Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Máme traktory a ne že ne…

… až to spatříš, ledy povolí. V kontextu plánované akce by to měly být ledy ve Strakově akademii. Vláda by měla vyhovět přáním stávkujících zemědělců a podat demisi, zrušit celoevropské dohody a náležitě zvýšit zemědělcům dotace.

Nechci po vzoru Jaroslava Haška coby redaktora časopisu Svět zvířat moc fušovat do zemědělské problematiky, byť jsem, což je jeden z mnoha životních paradoxů, působil jako konzultant u zrodu farmářských trhů. Z té doby, a už je to drahně let, si pamatuji, že základním projevem každého soukromého zemědělce je nikdy nekončící sled stížností. Dodnes mám v paměti, jak v té době přijeli farmáři v nových džípech a Land Roverech a polovinu času stráveného v metropoli svorně štkali.

Zemědělec je z podstaty věci stále nespokojen: sucho, mokro, teplo, zima, malá úroda, která nepokryje poptávku, velká úroda, která sráží ceny, nedostatečná podpora ze strany státu, přílišné zasahování státu do podnikání, byrokracie nebo nerovný přístup. Zemědělec zkrátka žije ve zcela nepřátelském prostředí a atmosféře, má však zcela unikátní možnosti k vyjádření protestu. Dělník už od doby Karla Marxe jde vyřvávat na náměstí, kde, když se příliš rozvášní, dostane obuchem a je zas chvíli klid, zemědělec však může metat hnojem, rajčaty (jen tam, kde nezřízeně rostou), dělat barikády z balíků slámy a blokovat komunikace těžkou technikou, čímž jsem se konečně dopracoval k tomu, co se chystá.

Záměrně to zlehčuji. Na rozdíl od těch, kteří, ač neznalí ničeho, umí hodnotit vše, neumím posoudit, do jaké míry je neúnosná agrární politika našeho státu a Evropské unie. Dokážu si ale představit, jak komplikovaná, komplexní a v řadě ohledů neřešitelná problematika to je (svědčí o tom to, že zemědělci protestují snad všude na světě), a jsem také přesvědčen, že stejně jako v jiných oblastech tato vláda zdědila i problémy vlád předešlých. Je však otázkou, s jakou kompetencí tyto problémy aktuálně řeší. Pokud tedy třeba Agrární komora, která se mimochodem od akce distancuje, dojde k jednoznačnému závěru, že se dějí chyby a ministerstvo rozhoduje špatně a nekompetentně, jsou jistě na místě stížnosti, jednání a třeba i protesty.

Dost pochybuji, jestli zemědělci protestují proti všemu, co lze vůbec reálně řešit, ale jisté je, že požadavek na demisi vlády je úplně mimo. Poučen odborníky bych řekl, že podstatným problémem našeho zemědělství je malá diverzifikace, což platí i pro obchod, se kterým je zemědělská výroba velmi úzce propojena. Zkrátka menší zemědělci těžko konkurují zemědělským molochům (hádejte, na který právě myslím), velkozpracovatelům, stejně jako malí obchodníci těžko vzdorují řetězcům, které uzavírají různé kartelové dohody a drží neadekvátní výkupní ceny. Poměry zemědělství také jistě pokroutila dotační politika, která nastavila jistý druh závislosti, nerovnost a vytvořila prostor pro lumpárny.  

Ještě před časem bych vůbec nechápal, čehože si zemědělci myslí že dosáhnou. Když ovšem Fialova vláda podlehla vydírání lékařů a vysolila 9 miliard, tak si dokážu představit, že i rolníci čekají něco podobného.  Kvůli zasekání celého centra Prahy asi vláda nepadne, ale protivné to může být natolik, že si něco vydemonstrují. A pak začnou stávkovat, demonstrovat a vydírat další a další. Ačkoli zcela akceptuji právo na stávku a jakýkoli protest v mezích zákona, tak bych navrhoval zemědělské stroje do Prahy nevpustit a při porušení jakýchkoli dopravních předpisů zemědělce pokutovat a odeslat štandopéde zpět na pole, kde jejich skvělé traktory pořízené za mnohamilionové dotace najdou rozhodně lepší uplatnění než na Malostranském náměstí, protože, jak známo, s teroristy se nevyjednává.

Autor: Jiří Turner | středa 14.2.2024 8:45 | karma článku: 34,40 | přečteno: 3630x
  • Další články autora

Jiří Turner

Proč ještě nebyl Babiš vyloučen z ANO?

Tato otázka se v souvislosti s nevyloučením Pavla Novotného z ODS logicky nabízí. Novotný je provokatér, sprosťák, hulvát, bulvární eskamotér a také dost dobrý starosta. A co je Babiš?

14.6.2024 v 8:41 | Karma: 38,11 | Přečteno: 3559x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Možná nejsou radikální, ale jenom pitomí

Mám na mysli určitou část občanů, kteří volí antisystémové strany, a to bez ohledu na nějaké obecné principy. Stačí, aby v nich někdo umně vyvolal pocit nespokojenosti, frustrace a zášti.

12.6.2024 v 11:23 | Karma: 37,64 | Přečteno: 3760x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Kdy postavíme mimo zákon tu nejhorší drogu?

Hystericky jsou stíháni nešťastníci, pěstující pár rostlinek konopí na išias, a produkty s tou nejhorší drogou považujeme za naše národní dědictví.

4.6.2024 v 11:41 | Karma: 37,37 | Přečteno: 4993x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Hokejisté prý posílili naši národní hrdost. A k čemu je to dobré?

S národní hrdostí je to podobné jako s vlastenectvím. Obecně pozitivní emoce se dle mého názoru aktuálně projevují spíše negativně, budí nacionální vášně a tím i konflikty.

30.5.2024 v 15:09 | Karma: 32,67 | Přečteno: 3195x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Je Země plochá nebo dutá?

Na Slovensku to asi brzy budou rovnocenná stanoviska se skutečností, že je Země obecně kulatá a že žijeme na jejím povrchu, a ne v dutině.

15.5.2024 v 8:16 | Karma: 17,94 | Přečteno: 387x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Evropu čeká vlna veder, dorazí i do Česka. Ve Španělsku čekají 45 stupňů

11. června 2024  15:34,  aktualizováno  15:49

Teploty v Evropě od víkendu výrazně vzrostou. Od pondělí do čtvrtka příštího týdne bude letní až...

Ve Francouzských Alpách zahynuli dva Češi, v silném proudu se s nimi převrátil raft

18. června 2024  9:39,  aktualizováno  9:57

Dva čeští občané přišli o život při nehodě raftu ve Francouzských Alpách. Nehoda se stala v pondělí...

Z novel o televizních poplatcích zmizí povinnost hlásit uživatele internetu

18. června 2024  9:25

Ministerstvo kultury odstraní z mediálních novel povinnost firem hlásit České televizi a Českému...

Požár stodoly na Rychnovsku přeskočil na sousední dům, při zásahu se zranil hasič

18. června 2024  9:15

Požár stodoly a střechy přilehlého obytného domu v Pěčíně na Rychnovsku v noci na pondělí způsobil...

Výborný: Jurečka by měl ministrem zůstat, v krajích i Senátu chceme posílit

18. června 2024

Premium Lidovci v eurovolbách své dva mandáty neobhájili. Pokud jejich předseda Marian Jurečka dodrží svůj...