Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Solvay institut - Einstein, Schrödinger, Planck, Heisenberg, Bohr atd.

Od roku 1911 se konají Solvayovské konference, kterých se ve dvacátých letech účastnili dnes nejslavnější fyzici jako Einstein, Planck, Bohr, Heisenberg. Tyto konference jsou známé hromadnými fotografiemi nejslavnějších fyziků.

Onen Solvay institut stále existuje a stále tyto konference pořádá, stejně jako přednášky. Abyste hned věděli, o jakých konferencích to mluvím, podívejte se na fotografii z roku 1927 níže:

Fotografie konference z roku 1927, kde vidíte Einsteina, Schrödingera,  Plancka, Heisenberga, Bohra a mnohé další.

Tyto konference diskutují nevyřešené otázky fyziky. Solvay institut ale pořádá i menší akce, tak jsem si na jednu z nich zašel. Bylo to "kolokvium" s názvem Vznik časoprostoru z chaosu (Building spacetime from chaos) prof. Juliana Sonnera z Ženevské university. (Trochu nechápu, proč přednášku nazývají kolokviem. Asi proto, že to líp zní. Dobře, kolokvium je přednáška pro odborníky.)

Solvay byl bohatý belgický průmyslník, který vše financoval. Proto sídlí tento "jeho" institut v Bruselu. Mimochodem, víte, že české slovo brusle pochází ze slova Brusel. Wiki o tom píše: "Odvozeninou od názvu města Brusel je v češtině pojmenování sportovní pomůcky brusle. S bruslením se poprvé setkali členové mírového poselstva českého krále Jiřího z Poděbrad vedeného panem Lvem z Rožmitálu během návštěvy Nizozemí, v rámci níž v roce 1465 zavítali i do Bruselu, podle kterého brusle nazvali a přivezli do Čech."

Přednáška se konala 26.března 2024 v Solvay posluchárně na ULB (Université libre de Bruxelles). Chodba katedry fyziky mi velmi připomněla chodbu Ústavu teoretické fyziky MFF UK v Praze-Tróji. Taková omšelá vědecké chodba, ale ve mně vzbuzující celkem pozitivní reakce. Viz obrázek níže:

Chodba přes Solvay sálem na ULB v Bruselu.

Ale přejděme teď od popisu historie a místa k vlastní přednášce. (Jinak mi přednáška složením posluchačů připomínala přednášky cyklu Filosofie fyziky na MFF UK v Praze. Většina studentů či velmi mladých lidí a pár "zasloužilejších".) Níže je plakát přednášky. A pod ním je překlad anotace přednášky z plakátu.

Plakát přednášky

Tedy překlad: "Popíšu nedávný vývoj ve formulaci teorií kvantové gravitace jako teorie vycházející z výpovědních korelací kvantového chaosu. To poskytuje zajímavou aplikaci statistické fyziky na oblast gravitace; své kolokvium začnu obecnou motivací gravitačních otázek, které mě zajímají, a uvedu nezbytné zázemí statistické fyziky, abych popsal naši novější práci na jejich řešení. Náš přístup představuje most mezi statistickou mechanikou chaotických systémů a teorií gravitace a poskytuje nový pohled na mechanismus vzniku prostoročasu. Konkrétněji řečeno, generujeme náhodné triangulace prostoročasu ze zobecněných souborů kvantových chaotických korelací Wignerova typu, čímž zobecňujeme staré myšlenky o teorii náhodných matic. V konkrétních příkladech lze příslušné maticové/tenzorové modely odvodit formalizací pojmu "statistika rovnice křížení", nebo jinými slovy "statistický konformní bootstrap". Budu se zabývat vztahem těchto náhodných maticových/tenzorových modelů k fyzice chaotických konformních teorií pole (CFT), které jsou jejich základem."

Úvodní slajd přednášky s autorem vpravo.

Tak půlce jsem nerozuměl, tedy zejména pokud se šlo do matematiky, protože se zrovna tomuto tématu nevěnuju. Takže vám zprostředkuju jen některé mé poněkud povrchní dojmy. Přednáška nebyla nahrávána, a proto vznikl tento blog.

Co mě zaujalo bylo třeba, že dotyčný vykládat, že podobně jako je chaotický povrch Slunce, je chaotický i "povrch" černých děr, tedy jen z něj netryskají turbulence významně nad "povrch". Černá díra ale pochopitelně nemá žádný povrch, který by byl jasným přechodem mezi oblastí s množstvím částic a prostorem skoro bez nich. Má jen horizont, zpod kterého se nedostane ven ani světlo. I tyto tzv. Kolmogorovovy turbulence na jejím horizontu černé díry nejsou prostým okem vidět, protože jsou velmi tmavé a pro naše pozorovací rolišení také velmi malé.

Simulovaný chaos na povrchu černé díry.

