Foto

J18a66n 47Š18i85k

7. 5. 2024 23:08

Napsala jste to hezky. Jenže to je minulost. Za našich časů naší rodiče taky vzpomínali, jak zase jejich babičky...Dnes je jiná doba a z různých příčin a důvodů jsou to staré recepty. A ty na rozdíl od babičkovských receptů na koláče, už v této době fungovat nebudou. Vím, že je to škoda. Ale to už nikdo nezmění. Hezký den

Foto

Pokud bych měla dceru, rozhodně bych jí mnoho z Vámi napsaných "pravidel" kladla na srdce.

JZ

to se mi tedy ty poměry na tehdejších vesnických zábavách asi jenom zdály

například pravidla o opilcích si autorka cucá z babského palce. A nešlo o mne osobně, ale o celý společenský model těch zábav. Vracení se domů nebyla úzkostlivá anabáze s ježkem z klíčů v ruce, ale ožralá, smrdutá jízda nočním vlakem kde když se člověk prošel uličkou, tak se nemohl divit na co tam všechno narazil. Atd atd atd

Foto

Coby pamětník- pradědek mohu potvrdit, že převážně tak to bývalo

Záleží, jaké babičky máte na mysli. Ty dnešní zhruba sedmdesátileté zažily taneční zábavy, kde se na mravy moc nehledělo, zvlášť když byl v okolí restaurace lesík. Vzhledem k tomu, že výše uvedeného věku dnes dosahují i prababičky, ta vaše pravidla se týkají nejspíš praprababiček.

  • Počet článků 464
  • Celková karma 29,27
  • Průměrná čtenost 1667x
Češtinářka a spisovatelka, tisková mluvčí Společnosti učitelů ČJL

Knihy:

Soukromý nebe (2004)  - pohádka o jedné krásné porodnici, rizikových těhotenstvích a lásce v mnoha podobách. A o Čaroději Gralovi, který v té porodnici pomohl mnoha budoucím maminkám.

Češtinářky 1. 9. 2022

Češtinářky jsem psala od roku 2014 do roku 2021. Snad je to román o českém školství, učitelích studentech a literatuře. A témata? Zásadní - láska, přátelství, souboj jedince s mocí a systémem a reakce nadřízených (mobbing a bossing)... V knize si nejvíc cením hovorů o literatuře ve třídách - ani jsem si nemusela moc vymýšlet, moji bývalí studenti vědí. Nejvíc jsem se bála při psaní kapitol o čertech a ďáblech a při učitelských poradách. Nejvíce jsem hlídala slůvka při rozhovorech s Čarodějem. A nejvíc jsem se nadřela při komponování věrohodné Kristovské paralely. Inspirací k ní mi byl skutečný příběh z jednoho gymnázia na Moravě.

Dost jsem si vymýšlela. Ale situaci v českém školství jsem snad zachytila podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. 

Kdo se odchyluje, musí často z kola ven. Boj se systémem bývá fatální. A v posledních letech se to zhoršuje...

Moje stránky:
https://www.cestinarky.cz/

mail: ver.valikova@seznam.cz