Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kde končí nekonečno

Častým argumentem zastánců existence skutečného tedy aktuálního nekonečna je, že není možné například u řady přirozených čísel ukázat nějaký pevný konkrétní konec číselné řady. Je to tedy "důkaz" existence pravého nekonečna?

Potenciální nekonečno, tedy vlastně konečná řada (neboť nikdy nejsme schopni napsat řady celou), ve které ale vždy můžeme pokračovat, pochopitelně nemá přesně definovaný konec. Z toho někteří usuzují, že nemá konec vůbec, a že je to tedy jen cesta k pravému, tedy aktuálnímu nekonečnu. Neexistuje žádná "síla", žádná hranice, která by mohla další postup zastavit.

Ono ale, jestli žádný limit neznáme, není to žádný důkaz toho, že takový neexistuje. Lze uvážit, že aktuální nekonečno je opakováním jednoho stejného kroku nedosažitelné. Jako příklad stačí třeba neustálé přidávání jedničky u řady přirozených čísel 1, 2, 3, 4.... Takovýchto kroků bychom museli realizovat nekonečně mnoho. To není možné ani v abstrakci. Zkuste si jen představit, že přidáváte nekonečněkrát jedničku. To opravdu nedovedete. Uděláte jen pár kroků a k nim připojíte návod: přidávej jedničku pořád dál. Tento návod ale nemůžete nekonečněkrát uskutečnit. Také je taková konstrukce nekonečna vlastně "podvod", neboť musíte mít nekonečno už dopředu (viz nekonečný počet kroků), abyste "konce" nekonečné řady dosáhli. Aktuální nekonečno tedy nelze zkonstruovat.

Ale hlavně je možné ukázat, že potenciální nekonečno vždy konkrétní konec má! :-) Zapomněli jsem totiž na to, že uvažujeme o abstrakci. Tak jako je jednička abstrakcí mnoha objektů (jednoho domu, jednoho atomu, jednoho auta atd.), tedy vlastně každého objektu, je potenciální nekonečno abstrakcí, modelem každého množství, každé řady, jejíž délka přesahuje naše znalosti. Je to tedy model například všech atomů v naší galaxii, všech hvězd nebo planet v ní, všech buněk na Zemi, všech fotonů, které kdy vyzářilo Slunce atd. U každého z těchto případů pochopitelně v daném momentu existuje konkrétní přesná a to konečná hodnota, ale tyto hodnoty musí abstrakce samozřejmě odmyslet, protože by jinak nemohlo toto velké množství konkrétních případů spojit do jednoho modelu, pojmu potenciálního "nekonečna". Nicméně samotná existence konkrétního konce je pro všechny případy společná, proto každé (abstraktní) nekonečno konec má, třebaže není jeho hodnota určena.

Lze tedy uzavřít, že potenciální "nekonečno", je přirozené "nekonečno", tedy množství přesahující náš horizont, které má ohromný počet konkrétních konců. Konec tedy má, jeho poloha ale není (v abstrakci) určena, přestože vždy existuje. To se ukáže při použití potenciálního nekonečna na jakémkoliv konkrétním příkladu. A v případě "čisté" abstrakce se zase ukáže, že čistá abstrakce neexistuje, neboť existuje vždy a pouze abstrakce realizovaná v něčí hlavě, v počítači, v knize či na tabuli, zkrátka v nějakém nosiči informací. A tyto nosiče si vynutí nějaký konkrétní konec (v daném okamžiku).

Abstrakce je totiž jen zdánlivě svobodná a nezávislá, vždy je její existence podmíněna materiálním nosičem, a je to jen model v tomto materiálním nosiči. Čistá abstrakce, matematika nezávislá na "hmotě" je jen lákavá iluze.

