Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jsem nebinární - tedy jak se to vezme!

Termín “nebinární” značí většinou zastřešující kategorii pro genderové identity, které nejsou výlučně mužské ani ženské, ale “něco mezitím”. Smí se nebinarita aplikovat třeba také na světonázor? Může být politika barevná?    

Otázka pohlaví je pro konzervativní osobu celkem jasná. V pohodě zůstává smířená a sžitá s atributem, kterým ji příroda obdařila. Velká výhoda proti zvědavcům, kteří podléhají módním proudům a váhají, jaké pohlaví by jim vyhovovalo nejlépe. A mají v čem váhat, pohlaví se nabízejí desítky. Přemíra nabídky nedělá člověka šťastnějším, taková široká možnost volby působí psychické problémy, nešťastník neví, jestli si vybral dobře, jestli přece jenom nemá zkusit něco jiného. 
V politice je situace podstatně jednodušší. Klasické (a staromódní) sexuální dualitě tu odpovídá rovněž klasické politické dělení na pravici a levici. Od dob Velké francouzské revoluce se za pravici označovaly živly konzervativní, zatímco levice dychtila po změně. 
Leč časy se mění a lidé s nimi. V dnešní době již po změně prahne téměř každý. Jenomže jaksi různě. Zde je třeba vzít v úvahu, ke kterému civilizačnímu okruhu populus patří. Pro “vyspělý” západní svět je jakýmsi ukazatelem dosavadní světový hegemon - Spojené státy. Jejich lid zcela určitě netouží po předání mocenského žezla jiné mocnosti. Ale to vůbec neznamená, že je lid americký šťastný a optimistický. Část Američanů cítí potřebu chránit svět před - před čím vlastně? Výběr hrozeb není příliš veliký: takzvaná klimatická změna, pandemie zvlčilých virů, teroristé, kteří se vymkli řízení a “udělali se pro sebe” a to nejzávažnější nakonec: do popředí se deroucí Říše středu podnebesí. S ní také souvisí hrozba jiné říše - Ruské federace, která se pod ekonomickým a politickým tlakem vyspělých západních zemí přimyká stále těsněji k Číně, čímž děsí Západ, který na ni v hrůze uvaluje další a další sankce. 
Aby to nebylo tak jednoduché, nezanedbatelná a rostoucí část obyvatelstva chce všechny hrozby řešit fundamentálně: změnou společenského systému, který by měl být pro celý svět jednotný - New World Order. 
V naší české kotlince stále ještě trochu přežívá pocit, že bychom měli světu ukázat nějakou třetí cestu, třeba jako ta, co se rýsovala v šedesátých letech minulého století (“Šik-ovná reforma”). 
Ale veřejnoprávní média poměrně věrně kopírují linii USA trochu šmrcnutou Evropskou Unií. A tím se dostáváme k binaritě politické: kdo se této linie nedrží, je buď “ruský šváb” nebo čínský agent, popřípadě obojí. Proti tomu stojí perspektivní občané, kráčející vstříc udržitelné budoucnosti. S tím mám problém: cítím se příslušníkem západní civilizace se všemi jejími problémy a omyly, ale její současné střečkování mne nutí k jistému obdivu ke klidné žluté síle asijského obra. Ten není svou tradicí disponován k nějakým průlomům ve vědě, ale svým pragmatismem a energií zvládá technické aplikace neuvěřitelným způsobem. Možná je tato cesta lepší než překotný vývoj vědeckých disciplín.
Ale téma nalezení optimálního tempa rozvoje stojí za podrobnější rozbor.
Možná příště...

 

Autor: Karel Kužel | čtvrtek 5.8.2021 22:00 | karma článku: 16,07 | přečteno: 741x
  • Další články autora

Karel Kužel

Asistovaná cesta do pekel

V předchozím článku (Kapitalismus asistovaný) byla naznačena představa jakéhosi ideálního kapitalismu. Je otázkou, zda má smysl se tímto ideálem zabývat. Nuže, pojďme na to!

26.5.2024 v 15:24 | Karma: 7,86 | Přečteno: 327x | Diskuse | Společnost

Karel Kužel

Kapitalismus asistovaný

Běžné definice kapitalismu jsou založeny na Marxově pojetí historie lidstva. Podle něj je tím nejpodstatnějším rozvoj výrobních vztahů a výrobních prostředků. Jsou ovšem i pohledy jiné, a to jak na historii, tak na kapitalismus.

2.3.2024 v 9:43 | Karma: 12,29 | Přečteno: 558x | Diskuse | Společnost

Karel Kužel

Bůh experimentátor

Bůh je všemocný, laskavý, přísný, trestající, pomáhající, milosrdný a slitovný. To jsou jeho nejobvyklejší charakteristiky napříč monoteistickými náboženstvími. Má také zálibu v experimentování či hraní?

14.1.2024 v 17:52 | Karma: 9,06 | Přečteno: 196x | Diskuse | Společnost

Karel Kužel

Postraš a panuj

Rozděl a panuj bylo pravidlo, které uplatňovala Římská říše. Připustila sjednocení (vnitřního) nepřítele a padla. Jaké pravidlo platí pro vládu nad světem?

11.12.2023 v 21:16 | Karma: 12,63 | Přečteno: 544x | Diskuse | Společnost

Karel Kužel

Tak jsme ve válce...

O vojevůdcích se traduje, že promýšlejí budoucí války se zbraněmi dob minulých. Politici jsou závislí na představách generálů, kteří jim vyprávějí o důležitosti mezikontinentálních raket atd.. Jak by to vypadalo doopravdy?

11.4.2023 v 18:00 | Karma: 16,84 | Přečteno: 813x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

I malé zlevnění hypoték nastartovalo hon na byty. Jak to vystřelí ceny

20. července 2024

Premium Návrat zájemců o bydlení na trh s nemovitostmi při současném útlumu nové výstavby způsobil po...

Detektiva viní z vynášení informací pražským politikům. Zradil ho telefon

20. července 2024

Premium Případ, ve kterém inspekce minulý týden obvinila detektiva Národní centrály proti organizovanému...

Změněný Trump jede a dostává Ameriku. Demokrati věří v překvapení

20. července 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Donald Trump má našlápnuto. Teď má u republikánů jasnou podporu, a to i tam, kde ji ještě nedávno...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 232
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 980x
https://www.karelkuzel.org 

Zájmy: cyklistika, fotografie, politika, společnost. Vyznávám diskusi, konfrontaci názorů. Leckdy provokuji. Svoboda je více než dobro. Členem KSČ jsem nikdy nebyl z důvodu oboustranného nezájmu. Totéž platí o StB. 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky