Karel Kužel
Zájmy: cyklistika, fotografie, politika, společnost. Vyznávám diskusi, konfrontaci názorů. Leckdy provokuji. Svoboda je více než dobro. Členem KSČ jsem nikdy nebyl z důvodu oboustranného nezájmu. Totéž platí o StB.
- Počet článků 236
- Celková karma 12,46
- Průměrná čtenost 970x
Seznam rubrik
Oblíbené blogy
Oblíbené stránky
Karel Kužel
Asistovaná cesta do pekel
V předchozím článku (Kapitalismus asistovaný) byla naznačena představa jakéhosi ideálního kapitalismu. Je otázkou, zda má smysl se tímto ideálem zabývat. Nuže, pojďme na to!
Karel Kužel
Kapitalismus asistovaný
Běžné definice kapitalismu jsou založeny na Marxově pojetí historie lidstva. Podle něj je tím nejpodstatnějším rozvoj výrobních vztahů a výrobních prostředků. Jsou ovšem i pohledy jiné, a to jak na historii, tak na kapitalismus.
Karel Kužel
Bůh experimentátor
Bůh je všemocný, laskavý, přísný, trestající, pomáhající, milosrdný a slitovný. To jsou jeho nejobvyklejší charakteristiky napříč monoteistickými náboženstvími. Má také zálibu v experimentování či hraní?
Karel Kužel
Rozcestníky civilizace
Každá civilizace prochází během svého vývoje řadou “rozhodovacích bodů”, které mají klíčový význam na její další vývoj. V současné době lze mluvit o několika paralelních civilizacích. Probíhá jejich vývoj srovnatelně?
Karel Kužel
Mezilidská komunikace
V knize Eric Berne: Jak si lidé hrají popsal autor základní typy (komunikačních) interakcí mezi lidmi. Jak se dají uplatnit jeho teorie v řízení společnosti? Jak v propagandě?
Karel Kužel
Jsem nebinární - tedy jak se to vezme!
Termín “nebinární” značí většinou zastřešující kategorii pro genderové identity, které nejsou výlučně mužské ani ženské, ale “něco mezitím”. Smí se nebinarita aplikovat třeba také na světonázor? Může být politika barevná?
Karel Kužel
Supervelmoci umělé iteligence
Zamyšlení nad knížkou čínského autora Kai-Fu Lee s názvem Supervelmoci umělé inteligence. Nejedná se o recenzi, jde o porovnání přístupu k AI mezi Čínou a Spojenými státy
Karel Kužel
Needhamův problém
Britský učenec Joseph Needham se zabýval otázkou, které věnoval značnou část svého života: proč se moderní věda nerozvinula v Číně (nebo v Indii) ale v Evropě, když byla až do renesance mnohem vyspělejší?
Karel Kužel
Čína - představy, názory a fakta (1)
Masakr na náměstí Nebeského klidu bylo násilné potlačení demonstrací konaných v čínském hlavním městě Pekingu mezi 15. dubnem a 4. červnem 1989. Jak se to jevilo tehdy a co k tomu říkají dostupná fakta?
Karel Kužel
Výstava Barevný svět
Nevelké město Týnec n. S. nabízí milovníkům exotiky velmi pěknou výstavu čínského lidového umění. Samo muzeum stojí za návštěvu: jedná se o hradní areál s románskou rotundou a gotickou věží. V jeho prostorách probíhá řada výstav.
Karel Kužel
Menšiny státotvorné a státoborné
Denemarková: “...třeba slovo menšiny. To slovo nebezpečně zavádí do slepých uliček...Každý člověk je přitom menšina sama o sobě! Menšina je nebezpečné slovo, stejně jako byly v minulém století nebezpečné pojmy jako národ, vlast...”
Karel Kužel
Běloruské rozcestí
Poté, co se evropští státníci zapojili do ukrajinských protestů v roce 2014, se politici obávají stejného scénáře i v Bělorusku, tj. ruské odpovědi, která by mohla znamenat i napadení či anexi části území.
Karel Kužel
Název pro gret...ismus
Při toulkách po facebooku jsem narazil na termín “gretenismus”. Na serveru Čeština 2.2 jsem našel vysvětlení: “ideologické, technicky i ekonomicky nepodložené požadavky; podle švédské klimatické aktivistky Grety Thunbergové“
Karel Kužel
Cesta vede do Tibetu
Dojmy ze shlédnutí slavného dokumentárního filmu dokumentaristů Síse a Vaniše o Tibetu (1954). Úkolem filmařů bylo zdokumentovat stavbu velehorské silnice vedoucí z čínského vnitrozemí do “sídla bohů”, Lhasy.
Karel Kužel
Nepochopený Marx
Zamyšlení nad článkem Jana Kellera "Marx věčně nepochopený" Autor vykládá marxistickou ideologii jako převyprávěné křesťanství. Ale i jeho kritikům, jak zprava, tak zleva, přičítá náboženské myšlení.
Karel Kužel
Jak se dělá čung-c'
Kouzelné čínské ozdůbky, které se vyrábějí z papíru a hedvábných nití. Pro účastníky zkouška trpělivosti, pro přihlížející zdroj poučení i pobavení.
Karel Kužel
Návrat profesora Parkinsona
Knížka Zákony profesora Parkinsona vyšla u nás roku 1966 v nakladatelství Mladá fronta. Je to krásná satira na byrokracii. Jaká je její platnost v dnešní době? K tomu má mnoho co říci knížka Prolomení hradeb Petra Hampla
Karel Kužel
Demokracie děravých sýrů
Evropané, a ještě více Američané, věří v univerzálnost demokratických principů. Snaží se proto šířit je po celém světě, ale z jakýchsi záhadných důvodů se jim to nedaří.
