, že si vystačíme s roletami v oknech. V Anglii jsme záclonám odvykli a poznali, že okna bez nadbytečných clon mají své výhody.

14.11.2023 v 16:10 | Karma: 24,83 | Přečteno: 2875x | Diskuse| Ostatní

Michal Merhaut

Psychedelická historie Sadské - experimenty s LSD

Sadská je obyčejné středočeské městečko v Polabí. Širšímu okolí je známo jezerem, které bývá v létě vyhledáváno milovníky přírodního koupání.

18.10.2023 v 8:12 | Karma: 17,36 | Přečteno: 447x | Diskuse| Věda

Michal Merhaut

Nejmodernější vlaky jezdí na Kolínsku – 60 let zkušebního železničního okruhu Velim

I když se Česko pyšní jednou z nejhustějších železničních sítí na světě, v kvalitě a technické vyspělosti železniční dopravy za těmi nejlepšími zdaleka zaostává.

23.7.2023 v 8:11 | Karma: 15,52 | Přečteno: 260x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Dostálová není místopředsedkyní Sněmovny, Pekarová Adamová obdržela její rezignaci

24. června 2024  14:06,  aktualizováno  14:19

Zvolená europoslankyně Klára Dostálová (ANO) se vzdala funkce místopředsedkyně Sněmovny. Rezignační...

Černý kašel v Česku minulý týden mírně polevil. Za týden se nakazilo 1137 lidí

24. června 2024  14:17

Případů černého kašle v Česku již deset týdnů přibývá za týden vždy o více než 1100. Za uplynulý...

Soud obdržel stížnosti na eurovolby v Česku. Šojdrová zpochybnila zvolení Koláře

24. června 2024  13:57

Nejvyšší správní soud (NSS) ve lhůtě obdržel 14 stížností na evropské volby v Česku. Na soud se...

Trosky střel zabíjely na Krymu slunící se Rusy. Kreml hrozí USA následky

24. června 2024  12:56,  aktualizováno  13:53

Sledujeme online Podíl Spojených států na nedělním ukrajinském útoku na Ruskem anektovaný poloostrov Krym, při němž...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

  • Počet článků 23
  • Celková karma 17,61
  • Průměrná čtenost 1028x
Baví mě jezdit na kole krajem (Kolínsko/Nymbursko - Podlipansko/Pošembeří), navštěvovat sousední vesnice, hřbitovy, objevovat stará boží muka zapomenutá vprostřed polí, seznamovat se s regionální historií. Nejzajímavější je sledovat, jak se ony "velké" dějiny z učebnic a knih projevily v historii malých "obyčejných" míst obývaných "obyčejnými" lidmi. Studuju obecní kroniky, hledám v archivech nebo v historických katastrálních mapách. A sem tam o tom něco napíšu.