Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Trampoty pražského mykologa

Mykologa od houbaře rozeznáte snadno. Tak třeba: Mívá v košíku houby, které většina návštěvníků lesa obchází širokým obloukem. Po lese se obvykle pohybuje s bílým deštníkem, tříkilovým stativem a fotoaparátem. A v neposlední řadě houby hledá i na místech poněkud bizarních, např. na hnojišti, a klidně za nimi vyleze i na uranovou haldu. Kdo někdy chodil pražskými parky, nejspíš ví, že ty ke hnojištím nemají příliš daleko (k uranovým haldám naštěstí ano). Na procházce si tak můžete zakličkovat mezi psími exkrementy, až se vám obrátí žaludek. Nicméně pražský čoklistán umožňuje nekterým druhům hub - třeba žampiónům - skvělé podmínky k životu. A kde se daří houbám, dařilo by se i mykologům, kdyby... no kdyby Češi nebyli magoři!

Tak já třeba dva roky čekal, až v Praze v létě pořádně zaprší a v parčíku u Národního muzea vyrostou žampiony, které potřebuji pro studium izotopů olova. Na začátku letošního července jsem je tam skutečně našel. Rostly v početné skupině asi 1 až 4 metry od kraje magistrály ve křoví, které smrdělo až na druhou stranu chodníku. Nicméně pro vědu se musí trpět...

Šel jsem bohužel zrovna na důležitou schůzku, a tak jsem stačil posbírat jen asi třetinu plodnic. Ani jsem je neměl kam dát. Ale když jsem se za 3 hodiny vrátil, už tam nebylo nic - všechno sebráno do poslední houbičky! To bylo skutečně absurdní. Někdo mě musel pozorovat, jak houby sbírám, a potom lokalitu vybrat. Jenomže kdo? Houby rostly v naprosto nechutném houští, které páchlo močí, a navíc v těsné blízkosti frekventované silnice. Nepochybně byly plné kadmia a rtuti. Kromě toho byly všechny značně zablácené a z každé plodnice jsem musel vytřepat 10-20 berušek zedních (nebo co to přesně je), které je mají ve veliké oblibě. A v neposlední řadě: tato houba, která se správně jmenuje pečárka Bernardova (Agaricus bernardii), je nejedlá, protože nepříjemně páchne po mořských řasách. No prostě byste to snědli jen s největším odporem (pokud nejste beruška zední). A přesto se našel zoufalec z rodu Homo, který to nejspíš udělal...

Něco takového se mi v Praze stává běžně. Zmíněná příhoda (jedna za všechny) ilustruje pozoruhodný charakter našeho národa, který jak vidí houby, upadá do nepříčetného stavu. Jenomže já pro vědecké účely sbírám i houby smrtelně jedovaté. Klidně se mohlo stát, že by nějaký blázen po mně začal vysbírávat muchomůrku zelenou - a posledních pár hodin svého života by si mohl myslet, jak na mě vyzrál...

PS: Pro úplnost dodávám, že za týden jsem měl štěstí a některé drobné houbičky dorostly. Nikdo pro ně už nepřišel - asi fakt nebyly dobrý : )

Autor: Jan Borovička | úterý 28.8.2007 22:28 | karma článku: 22,89 | přečteno: 3023x
  • Další články autora

Jan Borovička

Znesvěcení Rudého náměstí musí být potrestáno!!!

Drzost nikým nevolených aktivistů, levičáků a zastánců různých falešných -ismů nezná hranic. Jedna taková skupina rozehrála své nekalé rejdy na Rudém náměstí v Moskvě.

25.8.2013 v 19:45 | Karma: 24,64 | Přečteno: 2213x | Diskuse| Ostatní

Jan Borovička

Epigram "Vladimír a Livia"

Na hrubý pytel hrubá záplata. Ale podobnost se skutečností je samozřejmě jen čistě náhodná. Varování: ve verších padají sprostá slova, takže by je neměl nikdo číst!

13.8.2013 v 10:36 | Karma: 30,92 | Přečteno: 1931x | Diskuse| Politika

Jan Borovička

Více cedníků na hlavu, prosím!

Brněnský občan Lukáš Nový se na dočasný občanský průkaz nechal vyfotit s cedníkem na hlavě – je totiž pastafarián. Když jsem tuto informaci našel na internetu, udělalo mi to radost hned dvakrát. Jednak vždycky rád vidím, když z Brna dorazí do Prahy něco sympatického. Neděje se to často a bohužel to obvykle nemá dlouhého trvání, protože všechno pozitivní dokáže alespoň v mém případě hluboko do země zadupat svými blogy kolega Paulczynski. No ale to nechme stranou: největší radost mám z toho, že pastafariáni už začínají vystrkovat špagety i v Česku.

2.8.2013 v 9:35 | Karma: 30,90 | Přečteno: 2688x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Kdo může za povodně?!

Voda opadá a započal hon na čarodějnice - kdo může za povodně? Odpověď na tuto otázku má skoro každý, nikdy tu nebylo tolik vodohospodářů.

11.6.2013 v 8:08 | Karma: 42,92 | Přečteno: 6266x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Klausova opice zase perlí

Petr Hájek, hradní exkancléř, co není z opice, ve čtvrtečním diskusním pořadu Máte slovo hovořil o používání „zdravého rozumu“. Vyprsknul jsem při tom smíchy – jak Hájek může vypustit z úst něco takového, když právě jím vedený internetový server protiproud.cz zdravý rozum brutálně znásilňuje?

10.6.2013 v 8:08 | Karma: 33,66 | Přečteno: 3079x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Lupič před svědky na nádraží zkopal muže, pro zraněného letěl vrtulník

21. června 2024  12:38

Lounští kriminalisté obvinili dvaapadesátiletého muže z loupeže. Zřejmě se jí dopustil v pátek ráno...

Na Česko udeří velmi silné bouřky. Odpoledne a večer zasáhnou většinu území

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  12:37

Česko odpoledne a večer zasáhnou velmi silné bouřky. Doprovázet je budou nárazy větru kolem 90...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  12:47

Chorvatská policie vyšetřuje 46letého občana Česka v souvislosti se středečním výbuchem u města...

Sunak zuří kvůli sázkám na termín voleb. Toryům hrozí ještě epochálnější prohra

21. června 2024  11:58

Pokud někdo využil interní informace k sázení na datum britských parlamentních voleb, měl by se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 129
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7785x
Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.