
Jan Řeháček VIP
- Počet článků 417
- Celková karma 15,20
- Průměrná čtenost 910x
Seznam rubrik
Oblíbené stránky
Jan Řeháček
Kvetoucí fuga (Beethoven)

V Beethovenově Misse Solemnis nalezneme spoustu skrytých drahokamů, které zde leží prakticky nepovšimnuty, protože celková hudební struktura této Mše je na první poslech naprosto neprůstřelná. Jedním z nich je fuga v závěru Creda.
Jan Řeháček
Cesta do hlubin duše (Beethoven)

Lidská duše je odvěkou hádankou, na které si vylámaly zuby celé generace psychologů, teologů a filosofů. Tajuplný komplex uvnitř každého z nás. Pro mne je definicí lidské duše Beethovenův 14. smyčcový kvartet cis moll, op. 131.
Jan Řeháček
Heiligenstadtská závěť (Beethoven)

Jedním ze znaků silných osobností je, že osobní krize, které jsou součástí života každého z nás je nezlomí, ale posílí. Pro umělce to platí dvojnásob a Ludwig van Beethoven v tomto ohledu nebyl výjimkou. Jeho dílo je toho důkazem.
Jan Řeháček
Hammerklaviersonate (Beethoven)

Jedním z rysů kvalitní hudby je, že se obvykle nezalíbí na první poslech. Když jsem poprvé slyšel Beethovenovu 29. klavírní sonátu, myslel jsem, že ten chaotický liják tónů nedoposlouchám. Hrůza hrůz. Dnes na ni nedám dopustit.
Jan Řeháček
Beethoven v parku

V hudebním nebi je dnes velká sláva. Fanfáry troubí, řečníci si odkašlávají a šampáňo bouchá. Ludwig van Beethoven slaví své 250. narozeniny. Tak jsem chvíli přemýšlel, zda ho mám na oslavu zatáhnout do parku nebo do hospody...
Jan Řeháček
Dorothea-Cecilia (Beethoven)

Když Dorothea von Ertmann v roce 1804 ztratila své jediné dítě, syna Franze Carla, její učitel klavíru ji pozval k sobě domů a hodinu pro ni improvizoval. "Budeme si povídat v tónech", řekl jí. Jmenoval se Ludwig van Beethoven.
Jan Řeháček
Velká Fuga (Beethoven)

Velká Fuga. To jméno samo o sobě budí tichou úctu. Co by taky měl člověk říkat? Co může říci ošlehaný horolezec, když stane na úpatí skalní stěny, jejíž vrchní hrana se ztrácí kdesi v mracích? Jen vydechnout její jméno. Annapurna.
Jan Řeháček
Pražská Reduta - oáza v normalizační poušti

"Znám křišťálovou studánku, kde nejhlubší je les", tato básníkova slova mne často napadala, když jsem v 80. letech sestupoval po schodech do malého jazzového klubu na Národní třídě. "Tam roste tmavé kapradí a vůkol rudý vřes."
Jan Řeháček
Leonore 1805 (Beethoven)

Málokteré dílo stálo Beethovena tolik úsilí, trpkosti a zmaru jako jeho jediná opera Fidelio. V dopise svému libretistovi to říká zcela jednoznačně: "Ujišťuji vás, milý Treitschke, že tahle opera mi vyslouží mučednickou korunu."
Jan Řeháček
Duchovní ABC (Beethoven)

Kde končí říše slov, tam začíná hudba. Ale co leží tam, kde končí říše hudby? Odpověď nalezneme ve třech malých démantech ukrytých v tajemných zákoutích Beethovenovy katedrály. Jejich názvy začínají shodou okolností na A-B-C.
Jan Řeháček
Katedrála hudby (Beethoven)

Málokterá knížka měla na mé chápání Beethovena tak zásadní vliv jako pětisvazková monografie Romaina Rollanda: "Beethoven - velká tvůrčí období". Když Beethoven usedl na nejvyšší trůn mého hudebního Olympu, stala se mojí biblí.
Jan Řeháček
Tři rockové oříšky pro svatého Valentýna

Svatý Valentýn. Den, kdy vyznáváme svoji lásku výrobcům čokolád a náplní do bonboniér. A protože hudební oříšky letos pochází z hájemství rocku, věnuji dnešní příděl všem bájným rekům, kteří pro naše blaho rokují dnem i nocí.
Jan Řeháček
Nesmrtelná milenka (Beethoven)

Také Vám vrtá hlavou, proč mezi skladateli výrazně dominují muži? Já myslím, že je to proto, že nás muže inspirují k tvorbě ženy. A když se tak někdy dívám kolem sebe, říkám si - to se ty symfonie kolikrát píšou vyloženě samy.
Jan Řeháček
Bergersen každý den

(pozor videa - vstup jen s rychlým internetem) Další přehlídka kompozic norského skladatele Thomase Bergersena. Tentokrát cílená na měsíce, které mají pouze 30 dní.
Jan Řeháček
Sen Bergersen

Taková malá oáza naděje. Interní miniarchív 31 skladeb Thomase Bergersena (*1980) - jedna pro každý den v měsíci. Některé jsou vedeny pod hlavičkou jeho firmy Two Steps From Hell a ty slouží zejména filmovým účelům.
Jan Řeháček
Eroica (Beethoven)

Na počátku 19. století se Evropa svíjela v porodních bolestech. Na světlo denní se prodíral moderní svět. Republikánství vytlačovalo přežilé feudální státečky, řemeslná rukovýroba jen s obtížemi konkurovala nastupujícímu průmyslu a ortodoxní církevní struktury ustupovaly všeobecným ideálům humanismu. Starým kontinentem mašírovala vojska francouzského generála Napoleona a rozmáchlým pohybem paží rozsévala semínka francouzské revoluce. Ve stejné době se po Vídni procházel zachmuřený mladý muž, v jehož věčně rozcuchané hlavě se dala na pochod armáda neméně zarputilá a neméně oddaná své myšlence. Zdánlivě nekonečné šiky taktů, které měly změnit hudbu ještě radikálněji. Armáda Eroicy.
Jan Řeháček
Tři oříšky pro svatého Valentýna

A je tu svatý Valentýn. Ten požehnaný den, kdy si opět uvědomíme, že prostořeké stvoření cupitající po naší pravici není mluvící potah na přední sedačku, ale anděl, kterého nám seslalo samo nebe. Byť nevyplaceně.
Jan Řeháček
Dvě věže (Beethoven)

Představte si, že se díváte na Pána prstenů a televize z časových důvodů vypustí prostřední díl trilogie: Dvě věže. Na jedné straně se vlastně ani nic moc nestane...
Jan Řeháček
Kočičkám k svátku

Kočka je tvor svéhlavý a nevypočitatelný. Našimi životy prochází nejen s noblesou královny ze Sáby, ale také s vrtošivostí neurotického tajfunu. S její přízní si vůbec nezahrávejte. Svou nelibost dokáže dát najevo rezolutněji
Jan Řeháček
Call Northside 777

Dnes není Den matek. Ale měl by být. A měl by být také zítra a pozítří. A měl by být i následující den a den poté jakbysmet. Zkrátka, měl by být každý den. A ne jen jednou v roce jako nějaký Den pirátů, horníků nebo tygrů.
Jan Řeháček
Nezničitelná melodie (Beethoven)

Melodie nás provází celý život. Ať si je pískáme ráno ve sprše, vyťukáváme prsty do dřevěné desky pracovního stolu nebo pobrukujeme při čekání na milou, krouží kolem naší hlavy jako delfíni kolem výletní plachetnice.