Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Je Země plochá nebo dutá?

Na Slovensku to asi brzy budou rovnocenná stanoviska se skutečností, že je Země obecně kulatá a že žijeme na jejím povrchu, a ne v dutině.

Když jsem před týdnem uveřejňoval své zamyšlení, které se týkalo obecně mylných představ o tom, co vše je názor a absurdních představách o povinnostech šířit bludy, netušil jsem, že příklad naší planety a Slunce nemusí být jen tím názorným. Slovenský vysoký úředník Ministerstva kultury a adept na post ředitele Slovenské televize zcela seriózně spekuluje o ploché Zemi, respektive se domnívá, že plochost či kulatost Země je věcí názoru.

Těžko si představit lepší příklad stupidity, se kterou někteří lidé k této problematice přistupují. Myslím tím problematiku zveřejňování „názorů“, které nejsou názory, ale mylnými nebo lživými faktickými vyjádřeními. Dost problematické mi to pak přijde v souvislosti s médii, třeba s veřejnoprávní televizí, po které je i u nás požadováno, aby dávala prostor různým názorům a postojům.

Problematika skutečného tvaru Země je úsměvná, ale podstatný je ten princip, v rámci kterého může někdo vyžadovat rovný přístup k vědeckému a pavědeckému stanovisku, k ověřeným faktům odborníků a chimérickým pocitům lajků. Třeba odpůrci očkování argumentující hloupostmi a dezinformacemi jsou konfrontováni s odbornými stanovisky, výsledkem čehož je šíření již prakticky vymýcených nemocí, neboť část veřejnosti tíhne k různým alternativním výkladům, které někdo může šířit i v obecně seriózním prostředí.

Právě v oblasti medicíny jsou asi ta největší rizika, ale i v 21. století jsou v civilizovaných zemích lidé ochotni věřit horoskopům, výkladům z karet, šamanům, věštbám a mnohým ezoterickým pohádkám, a na základě toho činit fatální životní rozhodnutí. No, proč by to nebylo možné, když dobře provozovaná magie může působit daleko přesvědčivěji než „teorie“ ploché či duté Země. Jen pro zajímavost „dutozemská“ představa předpokládá, že nežijeme na povrchu planety, ale v jejím vnitřku, a to co vnímáme jako vesmír, je jen rub zemského obalu. To nechal kdysi seriózně zkoumat Adolf Hitler a ačkoli to působí šíleně, jsou i dnes lidé, kteří tomu věří.

Virtuální prostředí je plné pseudozáhad, alternativních výkladů a takových pitomostí, které by ani málo vzdělaný, ale racionálně uvažující člověk asi neměl akceptovat. Bohužel existuje mnoho mediálně exponovaných lidí, kteří ochotně nějaké absurdní stanovisko posvětí vahou své osobnosti, ke které určitá specifická část společnosti vzhlíží. Pamatuji, jak kdysi Karel Gott obhajoval své přesvědčení o světě řízeném jakými si Ilumináty, aniž by si uvědomoval, jak mohou být „teorie“ světového spiknutí nebezpečné, protože z něho může být nařčen kdokoli, což se konečně už také stalo a dobře známe k jakým hrůzám to nakonec vedlo. Navíc je myslím velmi zřejmé, v jak chaotickém a zcela neříditelném světě žijeme.

To jsem však trochu odbočil. Meritem tohoto zamyšlení je vymezování hranice mezi tím, co je názor, který v rámci zákonů a etiky mohu vyjádřit, a co jsou lži a bludy, jejichž vyřčení sice obecně nelze bránit, ale lze je ignorovat a nepodílet se na jejich šíření, coby rovnocenného stanoviska k ověřeným faktům a skutečnostem. Jen pro názornost: Názorem je to, když řeknu, že je venku hezky, řeknu-li však, že je venku dvacet stupňů a ignoruji údaj na teploměru, na kterém je patnáct, neříkám názor ale dezinformující lež.

Země není plochá ani nežijeme v její dutině, to je exaktně ověřeno. Tvrdit to může jen nějaký pomatenec nebo lhář, kteréhož je třeba takto označit, zesměšnit, případně předat do rukou duševní zdraví zkoumajícím odborníkům, nikoli z něho učinit ředitele veřejnoprávní (na Slovensku asi brzy státní) televize.

Autor: Jiří Turner | středa 15.5.2024 8:16 | karma článku: 16,63 | přečteno: 307x
  • Další články autora

Jiří Turner

Noční vlci na Olšanech? Jak je to vůbec možné?

Naše liberálnost už překračuje snad všechny meze. Po Praze se prohánějí Putinovi hoši, kterým sekundují proruští kolaboranti, a nic se neděje.

7.5.2024 v 15:07 | Karma: 41,18 | Přečteno: 4147x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Respektujte můj názor!

Pletete si názory s fakty a také právo názor vyjádřit s povinností ho respektovat, sdílet či šířit. Myslíte-li si, že Slunce obíhá kolem Země, není to názor.

7.5.2024 v 10:36 | Karma: 19,78 | Přečteno: 521x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

O mrtvých jen dobře?

Říká se to a mnozí se dle tohoto rčení také chovají. Je to však nutné? Argument, že mrtvý se nemůže bránit, je asi jediným relevantním argumentem. Já si myslím: O mrtvých jen pravdu.

26.4.2024 v 9:39 | Karma: 23,02 | Přečteno: 654x | Diskuse| Ostatní

Jiří Turner

Už začínám věřit tomu, že ANO příští parlamentní volby nevyhraje

Proč? Inu proto, že část aktuálně nespokojených voličů pochopí, že Babišovo hnutí není konstruktivní politickou silou, ale spíše destruktivní „sektou“.

24.4.2024 v 9:25 | Karma: 28,33 | Přečteno: 1035x | Diskuse| Politika

Jiří Turner

Křtili Spiknutí

Zeman, Hašek, Volfová, Duka, Paroubek, Bohdalová, Mynář, Balák, Bobošíková, Lipovská, Slováček, Foldyna, Ovčáček, Konečná. Chyběl Sládek, Vandas a Rajchl. I tak: Tým snů!

18.4.2024 v 11:58 | Karma: 28,58 | Přečteno: 919x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

ANALÝZA: Válečný kabinet se sype kvůli zájmům Netanjahua

20. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Po protestu ministra obrany se přidal i člen válečného kabinetu Benjamin Ganc. Chtějí od Netanjahua...

Rušte dětská lůžka, vybízí pojišťovna špitály. Ve hře jsou denní stacionáře

20. května 2024

Premium Pediatrů je málo, dětských oddělení moc a ne všechna využita. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP)...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

V Maďarsku havaroval na Dunaji motorový člun. Dva lidé zemřeli, pět se pohřešuje

19. května 2024  14:38,  aktualizováno  20:42

Dva lidé zemřeli při lodní nehodě na řece Dunaj severně od maďarské metropole Budapešti, uvedla v...