Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ještě k Listině a Klausově "výjimce"

Michal Petřík, poradce Václava Klause, obhajujoval v HN požadavek na připojení České republiky k „protokolu o uplatňování Listiny základních práv EU v Polsku a ve Spojeném království" (HN, 29/10/09). Dává jej do souvislosti s majetkovými nároky sudetských Němců. Ocitoval i pasáž onoho protokolu, jehož platnost pro Českou republiku  byla mezitím v Bruselu dojednána: "Listina nerozšiřuje možnost Soudního dvora EU ani jakéhokoliv soudu Polska či Spojeného království shledat, že právní předpisy, zvyklosti nebo postupy Polska či Spojeného království nejsou v souladu se základními právy, svobodami nebo zásadami, které listina potvrzuje." Škoda, že sám této citaci nevěnoval více pozornosti. Pochopil by, že bojovat proti právní závaznosti Listiny je zbytečné. A že v praxi je nejspíš zbytečný i zmíněný protokol.

Jak naznačuje použití slovesa „potvrzuje", Listina základních práv EU nevytváří nová práva, nedává občanům možnost se soudně domáhat něčeho, co jim doposud bylo odepřeno. Je pouhým katalogem základních práv, svobod a principů, které jsou společné všem členským státům, jsou již zakotveny buď v jejich ústavních dokumentech nebo v jimi ratifikovaných mezinárodních úmluvách a v rámci EU již platí jakožto obecné právní zásady.

Vezměme příklad, který Michala Petříka trápí: právo na vlastnictví (čl. 17 Listiny). Kdyby se podíval do Vysvětlení, doprovodného dokumentu, ke kterému se podle Lisabonské smlouvy musí při interpretaci Listiny „náležitě přihlížet", dozvěděl by se, že „tento článek je založen na článku 1 dodatkového protokolu k Evropské úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod." A dále: „Jedná se o základní právo společné všem ústavám členských států. Bylo mnohokrát uznáno judikaturou Soudního dvora." Tedy žádné nové právo, které by doposud Česká republika nemusela respektovat. Právo na vlastnictví je u nás již dnes zaručeno, neboť jsme signatářem zmíněného dodatkového protokolu, figuruje v naší Listině základních práv a svobod a je uznáno judikaturou Soudního dvora Evropských společenství, která je pro nás jakožto člena EU závazná.

V tomto zbytečném boji je britsko-polský protokol zbytečnou zbraní. Jak naznačuje i použití slovesa „nerozšiřuje", z právního hlediska má jediný význam. Dává dotyčným zemím pojistku proti hypotetické možnosti interpretovat Listinu ve smyslu vytváření nových práv, která doposud v daném státě neexistovala. Ovšem i bez něj je Listina protkána pojistkami proti takové interpretaci, která se proto v praxi jeví jako velmi nepravděpodobná. Lord Goldsmith, který pro britskou vládu text protokolu navrhl, k tomu ostatně napsal: „Negociace [vedoucí k britsko-polskému protokolu] daly vládě příležitost posílit existující záruky." Čtyřiadvaceti zemím záruky obsažené v samotné Listině stačí. Británie, Polsko a na poslední chvíli i my jsme si řekli o jejich posílení. Paranoia, potřeba ukázat svaly před domácím publikem či jen chuť exhibovat svou euroskeptickou odlišnost?

Je vzhledem k výše řečenému zbytečná i samotná Listina základních práv EU? Pro ochranu práv občanů v praxi v zásadě ano. Ne úplně z hlediska teoretického rizika, že by tato práva byla porušena některým z orgánů EU. V jádru však jde ještě o něco úplně jiného. Listina svou existencí jasně podtrhuje fakt, že Evropská unie je politickým společenstvím založeným na sdílených hodnotách. Sesbírat již existující práva a takto vytvořený ucelený a viditelný katalog zařadit mezi zakládající smlouvy Unie je právně možná nadbytečné, ale politicky významné. Je to další způsob, jak podtrhnout skutečnost, že Unie je víc než pouhou mezinárodní organizací či zónou volného obchodu. A jak v Lisabonské smlouvě zachovat alespoň něco z ambice původní evropské ústavy.

Je zřejmé, že právě toto Michalu Petříkovi či Václavu Klausovi na Listině vadí. Jde o legitimní politický a ideologický spor o smysl Evropské unie. Ale nemuseli by ho znečišťovat nefér pseudoprávními argumenty a jitřením starých ran naší národní historie.

 

Tento článek vyšel 4/11/09 v Hospodářských novinách

 

Autor: Lukáš Macek | pátek 6.11.2009 10:18 | karma článku: 16,28 | přečteno: 3477x
  • Další články autora

Lukáš Macek

Pochybná Vondrova obrana aneb předsednictví bylo předražené celé...

