Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdy není energie kvantována (kamínky nám názorně vysvětlují kvantovou mechaniku)

Co je to za hloupost, řeknete si! Energie je přece vždy kvantována! Vždyť kvantová mechanika začala Planckovým pochopením, že musí počítat energii po kvantech a ne spojitě. A Einstein to vzal i fyzikálně vážně představou fotonů.

A v této argumentaci bychom mohli pokračovat. On ten Planck v roce 1900 přece kvantoval vyzařovanou energii (absolutně) černého tělesa (třeba vlákna žárovky). Tedy vlastně kvantoval záření, které vysílají atomy. Jeho výpočty ukazovaly, že by během chvilky měla být vyzářená nekonečná energie, kdyby záření kvantováno nebylo. Ale žádná nekonečná energie se v realitě nevyzařovala (a ostatně je to taky nemožné). Ony "spojité" výpočty popisovaly skutečnost úplně špatně, dokud milý Max nezaložil svůj matematický model právě na kvantování energie. Tuto kvantovou diskrétnost můžeme dokonce vidět, a to třeba v podobě spektrálních čar (viz obrázek níže). 

Na pozadí všech frekvencí, tedy všech energií světla (neboli na pozadí celého barevného spektra) vidíme tmavé čáry. Tyto tmavé (absorpční) proužky vznikají tak, že konkrétní atomy pohlcují jen některé frekvence záření, tedy jen záření s přesně určenými energiemi. Energie (elektronů v atomech) je tedy kvantována. Není to tak, že je spektrum konkrétního atomu celé černé, což by muselo být, kdyby konkrétní prvek absorboval spojitě všechny energie. Každý prvek má dokonce své přesné frekvence, svůj "podpis", své charakteristické spektrální čáry (viz obrázek níže).

Toto je spektrální "podpis"vodíku. Vodík vysílá, je-li "zahřán", pouze tyto (emisní) spektrální čáry.

Tyto čáry jsou dány rozdíly energií "oběžných drah" jeho elektronů. Ony "dráhy" mají přesné energie, a tak elektron, který přeskočí z vyšší dráhy na tu nižší (viz obrázek níže), vyzáří foton o jedné konkrétní energii a žádné jiné. (Nebo, jde-li o pohlcení, foton předá jen přesně tu energie, která elektron právě zvedne z jeho nižší dráhy na vyšší.) Zkrátka vše je tu kvantováno. Opravdu?

Když elektron klesne v atomu z vyšší "oběžné dráhy" na nižší, vyzáří foton přesně definované energie. Tak se vytvářejí barevné emisní spektrální čáry. Když elektron přijme tuto přesně definovanou energii, vytváří to tmavé absorpční čáry.

Jak je potom ale možné, že je třeba spektrum "za" tmavými (absorpčními) čarami spojité, jak nám ukazují přístroje? Nejsou tam žádné skoky, žádné pauzy! Tady by to bylo asi trochu složitější, tak zkusme přehlednější argument. Je dobře známo, že když foton stoupá v gravitačním poli, ztrácí svoji energii spojitě. Může tedy vlastně nabýt libovolné energie, ne jen určité. Foton ztrácí energii tzv. rudým posuvem. (Anebo si představme, že se rozletíme proti fotonu, pak se vzrůstající rychlostí naší kosmické lodi bude plynule vzrůstat energie fotonu, kterému letíme vstříc. Když budeme naopak postupně zrychlovat ve směru jeho letu, bude jeho energie vůči nám zase spojitě klesat.)

Tak je ta energie kvantována, nebo není? Ano, je, například fotony jsou kvanta elektromagnetického záření, jehož energie je vždy v diskrétních porcích. Dá se do určité míry říci, že světlo je proud balíčků energie. Jenže tyto balíčky mohou mít libovolnou "velikost". Je to třeba jako s kameny (viz obrázek výše). Každý kámen je "kvantum", ale toto kvantum může být jakkoliv veliké, může mít libovolnou váhu. Můžeme pilníkem obrousit vždy malinký kousek a tímhle způsobem můžeme kámen a jeho hmotnost spojitě zmenšovat.

Tím jsme vše vysvětlili na úrovni současné kvantové mechaniky. Nechcete ale jít ještě o krůček dále? Zkusme to: Určitě víte, že tím pilníkem nemůžeme zmenšit kámen o méně než jeden atom, či méně než jednu částici (elektron). Tedy i tato spojitá řada snižování energie fotonů není úplně spojitá. Její kroky jsou též jemně kvantovány. Ale tato kvanta jsou mnohem, mnohem menší než jednotlivé kameny. Podobně se zřejmě i energie fotonů může měnit jen po maličkých diskrétních krocích. Ale to už jsme někde v království budoucí kvantové gravitace, která kvantuje i prostoročas a to zřejmě (podstatně?) jemněji než současná "kvantovka".

