Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JU

Dvě poznámky:

Alkohol jsme už kdysi zakazovat zkoušeli, říkalo se tomu prohibice, a dobře to nedopadlo. A nemám moc pochybností o tom, že by to tentokrát dopadlo úplně stejně. IMO je jedinou rozumnou cestou osvěta, tedy Suchej únor a jemu podobní.

Druhá poznámka se vztahuje k psychedelikům. U Ketaminu jsem si všiml, že je návykový, teprve až když jsem si příliš často říkal, že bych si dal opět říct. Fyzickou závislost Ketamin nezpůsobuje, ale co se týče té psychické, byl bych velmi převelmi opatrný říkat, že žádná nevzniká. Apropos, díky Ketaminu jsem také pochopil, co mají praví alkoholici z toho, že se úplně zlijí. Hladinku jsem chápal odjakživa, i když mi není sympatická ani ta, ale zlít se do němoty, to mi hlava nebrala. Tedy do doby, než jsem vyzkoušel Ketamin.

Vlastně ještě jedna poznámka, slibuju, že už bude poslední:-). Stojí za to si přečíst něco od odborníků na danou problematiku, něco od lidí, kteří mají drogy jako denní chlebíček. Jedna z překvapivých informací, kterou byste se třeba dočetl, je ta, že ve společnosti existuje určité procento lidí, co experimentují s drogami, a určité procento z nich padá do závislosti. Tato procenta jsou značně nezávislá na tom, jak moc se snažíte o represi, nebo jak moc naopak uvolňujete šrouby. Zní to jako paradox, ale má to svou logiku. Asi stejně jako vězeňství, které můžete zkusit udělat co nejtvrdší ("ať si ti grázlové svůj trest odpykají"), a nebo naopak v podstatě příjemné a komunitní - a recidivistů generuje paradoxně více ta první varianta. A osvětové články na toto téma byly psány i v zemích českých již před více než 100 lety. Ale takto bychom mohli pokračovat dlouho, spousta věcí je třeba už i vědecky doložená ať již experimenty, nebo srovnáním stavu v různých zemích, potřebovali bychom však (osvíceného) diktátora, aby nám věci, co jsou fakticky prospěšné, vnutil...

1 0
možnosti
IL

Od místa, kde pracuji, je nedaleko nemocnice, a tak občas hodím hovor se zdravotní sestrou, která pracuje v noci a přijímá pacienty. Minulý týden mi říkala, už dávno není žádný covid, ale co narostlo jsou infarkty, mrtvice a hlavně: přivážejí mladé lidi, kteří se předávkovali drogou.

Nemám ráda alkohol, ale pokud cítíte, že už máte opičku, máte šanci zastavit příjem alkoholu. Drogy jsou zrádné. Někdo si vezme drogu a je vymalováno, už to nelze zastavit.

0 0
možnosti
VD

Kdyby lidi nechlastali, tak by jim vadilo podstatně víc věcí a kdoví, jak by to pak diopadlo. Ostatně ani stát, díky tomu, že se chlastá, tak vydělává na spotřební dani, jen to tiché víno chybí. Kdyby se nepilo a nekouřilo, tak bude díra v rozpočtu větší, i když zase by se ušetřilo ve zdravotnictví, ale ...

0 0
možnosti
FG

Proč jste pořád proti alkoholu? Kdyby byl tak alkohol škodlivý, tak polovina lidstva by už dávno vyhynula. Muslimové nepijí alkohol. Jsou chytřejší nebo zdravější? Silně pochybuji!

3 0
možnosti

Kdyby cigarety způsobovaly rakovinu, tak polovina lidstva by už dávno vyhynula.

Nevím jestli jsou zdravější, ale vypité trosky a bezdomovce jsem tam nepotkal.

0 0
možnosti
JJ

Existuje dokument: https://www.drogy-info.cz/data/obj_files/33856/1205/P%C5%99%C3%ADloha%20k%20TZ%202023-05-15_Souhrnn%C3%A1%20zpr%C3%A1va%20o%20z%C3%A1vislostech%202022_P%C5%99ehled%20situace_fin.pdf

V kapitole Dopady užívání návykových látek je toto:

16 - 18 tisíc úmrtí je v důsledku kouření

6 - 7 tisíc úmrtí je v důsledku požívání alkoholu

Alkoholik vedle mě na chodníku nezpůsobí, že také konzumuji alkohol jako to dělá kuřák.

Alkohol nepovažuji za nejhorší drogu. Více mi vadí cigarety. Dým se šíří tak, že se nedá uhnout a škodí to i těm, kteří by se cigaret, nebo jiných podobných produktů ani nedotkli.

Navíc zatvrzelí kuřáci obvykle tvrdí, že alkohol je horší, zabije více lidí. Jsou schopní odhodit vajgl a ještě tvrdit, že se během pár měsíců rozloží. Kdepak vážení trvá to cca 8 - 10 let a produkuje to mikoplasty, protože filtr už dávno není nějaká biologická hmota.

0 2
možnosti

Kouření Vám obvykle nerozrvrátí rodinu, nemlátíte pod vlivek nikotinu manželku a děti, kouření Vám nerozvrátí život tak že Vás propustí v práci a Vy skončíte na ulici. Pod vlivem kouření se neperete a nepácháte trestné činy.

Alkohol a cigarety jsou obojí vysoko. Dle volby kritérií lze asi jejich pořadí prohodit, ale co jsem viděl žebříčky odborníků, alkohol byl výše.

