Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Znáte matematický operátor MAYBE?

1 + 1 MAYBE 2

1 0
možnosti
FL

To by němý neřekl

3 0
možnosti
ŠM

Nie je tomu dávno čo som si do poznámok "o svete" dopísal, že matematika "má problém". Podobne ako v článku sa mi javí ako subjektívna. Objektívne neexistuje konkrétna exaktná hodnota. Napr. 1 ovečka. Nie som expert avšak, myslím, že čim komplexnejší problém tím viac sa matematicky posúva ku pravdepodobnostiam. Čo je správne. Stále však vnímam, že je náš ( ľudský ) pohľad na svet založený na pevných ( aj matematický ) "hodnotách". Osobne ma napadlo, že prirodzenejšie by mohlo byť vnímať svet v pomeroch ( pravdepodobnostiach ). Pravdepodobnosť tej ovečky spolu s pravdepodobnosťou tamtej dá určitú pravdepodobnosť. Narážam však na referenciu ktorá by mala byť konkrétna. Čo nie je objektívne.

0 0
možnosti
Foto

Tak to asi přece jen o trochu více tíhnu k objektivitě matematiky. Matematika je v podstatě objektivní ve svých tvrzeních, ale subjektivní je volba části reality, na kterou ji aplikujeme a třeba právě Vámi zmíněná statistika. Ta obsahuje vždy naši subjektivní ne/znalost. Kdyby tam nebyla naše neznalost, bylo by v ní vše určité a nebyla by tam pravděpodobnost. Takže ano, čím složitější problém, tím více neznalosti a tedy i subjektivity.

0 0
možnosti
LP

To je poprvé, kdy vašemu blogu rozumím bez přemýšlení. Pro vás by z toho mělo vyplynout poučení, že něco není správně.

Ale když už jsem tady, zeptám se. To, že lze fyzikální děje popsat matematicky, vzorci atd. je podle vás dáno tím, že ty děje mají matematický základ, nebo ta matematika "vyroste" až na těch dějích ? Díky. Já si myslím, že bé je správně, ale jistotu vůbec nemám.

Ovšem teď se začínám obávat, že mi odpovíte, že moje otázka znamená, že až tak dobře vašemu blogu zase nerozumím. Pro tento případ píšu předem, že tomu rozumíte, jak koza petrželi.

2 0
možnosti
Foto

Jen se zabývám složitými problémy, které se těžko chápou. Ale mnozí tvrdí, že je vykládám docela jasně, takže problém bude v té složitosti.

Matematika je model vztahů okolního světa, takže spíše "vyrostla" z tohoto světa.

0 0
možnosti
  • Počet článků 316
  • Celková karma 22,37
  • Průměrná čtenost 3106x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.