A když jsem u té kvantové mechaniky - někdo může správně namítnout, že fotony mají přece i vlnové vlastnosti, jak velí "kvantovka". To si můžeme (zjednodušeně a nepřesně) představit jako písek či malé kamínky unášené proudem vody. Pak se budou kamínky pohybovat také "na vlnový způsob", přestože to jsou jen "částice".

Proud vody snadno unáší kamínky a písek, které se poddávají pohybu kapaliny.

Podrobně se můžete dočíst o spektrálních čarách v blogu Existovaly ve vesmíru neznámé chemické prvky nebo za nimi musíme do vesmírů jiných? A obstojně můžeme pochopit vlnové projevy v kvantové mechanice třeba v blogu Je naše vědomí kvantové, jak tvrdí Roger Penrose? A co třeba Nevědecké pohádky moderní vědy III - "náboženství" Schrödingerovy kočky?

Autor: Jan Fikáček, Ph.D. | úterý 23.6.2020 9:02 | karma článku: 41,71 | přečteno: 3168x
  • Další články autora

Jan Fikáček, Ph.D.

Kterak snadno maturovat za 1 z češtiny (či jiného předmětu)

Můj synáček se zrovna učí na zkoušky a chtěl nějaké rady. Jsme oba dost stejní, nikdy se nám nechce moc učit. Tak jsem rozumoval, že jsem to dělal tak, že jsem si řek, že se budu učit hodinu a pak si dám pauzu.

11.6.2024 v 9:36 | Karma: 17,71 | Přečteno: 508x | Diskuse| Společnost

Jan Fikáček, Ph.D.

Kolik váží informace

Fyzika je obor mnohdy tajemný. Opačná představa, že je to v podstatě zcela vysvětlená záležitost, která převládala kolem roku 1900, se velmi brzy ukázala mylnou jako máloco. Způsobí zahrnutí informace do fyziky další revoluci?

4.6.2024 v 9:07 | Karma: 20,85 | Přečteno: 489x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Jaký je seriál Netflixu Problém tří těles

Moc se i líbila grafika seriálu Problém tří těles, možná i proto, že někdy v devadesátých letech jsem na UK v Praze přednášel, že takhle nějak bude vypadat pokročilá virtuální realita. Ale co děj seriálu?

28.5.2024 v 9:07 | Karma: 25,37 | Přečteno: 786x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Není náhodou matematika poněkud subjektivní?

Ne, nebudeme pochybovat o tom, že je 1+1=2 platí. Kdyby byla matematika jen subjektivní, nefungovala by v realitě a proto by neexistovala. Nicméně, v každém matematické operaci je nenulový díl subjektivního.

21.5.2024 v 9:07 | Karma: 20,42 | Přečteno: 580x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Fake news o historii vztahu Izrael-Palestina

To hlavní z historie oblasti najdete v minulém blogu, který překvapivě zařadila do „Zaujalo nás“ redakce blogů iDnes. Dnes uvedeme na pravou míru některé pomýlené pověsti o této oblasti a nahradíme je historickými fakty.

7.5.2024 v 9:07 | Karma: 20,69 | Přečteno: 673x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Na Islandu havaroval autobus s českými turisty, pět jich skončilo na JIP

16. června 2024  11:35,  aktualizováno  21:42

Při páteční nehodě autobusu na severu Islandu se zranilo dvanáct lidí, z toho pět skončilo na...

Pomalý návrat žen do práce po dětech? Je čas více zapojit otce, říkají experti

16. června 2024  20:20

Česko patří mezi země s nejpomalejším návratem rodičů po rodičovské do práce v celé Evropské unii....

Dělníci se zasekli v tubusu elektrárny. Ven je dostali až hasiči

16. června 2024  20:12

Hasiči v neděli několik hodin zachraňovali čtyři dělníky z převráceného vozíku v tubusu...

Rusku může globální oteplení pomoci, proto šíří klimatické lži, říká sociolog

16. června 2024

Premium Globální oteplování není. Za klimatickou krizi nemůže člověk, ale mimozemšťané. Jde o světové a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 315
  • Celková karma 23,54
  • Průměrná čtenost 3109x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.