Jak Barroso vyhrožuje Irům
Euroskeptici se otáčí na Barrosově větě pro Irish Times: „Jedinou cestou, jak zajistit, že Irsko vždy bude mít komisaře, je hlasovat pro Lisabon.“ To není hrozba, ale holý fakt: podle dnes platných smluv má být nadále počet komisařů nižší, než je počet zemí. Takže nebude-li ratifikována Lisabonská smlouva, budou v budoucnosti existovat Evropské komise, ve kterých nebude irský komisař (a za slovo irský si lze dosadit kteroukoli další národnost EU). Takže skutečně platí, že při zachování současných smluv Irsko (a kterákoli jiná země) nebude mít vždy „svého“ komisaře.
Naproti tomu Lisabonská smlouva sice též počítá se snížením počtu komisařů („Ode dne 1. listopadu 2014 se Komise (...) skládá z takového počtu členů, který odpovídá dvěma třetinám počtu členských států“), ale dodává kouzelnou větičku „nerozhodne-li Evropská rada jednomyslně o změně tohoto počtu.“ Jako ústupek Irsku po referendu v roce 2008 se členské státy zavázaly, že právě této věty využijí a hned, jak Lisabonská smlouva vstoupí v platnost, jednomyslně rozhodnou, že počet komisařů zůstává roven počtu členských států. Toto rozhodnutí nebude možné v budoucnu změnit jinak než opět jednomyslně. Takže dokud Irsko či kterákoli jiná země bude chtít mít jistotu „svého komisaře“, bude ji mít. Barroso má proto naprostou pravdu: jediný způsob, jak zajistit, že i po roce 2009 bude v každé Evropské komise sedět Ir (Čech, Němec, Litevec, doplňte si sami...), je ratifikovat Lisabon a uvést tak v platnost tzv. irské záruky, tedy balíček doprovodných prohlášení a opatření, který ostatních 26 zemí přijalo, aby irská vláda mohla zorganizovat nové referendum.
Interpretovat Barrosovy výroky jako „hrozbu“ vůči Irsku je proto zlovolný nesmysl. Tím spíše, že smlouvy neumožňují, aby se z výběru zemí, které „mají“ či „nemají“ komisaře stala sankce proti té které zemi. Jasně totiž praví, že „Členové Komise jsou vybíráni na základě rovné rotace, jejíž podrobnosti stanoví jednomyslně Rada.“ Takže kdyby někdo chtěl tato pravidla nastavit jako sankci třeba proti Irsku, musel by nejprve irskou vládu přesvědčit, aby s tím souhlasila (pravidla rotace budou určena jednomyslně). A i tak by mu to nebylo moc platné, neboť Irsko by sice nemělo komisaře v příští Komisi, ale mělo by jej minimálně ve dvou dalších („rovná rotace“...). Nemluvě o tom, že taková snaha by okamžitě vyvolala vlnu solidarity s Irskem ze strany mnoha dalších, zejména menších zemí.
Euroskeptici ani nemohou tvrdit, že Barrosův výrok je nejasný a tím pádem legitimně interpretovatelný jako hrozba. Hned ve druhé větě totiž jasně vysvětluje, oč jde: „V opačném případě budeme samozřejmě muset snížit počet komisařů. Tak je to v současných smlouvách a jsme právně zavázáni k tomu to udělat.“ Barrosův výrok je proto zcela korektní, narozdíl od snahy euroskeptiků z něj dělat důkaz „brutálního tlaku“ na irské voliče. Nebo snad ve svatém zápalu svého boje proti Lisabonu došli k závěru, že říkat voličům pravdu a holá fakta je brutálním nátlakem?
Lukáš Macek
Pochybná Vondrova obrana aneb předsednictví bylo předražené celé...
Podle časopisu Respekt se ministr Vondra v kauze Promopro mimo jiné brání i argumentem, že celkové výdaje na naše předsednictví byly srovnatelné s výdaji srovnatelně velkých zemí, které Unii předsedaly před námi. To je velmi překvapivé tvrzení...
Lukáš Macek
Při manipulaci s žárovkami se člověk snadno spálí, pane Fajmone…
Že se lze o žárovku pěkně spálit, ví každé malé dítě. Ne tak europoslanec Fajmon, který si na svému blogu přisadil v nadávání proti zákazu prodeje žárovek v Evropské unii. Nerad se opakuji a o tomto tématu už jsem zde psal. Ale když vidím, co si ostřílený europoslanec troufne napsat, nelze nereagovat...
Lukáš Macek
ODS 2010: jeden krok vpřed, dva kroky zpět?
Nikdy jsem neskrýval svou skepsi ohledně schopnosti ODS stát se stabilní a silnou stranou přijatelnou pro široký okruh voličů pravice a středu. Nástup Petra Nečase a vznik středopravé vládní koalice jsem přesto sledoval s nadějí, že jsem se mýlil a že i u nás se snad konečně dožijeme vzniku názorově pluralitní silné pravicové strany, jako je známe ze zavedených demokracií. Co zbývá z této naděje po událostech uplynulých dní?
Lukáš Macek
Pražský podraz: zneužitý Tůma, otestovaný Nečas a Schwarzenberg
Doposud jsem byl přesvědčen, že obroda „Nečasovy“ ODS je iluze a Schwarzenbergova TOP09 geniálním marketingovým tahem Miroslava Kalouska a jeho někdejšího (klausovského) křídla u lidovců. Ale byly to jen hypotézy na základě pozorování minulosti a aktuálního složení obou stran. Nyní přišel test v podobě konkrétních rozhodnutí.
Lukáš Macek
Proč má smysl jít k senátním volbám
Za pár dní se bude volit třetina nových senátorů. Jak už bývá zvykem, většina voličů asi zůstane doma. A pokud přijdou, tak hlavně kvůli volbám komunálním. Lze se divit? Senát dodnes nedokázal přesvědčit o své nezbytnosti. Zažil pár chvil slávy (např. obrana ústavy za „opoziční smlouvy“, zamezení podezřelému nákupu Gripenů, serióznější přístup k evropským tématům, vítězství nad prezidentem ve střetu o charakter Ústavního soudu), poslední dobou však ničím moc nezaujal. Navzdory tomu – či právě proto – stojí za to k senátním volbám 2010 jít.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Afričanky se nechaly nalákat na práci v Rusku, skončily v továrně na drony
Reklamy na sociálních sítích slibovaly mladým Afričankám letenku zdarma, peníze a dobrodružství ve...
Proč nyní mladí Němci fandí AfD a opouštějí levici. Rázná řešení přitahují
Premium Dlouho platilo, že mladí evropští voliči sympatizují s levicí a přitahuje je solidární či...
Vážné zranění při rallye na Berounsku. Diváka zasáhla trubka, do níž narazilo auto
Při závodech rallye v Hořovicích na Berounsku se v sobotu odpoledne vážně zranil jeden z diváků od...
Zemřel skotský expremiér Salmond, vládu vedl v době referenda o nezávislosti
Ve věku 69 let v sobotu zemřel někdejší skotský první ministr Alex Salmond, informovala stanice...
- Počet článků 103
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2820x
Lídr kandidátky SNK ED ve volbách do Evropského parlamentu 2009.