Kterak snadno maturovat za 1 z češtiny (či jiného předmětu)
Hodinu se přece vydrží učit každý, ne? A po pauze, třeba půlhodinové, zase hodinu učení. Když má člověk před sebou naději na konec trápení, tak se to dá vydržet. Mi to tedy takhle pomáhalo. Nevím, jestli jemu nebo vám. Kdyžtak vyzkoušejte.
Ale trochu jsem ho vyděsil tím, že první rok na universitě, kam se chystá, bude drsný. On ten přechod bývá náročný. Já jsem měl až slzu v oknu, když jsem zjistil, že na universitě v prvním semestru nerozumím všemu z matematiky hned na přednášce. Na to jsem fakt nebyl zvyklý. Ale uklidnil jsem ho tím, že ke konci studia je člověk už tak netrénovaný, že se na zkoušku vůbec neučí. Jen se na zkoušku zapíše na odpoledne, přijde na ni ráno, učí se ze skript a když vycházejí kolegové ze zkoušky, tak z nich tahá rozumy: jaké byly otázky a co se zkoušejícímu nelíbilo na odpovědích a tak.
Ovšem než jsem se to naučil, nebyl jsem zvyklý se učit vůbec, nebo se mi jen nechtělo, což se projevilo hlavně na maturitě. Maturita z chemie dopadla za 3, a náš třídní mě sprdnul, že jsem se vůbec neučil. A měl pravdu.
Ale z češtiny jsem exceloval a vyučující jsem ohromil, i když jsem se vlastně pořádně ani neučil. Tedy, měl jsem plán. Domluvil jsem se s kamarádem Propokem, že se budeme češtinu učit spolu. Bydlel jsem poblíž centra Ostravy, na Vrbeského 10, skočil jsem vždy na trolejbus k ZOO směr Ostrava-Michálkovice, kde kolega bydel, a vytáhl jsem maturitní otázky z češtiny. Cestou jsem ale vždy zvládl jen první otázku, možná kousek druhé. A u Prokopa jsem vždycky jen hráli karty. Ale protože jsme tohle dělali každý den snad 3 týdny, uměl jsem alespoň tu první otázku jako z praku. Ovšem to bylo tak asi vše.
U maturity z češtiny jsem tedy věděl, že si musím vybrat první otázku. Proto když jsem přišel ke stolu z otázkami, představil jsem si, že učitelka je tam kladla z druhé strany stolu a neomylně jsem sáhl po otázce, která měla být jedničkou. Otázky ještě nebyly skoro vůbec probrané, tak jsem měl naději. Zděsil jsem se, když jsem viděl, že je to otázka číslo 2. Ovšem zachránil mě hluboký socialismus. Vystoupila učitelka ruštiny a sdělila, že je nějaké slavné komunistické výročí a že proto dali jako první otázku k oné události. Tím se otázky posunuly a číslo 2 znamenalo číslo 1.
V Ostravě se říká: „Hlupi maju štěsti.“ A taky že jo. Jedinou otázku z češtiny, kterou jsem se doopravdy naučil, jsem vymlask s přehledem. A moje učitelka z češtiny zírala, protože se v češtině moc jinak neexceloval. Už se mi i povedlo, že jsem začínal školní rok pětkou z diktátu. I když jsem to nakonec vždy uhrál nejhůře na 2. Ale oslněná učitelka něco blábolila po mém výkonu o tom, že určitě půjdu někam na humanitní obor. No, nešel jsem, fakt ne.
––––––––––––––––––––––
Kdyby někoho zajímaly ještě mé další školní skopičiny, tak zkuste:
Jak sex zvyšuje schopnost řešit matematické úlohy
Dá se v padesáti naučit anglicky?
Proč se Česká televize zajímala o rovnici E=mc2 v Ph.D. dizertaci
Jan Fikáček, Ph.D.
Je vesmír konečný nebo nekonečný?
Ptá se fyzička Sabine Hossenfelder ve svém videu. A odpovídá často špatně, někdy správně. Netřeba se divit, protože na takové otázky fyzika nestačí. Copak fyzika zkoumá, jestli může nekonečno existovat? Nikoliv!
Jan Fikáček, Ph.D.
Způsobil knihtisk upalování čarodějnic?
Za minulého režimu jsem slýchal, že vzdělání a šíření informací vede automaticky ke správnému názoru v politice a k pravdě vůbec. Dnes se ale nezdá, že by šíření informací na sociálních sítích vedlo k rozumným názorům.
Jan Fikáček, Ph.D.
Nekonečno je Trojský kůň matematiky. Zničí matematiku? A jak to souvisí s pyramidami?
Egyptské pyramidy jsou poslední existující ze sedmi divů světa. Vznikly vlastně z iracionálních důvodů, z náboženské představy posmrtného života. Přesto byla tato iracionalita motivem k postavení něčeho úžasného!
Jan Fikáček, Ph.D.
Kolik váží informace
Fyzika je obor mnohdy tajemný. Opačná představa, že je to v podstatě zcela vysvětlená záležitost, která převládala kolem roku 1900, se velmi brzy ukázala mylnou jako máloco. Způsobí zahrnutí informace do fyziky další revoluci?
Jan Fikáček, Ph.D.
Jaký je seriál Netflixu Problém tří těles
Moc se i líbila grafika seriálu Problém tří těles, možná i proto, že někdy v devadesátých letech jsem na UK v Praze přednášel, že takhle nějak bude vypadat pokročilá virtuální realita. Ale co děj seriálu?
Další články autora |
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl
Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....
Lidl zlevnil až o devadesát procent, zákazníci kvůli tomu oblehli Letňany
Plastové autíčko za dvacku zlevněné o osmdesát procent, litinový hrnec za sto korun, zlevněný na...
Zmizel manažer e-shopu s hudebními nástroji. Odjel do Krkonoš a nevrátil se
Policisté pátrají po sedmačtyřicetiletém Filipu Č. manažerovi e-shopu s hudebními nástroji...
Prodejci před Vánocemi prodlužují časy nákupů. Nabírají sezonní pracovníky
Obchodní řetězce a online supermarkety se připravují na vrchol vánoční sezony, který nastává pár...
Zájezd za cenu letenky. Konkurence zlevnila exotiku na úroveň Řecka
Premium Zostřená konkurence mezi cestovními kancelářemi a ochladnutí poptávky po dovolených během...
Mnozí Číňané se na Trumpa těší, jiní mu ironicky říkají Čchuan Ťien-kuo
Premium Donald Trump nedá Číňanům spát. Hrozba, že zemi udusí cly, mnohým imponuje, líbí se jim jeho image...
Krutá bolest, náhlá smrt. Lékaři začnou hledat tikající bomby v tělech mužů
Premium Tisíce lidí, hlavně mužů, netuší, že v jejich těle tiká časovaná bomba. Jde o výduť aorty –...
- Počet článků 318
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3114x
Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány.