Bůh experimentátor
Bůh stvořil svět včetně lidí. Měl by tedy vědět všechno a rozumět všemu. Ale jsou znalosti věcí rovné moudrosti? Jeden z nejmoudřejších lidí, Sokrates, o sobě prohlásil, že nic neví.
Bůh sám by měl být nádobou moudrosti. Proč jí nedal více člověku, kterého stvořil k obrazu svému? Rajský pár - Adam a Eva byla individua daleko více pošetilá než moudrá. Raději si hráli a laškovali v rajské zahradě, než aby hloubali, kam plují obláčky, proč svítí sluníčko nebo kdo namaloval na nebe duhu. Přesto z jejich spojení vznikly zástupy lidí, dokonce celá řada lidí velice moudrých. Jaký díl své moudrosti předal Hospodin člověku? Jakou strukturu ona moudrost má a zda se v ní Bůh vůbec vyzná?
Podle jednoho chasidského vyprávění prý Bůh stvořil Zemi, aby zkoumal Moudrost. Bral tedy Moudrost jako oddělenou entitu, kterou prostě používá jako pomůcku? Nebo je dokonce jeho vlastní součástí? Tak jako člověk neví pořádně, jak funguje mozek v jeho vlastní hlavě, možná i Bůh nemá jasno, co ta jeho Moudrost dokáže. A tak ji čas od času podrobí testu.
Země mu krásně fungovala, co tam nasadit člověka?
Člověk si začal Zemi podrobovat, jak mu ji Bůh ostatně dal k dispozici. Začal využívat její zdroje, aby se nasytil a nezmrzl. Naučil se zabíjet zvířata, pojídat je a halit se do jejich kůže. Ale ani obyčejným pískem nepohrdl. Přetavil jej ve sklo a z něj vyrobil dalekohled. Ten mu ukázal, že ta světýlka na obloze jsou daleko hustější než jak je vidí bez dalekohledu. A tu Hospodin částečně pobaven těmi zvědavci honem přidělal další světýlka, která se dokonce pohybovala, ať má ta havěť o čem špekulovat!
A oni opravdu špekulovali. A tak jednou přišli na to, že ta světýlka se možná časem rozutekou, obloha potemní a kosmické klima vychladne tak, že už dál chladnout nepůjde, nebo naopak, že se vše scukne do mrňavé, ale o to žhavější koule. Trochu se o to hádali, ale celkem v dobrém.
Tak jako moudrý člověk nedá všechna vajíčka do jednoho koše, tak neskonale moudřejší Bůh určitě nezkoumá jenom jeden vesmír. Udělal jich celou řadu, každý s maličko jinak naváženými přísadami. Některé se zbortily hned, jiné se zase po chvíli fungování rozprskly. Pár se jich chovalo natolik rozumně, že tam Bůh vysadil tvory nadané nějakou komponentou Moudrosti a zkouší, jestli se časem dopracují k tomu, aby nějak ovlivnili třeba samý chod svého vlastního vesmíru.
Na naší Zemi vzklíčila představa, že člověk vytvoří inteligenci, která přesáhne tu špetku, co dal lidem do vínku Hospodin. To už je pořádná troufalost! Bůh by se mohl dopálit a člověčí snahu utnout. To by jistě pro Něj nebyl problém, ale možná v Něm převáží zvědavost a počká si na pokračování tohoto lidského experimentu. Je dosti silná pravděpodobnost, že jej ukončí lidstvo samo.
Mocné státy a národy, ba dokonce mocné organizace nebo i jedinci, mají představy, že je nutné vytvořit jeden optimální společenský řád pro všechny, bez ohledu na různost jazyků, historie, technické i ekonomické úrovně, čehokoli. Čím mocnější objekt, tím větší váhu jeho představa má...
Začali jsme monoteistickými náboženstvími, mluvíme o Bohu, který však nezanedbatelným miliardám lidí vůbec nic neříká. Je iluzorní, že by se podřídili jedněm pravidlům, když se ani monoteistické civilizace v této věci mezi sebou neshodnou. Jiné představy mají anglosaské civilizace, jiné pravoslavné a úplně jiné muslimské. Debata o jednotných celoplanetárních pravidlech může být bouřlivá, a to doslovně. Výsledkem by nejspíš bylo ukončení pokusu o vytvoření umělé inteligence. Je dost dobře možné, že celkový výsledek by Boha odradil od dalšího experimentování s lidskou rasou vůbec.
A pohádky je konec...
Karel Kužel
Umělá inteligence, sluha či následník

Předpokládejme, že se podaří udržet existenci biologické podstaty lidí až do doby konce života Slunce. Měla by se AI pokusit někde ve Vesmíru replikovat lidstvo? Mělo by to smysl?
Karel Kužel
Poznávání modelováním

Kdysi dávno jsem slyšel na Svobodné Evropě pozitivistickou přednášku o tom, co je pravda. Je to už hodně dávno, utkvěla mi jen hlavní myšlenka, že pravda je prostě realita.
Karel Kužel
Jak dál, pane Koloběžko?

Řeč bude o Wolfowitzově doktríně, což je světodějný dokument, který sepsal za svého šéfa Wolfowitze nesmírně výkonný a zdatný úředník s přízviskem ‘Scooter’ - Koloběžka.
Karel Kužel
Penthousy na střeše světa

Penthouse je luxusní velkometrážní byt v nejvyšším patře obytné budovy (mrakodrapu), oblíbený zejména u bohatých lidí. Je určen pro velmi honosné a luxusní bydlení, obvykle jedné osoby. Kdo jsou jejich uživatelé?
Karel Kužel
Etický hacking sociálních systémů

Málokteré informační systémy jsou tak střežené jako ty, které pracují s penězi. Musí být perfektní jak po analytické, tak i programátorské stránce. Jejich nenapadnutelnost a nezneužitelnost testují “etičtí hackeři”.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Volební lístky: kdy přijdou a jak udělovat preferenční hlasy
Volby do Poslanecké sněmovny se budou konat v pátek 3. a v sobotu 4. října 2025. Kdy ve schránce...
Domov českých CV90. Hlásá hrdě státní podnik a chystá se na výrobu obrněnců
Nová hala, sklady, zásadní úpravy dílen i testovacího polygonu a nábor asi 200 nových zaměstnanců....
Masivní nálet ruských dronů na Oděsu. Moskva mířila i na Charkov a Sumy
Sledujeme online Masivní nálet ruských dronů na Oděsu na jihu Ukrajiny zabil jednoho člověka a dalších 14 jich...
Praha plně ovládne Kongresové centrum, chce posilovat perspektivnější turistiku
Praha získá od státu podíl 54,35 procenta v Kongresovém centru Praha (KCP) a stane se tak jeho...

Dlouhodobá spolupráce (DPČ) – grafická činnost
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Praha
- Počet článků 239
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 961x
Zájmy: cyklistika, fotografie, politika, společnost. Vyznávám diskusi, konfrontaci názorů. Leckdy provokuji. Svoboda je více než dobro. Členem KSČ jsem nikdy nebyl z důvodu oboustranného nezájmu. Totéž platí o StB.