Petr Bajnar
- Počet článků 612
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1385x
Seznam rubrik
Oblíbené stránky
Petr Bajnar
Neštěstí v Nepálu
Je to několik týdnů, co jsem si přečetl poutavou knihu slovenského spisovatele Josefa Banáše inspirovanou zážitky z cesty po Nepálu. Autor v ní popisuje kromě jiného zkušenost získanou během náboženského svátku boha Šivy. Zážitek byl spojen s potoky krve. Hinduističtí věřící v městě plném starobylých chrámů na počest tohoto boha obětovali nespočetné množství zvířat a jejich krví se mazali navzájem. Prý pro štěstí.
Petr Bajnar
Kde se skrývá Bůh?
Z dob počátků kosmonautiky se vypráví příběh. Když první kosmonaut Jurij Gagarin poprvé spatřil Zemi a vesmír z kosmické lodi sdělil řídící věži „Boha nikde nevidím“. Je to jen pár dní, kdy pod jedním z mých článků mi dal jeden z čtenářů v diskuzi otázku „A kde je ten Bůh o kterém píšete?“
Petr Bajnar
Příběhy velikonoc
Je začátek dubna a právě slavíme velikonoce. Vedle vánoc patří k nejvýznamnějším svátkům roku. Jejich původ se skrývá v šerém dávnověku. V době kdy lidé uctívali přírodu jako božstvo a orientovali svůj život podle opakujících se přírodních cyklů. Velikonoce se slavili ve starém Egyptě a Persii. Svůj náboženský význam mu pak dali židé a v prvních stoletích našeho letopočtu a později křesťané. Dodnes je slaven většinou buď jako svátek jara, nebo jako svátek připomínající ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista.
Petr Bajnar
Bůh jménem Náhoda
Proč se někdo narodí ochrnutý a trpí celý svůj život a jiný je zdravý a vše se mu v životě daří? Proč někdo nastoupí do letadla které havaruje, či lodi která se potopí a jiný celý život cestuje bez problému? Proč někdo vyniká v matematice a jiný ne? Proč se původně primitivní žhavá kosmická hmota v průběhu věků formulovala do tak složitého útvaru jakým je třeba lidský mozek?
Petr Bajnar
Mají něco oběti leteckých havárií společné?
Za zřícením německého letadla stojí mladý německý pilot trpící depresemi, který se uzamkl v kabině a poslal letecký stroj k zemi. Takové jsou poslední výsledky vyšetřování letecké nehody nad francouzskými Alpami.
Petr Bajnar
Brána smrti
Žádné slovo nevzbuzuje v lidech větší hrůzu než slovo smrt. A přesto zážitek smrti v podání většiny těch, kteří stáli u její brány o ni hovoří jako o nejkrásnějším okamžiku v životě.
Petr Bajnar
O soutěživosti
"Za nejhorší zlo kapitalismu považuji zmrzačení jedince. Celý náš vzdělávací systém trpí tímto zlem. Studentovi je neustále vštěpován nadměrně soutěživý postoj a on se tak učí uctívat nenasytnou potřebu být úspěšný, což mu má být přípravou na budoucí povolání.“
Petr Bajnar
O vzniku Nového Zákona
Mnozí křesťané považují Bibli za boží slovo. Věří v její neomylnost a odůvodňují ji božskou prozřetelností. Bůh by přeci nedopustil, aby se do ní dostala nepravda či lež. Zapomínají však na svobodnou vůli člověka. Bůh nemůže zabránit průniku nepravdy či lží do jakýchkoliv duchovních textů, pokud lidská vůle není směřována k dobru.
Petr Bajnar
Egypt v době historické IV.
Existují tři data, které historici označují za konec éry starověkého Egypta. Prvním je rok 525 př.n.l. kdy Egypt dobyli Peršané. Druhým datem je rok 332 př.n.l. kdy do Egypta vstoupily vojska Alexandra Makedonského. A nakonec rok 30 př.n.l. kdy spáchala sebevraždu poslední panovnice, která se hlásila k staroegyptské tradici královna Kleopatra a zemi dobyli Římané.
Petr Bajnar
Krize víry na Západě
Justin Welby, současný arcibiskup canterburský, přiznal v rozhovoru, že má pochybnosti o boží existenci. Uvedl také, že nedávno při ranním běhu se svým psem uvažoval také, proč Pán Bůh nezabránil jedné nespravedlnosti. V rozhovoru před stovkami věřících v bristolské katedrále před stovkami lidí, řekl: "Jsou okamžiky, určitě, kdy uvažujete: Je Bůh? Kde je Bůh?"
Petr Bajnar
Aristotelova filozofie
Platón byl filozofem básníkem a mystikem. Jeho žák Aristoteles byl v mnohém jeho protipólem. I když ve svých spisech se nevyhýbal umění a teologii, spíše byl vědcem a chladným racionálním myslitelem.
Petr Bajnar
Platón a jeho odkaz
„Podivné časy to jsou, v nichž žijeme, kdy staří i mladí jsou učeni ve škole nepravdy. A ten jediný člověk, jenž si troufá říci pravdu, je najednou nazýván bláznem a hlupákem.“
Petr Bajnar
Pythagoras a Pythagorejci
Šesté století před naším letopočtem bylo obdobím, kdy se nezávisle na sobě v různých koutech světa zrodily významné duchovní bytosti. V Indii to byl Buddha zakladatel buddhismu a Mahavíra zakladatel džinismu. V Číně to byl Lao-C zakladatel taoismu a Konfucius zakladatel státotvorné filozofie konfuciánství. V Persii spatřil světlo světa zoroastrismus, dualistické náboženství u jehož zrodu stal prorok Zarathustra. V Řecku pak muž jménem Pythagoras poprvé v dějinách použil slovo filozofie, což znamená doslova milovat moudrost. Stal se prvním velkým filozofem v dějinách Řecka, který ovlivnil myšlenkový svět nejen svých současníků, ale i budoucích generací až do současnosti.
