Kdy postavíme mimo zákon tu nejhorší drogu?
Ano, u nás se tradičně nezřízeně chlastá. Společně se Slováky, s pobaltskými národy a všelikými „Rusáky“ jsme v tomto ohledu přeborníci. Více jak 10 litrů čistého alkoholu na osobu a rok nevypadá na první pohled až tak hrozivě, ale to reprezentuje téměř 100 litrů vína, více jak 400 půllitrů piva nebo 620 panáků rumu. A když vezmeme v potaz, že jsou do toho zahrnuty děti, nemocní a staří lidé a pár „nešťastných“ abstinentů, mají naši pijáci alkoholu extraligovou úroveň.
Alkohol je nejen díky své rozšířenosti, ale i díky individuálnímu účinku často nebezpečnější látkou než většina kriminalizovaných tzv. měkkých drog. Je to neurotoxická návyková látka, způsobující změny chování a ovlivňující motoriku. Alkohol neblaze působí na nervové buňky, různé části mozku a většinu orgánů našeho těla, způsobuje nadváhu a řadu fatálních onemocnění. Má také vliv na intelekt i na celou škálu dočasných i trvalých poruch osobnosti a tím se řadí k zásadním sociálním a společenským problémům.
Nechci bagatelizovat účinky a nebezpečnost jiných psychotropních látek, či jejich užívání propagovat, ale obecně se dá říci, že tak, jak je konzumace alkoholu společensky, systémově i legislativně akceptována, jsou mnohé, většinou přírodní psychedelika či kanabinoidy démonizovány, a přestože mají při „správném“ užívání i významné léčebné účinky, je nakládání s nimi v rozporu se zákonem. Je třeba říci, že zvláště psychedelika, tedy například psilocybin, LSD, mescalin či ketamin, nejsou látky ani toxické, ani návykové a jejich střídmé rekreační užívání je po všech stránkách méně problémové než nadměrná konzumace alkoholu.
Poctivě přiznám, že konzumuji alkohol všeho druhu již od studentských let a výše uvedené halucinogeny jsem pouze vyzkoušel, a to ze studijních důvodů a také proto, že chlastání je v zásadě společenskou normou a patří k veškerým oslavám, stejně jako k přátelským setkáním i domácím večerům u televize, karet a podobně, kdežto v obecném povědomí se má zato, že ostatní omamné látky konzumují pouze feťáci. Paradoxně se vedle alkoholu stává společensky přijatelným i konopí, které sice má léčebné účinky, ale ne v podobě kuřiva, které nedělá při trvalém a častém „užívání“ moc dobře obsahu našich mozkoven.
K tomuto tématu patří další absurdita, která aktuálně zaměstnává vládu i parlamentní koalici a opozici: zdanění tichého vína.. Je pro mě dost těžké pochopit, že se nás někdo snaží přesvědčit, že víno vlastně není alkohol, ale naše národní dědictví, to tekuté sluníčko a výsledek práce a umu těch dobrých lidí z televizních reklam. Tak tedy, víno je chlast jako kterýkoli jiný, nesporně se váže s určitou kulturou, ale to platí stejně o pivu a kořalce. Vzpomeňme si na oslavy titulu v hokeji, všudypřítomné pivo a šampaňské jako by byly tím elixírem a palivem pro nadšené fanoušky stejně jako pro hokejové hrdiny. Podobně se prezentují i vyhlášené tuzemské pálenky stejně jako skotské či irské moky.
Je obecně známo, a lékaři s tím částečně souhlasí, že střídmé užívání alkoholu není výrazně škodlivé a někdy může být snad i tělu prospěšné, ale střídmí konzumenti jistě výše zmíněné rekordy na svědomí nemají. Nejsem a nechci být bojovníkem pro ti alkoholu a nechystám se ani přestat alkohol konzumovat, ale dost mi vadí ono pokrytectví spojující alkohol s kulturou a společenskou normou a jiné, v přírodě dostupné psychotropní látky se zločinností. Chápu, že pro státní kasu je daň z alkoholu a cigaret významným přínosem, nicméně náklady na léčení nemocí způsobených alkoholem a cigaretami jsou výrazně vyšší. Z přírodních psychedelik stát sice nic nemá, ale jejich rekreační uživatelé po nich na rozdíl od uživatelů tvrdých drog většinou nemarodí.
Nepředpokládám, že bych se dožil toho, že bude alkohol postaven mimo zákon, a jsem tomu rád, ale chtěl bych se dožít stavu, kdy bude bez pokrytecké přetvářky vše nazýváno pravými jmény, a že se bude otevřeně mluvit o tom, co čím je a co čím není, a to ne na základě nějakých pocitů, ale zcela relevantních odborných informací. Těšilo by mě, kdyby nebyl alkoholik vnímán jako takový normální našinec a pěstitel několika rostlinek konopí či konzument „houbiček“ jako asociál a delikvent.
Jiří Turner
Homo rupestris – druh ohrožený vyhynutím

Je známo, že už naši dávní předci osidlovali místa, která jim příroda sama nabídla. Jeskyně a převisy pak po nich v moderní době osídlil novodobý „člověk skalní“.
Jiří Turner
Cesta kolem Česka za 80 dní (Etapa V.)

„Svoji cestu si buď najdu, nebo si ji udělám.“ „Turista netuší, kde byl, cestovatel netuší, kam jde.“
Jiří Turner
Ochrana přírody v Krkonošském národním parku na vlastní oči

Shodou okolností jsem se na své cestě dostal do Krkonoš právě v době kauzy „Luční bouda“. Vždy jsem býval spíše na straně ochránců. Teď mám trochu pochybnosti.
Jiří Turner
Cesta kolem Česka za 80 dní (Etapa IV.)

„Svoji cestu si buď najdu, nebo si ji udělám.“ „Turista netuší, kde byl, cestovatel netuší, kam jde.“
Jiří Turner
Svéráz nocování se psy

Není spaní jako spaní. Spaní v přírodě se dvěma černými princeznami se vyznačuje řadou specifik. O to více to platí na dlouhé cestě.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Stanjura musí přijít, vynutili si poslanci přítomnost ministra financí
Přímý přenos Miliarda přijatá v bitcoinech od muže zapleteného do obchodu s drogami zaměstnává druhý den...
Česká filharmonie míří „pod širák“. Sezonu uzavře na Hradčanském náměstí
Jako každý rok i letos odehraje Česká filharmonie poslední koncert sezony pod širým nebem. Tradiční...
Řidič pod vlivem vjel do protisměru, při čelním střetu se zranilo i dítě
Vážná nehoda se stala v úterý odpoledne na Šumpersku, kde se na silnici I/11 poblíž obce Písařov...
Až třináct let pro členy drogového gangu. Vedla ho žena, razii vyzradil kriminalista
Kilogramy drog za desítky milionů korun podle obžaloby vyrobila a rozprodala zejména na Plzeňsku...

Prodej obchodního prostoru, 116 m2 - Vyškov - Palánek
Palánek, Vyškov
5 999 000 Kč
Seznam rubrik
- Cesta kolem Česka
- Tenkrát na blízkém Východě
- Komentáře, úvahy a glosy
- Próza
- Poezie
- Básnická abeceda
- Limeriky a jiná satira
- Zápisník přírodouzpitce
- Eseje a fejetony
- Recenze, medailony, historie
- Průvodce dospívající dívky
- Pes by to nežral
- Antické frazémy
- Biblické frazémy
- Brdské historky
- Podbrdské historky