Velmi jasná byla myšlenka, že chaos je vlastně "znáhodňovač", který vytváří jednoduchost systému, jak je ostatně názorně ilustrováno na obrázku níže. Nakonec pak po působení chaosu k popisu systému potřebujeme jen několik jednoduchých parametrů, jako je například teplota, tlak apod. Viz obrázek níže. (Pan profesor mi dal výslovný souhlas se zveřejněním jeho slajdů, ale upozornil mě, že v některých byly na přednášce překlepy, tak dále raději používám originály, které mi  následně se souhlasem zaslal.)

Chaos je randomizér, který unifikuje systém.

Jako vhodný "prostor" pro modelování chaosu se ukázal anti-de Sitterův prostoročas, což je v daném oboru už klasická a poměrně jednoduchá varianta. Ano, holografický vesmír je tady jako hypotéza:

Prostředím, ve kterém se modeluje chaos je anti-de Sitterův prostoročas.

Na věc se jde tak, že ve 2D modelu gravitace se oblast pokryje trojúhelníky. Je to asi proto, že z nich jde poskládat libovolný 2D tvar. Dost to tedy připomíná smyčkovou kvantovou gravitaci. I z této přednášky jsem získal dojem, že nejméně mezi holografickým principem a smyčkovou gravitací, či kolem nich je spousta mírně odlišných variant, které se o kvantovou gravitaci snaží. A koukněte, jak se na to jde v dotyčné přednášce:

Oblast se extrapoluje pomocí trojúhelníků.

Kdybyste nevěděli, co tam znamená ergodicita, tak je to představa, že se bod časem náhodně dostane do každého bodu zkoumaného systému, zkoumané oblasti, viz Wiki. No, a dále, protože gravitace není 2D, ba ani 3D, ale určitě 4D (prostoročas), ale nejspíš n-D (viz překvapivá slabost gravitace, která se vysvětluje tím, že my v našem 4D prostoročase vnímáme jen její úzký řez), je to ve 3D čtyřstěn a obdobné vícerozměrné objekty ve vyšších dimenzí:

Ve 3D musí být trojúhelníky pochopitelně nahrazeny čtyřstěny a ve vyšších dimenzích odpovídajícími objekty.

To je asi tak vše, co mě na přednášce zaujalo. Pan profesor zavtipkoval už v úvodu na téma Atomium, viz obrázek níže:

Pan profesor zavtipkoval, že jak přilétal do Bruselu a viděl z letadla Atomium, že si uvědomil, že jsou v něm vlastně jeho čtyřstěny.

Jo, a další přednáška bude už 2.dubna a to na téma Axionová temná hmota. (Obrázek je klikatelný a dostanete se tak k organizačním podrobnostem.):

Následující přednáška bude o temné hmotě

Máte-li trochu problém s pochopením některých záležitostí kolem černých děr, zkuste některý z následujících blogů:
Pochopte čtyřrozměrný prostor za pár minutProč neexistuje prostoročasProč čas není čtvrtá dimenze

Autor: Jan Fikáček, Ph.D. | úterý 2.4.2024 9:07 | karma článku: 21,96 | přečteno: 740x
  • Další články autora

Jan Fikáček, Ph.D.

Nekonečno je Trojský kůň matematiky. Zničí matematiku? A jak to souvisí s pyramidami?

Egyptské pyramidy jsou poslední existující ze sedmi divů světa. Vznikly vlastně z iracionálních důvodů, z náboženské představy posmrtného života. Přesto byla tato iracionalita motivem k postavení něčeho úžasného!

18.6.2024 v 9:07 | Karma: 16,54 | Přečteno: 281x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Kterak snadno maturovat za 1 z češtiny (či jiného předmětu)

Můj synáček se zrovna učí na zkoušky a chtěl nějaké rady. Jsme oba dost stejní, nikdy se nám nechce moc učit. Tak jsem rozumoval, že jsem to dělal tak, že jsem si řek, že se budu učit hodinu a pak si dám pauzu.

11.6.2024 v 9:36 | Karma: 20,67 | Přečteno: 645x | Diskuse | Společnost

Jan Fikáček, Ph.D.

Kolik váží informace

Fyzika je obor mnohdy tajemný. Opačná představa, že je to v podstatě zcela vysvětlená záležitost, která převládala kolem roku 1900, se velmi brzy ukázala mylnou jako máloco. Způsobí zahrnutí informace do fyziky další revoluci?

4.6.2024 v 9:07 | Karma: 22,16 | Přečteno: 580x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Jaký je seriál Netflixu Problém tří těles

Moc se i líbila grafika seriálu Problém tří těles, možná i proto, že někdy v devadesátých letech jsem na UK v Praze přednášel, že takhle nějak bude vypadat pokročilá virtuální realita. Ale co děj seriálu?

28.5.2024 v 9:07 | Karma: 26,87 | Přečteno: 875x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Není náhodou matematika poněkud subjektivní?

Ne, nebudeme pochybovat o tom, že je 1+1=2 platí. Kdyby byla matematika jen subjektivní, nefungovala by v realitě a proto by neexistovala. Nicméně, v každém matematické operaci je nenulový díl subjektivního.

21.5.2024 v 9:07 | Karma: 21,25 | Přečteno: 702x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 316
  • Celková karma 22,37
  • Průměrná čtenost 3106x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.