5 0
možnosti

Když už tady jednou jsou historicky zavedené drogy (alkohol, tabák), se kterými těžko něco dělat, proč dávat zelenou k masovému užívání jiných drog (byť třeba i méně škodlivých) a rozšiřovat tak portfolio dalších možných závislostí?

0 0
možnosti

Třeba na psychotropních látkách žádnou závislost mít nebudete.

Pokud jsou tyto zavedené látky hodně škodlivé, nebude lepší je zaměnit za jiné? Člověk dost často volí jedno nebo druhé. Nenacpe si do těla vše

0 0
možnosti

Droga s nejhoršími dopady na zdraví je asi cukr, ale jinak s Vámi výjmečně souhlasím.

Všechny drogy mají své problémy. Ale to má třeba smažené jídlo také. Takže si musíme říci, nakolik jsou problematické. Lze si jednoduše vygooglovat žebříčky nebezpečnosti drog. A ano, alkohol je hodně vysoko.

V ČR je asi 70 000 bezdomovců. Jsem si jistý, že mnohem více než polovina je na ulici díky alkoholu. Jeden nezaměstnaný stojí náš stát zhruba 200 000 Kč. Tj. bezdomovci jsou problémem za zhruba 14 000 000 000 Kč ročně. Potom tu máme desítky miliardy za rozvrácené rodiny, automobilové nehody, zdravotní péči, ... . A to tu mluvím jen o ekonomické stránce. Ta lidské je o dost tragičtější.

Nebuďme svatoušci. Alkohol je zábava, ale prostě by neměl být tak dostupný. Zakázat reklamu, přesunout spolu s tabákem do specializovaných prodejen, zvýšit daně. Aby se lidé bavili když chtějí, ale nechlastali tolik a neměli ho pořád na očích.

Co se týče ostatních drog, mají své problémy. Asi nejméně z nich maji psychotropní látky. Nejsou návykové, neničí tělo. Kanabis a podobné jsou škodlivé. V určitých stavech mohou léčit, ale 99 % uživatelů si škodí. Ale budiž, společnost s tím dokáže žít. Společnost nedokáže žít s drogami typu perník či heroin, tudíž úsilí by se mělo koncetrovat na tyto skutečně nebezpečné.

2 0
možnosti

Dokážete si představit fanzónu při MS v hokeji, kde by se nečepovalo pivo?

1 0
možnosti
IS

Existuje jeden mýtus o pozitivním vlivu malé dávky alkoholu na lidské zdraví. Typicky malý panáček slivovice denně na lačno (vypálení červa), jedna sklínka vína (červeného na krvinky), jedno až dvě pivka (na kvalitní zažívání),... Žádné množství alkoholu není pro lidský organismus pozitivním přínosem. Ani ta nejmenší myslitelná dávka. Organismus ho po požití začne okamžitě vylučovat jako jed. Nejvíc mě baví konzumace piva mnohými cyklisty coby iontového nápoje.

1 2
možnosti
PB

Všechno je jed od určité hranice.

Čistá voda od 8 litrů.

A všechno tělo rozkládá a vylučuje. Díky Bohu za to.

A samozřejmě, že mírné pití je pozitivním přínosem pro tělo a pivo opravdu v horku nakopává líp, než limonáda.

5 0
možnosti
LS

Každý kdo skončil na tvrdých drogách tak začínal na konopí, lsd, houbičkách atd a to ve 99%. Je to krásná vstupní brána na devastaci daného člověka, jeho rodiny a okolí. A to je přesně ten důvod proč stát tak tvrdě postihuje, kriminalizuje tyto látky. Oproti tomu alkohol bývá spouštěč závislosti ani ne v 1%. Asi více k tomu nemá cenu psát.

3 4
možnosti

Každý kdo umřel konzumoval vodu (krom těch co umřeli při narození). Tolik asi k Vašemu tvrzení, u kterého ani nevím, jestli je pravdivé (jestli má základ v nějakém průzkumu).

Počátek konzumace drog je většinou problém sociální, kdy člověk má problémy a potřebuje kompenzaci. Mentálně zdravý a sociálně ukotvení lidé s dobrým dětstvím málokdy skončí s jehlou v žíle.

2 1
možnosti
VZ

Stačí se podívat do minulosti, jak takové nápady skončily. Třeba takové prohibice v USA, no to byla úžasná výhra. Lidi si ničili zdraví chlastáním všeho, co jen trochu mohlo obsahovat alkohol. Bohatly pašerácké gangy. K tomu spousta mrtvých z nesčetných přestřelek a atentátů, kde to bohužel odnesla aj řada nevinných. Jedno plus vedle druhého. A něco podobného za Gorbačova v Sojuzu. Sice tam až tak nebyly ty gangy, ale počet obětí padajících na vrub všemožných samohonek by nejspíš vydal na slušně velkou bitvu vlastenecké války.

Stačí trochu logiky. Alkohol je tu s námi od pradávna. Není to pro tělo cizorodá látka. Máme ho v sobě v malých koncentracích v podstatě trvale, protože si ho naše tělo umí v zažívacím traktu vyrobit aj samo. A ne až tak málo. Proto už taky policie neřeší, když vám naměří do 0,25‰. Lékař na krvi totiž napíše něco ve stylu "požití alkoholu neprokázáno".

8 2
možnosti