Suverenita... nebo „suverenita“?
V roce 1968 jsme byli formálně vzato také suverénní. Proti sovětským tankům nám to moc nepomohlo. Utěší nás, že ve stejnou dobu se již Francie, Itálie, západní Německo a Benelux rozpouštěly jako kostka cukru? Vždyť vše, co našim odpůrcům Lisabonské smlouvy vadí, je již v menší či větší míře obsaženo v Římských smlouvách z roku 1957.
Dnešní Gruzie je suverénním státem. Ale kdyby nebylo EU, tak se nejspíš sovětské tanky letos v srpnu zastavily až v Tbilisi.
Princip nenarušitelnosti státní suverenity byl pilířem tzv. vestfálského systému mezinárodních vztahů, na kterém se evropští vladaři dohodli na konci Třicetileté války. Skvělé období pro českou státnost, jak známo.
Suverenita, „moc velet a donucovat, aniž by nám kdokoli jiný na této zemi mohl velet či nás donucovat“ (J. Bodin), je teoretický pojem, jehož platnost v reálném světě je velmi relativní. To platí pro kteroukoli evropskou zemi a pro malý národ v geopoliticky citlivém prostoru dvojnásob. Proto vznikla myšlenka evropské integrace: raději než se zuby nehty držet své absolutní, leč víceméně jen formální suverenity, pojďme ve vybraných oblastech výkon své suverenity delegovat společnému subjektu na evropské úrovni. Tam slovo suverenita opět získává reálnější smysl. Uměla by Česká republika sama pomoci Gruzii? Uměla by sama přinutit Microsoft resepktovat její antimonopolní pravidla? Uměla by sama zajistit českým podnikatelům rovný přístup na půlmiliardový integrovaný trh?
Euroskeptici se rádi posmívají evropským normám, tu na okurky, tu na láhve, atd. Dobře, buďme v Evropě suverénní a každý si normy tvořme podle svého. Naši exportéři (85% našeho vývozu jde do EU) pak budou muset respektovat tu německé, tu italské, tu polské, tu slovenské a kdovíjaké další normy. A když se ostatní dohodnou na normách společných, nám nezbyde než se jimi v praxi řídit také, jen nebudeme mít žádny vliv na to, jak budou vypadat, a při jejich tvorbě nebude nikdo brát ohled na naše eventuální specifické zájmy. Nebyli bychom tedy náhodou suverénnější, kdybychom seděli u stolu, kde se ty normy tvoří – byť cenou za to je, že u toho stolu můžeme být přehlasováni?
Po vstupu do EU ani po přijetí Lisabonské smlouvy není důvod z naší ústavy vyškrtávat slovo „svrchovaný“. Suverenitu neztrácíme, jen jsme se rozhodli ji vykonávat jinak – společně s ostatními členy EU. A protože chceme, aby výkon této sdílené suverenity byl účinný (sedět kolem stolu, kde se nikdy nelze na ničem dohodnout, je k ničemu), přijímáme pravidla hry, která počítají i s tím, že nás ostatní mohou přehlasovat (a oni přijímají, že my můžeme přehlasovat je). Svou suverenitu dobrovolně omezujeme tím, že její část sdílíme s ostatními. To vše v pevném právním rámci a ve společenství 27 států, jejichž různorodost nám otvírá velký prostor pro vytváření nejrůznějších spojenectví... a ze kterého můžeme kdykoli odejít. Je tu již precedens s Grónskem, Lisabonská smlouva nyní právo vystoupit z EU výslovně upravuje. Proč o tom naši antilisaboňané nikdy nemluví?
Členství v EU naši suverenitu naopak posiluje na historicky nebývalou úroveň. Přesně to vystihl Ústavní soud (z 80% sestavený z lidí vybraných Václavem Klausem): „přenesení určitých kompetencí státu, které vyvěrá ze svobodné vůle suveréna a bude nadále vykonáváno za jeho účasti předem dohodnutým a kontrolovaným způsobem, není pojmovým oslabením svrchovanosti státu, ale naopak může v důsledcích znamenat její posílení ve společném postupu integrovaného celku“.
Lukáš Macek
Pochybná Vondrova obrana aneb předsednictví bylo předražené celé...

Podle časopisu Respekt se ministr Vondra v kauze Promopro mimo jiné brání i argumentem, že celkové výdaje na naše předsednictví byly srovnatelné s výdaji srovnatelně velkých zemí, které Unii předsedaly před námi. To je velmi překvapivé tvrzení...
Lukáš Macek
Při manipulaci s žárovkami se člověk snadno spálí, pane Fajmone…

Že se lze o žárovku pěkně spálit, ví každé malé dítě. Ne tak europoslanec Fajmon, který si na svému blogu přisadil v nadávání proti zákazu prodeje žárovek v Evropské unii. Nerad se opakuji a o tomto tématu už jsem zde psal. Ale když vidím, co si ostřílený europoslanec troufne napsat, nelze nereagovat...
Lukáš Macek
ODS 2010: jeden krok vpřed, dva kroky zpět?

Nikdy jsem neskrýval svou skepsi ohledně schopnosti ODS stát se stabilní a silnou stranou přijatelnou pro široký okruh voličů pravice a středu. Nástup Petra Nečase a vznik středopravé vládní koalice jsem přesto sledoval s nadějí, že jsem se mýlil a že i u nás se snad konečně dožijeme vzniku názorově pluralitní silné pravicové strany, jako je známe ze zavedených demokracií. Co zbývá z této naděje po událostech uplynulých dní?
Lukáš Macek
Pražský podraz: zneužitý Tůma, otestovaný Nečas a Schwarzenberg

Doposud jsem byl přesvědčen, že obroda „Nečasovy“ ODS je iluze a Schwarzenbergova TOP09 geniálním marketingovým tahem Miroslava Kalouska a jeho někdejšího (klausovského) křídla u lidovců. Ale byly to jen hypotézy na základě pozorování minulosti a aktuálního složení obou stran. Nyní přišel test v podobě konkrétních rozhodnutí.
Lukáš Macek
Proč má smysl jít k senátním volbám

Za pár dní se bude volit třetina nových senátorů. Jak už bývá zvykem, většina voličů asi zůstane doma. A pokud přijdou, tak hlavně kvůli volbám komunálním. Lze se divit? Senát dodnes nedokázal přesvědčit o své nezbytnosti. Zažil pár chvil slávy (např. obrana ústavy za „opoziční smlouvy“, zamezení podezřelému nákupu Gripenů, serióznější přístup k evropským tématům, vítězství nad prezidentem ve střetu o charakter Ústavního soudu), poslední dobou však ničím moc nezaujal. Navzdory tomu – či právě proto – stojí za to k senátním volbám 2010 jít.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Přijel Hitler, on jako jediný nehajloval. Nacisté vzpurnému dělníkovi zničili život
Seriál Píše se červen roku 1936 a v přístavním Hamburku se za přítomnosti Adolfa Hitlera koná slavnostní...
Planetum: Ze stoleté instituce udělal moderní kulturně vzdělávací centrum
Práce v hvězdárně či planetáriu je hodně specifická. Dělat ji a nemít ji zároveň jako koníčka tím...
Hokejový maniak vs. umírněný Trump. Kanada vyhlíží volby, jde o přežití země
Premium Kanadu v pondělí čekají parlamentní volby. Ještě před pár týdny se čekalo, že téměř jistě dojde ke...
Zrada přišla z Východu. Český parašutista udával i vraždil jako agent gestapa
Premium Snad se trochu potil a přece jen se mu zrychlil tep při vědomí toho, co se chystá udělat. Spíše...
- Počet článků 103
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2820x
Lídr kandidátky SNK ED ve volbách do Evropského parlamentu 2009.