Kterak snadno maturovat za 1 z češtiny (či jiného předmětu)
Hodinu se přece vydrží učit každý, ne? A po pauze, třeba půlhodinové, zase hodinu učení. Když má člověk před sebou naději na konec trápení, tak se to dá vydržet. Mi to tedy takhle pomáhalo. Nevím, jestli jemu nebo vám. Kdyžtak vyzkoušejte.
Ale trochu jsem ho vyděsil tím, že první rok na universitě, kam se chystá, bude drsný. On ten přechod bývá náročný. Já jsem měl až slzu v oknu, když jsem zjistil, že na universitě v prvním semestru nerozumím všemu z matematiky hned na přednášce. Na to jsem fakt nebyl zvyklý. Ale uklidnil jsem ho tím, že ke konci studia je člověk už tak netrénovaný, že se na zkoušku vůbec neučí. Jen se na zkoušku zapíše na odpoledne, přijde na ni ráno, učí se ze skript a když vycházejí kolegové ze zkoušky, tak z nich tahá rozumy: jaké byly otázky a co se zkoušejícímu nelíbilo na odpovědích a tak.
Ovšem než jsem se to naučil, nebyl jsem zvyklý se učit vůbec, nebo se mi jen nechtělo, což se projevilo hlavně na maturitě. Maturita z chemie dopadla za 3, a náš třídní mě sprdnul, že jsem se vůbec neučil. A měl pravdu.
Ale z češtiny jsem exceloval a vyučující jsem ohromil, i když jsem se vlastně pořádně ani neučil. Tedy, měl jsem plán. Domluvil jsem se s kamarádem Propokem, že se budeme češtinu učit spolu. Bydlel jsem poblíž centra Ostravy, na Vrbeského 10, skočil jsem vždy na trolejbus k ZOO směr Ostrava-Michálkovice, kde kolega bydel, a vytáhl jsem maturitní otázky z češtiny. Cestou jsem ale vždy zvládl jen první otázku, možná kousek druhé. A u Prokopa jsem vždycky jen hráli karty. Ale protože jsme tohle dělali každý den snad 3 týdny, uměl jsem alespoň tu první otázku jako z praku. Ovšem to bylo tak asi vše.
U maturity z češtiny jsem tedy věděl, že si musím vybrat první otázku. Proto když jsem přišel ke stolu z otázkami, představil jsem si, že učitelka je tam kladla z druhé strany stolu a neomylně jsem sáhl po otázce, která měla být jedničkou. Otázky ještě nebyly skoro vůbec probrané, tak jsem měl naději. Zděsil jsem se, když jsem viděl, že je to otázka číslo 2. Ovšem zachránil mě hluboký socialismus. Vystoupila učitelka ruštiny a sdělila, že je nějaké slavné komunistické výročí a že proto dali jako první otázku k oné události. Tím se otázky posunuly a číslo 2 znamenalo číslo 1.
V Ostravě se říká: „Hlupi maju štěsti.“ A taky že jo. Jedinou otázku z češtiny, kterou jsem se doopravdy naučil, jsem vymlask s přehledem. A moje učitelka z češtiny zírala, protože se v češtině moc jinak neexceloval. Už se mi i povedlo, že jsem začínal školní rok pětkou z diktátu. I když jsem to nakonec vždy uhrál nejhůře na 2. Ale oslněná učitelka něco blábolila po mém výkonu o tom, že určitě půjdu někam na humanitní obor. No, nešel jsem, fakt ne.
––––––––––––––––––––––
Kdyby někoho zajímaly ještě mé další školní skopičiny, tak zkuste:
Jak sex zvyšuje schopnost řešit matematické úlohy
Dá se v padesáti naučit anglicky?
Proč se Česká televize zajímala o rovnici E=mc2 v Ph.D. dizertaci
Jan Fikáček, Ph.D.
Je čas jen iluze? A co vše je iluze?

Myšlenku, že čas je jen iluze, vypustil do světa ve své knize Konec času Julian Barbour. Pojďme nad věcí trochu pouvažovat. Někdy stačí pár prostých úvah, které nastíní, jak to asi je.
Jan Fikáček, Ph.D.
Zase pogrom v ghettu, tentokrát v Gaze :(

Židovskou historií se jako červená nit linou pogromy na Židy a také to, že jsou Židé často zatlačeni do uzavřených ghett. Myslíte si, že je něco takového minulostí? Bohužel ne. :(
Jan Fikáček, Ph.D.
Co chtěl říci Schrödinger svojí živě-mrtvou kočkou

Je to ironie. Když Erwin Schrödinger krátce popsal ve svém článku z roku 1935 svůj slavný myšlenkový experiment s kočkou v superpozici, měl pro něj úplně jiný význam, než jaký mu obvykle přikládáme dnes.
Jan Fikáček, Ph.D.
Jak Kantova antinomie dokazuje, že „nekonečno“ existuje

V minulém blogu nám Kant dokázal, že nekonečno neexistuje. Dnes nám překvapivě dokáže naopak, že „nekonečno“ existuje. Myslíte si, že je v tom rozpor? Ale není. V blogu se dozvíte, jak to vše do sebe dokonale logicky zapadá.
Jan Fikáček, Ph.D.
Jak Kantova antinomie dokazuje, že nekonečno neexistuje

Ve své středeční přednášce „Tajemný svět za Schrödingerovou kočkou a nekonečnem“ v Polsku jsem udělal malý neúplný seznam géniů, kteří ukázali, že aktuální nekonečno neexistuje. Po Aristotelovi a Galileovi je tam i Immanuel Kant.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Izrael znovu útočil na Teherán. Mířil i na univerzitu revolučních gard
Sledujeme online Izrael a Írán pokračovaly dnes v noci a nad ránem ve vzájemných vzdušných úderech. Izraelská armáda...
Odpor USA zarazil důrazné prohlášení G7 k Rusku. Trumpovu židli obsadil Zelenskyj
Kanada kvůli odporu Spojených států upustila od záměru, aby skupina sedmi vyspělých ekonomik G7...
Volba ředitele ČT jde do finále. Radní vyslechnou kandidáty, pak zvolí vítěze
Radní ve středu zvolí nového generálního ředitele České televize. Nástupce Jana Součka vyberou z...
Zmatený důchodce sjel autem Španělské schody v Římě, zastavila ho policie
Jedenaosmdesátiletý muž se v úterý snažil sjet automobilem Španělské schody v Římě, v polovině...
- Počet článků 333
- Celková karma 20,21
- Průměrná čtenost 3045x
Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen) na FB. jfikacek@gmail.com
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány.