Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bůh experimentátor

Bůh je všemocný, laskavý, přísný, trestající, pomáhající, milosrdný a slitovný. To jsou jeho nejobvyklejší charakteristiky napříč monoteistickými náboženstvími. Má také zálibu v experimentování či hraní?  

Bůh stvořil svět včetně lidí. Měl by tedy vědět všechno a rozumět všemu. Ale jsou znalosti věcí rovné moudrosti? Jeden z nejmoudřejších lidí, Sokrates, o sobě prohlásil, že nic neví.

Bůh sám by měl být nádobou moudrosti. Proč jí nedal více člověku, kterého stvořil k obrazu svému? Rajský pár - Adam a Eva byla individua daleko více pošetilá než moudrá. Raději si hráli a laškovali v rajské zahradě, než aby hloubali, kam plují obláčky, proč svítí sluníčko nebo kdo namaloval na nebe duhu. Přesto z jejich spojení vznikly zástupy lidí, dokonce celá řada lidí velice moudrých. Jaký díl své moudrosti předal Hospodin člověku? Jakou strukturu ona moudrost má a zda se v ní Bůh vůbec vyzná?

Podle jednoho chasidského vyprávění prý Bůh stvořil Zemi, aby zkoumal Moudrost. Bral tedy Moudrost jako oddělenou entitu, kterou prostě používá jako pomůcku? Nebo je dokonce jeho vlastní součástí? Tak jako člověk neví pořádně, jak funguje mozek v jeho vlastní hlavě, možná i Bůh nemá jasno, co ta jeho Moudrost dokáže. A tak ji čas od času podrobí testu.

Země mu krásně fungovala, co tam nasadit člověka?

Člověk si začal Zemi podrobovat, jak mu ji Bůh ostatně dal k dispozici. Začal využívat její zdroje, aby se nasytil a nezmrzl. Naučil se zabíjet zvířata, pojídat je a halit se do jejich kůže. Ale ani obyčejným pískem nepohrdl. Přetavil jej ve sklo a z něj vyrobil dalekohled. Ten mu ukázal, že ta světýlka na obloze jsou daleko hustější než jak je vidí bez dalekohledu. A tu Hospodin částečně pobaven těmi zvědavci honem přidělal další světýlka, která se dokonce pohybovala, ať má ta havěť o čem špekulovat!

A oni opravdu špekulovali. A tak jednou přišli na to, že ta světýlka se možná časem rozutekou, obloha potemní a kosmické klima vychladne tak, že už dál chladnout nepůjde, nebo naopak, že se vše scukne do mrňavé, ale o to žhavější koule. Trochu se o to hádali, ale celkem v dobrém.

Tak jako moudrý člověk nedá všechna vajíčka do jednoho koše, tak neskonale moudřejší Bůh určitě nezkoumá jenom jeden vesmír. Udělal jich celou řadu, každý s maličko jinak naváženými přísadami. Některé se zbortily hned, jiné se zase po chvíli fungování rozprskly. Pár se jich chovalo natolik rozumně, že tam Bůh vysadil tvory nadané nějakou komponentou Moudrosti a zkouší, jestli se časem dopracují k tomu, aby nějak ovlivnili třeba samý chod svého vlastního vesmíru.

Na naší Zemi vzklíčila představa, že člověk vytvoří inteligenci, která přesáhne tu špetku, co dal lidem do vínku Hospodin. To už je pořádná troufalost! Bůh by se mohl dopálit a člověčí snahu utnout. To by jistě pro Něj nebyl problém, ale možná v Něm převáží zvědavost a počká si na pokračování tohoto lidského experimentu. Je dosti silná pravděpodobnost, že jej ukončí lidstvo samo.

Mocné státy a národy, ba dokonce mocné organizace nebo i jedinci, mají představy, že je nutné vytvořit jeden optimální společenský řád pro všechny, bez ohledu na různost jazyků, historie, technické i ekonomické úrovně, čehokoli. Čím mocnější objekt, tím větší váhu jeho představa má...

Začali jsme monoteistickými náboženstvími, mluvíme o Bohu, který však nezanedbatelným miliardám lidí vůbec nic neříká. Je iluzorní, že by se podřídili jedněm pravidlům, když se ani monoteistické civilizace v této věci mezi sebou neshodnou. Jiné představy mají anglosaské civilizace, jiné pravoslavné a úplně jiné muslimské. Debata o jednotných celoplanetárních pravidlech může být bouřlivá, a to doslovně. Výsledkem by nejspíš bylo ukončení pokusu o vytvoření umělé inteligence. Je dost dobře možné, že celkový výsledek by Boha odradil od dalšího experimentování s lidskou rasou vůbec.

A pohádky je konec...

 

Autor: Karel Kužel | neděle 14.1.2024 17:52 | karma článku: 9,06 | přečteno: 196x
  • Další články autora

Karel Kužel

Asistovaná cesta do pekel

V předchozím článku (Kapitalismus asistovaný) byla naznačena představa jakéhosi ideálního kapitalismu. Je otázkou, zda má smysl se tímto ideálem zabývat. Nuže, pojďme na to!

26.5.2024 v 15:24 | Karma: 7,86 | Přečteno: 327x | Diskuse | Společnost

Karel Kužel

Kapitalismus asistovaný

Běžné definice kapitalismu jsou založeny na Marxově pojetí historie lidstva. Podle něj je tím nejpodstatnějším rozvoj výrobních vztahů a výrobních prostředků. Jsou ovšem i pohledy jiné, a to jak na historii, tak na kapitalismus.

2.3.2024 v 9:43 | Karma: 12,29 | Přečteno: 558x | Diskuse | Společnost

Karel Kužel

Postraš a panuj

Rozděl a panuj bylo pravidlo, které uplatňovala Římská říše. Připustila sjednocení (vnitřního) nepřítele a padla. Jaké pravidlo platí pro vládu nad světem?

11.12.2023 v 21:16 | Karma: 12,63 | Přečteno: 544x | Diskuse | Společnost

Karel Kužel

Tak jsme ve válce...

O vojevůdcích se traduje, že promýšlejí budoucí války se zbraněmi dob minulých. Politici jsou závislí na představách generálů, kteří jim vyprávějí o důležitosti mezikontinentálních raket atd.. Jak by to vypadalo doopravdy?

11.4.2023 v 18:00 | Karma: 16,84 | Přečteno: 813x | Diskuse | Společnost

Karel Kužel

Časová subsidiarita

Subsidiarita je pojem, kterým se ráda a často ohání většina představitelů Evropské Unie. Není to jejich vynález, i jiné fungující instituce ji nejen vyznávají, ale dokonce opravdu praktikují.

28.3.2023 v 8:00 | Karma: 10,65 | Přečteno: 312x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

I malé zlevnění hypoték nastartovalo hon na byty. Jak to vystřelí ceny

20. července 2024

Premium Návrat zájemců o bydlení na trh s nemovitostmi při současném útlumu nové výstavby způsobil po...

Detektiva viní z vynášení informací pražským politikům. Zradil ho telefon

20. července 2024

Premium Případ, ve kterém inspekce minulý týden obvinila detektiva Národní centrály proti organizovanému...

Změněný Trump jede a dostává Ameriku. Demokrati věří v překvapení

20. července 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Donald Trump má našlápnuto. Teď má u republikánů jasnou podporu, a to i tam, kde ji ještě nedávno...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....

  • Počet článků 232
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 980x
https://www.karelkuzel.org 

Zájmy: cyklistika, fotografie, politika, společnost. Vyznávám diskusi, konfrontaci názorů. Leckdy provokuji. Svoboda je více než dobro. Členem KSČ jsem nikdy nebyl z důvodu oboustranného nezájmu. Totéž platí o StB. 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky