Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč nedostal Stephen Hawking Nobelovu cenu za fyziku

Stephen Hawking, geniální fyzik na vozíčku, je pro někoho symbolem inteligence a geniality, jako byl svého času Einstein. Pak by si ale přece zasloužil Nobelovu cenu, po které celý život toužil. Není nespravedlivé, že ji nedostal?

Nobelovský výbor se v minulosti párkrát pěkně zmýlil, proto začal volit opatrný postup a dává své ceny za vědu nyní zásadně za významné předpovědi, které ale byly experimentálně ověřeny. Příkladem je pan Higgs, který Nobelovu cenu dostal nedávno, a to za předpověď Higgsova bosonu, jehož existence byla po 50 letech ověřena v CERNu. A nebo se tato cena dává za hmatatelné praktické výsledky.

Tímto přístupem byl ovlivněn už i Albert Einstein, který nedostal Nobelovu cenu ani za speciální teorii relativity ani za obecnou teorii relativity, ale dostal ji v roce 1921 za kvantové vysvětlení fotoelektrického jevu, tedy něčeho jednotlivého a tak trochu přízemního ve srovnání s oběma teoriemi relativity. Teprve později se ukázalo, že vysvětlením fotoelektrického jevu vlastně poprvé na světě použil přístup, který se později rozvinul v kvantovou mechaniku. Teorie relativity se Nobelovskému výboru v té době zdály asi trochu podezřelé a příliš "v nebesích".

Stephen Hawking se právě, stejně jako Einstein, zabýval "nadpozemskými" tématy jako jsou černé díry či celý vesmír. Jako první dokázal v dílčím případu spojit kvantovou mechaniku a obecnou teorii relativity, a to ve svém modelu vypařování černých děr zářením, které teď nese jeho jméno. Jenže takové vypařování černých děr nebo cokoliv s nimi spojeného se opravdu těžko experimentálně či observačně ověřuje, neboť žádnou černou díru u Země nemáme.

Co tedy měl asi Hawking udělat, aby dostal Nobelovu cenu? Jeden tak trochu ad hoc případ Hawkingova záření k tomu evidentně nestačil, tedy to chtělo nějakou obecnou teorii, která by pokrývala mnoho jevů, jako to třeba činí obecná teorie relativity. Ideální tedy bylo udělat ucelenou teorii, nejlépe unitární teorii vesmíru, která by spojila právě kvantovou mechaniku s obecnou relativitou, a byla by tzv. kvantovou teorií gravitace. (Nepoužíváme pojem teorie všeho nebo finální teorie, protože se tento pojem zdá nesmyslný a zřejmě žádná definitivně konečná teorie nebude v dohledné době (nebo asi nikdy) objevena a tím ani teorie, která bude popisovat vše. Podrobnou argumentaci lze najít třeba v blogu "Teorie Všeho jako filosofie mrtvá už při narození".)

Taková ucelená koncepce jako právě obecná relativita by zahrnovala mnoho konkrétních jevů a některý z nich by byl jistě ověřitelný i v pozemských podmínkách. Koho by před Einsteinem napadlo, že se světlo může ohýbat kolem Slunce, což bylo experimentální ověření obecné teorie relativity a takové pozorování bylo dosažitelné už v roce 1919, tedy bez současné vyvinuté techniky. Nějaký dosažitelný a tím i ověřitelný nápad by velmi pravděpodobně vzešel i z kvantové gravitace. Pro přesvědčivost stačí stručný popis jevů plynoucích z obecné teorie relativity: gravitační čočky, zakřivování světla kolem hmotných objektů, rozpínání vesmíru, černé díry, gravitační vlny, atd. atd.

Proč tedy ale Hawking kvantovou gravitaci nevytvořil? Někteří tvrdí, že je to věc strašně těžká, neboť dnešní problémy fyziky jsou daleko složitější. Jenže zase máme daleko lepší nástroje, než měl Einstein, superpočítače, LIGO, úžasné teleskopy ve vesmíru, urychlovač v CERNu, daleko více peněz a fyziků. Obtížnost tak může být srovnatelná, ale jsou také dva jiné důvody. Jednak byl Einstein opravdu o třídu ne-li o dvě někde jinde, a měl Nobelových cen dostat několik, což jsme si objasnili v blogu "Byl Stephen Hawking tak geniální jako Albert Einstein?". A jednak byl Hawking poměrně slabý v obecném uvažování. Prohlásil například, že je filosofie mrtvá a vypadá to, že ona se mu za to pomstila. :-)

Einstein byl zcela výjimečný v tom, že uměl skloubit až filosofické uvažování, filosofii neustále studoval a tak měl nad fyzikou potřebný nadhled. Běžní lidé, když přijedou do neznámého města, použijí k základní orientaci "hrubou" mapu, která dává celkový přehled. Když pak třeba hledají konkrétní restauraci, potřebují k tomu zase mapu podrobnou. Einstein měl jak onen celkový přehled a obecné "fuzzy" uvažování, tak špičkové uvažování exaktního a přísně analytického typu.

Hawking ale tuto "hrubou" mapu postrádal a proto nevěděl, kterým směrem se vydat. Ztratil se v matematice a fyzice. Newton si jednou povzdechl, že vědci jsou jako horníci kutající v hlubokých šachtách poznání, ale měli by se někdy i vynořit. Právě tohle Hawking moc dobře neuměl, protože "čerstvým vzduchem" opovrhoval. Tak se holt ztratil někde v podzemním bludišti vědy. Některé jeho úvahy to jasně ilustrují svou překvapivou naivitou. Je to třeba jeho představa vzniku vesmíru z ničeho, která svým stylem připomíná uvažování osvícenců nebo Newtona. Je to představa, že vše jde vysvětlit mechanicky a za vesmírem už nic není, která připomíná dávné představy, že je jen Země, Slunce, Měsíc a "pár" světýlek na nočním nebi.

Samozřejmě, že obrovská většina fyziků nemusí nejobecnější uvažování či přímo filosofii ve své kariéře vůbec potřebovat. Ale jestliže jde o ty nejobecnější fyzikální problémy, co je to čas, co je to prostor, jak vznikl vesmír, apod., je filosofie zcela nezbytná. A Hawking se rád zabýval právě takovými obecnými problémy.

Lee Smolina: Fyzika v potížích

Určitě se najde někdo, kdo řekne, že nemám rád Hawkinga. Jenže to není osobní, jde o styl uvažování. Byl jsem nadšený z Hawkingova záření a z jeho některých PR nápadů. Hodnotím všechny podle uvažování a výsledků, ty vzbuzují mé sympatie či naopak. A říkat, že je filosofii mrtvá, znamená těžce poškozovat fyziku v jejich nejobecnějších polohách, které nakonec rozhodují o jejich zásadních změnách a objevech, znamená to blok v uvažování, což ilustruje i to, že jak obě teorie relativity, tak kvantová mechanika vzešly z velmi obecných až filosofických myšlenek. Pozitivistické zaměření jen na zcela přesné uvažování, které považuje obecný nadhled  za nesmysl, likviduje kreativitu a nové obecné nápady. Dle mého je potlačení filosofie ve fyzice jednou z příčin současné krize fyziky, o které píše třeba Lee Smolin ve své knize "Fyzika v potížích". Argumentuje, že fyzika nepřišla už 50 let s žádnou zásadní novou koncepcí, která by pak byla ověřena. Ono to bez filosofie asi vůbec ani nejde.

A kdyby vám analýza špičkového fyzika Lee Smolina nestačila, zkuste si přečíst článek dalšího světoznámého fyzika, Carla Rovelliho v časopise Scientific American "Fyzika potřebuje filosofii / filosofie potřebuje fyziku". Tam říká o Hawkingovi zhruba to, co se na mém blogu objevuje již několik let. Vysvětluje tam, že Hawking odmítáním filosofie vlastně filosofii dělá, a to špatnou, filosofii osvícenství 17. a 18. století.

Citujme z Rovelliho článku (volný překlad): "Ale zpět k názorům Aristotela: Filozofie poskytuje návod, jak musí být prováděn výzkum, říká. Filozofie nemůže nabídnout definitivně správnou metodologii vědy (na rozdíl od filozofických představ Weinberga a Hawkinga). Vědci, kteří popírají roli filozofie ve vývoji vědy, si myslí, že již našli finální metodiku, že již vyčerpali a odpověděli na všechny metodologické otázky. V důsledku toho jsou méně otevření koncepční flexibilitě, které je třeba dosáhnout. Jsou to lidé uvězněni v ideologii své doby."

Zdá se, že si Hawking podřezal filosofickou větev, na které měl sedět, aby dostal Nobelovu cenu při svém obecném zaměření.

P.S.: Jestli vás toto téma zajímá, můžete si o něm něco více přečíst ve starších blozích:

Je filosofie mrtvá, jak tvrdí geniální fyzik na vozíčku?Teorie Všeho jako filosofie mrtvá už při narozeníDnešní fyzice chybí.... více fyziky, aneb proč je matematika někdy fyzikálně slepá

Autor: Jan Fikáček, Ph.D. | středa 25.7.2018 9:40 | karma článku: 44,32 | přečteno: 5484x
  • Další články autora

Jan Fikáček, Ph.D.

Nekonečno je Trojský kůň matematiky. Zničí matematiku? A jak to souvisí s pyramidami?

Egyptské pyramidy jsou poslední existující ze sedmi divů světa. Vznikly vlastně z iracionálních důvodů, z náboženské představy posmrtného života. Přesto byla tato iracionalita motivem k postavení něčeho úžasného!

18.6.2024 v 9:07 | Karma: 19,39 | Přečteno: 565x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Kterak snadno maturovat za 1 z češtiny (či jiného předmětu)

Můj synáček se zrovna učí na zkoušky a chtěl nějaké rady. Jsme oba dost stejní, nikdy se nám nechce moc učit. Tak jsem rozumoval, že jsem to dělal tak, že jsem si řek, že se budu učit hodinu a pak si dám pauzu.

11.6.2024 v 9:36 | Karma: 21,29 | Přečteno: 819x | Diskuse | Společnost

Jan Fikáček, Ph.D.

Kolik váží informace

Fyzika je obor mnohdy tajemný. Opačná představa, že je to v podstatě zcela vysvětlená záležitost, která převládala kolem roku 1900, se velmi brzy ukázala mylnou jako máloco. Způsobí zahrnutí informace do fyziky další revoluci?

4.6.2024 v 9:07 | Karma: 22,50 | Přečteno: 709x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Jaký je seriál Netflixu Problém tří těles

Moc se i líbila grafika seriálu Problém tří těles, možná i proto, že někdy v devadesátých letech jsem na UK v Praze přednášel, že takhle nějak bude vypadat pokročilá virtuální realita. Ale co děj seriálu?

28.5.2024 v 9:07 | Karma: 27,17 | Přečteno: 1022x | Diskuse | Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Není náhodou matematika poněkud subjektivní?

Ne, nebudeme pochybovat o tom, že je 1+1=2 platí. Kdyby byla matematika jen subjektivní, nefungovala by v realitě a proto by neexistovala. Nicméně, v každém matematické operaci je nenulový díl subjektivního.

21.5.2024 v 9:07 | Karma: 21,45 | Přečteno: 822x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

6. října 2024

Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

5. října 2024  13:02,  aktualizováno  8.10 14:41

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....

Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední

3. října 2024

Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...

Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu

2. října 2024  11:16

Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...

Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér

1. října 2024  6:32,  aktualizováno  13:39

Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...

Hurikán Milton znovu zesílil na nejvyšší stupeň. Prchající lidé ucpali dálnice

9. října 2024  6:43

Hurikán Milton, který postupuje Mexickým zálivem, znovu zesílil ze čtvrtého na nejvyšší pátý...

Ruská vojenská rozvědka se snaží vyvolat v Evropě chaos, řekl šéf britské MI5

9. října 2024  6:34

Sledujeme online Ruská vojenská rozvědka GRU se snaží vyvolat chaos v Británii a dalších zemích Evropy, varoval v...

FBI zatkla Afghánce, který plánoval teroristický útok v den prezidentských voleb

9. října 2024  6:26

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zatkl muže z Afghánistánu, který prý plánoval útok na...

Končící senátoři rozhodnou o lehkých drogách i právu platit v hotovosti

9. října 2024  5:53

Senát se naposledy schází v předvolebním složení. I osmnáct končících senátorů tak bude moci...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 316
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3117x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.