Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Iniciativa „Mír a spravedlnost“ je iniciativou „Porážka a zrada“

Samozvané intelektuální a morální elity už patrně nemohly déle snášet pohled na rusko-ukrajinský konflikt, a tak se rozhodly sepsat výzvu, která podle signatářů nabízí řešení konfliktu a ukončení  krveprolévání a ničení.

„Iniciativa Mír a spravedlnost je volné společenství signatářů stejnojmenné výzvy, jehož aktivity koordinuje organizační výbor. Vznikla počátkem ledna 2023 a klade si za cíl vrátit do české veřejné debaty o válce na Ukrajině požadavek příměří a míru. Zároveň usiluje o sběr podpisů pod text výzvy, která formuluje v deseti bodech východiska iniciativy a pět jejích aktuálních požadavků. Iniciativa se také bude průběžně vyjadřovat k novým skutečnostem při vývoji ozbrojeného konfliktu na Ukrajině.“

Takto je autory definována výzva, jejíž celý text je zde.

O této výzvě jsem se doslechl již před několika dny, a to tak, že jsem byl elektronicky osloven, abych se k ní připojil. I z tohoto důvodu jsem si celou výzvu velmi pečlivě přečetl. Není těžké rozklíčovat smysl takového dokumentu, a z obecného hlediska jsou i pohnutky autorů a signatářů pochopitelné. Vždyť, kdo by nechtěl, aby skončila válka, která způsobuje smrt a utrpení milionů lidí, kterou provází strach a bolest, a to nejen na straně napadené Ukrajiny, ale i na straně agresora. Kdo by si nepřál, aby pominula situace, která prohloubila ekonomickou krizi v Evropě, ohrozila energetickou situaci a dramaticky zvedla ceny strategických komodit. Konečně touha po míru (stejně jako po spravedlnosti) by měla být zcela základní přirozeností každého normálního člověka.

Na přání míru není obecně nic špatného. Nedokážu si představit člověka, byť i takoví bezpochyby jsou, kterého by netěšilo, kdyby válka na Ukrajině skončila. Potud je asi vše v pořádku. Přes výše uvedené jsem ale vůbec nepochopil smysl výzvy. V uvedené „preambuli“ se píše o požadavcích a východiscích. Bohužel to, co jsem si přečetl, jsou z části naivní a z části absurdní požadavky a o žádném východisku nemůže být ani řeč.

Autoři výzvy v souladu s realitou shledávají viníkem konfliktu Rusko, respektují právo Ukrajiny se bránit a přejí si obnovení její územní integrity.  Správně také uvádí, že bez pomoci Západu by Ukrajina padla. Už ale poněkud zapomínají na to, že bez této pomoci by se stala ruským protektorátem, a to nepochybně se vším, co si pod tímto slovem na základě naší národní zkušenosti představujeme.

Co tedy výzva požaduje? Ukončení pomoci, což přeloženo znamená zradu Ukrajiny, která bez této padne. Válka sice na čas skončí, ale jen za cenu toho, že Ukrajina bude obětována, jako bylo před lety obětováno Československo. Dá se usuzovat, že stejně jako v případě války vyvolané hitlerovským Německem se nezastaví ani Rusko, přičemž takovéto iniciativy prezentované státy či aliancemi bude vnímat jen jako projev slabosti.  

Co tedy autoři a signatáři výzvy chtějí? Řeknu to úplně natvrdo: Chtějí, abychom se měli dobře, abychom byli spokojení a šťastní, aby nás neobtěžoval strach z eskalujícího se konfliktu a tím i strach z budoucnosti, která by přeci měla být jen ta spokojená a šťastná, a to za každou cenu. I za cenu toho, že žádná spravedlnost bez boje nastolena nebude, stejně jako onen požadovaný mír bude jen porážkou, kterou zapříčiní zrada. Naše zrada.

Je mi líto, ale nepošpiním své jméno podpisem výzvy, která je faktickou výzvou ke zradě, a to ke zradě vedené pouze sobeckými pohnutkami lidí, kteří se mají dobře, ale trpí strachem, aby se nemuseli uskromnit a přijmout určitou míru nepohodlí. Upřímně se divím, že jsou ochotni toto učinit lidé, kteří se oprávněně těší všeobecné úctě a respektu. Možná si v nějakém mírumilovném blouznění ani neuvědomují, k čemu vyzývají.   

Autor: Jiří Turner | úterý 10.1.2023 14:52 | karma článku: 44,16 | přečteno: 4627x
  • Další články autora

Jiří Turner

Proč ještě nebyl Babiš vyloučen z ANO?

Tato otázka se v souvislosti s nevyloučením Pavla Novotného z ODS logicky nabízí. Novotný je provokatér, sprosťák, hulvát, bulvární eskamotér a také dost dobrý starosta. A co je Babiš?

14.6.2024 v 8:41 | Karma: 38,45 | Přečteno: 3642x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Možná nejsou radikální, ale jenom pitomí

Mám na mysli určitou část občanů, kteří volí antisystémové strany, a to bez ohledu na nějaké obecné principy. Stačí, aby v nich někdo umně vyvolal pocit nespokojenosti, frustrace a zášti.

12.6.2024 v 11:23 | Karma: 37,84 | Přečteno: 3840x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Kdy postavíme mimo zákon tu nejhorší drogu?

Hystericky jsou stíháni nešťastníci, pěstující pár rostlinek konopí na išias, a produkty s tou nejhorší drogou považujeme za naše národní dědictví.

4.6.2024 v 11:41 | Karma: 37,37 | Přečteno: 4994x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Hokejisté prý posílili naši národní hrdost. A k čemu je to dobré?

S národní hrdostí je to podobné jako s vlastenectvím. Obecně pozitivní emoce se dle mého názoru aktuálně projevují spíše negativně, budí nacionální vášně a tím i konflikty.

30.5.2024 v 15:09 | Karma: 32,67 | Přečteno: 3195x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Je Země plochá nebo dutá?

Na Slovensku to asi brzy budou rovnocenná stanoviska se skutečností, že je Země obecně kulatá a že žijeme na jejím povrchu, a ne v dutině.

15.5.2024 v 8:16 | Karma: 17,94 | Přečteno: 390x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Až vývoj rozpočtu určí výši přidání lidem ve veřejném sektoru, řekl Jurečka

25. června 2024  6:30,  aktualizováno  19:15

Po roztržce mezi vládou a odbory, po níž odboráři na vládě práskli dveřmi, se ve Sněmovně sešlo...

Zablokovanou doménu o „Albertově krutosti“ chce nyní řetězec ovládnout

25. června 2024  18:45

Obchodní řetězec Albert podal žalobu na spolek obránců zvířat Obraz. Ten letos v březnu v kampani...

Keňané protestující proti daním zapálili parlament, deset lidí zemřelo

25. června 2024  16:30,  aktualizováno  18:31

Při protivládních demonstracích v keňském hlavním městě Nairobi přišlo o život nejméně deset lidí,...

ANO vadí novela lex Ukrajina. Přicházejí totiž muži v produktivním věku

25. června 2024  6:10,  aktualizováno  18:30

Přímý přenos Hnutí ANO se staví kriticky k návrhu vlády Petra Fialy na další prodlužování dočasné ochrany...

Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA
Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA

S přicházejícím létem je nutné myslet na ochranu pokožky, zejména u dětí. Přihlaste se do testování a vyzkoušejte dětský opalovací krém Cool Kids...