Beethoven v parku
Popravdě řečeno, ono se vlastně neví, kdy se Beethoven narodil. Víme pouze, že byl 17. prosince 1770 pokřtěn a vzhledem k dobovému zvyku křtít děti druhý den po porodu slavíme jeho narozeniny obvykle den před tím.
Když jsem se poprvé vydal do Ameriky, vzal jsem si s sebou jen pár nejnutnějších věcí. Protože jsem ale (na matematika) tvor poměrně pověrčivý, přibalil jsem si do kufru i jeden malý talisman. Papírové těžítko ve formě Beethovenovy bysty, kterou jsem ještě za socíku dostal k narozeninám. Soška ovšem nebyla z bronzu, takže už když jsem ji s sebou táhnul přes oceán, byla trochu omlácená. A mé poměrně časté stěhování ve Státech jí na neomlácenosti nepřidalo.
Přesto jsem ji ale sundal z prádelníku a vzal ji na malý výlet do parku a do amfiteátru, aby Beethoven viděl, kde jsem zažil zatím nejzajímavější provedení jeho Deváté. Bylo to asi před dvěma lety a vzpomínám si, že v klidnějších pasážích bylo z parku slyšet mohutné kontrafidlání cvrčků a cikád. A kdoví - třeba by je Mistr sám vepsal do partitury, kdyby ten jejich souběžný koncert slyšel. Koneckonců, kde jinde by měl rozšířit instrumentaci svého veledíla než v malém městečku, nesoucím jméno jemu nejmilejší - Vienna.
+++++++++
+++++++++
+++++++++
+++++++++
Tak všechno nejlepší, Ludwigu, a moc se Wolfgangem neopijte.
A vám ostatním přeji klidné proplutí předvánočním shonem a hezké svátky.
Jan Řeháček
Jaro se neokouká

Zatímco většinu filmů mi stačí vidět jednou, maximálně dvakrát, na jaro koukám každý rok jako na zjevení, přestože děj znám nazpamět a kostýmy herců se též příliš nemění. Ale po dlouhém půstu zimy je to jako bych ho viděl poprvé.
Jan Řeháček
Audiatur et altera pars

Staří Římané nám, kromě fešných číslic a akvaduktů, zanechali také nadčasovou studnici moudrosti. Je pouze na nás, zda se z ní tu a tam napijeme.
Jan Řeháček
Fialová kavalérie

Jaro hýří mnoha barvami. V našem parku ale v jeho úvodní fázi dominuje fialová, popřípadě její světlejší sestra - růžová. Zde je obrazové svědectví.
Jan Řeháček
Za devatero fotkami (Washingtonské třešně)

Jednou z tradičních jarních aktivit ve washingtonské aglomeraci je návštěva Festivalu kvetoucích třešní (Cherry Blossom Festival), který se koná každoročně koncem března a začátkem dubna v oblasti národních památníků.
Jan Řeháček
Kupujeme Grónsko!

Na včerejší tiskové konference si minulý (a potenciálně budoucí) premiér České Republiky na nicnetušící novináře připravil opravdový šrapnel. Andrej Babiš v rámci geopolitické sekce prohlásil, že ČR pod jeho vedením koupí Grónsko.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Po hromadné nehodě u Jablunkova museli překládat kamion se součástmi munice
Nehoda dvou nákladních a čtyř osobních aut zastavila v pátek na více než osm hodin provoz na...
Česko má nového velvyslance v Moskvě. Koštoval předal pověřovací listiny
Náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gluško v pátek převzal kopie pověřovacích listin od...
Izrael zasáhl v Teheránu budovu televize, mír odmítá. Írán chystá raketovou sprchu
Sledujeme online Izraelská armáda v pondělí zasáhla v Teheránu budovu státní televize IRIB, když její moderátorka...
Milovník ptactva a hrdina odbojů. Za boj proti totalitě ornitolog zaplatil životem
„Za těch 28 let jsem snad kapičku toho dobrého udělal. Vždycky jsem se snažil být poctivý a jít za...

Prodej bytu 3+kk, s lodžií, 76 m2 - Litoměřice - Předměstí
Kosmonautů, Litoměřice - Předměstí
4 790 000 Kč
- Počet článků 422
- Celková karma 17,82
- Průměrná čtenost 909x