Lukáš Vítek
- Počet článků 34
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 549x
Seznam rubrik
Lukáš Vítek
K P. Fischerově označení církve za korporaci (glosa)
Protože u Petra Fischera nepředpokládám nevzdělanost, vidím dvě možnosti. Buď zde promlouvá intelektuální jednostrannost, plynoucí z neznalosti historie, nebo antiklerikální afekt, s nímž žádná fakta nezahýbou.
Lukáš Vítek
Švejk: Tak nám zabili Národní knihovnu
(Otazník nad Národní knihovnou Čechů 21. století) Dvacáté první století nám nejspíš bude asociovat Bibli21 a budoucnost. To první sedí: Flekův překlad Písma vyšel po roce 2000; to druhé ne.
Lukáš Vítek
Chvála McGrathových Dějin křesťanství (historie církve III)
McGrathova kniha Dějiny křesťanství – úvod má řadu výhod. Podívala jsme se už na Northa a Franzena. Titul vyšel roku 2012 a autor jako univerzitní badatel měl přístup k nejnovějším poznatkům.
Lukáš Vítek
Za historií církve aneb Trojrecenze (ne však o Trojici) – díl druhý: August Franzen
Co pohled na dějiny, to jejich výklad. Klasickým dílem o historii církve jsou Franzenovy Malé dějiny církve. Díky tomu, že církev není snadno uchopitelný jev, dočteme se v nich i leccos o samotných politických základech Evropy.
Lukáš Vítek
Za historií církve aneb Trojrecenze (ne však o Trojici) – díl první
V dnešní době převládá neaktuální obraz církve. Ta v mentálním světě současníků dosud vystupuje jako církev středověká, nositelka španělské inkvizice, schizmat, násilných rekatolizací, honu na čarodějnice, upalovačka Husa.
Lukáš Vítek
Uzdravení, nebo spása? aneb O charismatu (o církvi VI)
Při cestě vlakem se může stát ledasco. Řekl bych, že většina jízd je nudných. Ovšem jsou i výjimky. Například když vám do kupé vpadne skupina ztlučených fotbalových fanoušků. Něco takového se nepřihodí každý den.
Lukáš Vítek
O odpuštění aneb O léku na zlo (o církvi V)
Jedna moje známá, překladatelka, mi vyprávěla o belgické spisovatelce, kterou zneužíval vlastní otec. Prozaička tuto traumatickou skutečnost vtěluje do svých knih, otevřeně o ní mluví v médiích i na literárních festivalech.
Lukáš Vítek
O hříchu aneb Chvála viny (o církvi IV)
Klasická kniha o křesťanské morálce nese výmluvný název ‚Láska je víc než přikázání‘. Titul spisku Bernarda Häringa z roku 1968 nejenže je atraktivní, ale i moudrý. Obsah, který vyjadřuje, vydá za stovky stránek.
Lukáš Vítek
Mezi řemeslníky aneb Chvála klempířiny
Mezi nejoblíbenější sociální encykliky Jana Pavla II. patřila ta s názvem O lidské práci. Psal ji v nemocnici, kde ležel s postřeleným břichem. Měl ji rád, protože za nacistické okupace Polska sám poznal tvrdou manuální práci
Lukáš Vítek
O dogmatech aneb O církvi III
Katolická církev je určitě nejviditelnější náboženskou organizací na světě. Nejviditelnějším náboženským vůdcem na Zemi je pak její první biskup – papež. Přívlastkem „katolická“ si tato obec věřících činí nárok na univerzálnost.
Lukáš Vítek
O Letnicích aneb O církvi II
V minulém článku, který provázela plodná diskuze, jsem se věnoval rozšířenému názoru „Bůh – ano, církev – ne“. Tento víkend je vhodná doba pokračovat. Málokdo totiž ví, že v neděli 31. května křesťané slaví třetí
Lukáš Vítek
O církvi
Církev – v Čechách stigmatizovaný pojem. Důvody: komunistické ateistické dědictví plus mlhavé povědomí veřejnosti. Kauzy zastírají kontext. K demokratické společnosti, jako je ta naše, však patří svobodná diskuze,
Lukáš Vítek
Jak milovat v době Facebooku
Sex je bezpochyby jedním z největších podvodů této doby. Stala se z něho drahocenná komodita a na lásku se zapomnělo. Je to jako se vším: eroze lidského společenství zasáhla i intimní prostor.
Lukáš Vítek
O lásce, u všech všudy, pište o lásce
Architekt Jan Kaplický kdesi podotýká, že na některých budovách jako by bylo patrné, že jejich návrháři nikdy nebyli zamilovaní. Mluví o chladných, odcizených realizacích, jež postrádají cit.
Lukáš Vítek
Intelektuálem v Zapadákově
Mluvil jsem o tom tuhle s kamarádem. O faktu, že má-li někdo učňák, má o sobě stejně vysoké mínění jako o absolventovi Harvardu. Jak je to možné? Náš problém, kterým trpí česká společnost, se jmenuje krize autorit.
Lukáš Vítek
Jednoho absolventského večera
Tak jsem oslavil dokončení vysoké školy. Kvůli antibiotikům to byla oslava „na sucho“. Oslavil, oslava, oslavování. Nemám rád taková slova, nezní mi, nevoní. Výraz oslava mi evokuje posměšné ó velká sláva,
Lukáš Vítek
Ze zápisků průvodce na zámku: kap. Neznámý host
Jako průvodce většinou nevíte, koho provádíte. Jako průvodce odhalujete svou osobnost (mluvíte ironicky, vážně, s odstupem nebo zas kontaktně). Jako průvodce se vydáváte na pospas kolísavé pozornosti šedé zóny naslouchajících,
Lukáš Vítek
Ze zápisků průvodce na zámku: Hlasový klid
Když nás chtěl zklidnit, hrál jeden náš profesor na gymnáziu na lítostivou notu. "Ztište se! Nezničím si kvůli vám hlas, který živí mě a mé děti." Slyšíte dobře. Učitelství nechápal jako předávání
Lukáš Vítek
Život na zámku I
Existují minimálně dvě povolání, pro něž je pondělí nedělí: kněz a průvodce po hradech a zámcích. Tím prvním nejsem, jsem tím druhým. A to na zámku ve východočeských Častolovicích. Mít v malíku průvodcovský text, být shovívavý
Lukáš Vítek
Berlín za tři dny
Na konci předloňského prosince těsně před vánočními prázdninami jsem se vracel tramvají z Petřin na Žižkov. Bylo pěkně. Proti mně seděla asi pětatřicetiletá paní s čtyřletým klukem.
Lukáš Vítek
Setkání se smrtí II
Následujícího dne se na kolej vrátím večer. Noční směnu má stejný vrátný (důchodce) jako včera. Zastavím se u vrátnice. „Dobrý večer. Tak co ten ze včera? Zachránili ho?“
Lukáš Vítek
Setkání se smrtí I
Koleje Jižní Město. Oplácaný indický student se chytnul za hruď a skácel se k zemi. 20 min se čekalo na záchranku. 30 min ho oživovali. Umřel jim v sanitce. Pravděpodobná příčina úmrtí: plicní embolie. Mohlo mu být dvaadvacet.
Lukáš Vítek
Holandsko mezi domovem a exilem: tohle se mi stalo
V Holandsku jsem byl dvakrát napaden. Jednou mořským rackem, podruhé dětmi. Tohle se mi stalo. Opravdové přepadení zlodějem mě díky bohu nepotkalo. Nevím, jaký obraz Holandska v Čechách panuje v souvislosti s migračními změnami.
Lukáš Vítek
Krádež v Nizozemském království
Na knižní burze mi ukradli láhev. Krásnou bílou kovovou láhev s logem Univerzity Utrecht. Opravdu výstavní kousek, ne nějaký plastový recyklovatelný šmejd.
Lukáš Vítek
Mořská panna vyplavená na břeh
Kdo si myslí, že mořskou pannu by si v naší, na ekonomiku orientované době do vývěsního štítu své firmy nikdo nedal, ten se plete.
předchozí | 1 2 | další |