Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mezilidská komunikace

V knize Eric Berne: Jak si lidé hrají popsal autor základní typy (komunikačních) interakcí mezi lidmi.  Jak se dají uplatnit jeho teorie v řízení společnosti? Jak v propagandě?

Autor vytyčuje tři role, které každý jedinec v komunikaci s ostatními zastává. Jednou z nich je Rodič. Je zvyklý mít autoritu, s ostatními jedná z pozice vedoucího, nadřazeného, kárajícího a podobně. Protilehlá pozice je Dítě. Dítě je zvyklé poslouchat příkazy, ale na druhé straně občas rebelovat, citově vydírat a zlobit. Někde ve středu mezi těmito dvěma pozicemi je role Dospělého. Dospělý si je vědom sám sebe sebe, je asertivní a většinou se snaží o porozumění, vyjednávání na úrovni, má snahu poučit se v dialogu nebo někoho o něčem přesvědčit. Jedná-li Rodič s Dítětem (rozuměj třeba padesátiletým, ale který momentálně přijímá roli Dítěte), je ve svém živlu. Poučuje, přikazuje, napomíná a podobně. Narazí-li na Dospělého, snaží se ho zatlačit do role Dítěte. Setkají-li se dva Rodičové, pak buď se jeden snaží druhému vnutit roli Dítěte, nebo si můžou krásně notovat. O tom, jak děti zlobí, jak je dnešní mládež zkažená a podobně. Když spolu komunikují dvě děti (skutečné děti, “mrňata”), pak se mohou vychloubat. Kdo má lepší hračky, čí maminka je hodnější nebo čí otec je chlapáčtější. Dítě v člověku hledá autoritu která mu poradí, která mu pomůže v rozhodování. Dětinský člověk vyhledává někoho, kdo by mu pomohl se zorientovat v životě, v politické situaci a podobně. Když se mu podaří někoho takového najít, upne se k němu bezvýhradně a důvěřuje mu ve všem. Pokud je jeho hlavním zdrojem informací televize, personifikuje si ji do Rodiče a bere si z ní nejen “nezpochybnitelné” informace, ale čerpá z ní i návody, jaké postoje má v důležitých situacích zaujímat. 

V době předlistopadové to bylo jednoduché, televize byla jen jedna a v denním tisku drtivě vedlo Rudé právo. Masa lidí si myslela:

říkali to v televizi či psali v novinách, tak to musí být pravda. 

V dnešní době je kromě veřejnoprávní televize celá plejáda televizí soukromých a existují i jiná média snadno dostupná. To je skvělé, každý si může vybrat podle libosti. Může najít servery či jiné zdroje, které se záměrně snaží být otevřené různým politickým či vůbec myšlenkovým směrům, ale pro některé lidi je možnost volby zátěží. A tak si najdou zdroj, který jim vyhovuje nejvíce a toho se pak drží. Ten se pro ně stává jakýmsi guru, podle přenesené klasifikace E. Berne Rodičem. Dospělý člověk sám sebe přepne do role Dítěte. Když potká jiné dospělé Dítě, pak může zjistit, že vyznávají stejného nebo aspoň kompatibilního guru - Rodiče. Pak si báječně rozumějí a chlubějí se, kdo onomu guru lépe rozumí, kdo od něj dostal více skvělých rad. V druhém případě se oni Rodičové liší, a pak se dospělé Děti začnou hádat, čí Rodič je lepší, který víc ví a dává lepší rady. Asi tak jako malé děti se chlubí svými rodiči.

Jiná situace nastává, když se takové Dítě v letech setká s Dospělým. V žádném případě si ho nebude snažit naklonit do role Rodiče. Ono už toho svého má vybraného, takového, kdo autoritativně hlásá svoje stanovisko, zatímco Dospělý mluví věcně a klidně přízná, že na řadu věcí nemá pevný názor a o jiných věcech je ochoten diskutovat, aby si svůj názor artikuloval, popřípadě vylepšil. 

V současné době vypadají jako nejdůvěryhodnější Rodič veřejnoprávní či jiná mainstreamové zdroje.

 

Společnost, v níž převládají dospělé Děti,  se snadno ovládá.

 

Autor: Karel Kužel | pátek 26.11.2021 9:30 | karma článku: 8,91 | přečteno: 303x
  • Další články autora

Karel Kužel

Asistovaná cesta do pekel

V předchozím článku (Kapitalismus asistovaný) byla naznačena představa jakéhosi ideálního kapitalismu. Je otázkou, zda má smysl se tímto ideálem zabývat. Nuže, pojďme na to!

26.5.2024 v 15:24 | Karma: 7,86 | Přečteno: 327x | Diskuse | Společnost

Karel Kužel

Kapitalismus asistovaný

Běžné definice kapitalismu jsou založeny na Marxově pojetí historie lidstva. Podle něj je tím nejpodstatnějším rozvoj výrobních vztahů a výrobních prostředků. Jsou ovšem i pohledy jiné, a to jak na historii, tak na kapitalismus.

2.3.2024 v 9:43 | Karma: 12,29 | Přečteno: 558x | Diskuse | Společnost

Karel Kužel

Bůh experimentátor

Bůh je všemocný, laskavý, přísný, trestající, pomáhající, milosrdný a slitovný. To jsou jeho nejobvyklejší charakteristiky napříč monoteistickými náboženstvími. Má také zálibu v experimentování či hraní?

14.1.2024 v 17:52 | Karma: 9,06 | Přečteno: 196x | Diskuse | Společnost

Karel Kužel

Postraš a panuj

Rozděl a panuj bylo pravidlo, které uplatňovala Římská říše. Připustila sjednocení (vnitřního) nepřítele a padla. Jaké pravidlo platí pro vládu nad světem?

11.12.2023 v 21:16 | Karma: 12,63 | Přečteno: 544x | Diskuse | Společnost

Karel Kužel

Tak jsme ve válce...

O vojevůdcích se traduje, že promýšlejí budoucí války se zbraněmi dob minulých. Politici jsou závislí na představách generálů, kteří jim vyprávějí o důležitosti mezikontinentálních raket atd.. Jak by to vypadalo doopravdy?

11.4.2023 v 18:00 | Karma: 16,84 | Přečteno: 813x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

I malé zlevnění hypoték nastartovalo hon na byty. Jak to vystřelí ceny

20. července 2024

Premium Návrat zájemců o bydlení na trh s nemovitostmi při současném útlumu nové výstavby způsobil po...

Detektiva viní z vynášení informací pražským politikům. Zradil ho telefon

20. července 2024

Premium Případ, ve kterém inspekce minulý týden obvinila detektiva Národní centrály proti organizovanému...

Změněný Trump jede a dostává Ameriku. Demokrati věří v překvapení

20. července 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Donald Trump má našlápnuto. Teď má u republikánů jasnou podporu, a to i tam, kde ji ještě nedávno...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

  • Počet článků 232
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 980x
https://www.karelkuzel.org 

Zájmy: cyklistika, fotografie, politika, společnost. Vyznávám diskusi, konfrontaci názorů. Leckdy provokuji. Svoboda je více než dobro. Členem KSČ jsem nikdy nebyl z důvodu oboustranného nezájmu. Totéž platí o StB. 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky