Výchovná facka politikům
Ústavní zákon o zkrácení volebního období Poslanecké sněmovny je smutnou ilustrací slabé právní i politické kultury naší politické reprezentace. Ano, ústavní většina v Parlamentu má nezpochybnitelné právo takový paskvil vyrobit a Ústavnímu soudu nejspíš nezbude než to uznat. Ale našel způsob, jak autory tohoto paskvilu potrápit. Doufejme, že to bude mít výchovný efekt.
Máme pravidla hry (ústavu). Naši volení zástupci podle těchto pravidel hrají, až jednoho krásného dne zjistí, že jim v určité situaci ona pravidla komplikují život. Porušit si je (naštěstí) přece jen nedovolí. Tak si je účelově, jednorázově změní. Ano, mají na to právo. Ale výroba ústavních zákonů na jedno použití jen proto, že postupovat podle platné litery ústavy by bylo příliš zdlouhavé, krkolomné či pro dané politické zájmy riskantní, je ústavněprávní zhůvěřilost vypovídající o pokleslé mentalitě české politické reprezentace. Když se ti pravidla nehodí, ohni si je... Krásný to vzkaz našich zákonodárců zbytku národa!
Ústava umožňuje rozpuštění Poslanecké sněmovny. Je to sice (zbytečně až škodlivě) složitá a zdlouhavá procedura, ale když už jednou platí, mělo by se podle ní postupovat. Po pádu Topolánkovy vlády stačilo přistoupit ke třem neúspěšným pokusům o sestavení vlády a prezident by Sněmovnu mohl rozpustit. Pokud by se politické strany dohodly, mohlo to proběhnout poměrně rychle. Ano, měl by existovat jednodušší postup, jak dosáhnout rozpuštění Sněmovny. Ale dokud takový způsob nebude v ústavě zakotven, je špatné jej nahrazovat jednorázovými zákony.
Není fér se vymlouvat na precedens z roku 1998. Tehdy se taková situace řešila poprvé, pouhých pět let po vzniku ústavy. Šlo to tedy omluvit s tím, že ústavodárci udělali chybu, na kterou praxe upozornila a kterou lze snadno napravit. Pak jsme však měli 11 let na to, aby se ústava změnila. Je chyba politické reprezentace, že tak neučinila a dohánět to teď dalším jednorázovým zákonem již omluvitelné není. A máme tu další typický neduh české politiky: problémy se řeší, až když už je na správné řešení pozdě. Politici nepracují systematicky a koncepčně, jen záplatují již vzniklé díry a rychle na ně zapomínají.
Pokud ÚS nepodlehne politickému tlaku a volby tak skutečně odsune o pár týdnů či dokonce měsíců, České republice žádná velká škoda nevznikne. Zlo už bylo spácháno: máme provizorní úřednickou vládu se slabou legitimitou, ale jestli bude vládnout o pár týdnů déle či nikoli, je jedno. Obzvlášť nevkusné je vyjádření Jiřího Paroubka, že „rozhodnutí Ústavního soudu může způsobit mezinárodní blamáž a nevratně poškodit prestiž a vážnost České republiky ve světě“. O vážnost naší země se měl předseda ČSSD starat, když uprostřed předsednictví EU pokládal vládu... Proč by se svět měl zajímat o to, zda volby v ČR proběhnou v říjnu či v listopadu? Je též velmi nezodpovědné mluvit o ústavní krizi: krize vznikne, pokusí-li se politici Ústavní soud ignorovat a prosadit si svou. Stačí, aby jeho rozhodnutí – jakkoli se jim nehodí do krámu – zkrátka vzali na vědomí a respektovali. A žádná ústavní krize nebude.
Škoda vznikne jen a jen politickým stranám. Proto tolik hysterických reakcí. Budou muset vést delší volební kampaň, což se jim může pěkně prodražit. Prodlouží se pro ně tak nebezpečné předvolební období, život v nervozitě, že udělají fatální chybu... To je však jejich problém, nikoli problém občanů. Mohou to brát jako „pokutu“ za nedbalost, se kterou (ne)pečovali o náš ústavní systém...
