Pražská Reduta - oáza v normalizační poušti

"Znám křišťálovou studánku, kde nejhlubší je les", tato básníkova slova mne často napadala, když jsem v 80. letech sestupoval po schodech do malého jazzového klubu na Národní třídě. "Tam roste tmavé kapradí a vůkol rudý vřes."

Když jsem v roce 1980 přijel do Prahy, mým prvním domovem se staly studentské koleje na Strahově, pár kroků od mamutího spartakiádního stadionu. Jako by to bylo malé předznamenání socialistické velkohubosti a tvůrčí sterility, která v té době matičku Prahu dusila jako příkrov rudého vřesu.

Když jsem se ale v normalizačním šeru trochu rozkoukal, zjistil jsem, že kromě oficiální kultury, které dominovaly umakartové hvězdičky z naší školky, poskytuje Praha také hrstku malých klubů, scén a divadélek, kde se ve stínu tmavého kapradí dala sehnat tehdy nedostatková člověčina. A protože o folkaře jsem moc zájmu nejevil, zlomyslní spolužáci mi prozradili, kudy vede cestička do vyhlášeného jazzového klubu Reduta.

 Vchod měla z nenápadné pasáže asi 50 kroků od Máje a protože ležela v suterénu, sestupovalo se do ní povlovným schodištěm. Za ocelovou mříží se nalézala pokladna, kde stačilo zaplatit 12 Kčs (i pro studentský rozpočet snesitelných) a vstup do říše akustických divů byl volný. Vlastní sál se tísnil vlevo za krátkým foyeur a jeho stěny byly polepeny tmavými celoplošnými tapetami, ze kterých vykukovaly nafouknuté tváře ostřílených jazzových trumpetistů. Přestože se sedělo podél hrubých dřevěných stolků na nepříliš pohodlných lavicích, rozervaná duše básníkova zde nalezla vítaný azyl.

Do tohoto malého kamrlíku, jen o něco většího než standardní vězeňská kobka v pevnosti If, jsem unikal před stereotypem zamrzle prvomájového života. Před parním válcem normalizace, který se nás snažil vyžehlit. Tady v tom věčně zahuleném prostoru se kupodivu dalo nadechnout i dýchat. Ale zase tak velký paradox to nebyl.

Jednak tu člověk často narazil na západní cizince, většinou Italy, se kterými mohl prohodit pár kostrbatých anglických slov a jednak byly začátky koncertů stanoveny na 21.30 a to už většina budovatelů pokroku spala neochvějným spánkem (konec byl těsně po půlnoci, aby se stihlo poslední metro z Můstku). Navíc měl jazz tu výhodu, že mu soudruzi moc nerozuměli a tak ho nechávali více méně na pokoji. Ono se v něm taky tolik nezpívalo, takže nebylo nutno prosvěcovat rozverné textíky ideologickou lampou, jako se to zhusta stávalo písničkářům. Vlastně bylo tak trochu symbolické, že se v roce 1989 začal režim hroutit právě na zápraží Reduty.

Koncem 80.let si ten malý sál prošel renovací a dostalo se mu komerčnější fazóny. Asi dvakrát jsem do nové, vyfiknuté Reduty ještě zašel, ale už to nebylo ono. Ta lehce undergroundová patina byla ta tam. Nu což, mám ji zachycenou alespoň ve vzpomínkách.

++++++++

Svým věrným fanouškům Reduta servírovala vybrané jazzové menu. Chodilo se pochopitelně hlavně na klasiky. Karel Růžička, Laco Déczi, Jiří Stivín, Emil Viklický, Milan Svoboda a další esa československého jazzu - to byla sázka na jistotu. Jejich rytmické eskapády poskytovaly trochu dobrodružnější hudební zážitek než pětiletkově produkovaný popík ve stylu "plán 14. sjezdu strany na těžbu rýmů v C dur splníme v předstihu!"

Pro mne je ale Reduta nejvíc spojena se dvěma méně známými soubory - spíše jazzrockovými než jazzovými - v jejichž čele stáli dva talentovaní (byť nedocenění) klávesisté: Zdeněk Zdeněk a Daniel Fikejz.

Bohužel režim byl na nekonformitu poměrně háklivý a většina všemocných kulturtrégrů by nepoznala originalitu ani kdyby je kousla do ucha. Zatímco rozvařené ale prověřené hity o ničem se v gramofonových závodech Loděnice lisovaly tempem brusiče Karhana, na menšinové žánry většinou nezbyly drážky. Proto zřejmě neexistuje žádný profesionální záznam o jejich bezbřehé invenci. O improvizační lehkosti a orgiastických zvukových hodech, přirozeně tryskajících z tradiční české hudebnosti. To málo, co se podařilo propašovat do edičních plánů státních molochů je jen naředěným odvarem hravých pramínků imaginace, hladově rezonujících v rembrandtovském polostínu Reduty.

Prvním souborem je Naima klavíristy a skladatele Zdeňka Zdeňka. Jeho pozoruhodná harmonická představivost byla ještě umocněna nezvyklou kombinací saxofonu a elektrických houslí. Ta dokázala nápaditým kompozicím propůjčit zcela fantaskní barevnost. Člověk by musel být z polystyrenu, aby ho to občas nezvedlo ze sedadel. Tady je ve skladbě Volání.

Druhým souborem je Combo FH Daniela Fikejze. Kromě neodfláknutého tepajícího jazzrocku a bizarních hudebních nápadů jsem na nich oceňoval i smysl pro suchý humor. Kompozicí "Asi to zabalíme, i Josef už to zavinul" se například přihlásili k osobnosti rakouského keyboardisty Joe Zawinula  (známého ze skupiny Weather Report, v níž se mimochodem proslavil i jiný odchovanec Reduty, basista Miroslav Vitouš). Tady jsou ve skladbě "Kopytem různě".

Pokud je mi známo, ani jedna z obou formací už dnes není aktivní. Ale tenhle blog jim dlužím jako poděkování za to, že jsem ten čas kulturní cholery přežil v relativním duševním zdraví.

Autor: Jan Řeháček | čtvrtek 21.11.2019 9:09 | karma článku: 17,75 | přečteno: 315x

Další články autora

Jan Řeháček

Jaro se neokouká

Zatímco většinu filmů mi stačí vidět jednou, maximálně dvakrát, na jaro koukám každý rok jako na zjevení, přestože děj znám nazpamět a kostýmy herců se též příliš nemění. Ale po dlouhém půstu zimy je to jako bych ho viděl poprvé.

9.6.2025 v 9:09 | Karma: 12,23 | Přečteno: 237x | Diskuse | Fotoblogy

Jan Řeháček

Audiatur et altera pars

Staří Římané nám, kromě fešných číslic a akvaduktů, zanechali také nadčasovou studnici moudrosti. Je pouze na nás, zda se z ní tu a tam napijeme.

25.5.2025 v 9:09 | Karma: 17,55 | Přečteno: 253x | Diskuse | Společnost

Jan Řeháček

Fialová kavalérie

Jaro hýří mnoha barvami. V našem parku ale v jeho úvodní fázi dominuje fialová, popřípadě její světlejší sestra - růžová. Zde je obrazové svědectví.

9.5.2025 v 9:09 | Karma: 14,18 | Přečteno: 241x | Diskuse | Fotoblogy

Jan Řeháček

Za devatero fotkami (Washingtonské třešně)

Jednou z tradičních jarních aktivit ve washingtonské aglomeraci je návštěva Festivalu kvetoucích třešní (Cherry Blossom Festival), který se koná každoročně koncem března a začátkem dubna v oblasti národních památníků.

9.4.2025 v 9:09 | Karma: 15,17 | Přečteno: 235x | Diskuse | Fotoblogy

Jan Řeháček

Kupujeme Grónsko!

Na včerejší tiskové konference si minulý (a potenciálně budoucí) premiér České Republiky na nicnetušící novináře připravil opravdový šrapnel. Andrej Babiš v rámci geopolitické sekce prohlásil, že ČR pod jeho vedením koupí Grónsko.

1.4.2025 v 9:09 | Karma: 30,56 | Přečteno: 2256x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

16. června 2025,  aktualizováno  11:52

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...

Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou

16. června 2025  12:20

V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...

Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán

22. června 2025  12:08,  aktualizováno  21:03

USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

15. června 2025  20:19

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...

Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král

15. června 2025  14:24

Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...

K lékaři za hranice to brzy půjde snáz. Pojišťovny zajistí péči i v cizině

23. června 2025

Premium Statisíce Čechů včetně dětí obtížně shánějí praktické lékaře, zubaře či jiné specialisty. Ale i pro...

Mladí lidé se do práce nehrnou. Zato rychle přibývá pracujících seniorů

23. června 2025

Ještě před třiceti lety bylo běžné, že mladí lidé ve velké míře pracovali již na prahu dospělosti....

Na kontroly odlesňování chybí 70 milionů ročně. Česko čeká na analýzu rizika

23. června 2025

Premium V rozpočtu pro Národní lesnický institut, který vznikl z Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů, chybí...

ANALÝZA: Trumpův Rubikon. Prezident USA rozbil pat, který byl pro Írán výhodný

23. června 2025

Premium Donald Trump překročil íránský Rubikon a má válku, která z něj může udělat velkého vítěze – pokud z...

Ani kapka nazmar: Soutěžíme o dětské designové lahvičky NUK Mini-Me
Ani kapka nazmar: Soutěžíme o dětské designové lahvičky NUK Mini-Me

Hledáte lahvičku, kterou si zamiluje každé dítě? Lahve z řady NUK Mini-Me jsou skvělé pro každodenní použití doma i na cestách. Mají moderní...

  • Počet článků 422
  • Celková karma 17,94
  • Průměrná čtenost 909x
Devátý nejhorší kuchař na světě, odpůrce politické překorektnělosti, začínající marťan, neúnavný konzument točeného kyslíku a jazykový dobrodruh ab incunabulis. Člen Analytického piva a Gustavu pro jazyk český. Správce Vojensko-českého slovníku.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.