Karel Kužel
Vítání jara po čínsku (fotoblog)
Jaro je třeba náležitě uvítat a všem krajanům popřát mnoho štěstí do nového roku - Roku Hada. Tak rozhodla Státní rada ČLR, a její oddělení pro etnické Číňany žijící v zahraničí vyslalo na evropské turné soubor ze Šanghaje rozšířený o umělce z Pekingu. Čínská vláda tak podporuje ve vzdálených krajanech pocit sounáležitosti pořádáním různých akcí typu této, ale také poskytuje dětem bezplatné prázdninové pobyty v Číně, školy čínštiny atd. Jednou ze zastávek souboru byla i Praha. Na představení v Kongresovém centru se přišli podívat také členové Česko-čínské společnosti
Karel Kužel
Internet a morálka
Moje názory na internet prodělaly dosti složitý vývoj. S nostalgickou slzou v oku vzpomínám na počátek let devadesátých, kdy nám unixoví fanatici v práci předváděli, jak se přes modem konektnou na jakýsi server kdesi v zahraničí, tím se pohrouží do jakéhosi intenetu a pak prostřednictvím tehdy zázračného protokolu gopher (předchůdce www, dnes ho málokdo zná) se propasírují třeba do Bílého domu.
Karel Kužel
Drak a tygr (fotoblog)
s Česko-korejskou, Česko-japonskou a Česko-vietnamskou společností, Společností přátel Mongolska, Klubem přátel Asie Pražská jurta, Krajanským sdružením Číňanů žijících v ČR a společností Kontinenty v hotelu Belvedere v sobotu 28.1. formou Orientálního bálu s bohatým programem. Tento společenský večer sloužil jednak k zábavě v orientálním duchu, ale také k navázání osobních kontaktů s podnikateli a zástupci asijských firem pracujících v ČR, významnými osobnostmi kulturního a veřejného života a s dalšími představiteli českých firem podnikajících v teritoriu Jihovýchodní Asie. Letošní rok je pro Číňany rokem DRAKA. Čínský drak není ovšem příšera, která si zaslouží být probodena kopím svatého Jiří. DRAK je symbolem vesmírných sil, lidského intelektu a nakonec i oblíbeným blahopřejným znamením. Drak podporuje zdravé a silné a ohrožuje slabé. Své vlády se ujal dne 23. ledna, a to bylo třeba náležitě oslavit i v Praze. Česko-čínská společnost společně s Česko-japonskou a Česko-vietnamskou společností, Společností přátel Mongolska, Klubem přátel Asie Pražská jurta, Krajanským sdružením Číňanů žijících v ČR a společností Kontinenty uspořádala v hotelu Belvedere v Holešovicích Orientální bál s bohatým programem. Program připravil a zároveň moderoval Ivo Gajdoš.
Karel Kužel
Dvě výstavy jednou ranou (fotoblog)
Poštěstilo se mi navštívit dvě velice zajímavé a fotogenické výstavy v jedné budově a na jednu vstupenku (o peníze jde až v první řadě!). O štěstí mluvím, protože jsem se tam dostal na třetí pokus; dvakrát se v budově konala jakási akce a výstavy byly nepřístupné. Je dobré se podívat na stránky budovy, kde jsou mimo jiné informace o mimořádných uzavřeních výstav.
Karel Kužel
Protiatomová výstava (fotoblog)
Hluboko pod hotelem Jalta, na václavském Václaváku, můžete shlédnout výstavu festivalu současného umění tina-b. V prvním podzemním podlaží se vám nabízí řada přileb, abyste si neotloukli hlavu v nízkých průchodech bývalého protiatomového krytu, ale dá se to dobře uhlídat i bez laminátové čepice. Přes nepřítomnost vlasového porostu jsem nechytil jedinou bouli. A bylo koukat na jiné věci než na snížené podhledy! Vynalézavě nainstalované objekty se kouzelně vyjímaly mezi armaturami a jinými zařízeními betonových prostor.
Karel Kužel
Další troška do Internetového mlýna (3)
„Kyberprostor se po zemi, moři, vzduchu a vesmíru stal pátou dimenzí pro vedení války,“ řekl generálmajor Amos Jadlin, náčelník izraelské vojenské rozvědky, na začátku roku 2010 na sympoziu v Tel Avivu. Válka v kyberprostoru „má dnes pro vojenství stejný význam, jako měl ve 20. století vývoj v ovládnutí vzdušného prostoru.“ O tom více zde.
Karel Kužel
Další troška do Internetového mlýna (2)
Pro drtivou většinu uživatelů je internet elektronická pošta, internetové zpravodajství, FaceBook, YouTube a řada dalších služeb. Tak to ale není. Když se zeptáte na silniční síť, nikdo neřekne: cestující, stavebniny, oblečení, dobytek, služba DHL, PPL a podobně. Každý ví, že silniční síť je jedna věc a to, co je po ní přepravováno, je něco úplně jiného. A internet je také taková dopravní síť. Zboží by mohlo běhat po úplně jiné síti, a vlastně také běhá. Něco letí vzduchem, něco se plaví po vodě a něco zase proudí ropovodem, popřípadě jiným rourovodem. Stejně i internetové aplikace by vlastně mohly fungovat i na sítích jiného typu.
předchozí | 1 2 3 4 | další |