P.S.: A kdybyste chtěli téma nekonečna dále zkoumat, zkuste třeba tyto články:
Nekonečno jako mechanický bůhProč v matematice nekonečno existuje a v realitě nikolivNevědecké pohádky moderní vědy I - nekonečnoProč je nekonečno pavědaJsme mrchožrouti nekonečnaChcete Nobelovu cenu? Najděte nějaké nekonečno a odstraňte ho!Tajemné nekonečno jednoduše (1)Tajemné nekonečno jednoduše (2)Tajemné nekonečno jednoduše (3)Je vesmír nekonečný?Jak vědci (ne)dokázali nekonečnost vesmíru

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Fikáček, Ph.D. | úterý 18.8.2020 9:07 | karma článku: 43,43 | přečteno: 3322x
  • Další články autora

Jan Fikáček, Ph.D.

Není náhodou matematika poněkud subjektivní?

Ne, nebudeme pochybovat o tom, že je 1+1=2 platí. Kdyby byla matematika jen subjektivní, nefungovala by v realitě a proto by neexistovala. Nicméně, v každém matematické operaci je nenulový díl subjektivního.

21.5.2024 v 9:07 | Karma: 13,63 | Přečteno: 434x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Fake news o historii vztahu Izrael-Palestina

To hlavní z historie oblasti najdete v minulém blogu, který překvapivě zařadila do „Zaujalo nás“ redakce blogů iDnes. Dnes uvedeme na pravou míru některé pomýlené pověsti o této oblasti a nahradíme je historickými fakty.

7.5.2024 v 9:07 | Karma: 17,98 | Přečteno: 548x | Diskuse| Politika

Jan Fikáček, Ph.D.

Proč jsou izraelská média daleko méně proizraelská než česká?

A nejde jen o izraelská média. USA jsou přece dlouholetý a věrný spojenec Izraele, ale ani ony nestojí teď vždy na straně Izraele. Proč? Proč se snaží válečné tažení Izraele brzdit a volají po příměří?

16.4.2024 v 9:07 | Karma: 37,21 | Přečteno: 4129x | Diskuse| Politika

Jan Fikáček, Ph.D.

Tak přece má foton hmotnost!?

Fyzika je úžasná věda, která proměnila celou naši civilizaci. Stačí vzpomenout třeba jen elektřinu bez níž by nebyly počítače, mobily, TV, osvětlení našich bytů atd. Ovšem výjimečně se v ní objeví i dost iracionální tvrzení.

9.4.2024 v 9:07 | Karma: 22,83 | Přečteno: 913x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Solvay institut - Einstein, Schrödinger, Planck, Heisenberg, Bohr atd.

Od roku 1911 se konají Solvayovské konference, kterých se ve dvacátých letech účastnili dnes nejslavnější fyzici jako Einstein, Planck, Bohr, Heisenberg. Tyto konference jsou známé hromadnými fotografiemi nejslavnějších fyziků.

2.4.2024 v 9:07 | Karma: 20,98 | Přečteno: 592x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Komu spadne do klína západ Afriky? Ve hře o vliv je průmysl i dezinformace

26. května 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Africe Pozvolný odchod Francie ze západní Afriky je hotová věc. Zcela nahradit francouzský vliv ale bude...

Čechů ubývá, rodí se méně dětí. Není čas na sex a vztahy, vysvětlují odborníci

26. května 2024

Premium Stále více žen v Česku nemůže otěhotnět nejen z důvodů onemocnění, ale i kvůli odkládaní...

První barevná fotka zmizela v hlubinách času. Už ji nikdy nikdo neuvidí

26. května 2024

Seriál Je to jen pruhovaná stuha na tmavém pozadí, přesto představuje zásadní moment ve vývoji barevné...

V metru ve stanici Náměstí Republiky spadl do kolejiště člověk, provoz byl zastaven

25. května 2024  22:38,  aktualizováno  23:28

„Na stanici metra B spadl do kolejiště člověk. Provoz metra je přerušen v úseku Smíchovské nádraží...

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...

  • Počet článků 312
  • Celková karma 26,75
  • Průměrná čtenost 3126x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.