Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pochopte čtyřrozměrný prostor lépe (za pár minut)

Nedávno jsem prezentoval pro mě nejnázornější představu čtyřrozměrného prostoru, a to v blogu "Pochopte čtyřrozměrný prostor za pár minut". Dnes si tam předvedenou intuitivní představu prohloubíme. Proto je v názvu slovo "lépe".

Všechny čtenáře, kteří animace v předchozím blogu "Pochopte čtyřrozměrný prostor za pár minut" ještě nezhlédli, nabádám, aby tak učinili před četbou dnešního blogu, neboť ten minulý blog obsahuje nejprostší představu 4D prostoru, jaká je asi možná. Dnešní výklad je až druhý krok na cestě budování "čtyřrozměrné intuice". Druhý krok v prezentaci této názorné představy, která mě před lety napadla. 

Budu tedy předpokládat, že jste první blog v řadě už viděli a vyrukuju na vás hned s hádankou: Co je to za 4D objekt, který na animaci níže prochází naším 3D prostorem? Že nejde o pohyb 3D tělesa, ale o průchod neměnícího se 4D tělesa naším 3D prostorem jste jistě z minulého blogu pochopili. (Aby se pohyb objektu neustále opakoval, ťuknete si na video pravým tlačítkem myši a zvolte možnost "Smyčka".)

Jestli jste pochopili, co je to za 4D objekt, tak jste geniální jako Einstein. :-) Já to tedy bez výkladu nedal. Proto pro nás normálním vkládám další video, které vše ponižuje o jednu dimenzi, tedy ukazuje průchod analogického 3D tělesa rovinou. Koukněte na něj.

Máme-li o jednu dimenzi méně, pak my 3D bytosti můžeme vidět současně celé 3D těleso a ne jen jeho 2D řez. To jako 3D bytosti pozorující průchod 4D objektu na prvním videu nemůžeme a vidíme pouze 3D řez a ne celé 4D těleso najednou. 

Na druhém videu je hned jasné, že neměnný 3D kužel prochází 2D rovinou. Že by tedy to první video znázorňovalo průchod neměnného 4D kužele 3D prostorem? Je to tak. Tak si ještě pro názornost pusťme oba průchody najednou:

Už je o asi nejpochopitelnější, jak to může být. A moc by mě zajímalo, jestli jen já mám tak divné myšlení, že mi toto srovnání pomáhá k pochopení 4D prostoru, nebo jestli to pomáhá i jiným. A kolika lidem to pomáhá pochopit 4D a kolika to nepomáhá. Napište, prosím, do komentářů pod blogem, jestli vám to pomohlo. Díky.

Příště uděláme poslední názornou ukázku 4D prostoru. Bude hodně o pohybu.

------------------------------------------------------------------------------------

Dodatek pro odborníky, který raději nečtěte :-) a který vyplynul z diskuse na FB skupině Chudák matematika. Neodborník by si měl ale všimnout té nádherné analogie se stínem, který vrhají 3D tělesa (zvýrazněno tučně červeně):
V tomto blogu jde o čtyřrozměrným "nadkužel", jehož rovnice je x12 + x22 + x32 ? (ax4)2, x4? [0,b]. ?Nicméně uvedeným 3D řezům odpovídají i další tělesa, která jsou jiným zobecněním 3D kužele, než je vyjádřeno výše uvedenou rovnicí. Dokonce je takových těles nekonečně mnoho. K pochopení tady pomůže analogie, že 3D řezy 4D tělesa jsou jako 2D stín 3D tělesa. Mnoho těles různých tvarů může vrhat stejný stín, například kruhový stín může vrhat jak válec tak kužel nebo dokonce i elipsoid nebo koule. Aby se přesně určil tvar 4D tělesa pomocí 3D "stínů", které těleso vrhá, bylo by nutné 4D objekt otáčet a získat tak stín ze všech možných úhlů. To si názorně představíte právě jako otáčení zmíněných 3D objektů, vrhajících 2D stín, tedy otáčení koule, elipsoidu, válce, kužele atd.
Toto názorné "stínové" pojetí ale také není zcela přesné. Jde o to, že k dokonalému poznání nějakého tělesa je potřeba znát všechny jeho řezy (třeba stejným směrem). Představte si třeba jablko, kterému jsme utrhli stopku a zbyl po ní jen důlek. Tento důlek nebude odhalen žádným stínem, maximálně na stínu uvidíme horní stranu jablka jako rovnou, ale onu prohlubenina nebude na stínu nikdy vidět.

