Život na zámku I
vůči hlasitým dětem a tichým rodičům, usmívat se, neúnavně skupinu dirigovat a manipulovat („postupte, prosím, o kus dále, ať se sem vyjdeme“), umět zpomalit nebo zrychlit podle toho, zda se k vám v závěsu blíží druhá skupina nebo se vám zpoza rohu zjeví o pokoj před vámi (v tu chvíli začít vypočítávat další fakta o dané místnosti, názvy obrazů, jejich autory, popsat tamten šperk, upozornit na tenhle kočárek, vzor koberce, venkovní věž, sluníčko, výhled…; v opačném případě pak výklad zkrátit a uvolnit „lebensraum“ jiným návštěvníkům)… To vše patří k dovednostem sezónní profese, jakou průvodce na zámku je.
A jak po tom trávit vaši neděli – pondělí, kdy jsou hradu a zámku zavřené? Nechci zde předkládat žádný ideální program na den volna. Nizozemský autor žijící v New Yorku Arnon Grunberg k tomu říká, že žít se vlastně učíme stále. Nikdo to v konečném důsledku neumí. Ale přece jenom jde o to, jak já to vidím, najít si nějaký režim. (Pokud někdo na druhou stranu opravdu neví, co chce, a čiší z něho/z ní nádech ztracenosti, je s takovým člověkem velice těžké navázat vztah.) Ten můj je jednoduchý. Ráno otevřít NTB a položit si na stůl aktovku s rozpracovanými podklady a koncepty diplomové práce. Postavit na kafe, ohřát müsli, rozbalit na PC 22 lišt s internetovými slovníky, Wikipedií, webovkami různých nakladatelství a časopisů. To je jedna fáze. Druhá pak je do všeho se přes ranní rozespalost a dezorientaci zabrat a vydestilovat z labyrintu informací odstavec, dva, souvislého textu.
V poledne uvařit oběd na příští dva dny (květák s bramborem), naskládat do pračky 14 střádaný obsah prádelního koše (v případě mobilního studenta, který se často stěhuje, obsah igelitky), znovu se zabrat do PC, osvěžit si ráno dočtené texty a přečíst si po sobě nově napsané (uf), hlídat si míru konzumace sladkého, nezapomenout na podvečerní mši v krásném venkovském barokním kostele (a nechat si rezervu, nelze se objevit mezi lidmi neoholený a s vrabčím hnízdem na hlavě jako ten poslední buran), jít si zaběhat do zámeckého parku (nejen kvůli fyzičce, ale i proto, abyste se dostali ven na sluníčko, do přírody a nechat se fyzicky vtáhnout do prostoru, kde je možné se setkat s atomy života). Večer zavolat známým, naslouchat jim a podělit se o poslední události. (Tommy Wieringa říká, že i když máte rádi samotu, musíte po celodenní práci z domu s někým mluvit.) To už se na byt „zámecký“ byt pro průvodce vrátí i spolubydlící Káťa. Prohodíte pár replik, umyjete nádobí a je to. Den volna za vámi, den práce před vámi.
Lukáš Vítek
K P. Fischerově označení církve za korporaci (glosa)

Protože u Petra Fischera nepředpokládám nevzdělanost, vidím dvě možnosti. Buď zde promlouvá intelektuální jednostrannost, plynoucí z neznalosti historie, nebo antiklerikální afekt, s nímž žádná fakta nezahýbou.
Lukáš Vítek
Švejk: Tak nám zabili Národní knihovnu

(Otazník nad Národní knihovnou Čechů 21. století) Dvacáté první století nám nejspíš bude asociovat Bibli21 a budoucnost. To první sedí: Flekův překlad Písma vyšel po roce 2000; to druhé ne.
Lukáš Vítek
Chvála McGrathových Dějin křesťanství (historie církve III)

McGrathova kniha Dějiny křesťanství – úvod má řadu výhod. Podívala jsme se už na Northa a Franzena. Titul vyšel roku 2012 a autor jako univerzitní badatel měl přístup k nejnovějším poznatkům.
Lukáš Vítek
Za historií církve aneb Trojrecenze (ne však o Trojici) – díl druhý: August Franzen

Co pohled na dějiny, to jejich výklad. Klasickým dílem o historii církve jsou Franzenovy Malé dějiny církve. Díky tomu, že církev není snadno uchopitelný jev, dočteme se v nich i leccos o samotných politických základech Evropy.
Lukáš Vítek
Za historií církve aneb Trojrecenze (ne však o Trojici) – díl první

V dnešní době převládá neaktuální obraz církve. Ta v mentálním světě současníků dosud vystupuje jako církev středověká, nositelka španělské inkvizice, schizmat, násilných rekatolizací, honu na čarodějnice, upalovačka Husa.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony
Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
KOMENTÁŘ: Smrt na Velikonoce. Proč Rusko o svátcích s oblibou zabíjí civilisty
Premium Šestatřicet mrtvých si vyžádal raketový útok na Sumy a Ukrajina řeší, proč se v té době ve městě...
Neznámý útěk z ČSSR. Vietnamec prchal přes železnou oponu hned dvakrát
Premium Z Československa uprchl přes železnou oponu občan Severního Vietnamu. Když v létě 1969 odvysílalo...
Test řeckých jogurtů: Tučné i plné bílkovin. Který je ale nejlepší?
Premium Jako superpotravina se dnes označuje kdeco. Přitom jogurtu – zvlášť originálnímu řeckému, který je...
Druhá série The Last of Us je úspěšnější než jednička. Sledujte s iDNES Premium
Druhá řada populárního seriálu HBO právě odstartovala a na streamovací platformě Max sklízí velký...

Prodej pozemky pro komerční výstavbu, 1 063 m2 - Černošice
Jetelová, Černošice, okres Praha-západ
3 900 000 Kč