VR

Jsem předválečný ročník narozený na dědině a tam také žijící celé dětství i dospívání. Naše hanácká obec čítala asi padesát statků§ s výměrou od 2Oi hektaru nahoru. V každém statku byl pár nebo dokonce dva páry koní se kterými hospodář (případně s pacholkem) obsloužil celou svou výměru. Asi dva nebo traktory se objevily až po válce (dodávka UNRA), Nebyly kombajny a obilí se sekalo většinou už samovazem a protože mlátičku každý neměl, mlátilo se až do začátku září - za pomocí i jiných lidí z vesnice. Na podzim se sklízely brambory a řepa, i to se obešlo bez školních brigád. Nevím nebo se alespoň nepamatuji, že by sedláci pobírali nějaké dotace a přesto se jim dařilo více než dobře. Asi proto, že uměli hospodařit. JENŽE ! Koncem čtyřicátých letech začala vznikat první JZD do jejichž čela postavila strana své lidi, kteří často o zemědělství věděli prd. Sedlákům začali zabavovat jejich zemědělské stroje a ty kteří se bránili - jednoduše vystěhovali z rodných statků. Pamatuji se velmi dobře jak se tehdy hospodařilo. Jak to bylo tehdy s dotacemi - nevím. Inu, dnes jsme dál - lány se zcelily a místo koní už dávno fungují traktory, kombajny a vůbec technika nejvyššího řádu. Pak tedy nechápu - proč s touto technikou a dnes už i zemědělskými odborníky - jsou vlastně vyžadovány dotace. Ale uznávám, že tomu nerozumím a v duchu se vracím do dětství, kdy naši sedláci dotace nepotřebovali a přesto si docela slušně žili.

JV

J94a37n 57V41ě91r85n41ý

14. 2. 2024 11:16

Dotace nejsou potřeba... jen je nutné si uvědomit, že to znamená že zemědělství v Evropě, prakticky téměř všechno zanikne. Protože, v době stability a prosperity vám mezinárodní doprava doveze plodiny z Latinské Ameriky a Afriky, kde je za šaty a stravu pěstuje nějaký chudák, vlastně stejně jako to u nás bylo před komunisty.

No a tomuto nelze v našich společenských podmínkách nijak konkurovat.

Chapu, ze zemedelci nechteji, aby na trh prisly produkty nesplnujici pravidla. A tento pozadavek beru jako legitimni

LU

Neviem o čo ide českým poľnohospodárom, na Slovensku je to asi o niečom inom.

Slovenský minister pôdohospodárstva sa k plánovaným protestom vyjadril:

"Hnev farmárov smeruje proti bruselským nezmyslom. Pokojne pôjdem na čele protestov,

„Napríklad si zoberte, že Európska únia chcela spoplatniť hovädzí dobytok emisnými kvótami, že vypúšťajú CO2, prdia, po slovensky a tým pádom by sme ich normálne zinkasovali ako nejakú fabriku, ktorá má nejaký komín,“ uviedol Takáč. Dodal, že poľnohospodári majú množstvo byrokracie a systém ich mení na úradníkov a „vyháňa z polí“, kde by mali v prvom rade byť.

Súhlasí s tým, že Európska únia musí mať ekologické ciele, ale nie tak aby si znižovala svoju konkurencieschop­nosť voči Amerike či Číne.

LU

K protestom poľnohospodárom sa pripoja aj autodopravci.

Bratislava 13. februára (TASR)

"Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) podporuje plánované protesty slovenských poľnohospodárov namierených proti politike európskych orgánov, najmä Európskej komisie a Európskeho parlamentu, ktoré vedené politikou Green dealu a neobmedzenej podpory Ukrajiny ničia nielen férové podnikateľské prostredie v agrosektore, ale aj v doprave.

UNAS podporí poľnohospodárov a prípadne sa k nim pripojí, alebo len odporučí svojim členom individuálnu účasť na protestoch."

MK

Protest proti Bruselským kravinám? Vždy budu pro.

PK

Jste si jistý, že budou protestovat proti dotacím?

VG

V blogu ředitel zeměkoule rozhodl jak dál. Tak to zemědělci zabalíte a blogař si vypěstuje prasátko na balkoně.

LH

Ovládat populaci lze také přes potraviny a vodu, nejen digitálními financemi

IS

Máte recht. Bohužel to závěrem Vámi nastíněné řešení problému se nestane. Stejně jako demonopolizace českého podnikatelského prostředí od výroby a zpracování až po prodej. Vzorem nám může být "konkurence" telefonních operátorů. Smrádek, ale teploučko.

SL

Když, to neumíte posoudit tak proč o tom píšete?

HH

Fíííha. To je silné kafé nazvat zemědělce teroristy. To aby jste se bál, kdyby si to někteří přečetli.

Foto

Máme tři zemědělské svazy. Stávkova bude ten, co sdružuje agrobarony. Další dva svazy zemědělců se ke stávce nepřidají

VB

Jsou to rajchlovci, distancovala se i jezeďácká Agrární komora.