Petr Bajnar
Osobní zkušenost s knihovnou palmových listů
Jednou z mnoha velkých „záhad“ současné doby, které staví na hlavu racionální vědecké poznání představují knihovny palmových listů, které se nacházejí v jižní Indii. Obsahují popisy osudu lidí, kteří knihovny v jejich historii navštíví a přijdou se zeptat na svůj osud. Jejich vznik je datován do doby před více než 5000 lety a za jejich autory jsou považováni dávní indičtí mudrci-rišiové, kteří ve svých meditacích pronikli až za hranice prostoru a času.
Petr Bajnar
Pád lidstva a potopa světa
Lidská civilizace se vyvíjí jako vše v cyklech. Po éře vzestupu a rozkvětu nastává pozvolný úpadek a zánik. Děje se tak pod taktem astrologům známých kosmických vlivů, které rozdělují každý 25000let trvající kosmický platonský rok na čtyři éry, které v analogii k pozemskému roku můžeme přirovnat ke konstruktivním obdobím jara a léta a destruktivním obdobím podzimu a zimy.
Petr Bajnar
Mýty a civilizace starověké Mezopotámie
Mezopotámie ležící v údolí řek Eufrat a Tigris je vedle Egypta, Indie a Číny považována za jednu z kolébek civilizace na Zemi. Její oficiální historie sahá někdy do roku 4000 př.n.l. Nápisy na kamenných deskách zachovaných starověkými Sumery a Babylóňany však mluví o mnohem starší až půl miliónu let trvající historii civilizací na území Mezopotámie.
Petr Bajnar
Kdo vládne světu?
Vyslovíme-li tuto prostou otázku, dostane se nám nepřeberné množství odpovědi. Někdo řekne, že v naší západní civilizaci je to lid, který vládne prostřednictvím svých volených zástupců. Jiný v protikladu k tomuto názoru bude hovořit o malé skupince všeho schopných lidí, kteří ovládají jako loutky všechny vládce světa. Materialistický přírodovědec a filozof bude hovořit, že za vším působí slepé přírodní zákony, které ovládají přírodu, člověka a společnost. Nábožensky orientovaný člověk bude hovořit o vládě Boha či jeho protivníka Satana.
Petr Bajnar
Velikonoční zamyšlení
Před pár dny jsem dostal do poštovní schránky pozvánku na akci jejíž název mně zarazil. Akce byla zaměřena na oslavu smrti Ježíše Krista a pořádala jí jedna z křesťanských církví.
Petr Bajnar
Evropa a Indoevropané
Až na pár vyjímek vzešly všechny evropské národy z jednoho původního etnika, který hovořil jednotným praindoevropským jazykem. Vedle Evropanů patři k indoevropanům také historický národ Chetitů, Peršanů a většina obyvatel dnešní Indie a Pakistánu. Mezi evropské vyjímky patří národ Basků ve Španělsku a také národy Finů, Estonců a Maďarů spadající do uralské ugrofinské jazykové rodiny odlišné od indoevropské.
Petr Bajnar
Zajímavosti prehistorie Evropy
V současnosti patří Evropa k „nejcivilizovanější“ části světa. Nebylo tomu tak vždy. Ještě poměrně nedávno před několika tisíci lety byly rozsáhlé oblasti Evropy vnímané lidmi vyspělých civilizací Blízkého východu a Středomoří jako země barbarů.
Petr Bajnar
Je třeba být IN?
Udělejte pokus. Sežeňte si středověké šaty a začněte v nich chodit do školy či práce, do obchodů či na společenské akce. Co myslíte, že si o Vás začnou lidé povídat. Asi to, že jste nějací divní. Bude to proto, že Váš oděv bude nevkusný či jinak nevhodný? Ne. Bude to proto, že se budete lišit od drtivé většiny lidí, kteří svůj šatník obměňují podle převažující módy.
Petr Bajnar
O citlivcích a senzibilech
Jsme lidí různí. Každý člověk je poněkud jinak zaměřen. U někoho dominuje vůle a racionální rozum. Jiný má daleko nižší hodnotu IQ, má však dar jiný. Je citlivý a intuitivní. Díky tomu někdy dosáhne větších životních úspěchů než člověk s podstatně vyšší rozumovou inteligencí.
Petr Bajnar
Věda a Esoterika
Světu vládne dvojnost. Uplatňuje se i v lidském poznáváním. Na jedné straně stojí věda. Na straně druhé esoterika. Byly doby, kdy společnost kladla větší důraz na esoterní poznání. Dnes je to naopak zase věda, která dominuje. Myslím si, že oba přístupy jsou rovnocenné a ideálně by měly být v rovnováze.
Petr Bajnar
O podstatě hmoty
Pro materialistu představuje hmota jedinou objektivní realitu světa. Vše ostatní jako svět myšlenek, představ, fantazií či samotný pojem vědomí je jen jejím produktem. Přes zdání vědeckosti je tato materialistická představa světa pouhou vírou, která se neopírá o žádné důkazy a fakta. Vírou, se kterou lze pomocí řady argumentů docela úspěšně polemizovat.
Petr Bajnar
Osud židů II.
V době vlády prvního římského císaře Augusta se v malém židovském městě Betlému tesaři Josefovi a jeho ženě Marii narodil syn, který dostal jméno Ježíš. S jeho zrozením vstupuje lidstvo do nového letopočtu. Na jeho počátku se židovský národ rozchází do všech koutů světa, aby se v nedávné době opět masivně začal vracet do své vlasti Izraele.
předchozí | 1 2 3 4 | další |