Jinak jde o čistě matematickou záležitost 4D euklidovského prostoru a pokud bude následně použita k výkladu speciální relativity, spoléhá se na to, že intuitivně chápaná velikost zde předváděných objektů je nějakých 10-20 cm, nikoliv tedy řádově srovnatelná např. s velikostí Slunce. Proto i rychlosti 3D pohybů (např. růst 3D elipsoidu) jsou ve srovnání s rychlostí světla zanedbatelné a tudíž bude vliv hyperbolicity 4D "prostoročasu" zanedbatelný.

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Fikáček, Ph.D. | pondělí 5.11.2018 9:05 | karma článku: 43,45 | přečteno: 3037x
  • Další články autora

Jan Fikáček, Ph.D.

Není náhodou matematika poněkud subjektivní?

Ne, nebudeme pochybovat o tom, že je 1+1=2 platí. Kdyby byla matematika jen subjektivní, nefungovala by v realitě a proto by neexistovala. Nicméně, v každém matematické operaci je nenulový díl subjektivního.

21.5.2024 v 9:07 | Karma: 13,65 | Přečteno: 448x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Fake news o historii vztahu Izrael-Palestina

To hlavní z historie oblasti najdete v minulém blogu, který překvapivě zařadila do „Zaujalo nás“ redakce blogů iDnes. Dnes uvedeme na pravou míru některé pomýlené pověsti o této oblasti a nahradíme je historickými fakty.

7.5.2024 v 9:07 | Karma: 18,20 | Přečteno: 556x | Diskuse| Politika

Jan Fikáček, Ph.D.

Proč jsou izraelská média daleko méně proizraelská než česká?

A nejde jen o izraelská média. USA jsou přece dlouholetý a věrný spojenec Izraele, ale ani ony nestojí teď vždy na straně Izraele. Proč? Proč se snaží válečné tažení Izraele brzdit a volají po příměří?

16.4.2024 v 9:07 | Karma: 37,21 | Přečteno: 4139x | Diskuse| Politika

Jan Fikáček, Ph.D.

Tak přece má foton hmotnost!?

Fyzika je úžasná věda, která proměnila celou naši civilizaci. Stačí vzpomenout třeba jen elektřinu bez níž by nebyly počítače, mobily, TV, osvětlení našich bytů atd. Ovšem výjimečně se v ní objeví i dost iracionální tvrzení.

9.4.2024 v 9:07 | Karma: 22,83 | Přečteno: 923x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Solvay institut - Einstein, Schrödinger, Planck, Heisenberg, Bohr atd.

Od roku 1911 se konají Solvayovské konference, kterých se ve dvacátých letech účastnili dnes nejslavnější fyzici jako Einstein, Planck, Bohr, Heisenberg. Tyto konference jsou známé hromadnými fotografiemi nejslavnějších fyziků.

2.4.2024 v 9:07 | Karma: 20,98 | Přečteno: 600x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

GLOSA: Lidi, na ten hokej se nedalo dívat!

27. května 2024  11:26

Bydlím dvě minuty od O2 areny. Ještě než začalo hokejové mistrovství světa, pár sousedů opustilo...

Dusivé davy, skákající metro a alkohol. Hokejové oslavy byly ale jinak klidné

27. května 2024  10:30,  aktualizováno  11:24

Slavný den pro českou hokejovou reprezentaci se sice neobešel bez zásahu bezpečnostních složek,...

Student předstíral opilého bezdomovce, lidé na něj zavolali strážníky

27. května 2024  11:20

Zbytečný výjezd mají za sebou strážníci, na které se obrátila jedna Plzeňanka. Ta se pohoršovala...

Česko čekají teplé dny, meteorologové ale varují před deštěm i bouřkami

27. května 2024  6:01,  aktualizováno  10:55

Přímý přenos Česko čekají v tomto týdnu teplé dny, ale také bouřky a přeháňky. Na některých místech země...

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...

  • Počet článků 312
  • Celková karma 26,20
  • Průměrná čtenost 3127x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.