
Jan Řeháček VIP
- Počet článků 417
- Celková karma 14,84
- Průměrná čtenost 910x
Seznam rubrik
Oblíbené stránky
Jan Řeháček
Jaro: das ist nur die erste Phase

Jaro má v našem parku tři fáze, které jsem výstižně pojmenoval: první, druhá a třetí. Toto je svědectví o první z nich. Můžeme s ním nesouhlasit, můžeme proti němu protestovat, ale to je asi tak vše, co s tím můžeme dělat, Járo.
Jan Řeháček
Impresionisté na hladině

Když se na podzim objevily barvy na stromech, všiml jsem si, že se občas zrcadlí v našem potoce či rybníčku. Tak jsem na ně zamířil objektiv a vyšly z toho roztěkané výtvarné kreace, za které by se nemusel stydět ani Claude Monet.
Jan Řeháček
AI Art: co už umí a co ještě ne

Loni jsem trochu experimentoval s malířskými schopnostmi tehdy nastupující generativní AI Art. Letos, za dlouhých zimních večerů jsem si na to vzpomněl a napadlo mne podívat se, jak moc za ten rok AI pokročila. Nu, posuďte sami.
Jan Řeháček
Co rok dal

Začátek nového roku je tradičně příležitostí k ohlédnutí za rokem starým, takže jsem prohrábl archív a vylovil z něho pár fotografií z našeho parku, které si nenalezly cestu do některého z předchozích tématických blogů.
Jan Řeháček
Ten podzim se nám hezky vybarvil

Každý podzim je v našem parku trochu jiný. Stromy, které by loni přešminkovaly i šestnáctku před prvním rande, jsou letos pobledlé jako Rusalka. A ty, které se zprvu barevně upejpaly, se najednou utrhly z řetězu. Jak řezníkův pes.
Jan Řeháček
Chřadnoucí prales - pod vodou i nad ní

O korálovém útesu se říká, že je to "dešťový prales" oceánu. Biodiversita, kterou reprezentuje je ohromující. Totéž platí i o jeho suchozemském ekvivalentu. Bohužel, oba ekologické systémy se dostávají na seznam ohrožených druhů.
Jan Řeháček
Letní kvítí

Primární sezónou květů je sice jaro, ale ani léto není v našem parku z pohledu barev úplná nuda. Tady je malá fotovonička složená z příspěvků místní flory. Aneb kdo nekvete s námi, kvete proti nám.
Jan Řeháček
Vlčí západy

Při procházkách naším parkem občas fotím západy slunce z vyvýšeného travnatého parkoviště zvaného Gil's Hill. Říkám jim Vlčí západy. Jednak proto, že mají zhusta barvu vlčích máků a jednak proto, že náš park se jmenuje Vlčí past.
Jan Řeháček
Za devatero fotkami: Malebné peklo

Já to tušil, že jednou skončím v pekle. Jen jsem si představoval, že vstup bude mít z nějaké islandské sopky. Houbeles! Jeho vchod se nalézá poblíž vesničky Medkovy Kopce nedaleko Hlinska. "Lasciate ogne speranza, voi ch'intrate".
Jan Řeháček
Komu se nelení, tomu se jelení

V našem parku žijí také zvířátka, která se odborně jmenují "jelenec běloocasý", ale já jim jako správný zoo-ignorant říkám srnky a jeleni. A protože srnka je v lese jako houska na krámě, přidám pro zpestření ještě tři fotky lišek.
Jan Řeháček
Budoucnost nepatří jen aluminiu, ale i kritickému myšlení

Časopis Forbes publikoval zhruba před týdnem zajímavý článek, ve kterém vyjmenoval deset dovedností (či schopností), které budou na pracovním trhu v roce 2030 nejžádanější. Mezi nimi mne zaujala zejména položka "kritické myšlení".
Jan Řeháček
Brunhild the Turtle

Dalším živočichem našeho parku, který si zaslouží samostatný medailon je vodní želva. Je to poměrně těžko objevitelná samotářka, ale letos v létě chodila pod můstek na spadané moruše, takže jsem měl dost příležitostí ji nafotit.
Jan Řeháček
Ohňostroj v parku

Letní koncertní sezóna začíná v našem parku tradičně koncertem orchestru námořní pěchoty a následným ohňostrojem. Ten sice není tak okázalý jako oslavy Dne nezávislosti dole ve Washingtonu, ale přesto má svoje osobité kouzlo.
Jan Řeháček
AI Art: budou roboti malovat lépe než malíři?