Poučí se z toho? Zapamatují si politici, že Ústava je text, ke kterému se přistupuje s úctou a ne gumová hračka, kterou si mohou ohýbat, jak chtějí? Že Ústavní soud je autorita, kterou je třeba respektovat, ne jen když se nám to hodí (třeba když chcete zdržovat ratifikaci Lisabonské smlouvy, pánové a dámy z ODS), ale i když se nám to zrovna zatraceně nehodí? Pokud ano, bylo by dnešní rozhodnutí Ústavního soudu velmi užitečné.
Lukáš Macek
Pochybná Vondrova obrana aneb předsednictví bylo předražené celé...
Podle časopisu Respekt se ministr Vondra v kauze Promopro mimo jiné brání i argumentem, že celkové výdaje na naše předsednictví byly srovnatelné s výdaji srovnatelně velkých zemí, které Unii předsedaly před námi. To je velmi překvapivé tvrzení...
Lukáš Macek
Při manipulaci s žárovkami se člověk snadno spálí, pane Fajmone…
Že se lze o žárovku pěkně spálit, ví každé malé dítě. Ne tak europoslanec Fajmon, který si na svému blogu přisadil v nadávání proti zákazu prodeje žárovek v Evropské unii. Nerad se opakuji a o tomto tématu už jsem zde psal. Ale když vidím, co si ostřílený europoslanec troufne napsat, nelze nereagovat...
Lukáš Macek
ODS 2010: jeden krok vpřed, dva kroky zpět?
Nikdy jsem neskrýval svou skepsi ohledně schopnosti ODS stát se stabilní a silnou stranou přijatelnou pro široký okruh voličů pravice a středu. Nástup Petra Nečase a vznik středopravé vládní koalice jsem přesto sledoval s nadějí, že jsem se mýlil a že i u nás se snad konečně dožijeme vzniku názorově pluralitní silné pravicové strany, jako je známe ze zavedených demokracií. Co zbývá z této naděje po událostech uplynulých dní?
Lukáš Macek
Pražský podraz: zneužitý Tůma, otestovaný Nečas a Schwarzenberg
Doposud jsem byl přesvědčen, že obroda „Nečasovy“ ODS je iluze a Schwarzenbergova TOP09 geniálním marketingovým tahem Miroslava Kalouska a jeho někdejšího (klausovského) křídla u lidovců. Ale byly to jen hypotézy na základě pozorování minulosti a aktuálního složení obou stran. Nyní přišel test v podobě konkrétních rozhodnutí.
Lukáš Macek
Proč má smysl jít k senátním volbám
Za pár dní se bude volit třetina nových senátorů. Jak už bývá zvykem, většina voličů asi zůstane doma. A pokud přijdou, tak hlavně kvůli volbám komunálním. Lze se divit? Senát dodnes nedokázal přesvědčit o své nezbytnosti. Zažil pár chvil slávy (např. obrana ústavy za „opoziční smlouvy“, zamezení podezřelému nákupu Gripenů, serióznější přístup k evropským tématům, vítězství nad prezidentem ve střetu o charakter Ústavního soudu), poslední dobou však ničím moc nezaujal. Navzdory tomu – či právě proto – stojí za to k senátním volbám 2010 jít.
Další články autora |
Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec
Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští...
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě
Premium Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Ceny Thálie 2024
Ve 31. ročníku Cen Thálie uspěli herci z Divadla Na zábradlí, čestné ceny za celoživotní...
Vondráčková a Preiss převzali Thálii, ovace sklidil Alfred Strejček
Udílely se divadelní Thálie. Uspěli herci z Divadla Na zábradlí, čestné ceny za celoživotní...
Tisíce lidí v Evropě se účastní propalestinských shromáždění. Sešli se i v Praze
Sledujeme online Tisíce lidí v sobotu vyšly do ulic v několika evropských městech při propalestinských...
Steaky na úkor stromů. V Amazonii už vykáceli plochu o rozloze Francie
Za odlesňovaním amazonského pralesa v Brazílii stojí zemědělské aktivity a chov dobytka. Údaje z...
Pronájem bytu 1+kk, ul. Olgy Havlové, Praha 3 - Žižkov
Olgy Havlové, Praha 3 - Žižkov
18 000 Kč/měsíc
- Počet článků 103
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2820x
Lídr kandidátky SNK ED ve volbách do Evropského parlamentu 2009.