Podle časopisu Respekt se ministr Vondra v kauze Promopro mimo jiné brání i argumentem, že celkové výdaje na naše předsednictví byly srovnatelné s výdaji srovnatelně velkých zemí, které Unii předsedaly před námi. To je velmi překvapivé tvrzení...

4.2.2011 v 9:03 | Karma: 35,98 | Přečteno: 5691x | Diskuse | Politika

Lukáš Macek

Při manipulaci s žárovkami se člověk snadno spálí, pane Fajmone…

Že se lze o žárovku pěkně spálit, ví každé malé dítě. Ne tak europoslanec Fajmon, který si na svému blogu přisadil v nadávání proti zákazu prodeje žárovek v Evropské unii. Nerad se opakuji a o tomto tématu už jsem zde psal. Ale když vidím, co si ostřílený europoslanec troufne napsat, nelze nereagovat...

6.1.2011 v 9:10 | Karma: 35,75 | Přečteno: 9029x | Diskuse | Politika

Lukáš Macek

ODS 2010: jeden krok vpřed, dva kroky zpět?

Nikdy jsem neskrýval svou skepsi ohledně schopnosti ODS stát se stabilní a silnou stranou přijatelnou pro široký okruh voličů pravice a středu. Nástup Petra Nečase a vznik středopravé vládní koalice jsem přesto sledoval s nadějí, že jsem se mýlil a že i u nás se snad konečně dožijeme vzniku názorově pluralitní silné pravicové strany, jako je známe ze zavedených demokracií. Co zbývá z této naděje po událostech uplynulých dní?

23.12.2010 v 20:30 | Karma: 20,20 | Přečteno: 2485x | Diskuse | Politika

Lukáš Macek

Pražský podraz: zneužitý Tůma, otestovaný Nečas a Schwarzenberg

Doposud jsem byl přesvědčen, že obroda „Nečasovy“ ODS je iluze a Schwarzenbergova TOP09 geniálním marketingovým tahem Miroslava Kalouska a jeho někdejšího (klausovského) křídla u lidovců. Ale byly to jen hypotézy na základě pozorování minulosti a aktuálního složení obou stran. Nyní přišel test v podobě konkrétních rozhodnutí.

30.10.2010 v 12:38 | Karma: 32,29 | Přečteno: 3717x | Diskuse | Politika

Lukáš Macek

Proč má smysl jít k senátním volbám

Za pár dní se bude volit třetina nových senátorů. Jak už bývá zvykem, většina voličů asi zůstane doma. A pokud přijdou, tak hlavně kvůli volbám komunálním. Lze se divit? Senát dodnes nedokázal přesvědčit o své nezbytnosti. Zažil pár chvil slávy (např. obrana ústavy za „opoziční smlouvy“, zamezení podezřelému nákupu Gripenů, serióznější přístup k evropským tématům, vítězství nad prezidentem ve střetu o charakter Ústavního soudu), poslední dobou však ničím moc nezaujal. Navzdory tomu – či právě proto – stojí za to k senátním volbám 2010 jít.

13.10.2010 v 10:05 | Karma: 13,20 | Přečteno: 2227x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje

14. září 2024  7:45,  aktualizováno  15.9 2:20

Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...

Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku

15. září 2024  3:31,  aktualizováno  23:41

Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady

11. září 2024  11:26,  aktualizováno  13:32

Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....

Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci

10. září 2024  12:11

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...

Nápor na pojišťovny sílí. Zatím hlásí škody za 1,14 miliardy, řekl Výborný

16. září 2024  11:48,  aktualizováno  21:30

V souvislosti s ničivými záplavami evidují pojišťovny téměř devět tisíc událostí za 1,14 miliardy...

Vláda schválila nasazení armády při povodních, zapojí se až 2000 vojáků

16. září 2024  11:51,  aktualizováno  21:30

Přímý přenos Na územích zasažených povodněmi bude pomáhat až 2000 vojáků a to až do konce října, rozhodla vláda....

Na Jesenicku čeká demolice nejméně dvacet domů, zásoby dovezou vrtulníky

16. září 2024  19:57,  aktualizováno  21:27

Škody nejméně za desítky milionů korun napáchaly o víkendu katastrofální povodně v Jeseníku, kde...

Třetí den povodní: Záplavy mají první oběti, v Ostravě se protrhla hráz

16. září 2024  10:10,  aktualizováno  21:23

Záplavy v Moravskoslezském kraji mají tři oběti. Přibyli dva mrtví v Krnově, jeden byl v zaplaveném...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 103
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2820x
Ředitel evropského kampusu Sciences Po (Pařížský institut politických věd) v Dijonu.

Lídr kandidátky SNK ED ve volbách do Evropského parlamentu 2009.