Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Střípky zkušeností s něčím jako střídavá péče (i pro pana Hodinu)

Neměli jsme střídavku. Osvícený soudce nám nakonec svěřil děti do péče společné – dvě až tři noci v týdnu pobývaly u tatínka. Postupně se však natrvalo přesunuly ke mně. Teď je synovi dvacet a dceru soud v listopadu svěřil do péče matky.

O střídavé péči se hodně mluví a hodně píše. Je to taková módní vlna. Možná tento typ výchovy může fungovat v rodinách, kde i po rozvodu mezi partnery zůstalo něco málo úcty, přátelství a tolerance. Možná…

Naše rodinné zkušenosti mě ovšem přesvědčily, že pendlování dětí z jednoho domova do druhého dobré není. A nikomu bych je nedoporučila.

Já sama jsem byla ke společné péči dotlačena sociální pracovnicí – bylo mi řečeno, že když nebudu souhlasit s přáním dětí (dceři bylo devět a chtěla být „napůl“, syn ji v tom nechtěl nechat), bude „problém“. Dodnes si pamatuji, jak mi přišla obžaloba, v ní sudé a liché týdny, sudé a liché vánoce… všechno nalajnované jak na fotbalovém hřišti. Sesypala jsem se, oběhala všechny doktory a vysoudila jen „společnou“ – když začalo být zle, když začala mít dcera zdravotní a psychické problémy, zase jsem oběhala doktory a nechala ji u sebe. To bych při střídavce udělat nemohla.

Pokusím se shrnout své důvody, které jasně a zřetelně mluví proti střídavé péči:

Dítě nezvládá dva domovy – dva prostory, které má zabydlet svými předměty, knihami, fotkami. Neustále je „napůl“, neustále musí přemýšlet, kde co chce mít, kde co nechalo…

Dítě nezvládá ty dva prostory uklízet – u nás to v praxi vypadalo tak, že děti odešly k tatínkovi, já jsem uklidila - děti se druhý den vrátily, chvíli si zvykaly na jiný režim, udělaly binec – a šly k tatínkovi…. A tak pořád dokola. Obdenní povinnosti, obdenní rituály – chaos, který nesvědčil jim ani mně. (Pokud by byly pryč týden, bylo by to ještě horší – po delších pobytech u otce či tchyně jsem dceru rovnala i dva tři dny).

Problémy zdravotní – dvojí různé prostředí s sebou neslo zdvojené nebezpečí nákazy. Dcera byla neustále nemocná, první dva roky na osmiletém gymnáziu chodila do školy ob týden.

Problémy ve škole - děti potřebují pravidelný dohled a pokud pendlují z jednoho domova do druhého, nemáte přehled o domácích úkolech, systému domácí přípravy ani vzkazech od učitelů. Také nemáte přehled o jejich kamarádech - pak třeba zjistíte, že vaše desetiletá dcera tráví noci místo u tatínka u jedné velmi pochybné rodiny a vy o tom nemáte ani tušení.

Ještě kamarádi - děti v určitém smyslu potřebují stereotyp – a kamarádi vašich dětí, pokud chodí na návštěvy, nechtějí věčně střídat prostředí.

Nový partner jednoho z rodičů – nemusí vyhovovat, může změnit vztah k dítěti a to se pak nemusí cítit dobře. Pokud založí novou rodinu matka, je menší nebezpečí, že bude další dítě upřednostňovat, aby se zalíbila partnerovi. Pokud založí novou rodinu otec, jeho partnerka vládne domu… a mohou nastat potíže.

A na závěr jsem si nechala mateřskou intuici, tu vysmívanou, popíranou, ale staletími prověřenou „chiméru“, která už tolika dětem zachránila život. Muži, ať se jim to líbí nebo ne, jsou geneticky naprogramováni směrem ven – k lovu, boji a hledání pokladů. Ženy směřují dovnitř, k dětem a krbu. Emancipace možná trochu zamíchala s tradičními rolemi, nikoli však s naší genetickou výbavou. A když odejmete matce dítě na celý týden, zbavíte ho na týden této ochrany.  Není to hrozná představa?

A ještě něco z bájí a starých příběhů. Odysseus byl pryč dvacet let a přesto se na něj Telemachos těšil. Aegeus poznal svého statečného syna Thesea až v dospělosti a skočil do moře, když si myslel, že syn zahynul v krétském labyrintu. A Orestes pomstil vraždu svého otce Agamemnona, přestože ten pán obětoval kvůli jedné hloupé válce s Trójou vlastní dceru. Vztah Boha Otce a jeho jediného syna tu raději nebudu rozvádět…

Role otců je zkrátka jiná než role matek. Pánové, smiřte se s tím. A pokud už není zbytí, pokud dojde k rozvodu, postarejte se o matku svých dětí, jak nejlépe umíte, ale neberte jí děti. Snažte se být dětem dobrými otci, přáteli a učiteli. Snažte se být svým synům vzorem.

Chcete přece, aby z dětí vyrostli dobří lidé.

A o nic jiného nejde.

 

 

 

 

Autor: Veronika Valíková Šubová | čtvrtek 30.1.2014 21:45 | karma článku: 28,65 | přečteno: 1448x
  • Další články autora

Veronika Valíková Šubová

Volit jen podle vlastního svědomí

Včerejší glosa, týká se tajnosti hlasování a rodinných tlaků při volbách. Věším v původním znění. Korespondenční volba prošla, jak se čekalo.

22.6.2024 v 13:03 | Karma: 27,71 | Přečteno: 813x | Diskuse| Společnost

Veronika Valíková Šubová

Ošklivost je krása, lež je pravda a nová Miss Alabama.

Hitem internetu posledních dní se stala stopadesátikilová Miss státu Alabama Sara Millikenová. Snad proto, abychom si zvykali na svět, v němž abnormalita je nazývána normalitou a krása ošklivostí.

14.6.2024 v 12:40 | Karma: 37,15 | Přečteno: 1319x | Diskuse| Společnost

Veronika Valíková Šubová

Jak jsem kupovala Cinzano

Tak jsem po několika letech zase v Uherském Hradišti, tedy kousek od něj. Dostala jsem jako dárek nocleh v jednom krásném velkém domě, abych nemusela řešit hotel. Málokde je mi lépe než v této části Moravy.

30.5.2024 v 0:05 | Karma: 17,23 | Přečteno: 699x | Diskuse| Ona

Veronika Valíková Šubová

Kde se vzalo tolik nenávisti?

Odpověď se dnes snaží najít mnozí politici, novináři, mdiální mágové. Proč je společnost rozdělená? Kdo štve lidi proti sobě?

17.5.2024 v 21:10 | Karma: 39,34 | Přečteno: 1925x | Diskuse| Společnost

Veronika Valíková Šubová

Pravidla randění podle babiček

Nějak mi ty sexuální kauzy a skandály celebrit posledních let nejdou na rozum. Zdá se to jenom mně, že se některé slečny chovají značně rizikově?

7.5.2024 v 21:13 | Karma: 32,42 | Přečteno: 1142x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Není třeba mluvit o normalizaci vztahů, řekl Pavel. Slováci se pustili do Fialy

26. června 2024  6:45,  aktualizováno  20:45

Kdo čekal, že návštěva nového slovenského prezidenta Petera Pellegriniho pomůže k ukončení roztržky...

„Bránila jste se až po půl minutě.“ Italka prohrála soud o sexuální obtěžování

26. června 2024  20:39

Informace o tom, že oběť sexuálního obtěžování může v daný moment takzvaně zamrznout, se zřejmě...

Havárie obytného vozu na Nymbursku, pro dítě musel letěl vrtulník

26. června 2024  20:37

U Dymokur na Nymbursku ve středu v podvečer havaroval obytný vůz. Zranění byli tři lidé, z toho dvě...

Muž přišel kvůli polibku skoro o nos. Útočník ho sekl samurajským mečem

26. června 2024  20:14

Americká policie zadržela jednoho muže kvůli neobvyklému útoku. Šestatřicetiletý Peter Michael...

Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA
Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA

Hledáte pro svá miminka spolehlivou ochranu a chcete, aby se cítila jako v bavlnce? Nyní máte jedinečnou příležitost zapojit se do testování nových...

  • Počet článků 465
  • Celková karma 28,92
  • Průměrná čtenost 1666x
Češtinářka a spisovatelka, tisková mluvčí Společnosti učitelů ČJL

Knihy:

Soukromý nebe (2004)  - pohádka o jedné krásné porodnici, rizikových těhotenstvích a lásce v mnoha podobách. A o Čaroději Gralovi, který v té porodnici pomohl mnoha budoucím maminkám.

Češtinářky 1. 9. 2022

Češtinářky jsem psala od roku 2014 do roku 2021. Snad je to román o českém školství, učitelích studentech a literatuře. A témata? Zásadní - láska, přátelství, souboj jedince s mocí a systémem a reakce nadřízených (mobbing a bossing)... V knize si nejvíc cením hovorů o literatuře ve třídách - ani jsem si nemusela moc vymýšlet, moji bývalí studenti vědí. Nejvíc jsem se bála při psaní kapitol o čertech a ďáblech a při učitelských poradách. Nejvíce jsem hlídala slůvka při rozhovorech s Čarodějem. A nejvíc jsem se nadřela při komponování věrohodné Kristovské paralely. Inspirací k ní mi byl skutečný příběh z jednoho gymnázia na Moravě.

Dost jsem si vymýšlela. Ale situaci v českém školství jsem snad zachytila podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. 

Kdo se odchyluje, musí často z kola ven. Boj se systémem bývá fatální. A v posledních letech se to zhoršuje...

Moje stránky:
https://www.cestinarky.cz/

mail: ver.valikova@seznam.cz