Jan Borovička
- Počet článků 129
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 7814x
Seznam rubrik
Co právě poslouchám
- Už jsme doma (a já osobně)
- Dead Kennedys - Holiday in Cambodia
- FISH STORY (逆鱗)
- Owl City - Vanilla Twilight
- Už jsme doma - Kapka
- R.E.M. - Bad Day (on Letterman)
- R.E.M. - The one I love
- The Lillingtons - War of the Worlds
- Gotye - Somebody That I Used To Know
- Tři ségry - Básník
Oblíbené stránky
Jan Borovička
V lesích číhá smrt
V období vrcholného a pozdního podzimu máme poslední možnost nalézt větší množství druhů jedlých hub. A mezi nimi raší spousta drobotiny: trávníky i lesní mechaté koberce a pařezy zdobí skupiny a trsy drobných houbiček rozličných tvarů, z nichž značná část je vybarvena v různých odstínech hnědé. Ve Spojených státech a ve Velké Británii jim říkají "little brown mushrooms" - malé hnědé houby.
Jan Borovička
Způsobují houby „babky“ rakovinu?
V pátečním bulvárním deníku AHA! se na titulní straně objevila informace, která zaujala nejednoho houbaře: oblíbené houby babky prý způsobují rakovinu střev. Jako slepice po flusu skočil po tomto tématu i sobotní BLESK. Poselství obou článků je v souhrnu takovéto: „uznávaný mykolog“ Jiří Baier varuje před konzumací hub „babek“, protože jsou napadány mikroskopickou houbou nedohubem a konzumace napadených plodnic podle něj vede rakovině střev a slinivky.
Jan Borovička
Už si nepopovídáme o lysohlávkách, Magore...
Konec roku se blíží a já mám několik restů, které budu muset přesunout na leden a únor. Jenomže jeden z nich už přesunout nepůjde...
Jan Borovička
Jsou houby radioaktivní?
Na internetu se objevila zpráva o zvýšené radioaktivitě hub v souvislosti s havárií jaderné elektrárny v japonské Fukušimě – posílána jako příloha k emailům se nyní šíří Českou republikou, takže je načase se k ní vyjádřit.
Jan Borovička
Jak jsem zápasil s veverkami
Řeknu vám, veverky jsou drzý škodlivý bestie! No, snad teda s výjimkou VIP Lenky Veverkové – i když člověk neví...
Jan Borovička
Lanýže tajemné, vzácné a drahé
O lanýžích slyšel asi každý – ale málokdo měl možnost takový lanýž na vlastní oči vidět nebo jej dokonce v přírodě nalézt. Není to nemožné, a to dokonce i u nás, třeba jen nedaleko od Prahy. Naše lesy jsou sice právě zapadané sněhem, ale je tomu vlastně jen necelý měsíc, co v Itálii vrcholila sezóna lanýžů. Protože jsou lanýže tak trochu záhadnou houbou, rozhodl jsem se jim věnovat tento blog.
Jan Borovička
Houby na houbách
Že houby nejsou na houby?! Že houby nechodí na houby? Že nemůžou? Dovolte, abych se zasmál. Chachacha : ))
Jan Borovička
Houby na počátku června
Máme napršíno, je teplo, a tak huráááá do lesa! Houby prorážejí listí, jehličí i mech a perou se o místo na slunci!
Jan Borovička
Jak se (ne)otrávit houbami 2 - andělé smrti
Nejjedovatější houby světa - muchomůrky. Je to pár dní, co jsem se s nimi na několika místech v Posázaví setkal - vyrůstají tam pravidelně na stejných místech, obvykle každým rokem ve stejnou dobu. Nádherné, ale smrtící...
Jan Borovička
Jak se (ne)otrávit houbami 1
Houbařská sezóna se roztočila na plné obrátky, roste už skoro všechno (i když ne všude) a jistojistě tak zaznamenáme každoroční letní vlnu otrav. Proč se lidé dobrovolně snaží otrávit si život? V tomto díle se zaměřím na otravy sice časté, ale obvykle se šťastným koncem (pokud jím tedy rozumíte záchranu a uzdravení postiženého).
Jan Borovička
Houby zblízka 2
Druhý díl seriálu o blízkých setkání s houbami - moje nejkrásnější obrázky jemných detailů hub z poslední doby...
Jan Borovička
Fialová barva hub
Bylo by hrubou chybou se domnívat, že fialová barva je v přírodě vyhrazena jen pro exkluzivní švýcarské stračeny nebo pro květy oblíbeného keře, které je v domácích krajinách zvykem házet na (zpravidla domnělé) osvoboditele. Přestože pod pojmem houba vyvstane většině lidí na mysli hnědý hříbek nebo červená muchomůrka, příroda exotickými barvami nešetřila ani na houbách, jak se konec konců můžeme hned přesvědčit.
Jan Borovička
Vánoční houba
Přestože už je pár hodin po ránu, je šero - po nebi se vleče těžká deka šedých mraků. Uhýbám z cesty a procházím lesem. Vítr lomcuje s korunami dubů a pod nohama šustí listí. Tak budou tam, nebo nebudou...?
Jan Borovička
Vetřelci z říše hub
Našli jsme něco neuvěřitelného, vypadá to jako nějaká mořská hvězdice, skoro jako z jiné planety. Nikdy nic jsme něco podobného neviděli, ale snad by to mohla být houba. Netušíte náhodou, o co se jedná?
Jan Borovička
Vědec na houbách aneb proč mě taky nezavřete?
V souvislosti s uvězněním českých entomologů v Indii bych si dovolil podotknout, že jako vědecký pracovník nemusím za nezákonnými rejdy jezdit do Indie. V souvislosti s výkonem své vědecké práce jsem od července tohoto roku porušil zákon už několikrát.
Jan Borovička
Jarní houby
Minulé dva víkendy jsem jezdil po Čechách a sbíral a fotil houby. Skutečně - houby, to nejsou jenom hřiby v létě a na podzim. Jarní houby jsou úžasné, ale nerostou všude. Snad proto o nich leckdo nemá ani ponětí. Letos se díky vlhkému jaru po několika letech objevily ve větším množství - a když už vyrostou, tak to stojí za to! Procházka jarním lesem je skvělá relaxace. To nejzajímavější, co jsem našel a vyfotil, vám nyní představím...
Jan Borovička
Houby zblízka I.
Houby jsou nádherné umělecké výtvory přírody. Fotografovat jsem je začal před několika lety. Dovolím si Vám teď několik z nich ukázat v celé jejich kráse a z velké blízkosti.
Jan Borovička
Houby, které hyperakumulují stříbro
Mnohé druhy hub, které znáte z lesa, dokáží v plodnicích akumulovat některé stopové prvky, např. arzén, kadmium a rtuť. Ale to není zdaleka všechno. Před několika lety jsem procházel výsledky analýz obsahů stříbra ve vzorcích hub z různých míst v České republice. A nad jedním číslem v tabulce se mi zatajil dech – bylo téměř 500x vyšší, než všechna ostatní...!
Jan Borovička
Kladivo na lysohlávky
V posledních týdnech se médiích několikrát objevila zpráva o lysohlávkách. Nizozemská vláda se rozhodla zakázat jejich prodej v coffee shopech (LN, 13. října 2007). V Brně se zas několik studentů lysohlávkami „přiotrávilo“, což byla lahůdka (nejen) pro bulvární média. Informace o lysohlávkách, které veřejnosti podávají média, jsou obvykle diletantské a běžně je doprovázejí fotografie zcela jiných hub. Co je však horší – rozhodnutí nizozemské vlády je krokem špatným směrem. Psychoaktivní houby totiž rozhodně nepředstavují takové nebezpečí, jak se nám mnozí snaží nalhat.
Jan Borovička
Satanské verše aneb mýty a pravda o satanu
S hřibem satanem je to jako s lysohlávkami. Každý o něm slyšel, ale jen málokdo jej na vlastní oči viděl. Satan a mýty o něm mě provázejí už celá léta (aby nedošlo k nedorozumění - mám na mysli skutečně jen ten hřib). Kdysi dávno mě překvapil jeden kolega, který ve smrkovém houští našel pěkného „praváka“ (hřib smrkový). Jenomže hned jak jej utrhl, pojal podezření, že je to satan. Inu, za každým rohem čekej ďábla... Jak to tedy se satanem vlastně je? A co s ním mají společného satanisti?
Jan Borovička
Trampoty pražského mykologa
Mykologa od houbaře rozeznáte snadno. Tak třeba: Mívá v košíku houby, které většina návštěvníků lesa obchází širokým obloukem. Po lese se obvykle pohybuje s bílým deštníkem, tříkilovým stativem a fotoaparátem. A v neposlední řadě houby hledá i na místech poněkud bizarních, např. na hnojišti, a klidně za nimi vyleze i na uranovou haldu. Kdo někdy chodil pražskými parky, nejspíš ví, že ty ke hnojištím nemají příliš daleko (k uranovým haldám naštěstí ano). Na procházce si tak můžete zakličkovat mezi psími exkrementy, až se vám obrátí žaludek. Nicméně pražský čoklistán umožňuje nekterým druhům hub - třeba žampiónům - skvělé podmínky k životu. A kde se daří houbám, dařilo by se i mykologům, kdyby... no kdyby Češi nebyli magoři!