Když malíř Josef Čapek poradil bratru Karlovi, aby humanoidy v jeho novém dramatu pojmenoval "roboti", asi netušil, že o století později mu tato stvoření začnou fušovat do řemesla. Umělá inteligence má zjevné umělecké ambice.
Jan Řeháček
Matykání: hudba pseudosfér

Hudbou jsme začali a hudbou se také rozloučíme. Všechno, co jsem vám chtěl o matematice sdělit, už jsem vyslepičil, takže je čas nalít si skleničku, natáhnout si nohy a uvolnit se. Poslední Matykání už neobsahuje žádné integrály.
Jan Řeháček
Matykání: počasí, strýčku, proč je vrtošivé?

Diferenciální rovnice. Co o nich v perexu říci? Dvakrát měř, jednou řeš. Kdo chce čtverec odmocnit, kalkulačku si vždy najde. Kam čert nemůže, nastrčí integrál. Důkaz má krátké nohy. Lepší skalár v hrsti, nežli vektor na střeše.
Jan Řeháček
Matykání: bude nás víc, nebudeme se bát derivace nic

Při derivování vícerozměrných funkcí musíme dávat pozor zejména na to, kolik mají vstupů a výstupů, a podle toho pak nasadit vhodnou diferenciální frézu. Dnes se v té houštině více proměnných pokusíme najít náznak nějakého řádu.
Jan Řeháček
Matykání: Naši Fourianti

Tak jako se běžné funkce dají rozložit na nekonečné kombinace mocnin, periodické funkce se dají rozložit na kombinace sínů a kosínů. Jejich studium nás dovede až k zajímavé interpretaci Heisenbergova principu neurčitosti.
Jan Řeháček
Matykání: rytíři svatého integrálu

Integrujete svisle nebo vodorovně? Tato zdánlivě nesmyslná otázka nás dovede k poznání, že plocha pod grafem funkce se dá spočítat dvěma způsoby. Své jméno jim propůjčili dva rytíři matematiky: Bernhard Riemann a Henri Lebesgue.
Jan Řeháček
Matykání: nekonečné polynomy

Kdo už má nekonečna plné zuby, ať zvedne ruku. Ledva jsme se jakž takž zotavili z nekonečné dimenze, už ho tady máme zase. Ale marná sláva - matematika je v podstatě taková nikdy nekončící party s nekonečnem. Konečně, proč ne?
Jan Řeháček
Matykání: limitou sem, limitou tam

Jedním z obávaných strašáků vyšší matematiky je tzv. epsilon-delta definice limity. S trochou nadsázky bychom mohli říci, že na matfyzu slouží jako síto, kterým se oddělují chlapci od mužů. Tak si na tu příšeru trochu posvítíme.
Jan Řeháček
Slunce, seno a matyka

Za ta léta s logárem za opaskem jsem nasbíral celou řadu vtipů o matematicích a matematice, a tak jsem si řekl, že jich pár přeložím do češtiny. Možná vám budou povědomé. Toto je pokračování loňské série.
Jan Řeháček
Matykání: Pythagorovo souvětí

Pythagorova věta patří k základním kamenům středoškolských osnov. Dnes ovšem zjistíme, že má v každé geometrii svou specifickou podobu, takže to vlastně není věta, ale souvětí. Asi souřadné, neb souřadnicemi se to v něm jen hemží.
Jan Řeháček
Matykání: výchova trojúhelníků v Čechách

V předchozích dílech jsme na několika příkladech viděli, že zatímco v hyperbolické geometrii jsou úhly v trojúhelníku trochu podvyživené, ve sférické geometrii jsou naopak nadvyživené. Dnes se tomuto fenoménu podíváme na zoubky.
Jan Řeháček
Matykání: kruhová inverze - brána do hyperbolické geometrie

Jedním z klasických geometrických zobrazení je kruhová inverze. Moderní počítačová technika ji sice pomalu vytlačuje ze školních osnov, ale pro studium hyperbolické geometrie má stále zásadní význam. Zejména v komplexní rovině.
předchozí | 1 2 3 4 5 | další |