Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jarní houby

Minulé dva víkendy jsem jezdil po Čechách a sbíral a fotil houby. Skutečně - houby, to nejsou jenom hřiby v létě a na podzim. Jarní houby jsou úžasné, ale nerostou všude. Snad proto o nich leckdo nemá ani ponětí. Letos se díky vlhkému jaru po několika letech objevily ve větším množství - a když už vyrostou, tak to stojí za to! Procházka jarním lesem je skvělá relaxace. To nejzajímavější, co jsem našel a vyfotil, vám nyní představím...

 

 

 

Jednou z prvních jedlých hub, které se na jaře objevují, jsou kačenky. Toto je kačenka česká (Verpa bohemica). Je to vynikající jedlá houba, bohužel je však vzácná a roste jen v některých oblastech ČR, výhradně na bazických půdách na vápencích nebo bazaltech pod listnatými stromy, zejména pod jasany, hlohy, trnkami a osikami. Na lokalitě obvykle plodí jen v jedné hlavní vlně - snadno se tedy stane, že kačenky "prošvihnete".

 

 

 


 

 

Na stejných lokalitách jako kačenka česká (ale většinou později) roste i kačenka náprstkovitá (Verpa digitaliformis, která je vzácnější (je na Červeném seznamu hub ČR). Měli bychom ji tedy chránit, i když je také jedlá. Své jméno má podle tvaru klobouku, který může být téměř hladký a tvarem věrně připomínkat náprstek. Toto není příliš povedená fotografie, nicméně jinou nemám...

 

 

 

 

 

Velice ceněnými jarními houbami jsou smrže - dříve se u nás prodávaly i na trzích. Obvykle rostou později než kačenky a na lokalitách mohou plodit i v několika vlnách (duben-květen). Smržů je řada druhů a jejich druhová koncepce zatím není vyřešena. Na fotografii je smrž obecný (Morchella esculenta). Smrže jsou oblíbené zejména v Itálii, Francii a ve Švýcarsku (jejich cena na trzích jde opravdu velmi vysoko). Sbírají i v USA, kde rostou často na spáleništích. Někdy je můžeme nalézt i na mulčovací kůře ve městech nebo na zahradách na záhonech (tzv. smrž pražský - Morchella pragensis). Smrž obecný je vzácný a ve volné přírodě roste na podobných lokalitách jako kačenky, obvykle pod jasany.

 

 

 

 

 

Smrž polovolný (Morchella semilibera) je také na Červeném seznamu hub ČR, v některých oblastech je však velmi hojný. Roste obvykle pod jasany na bazických půdách. Je jedlý, ale méně vydatný než smrž obecný. Vzhledem k zařazení na Červený seznam by se neměl sbírat.

 

 

 

 

 

 

 

 

Detail "žeber" smrže polovolného.

 

 

 

 

 

 

 

Tuto jedlou houbu můžete nalézt na silně zetlelém dřevě, zejména na mechem porostlých smrkových pařezech. Jmenuje se destice chřapáčová (Discina perlata) a je jedlá. Použít ji lze zejména ve směsi s jinými houbami.

 

 

Rostou už dokonce i čirůvky májovky (Calocybe gambosa), které se obvykle objevují v květnu a červnu. Rostou ve více vlnách a jsou hojné po celém našem území. Toto je světlá forma, která roste na loukách, zahradách a sadech, často v kruzích. Má silnou "okurkově moučnou" vůni a je skvělá na přípravu bílé houbové omáčky. Bohužel bývá často červivá.

 

 

 

Opět čirůvka májovka (Calocybe gambosa), tentokrát však forma se žemlově zbarveným kloboukem, která roste obvykle na zastíněných místech (v různých křovinách podél cest apod.). Chuťové vlastnosti má stejné jako její bílá kolegyně z luk a strání. Při nepozornosti by mohla hrozit záměna s jedovatou závojenkou olovovou, která roste obvykle v létě v dubinách (nevoní moučně, lupeny jsou nejprve ostře žluté, pak růžové).

 

 

 

 

 

No a na tuto houbu pozor! Jedovatá závojenka jarní - Entoloma vernum (dříve zvonovka jarní - Nolanea verna) vyvolává nepříjemné, i když méně závažné otravy. Občas si ji někdo splete se špičkami a podobná je i jedlé jarní závojence podtrnce (Entoloma clypeatum), kterou jsem zatím letos nenašel.

 

Jak je vidět, houby rostou od časného jara, jen mít štěstí, anebo vědět, kde je hledat. A také je potřeba déšť, déšť a pro změnu zase déšť. Pokud žádné jejich lokality neznáte, nezoufejte. Pokud pěkné počasí vydrží (tj. bude teplo a bude často pršet), májových hříbků už bychom se mohli brzy dočkat : )

Fotografie jsou z 19. a 26. dubna 2008. Lokality neprozradím, to snad chápete. Pro informaci - fotím digitální zrcadlovkou PENTAX ist*DL a PENTAX K20D s objektivem Sigma 50mm F2,8 EX DG. Články o houbách a fotografie pravidelně publikuji v MYKOLOGICKÉM SBORNÍKU. Na blogu jsem zatím mimo jiné o houbách uveřejnil článek o satanu, lysohlávkách, hyperakumulaci stříbra houbami a první díl fotografického seriálu Houby zblízka.

Autor: Jan Borovička | pondělí 28.4.2008 9:20 | karma článku: 40,47 | přečteno: 33067x
  • Další články autora

Jan Borovička

Znesvěcení Rudého náměstí musí být potrestáno!!!

Drzost nikým nevolených aktivistů, levičáků a zastánců různých falešných -ismů nezná hranic. Jedna taková skupina rozehrála své nekalé rejdy na Rudém náměstí v Moskvě.

25.8.2013 v 19:45 | Karma: 24,64 | Přečteno: 2214x | Diskuse| Ostatní

Jan Borovička

Epigram "Vladimír a Livia"

Na hrubý pytel hrubá záplata. Ale podobnost se skutečností je samozřejmě jen čistě náhodná. Varování: ve verších padají sprostá slova, takže by je neměl nikdo číst!

13.8.2013 v 10:36 | Karma: 30,92 | Přečteno: 1932x | Diskuse| Politika

Jan Borovička

Více cedníků na hlavu, prosím!

Brněnský občan Lukáš Nový se na dočasný občanský průkaz nechal vyfotit s cedníkem na hlavě – je totiž pastafarián. Když jsem tuto informaci našel na internetu, udělalo mi to radost hned dvakrát. Jednak vždycky rád vidím, když z Brna dorazí do Prahy něco sympatického. Neděje se to často a bohužel to obvykle nemá dlouhého trvání, protože všechno pozitivní dokáže alespoň v mém případě hluboko do země zadupat svými blogy kolega Paulczynski. No ale to nechme stranou: největší radost mám z toho, že pastafariáni už začínají vystrkovat špagety i v Česku.

2.8.2013 v 9:35 | Karma: 30,90 | Přečteno: 2689x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Kdo může za povodně?!

Voda opadá a započal hon na čarodějnice - kdo může za povodně? Odpověď na tuto otázku má skoro každý, nikdy tu nebylo tolik vodohospodářů.

11.6.2013 v 8:08 | Karma: 42,92 | Přečteno: 6266x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Klausova opice zase perlí

Petr Hájek, hradní exkancléř, co není z opice, ve čtvrtečním diskusním pořadu Máte slovo hovořil o používání „zdravého rozumu“. Vyprsknul jsem při tom smíchy – jak Hájek může vypustit z úst něco takového, když právě jím vedený internetový server protiproud.cz zdravý rozum brutálně znásilňuje?

10.6.2013 v 8:08 | Karma: 33,66 | Přečteno: 3079x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Město duchů Kirjat Šmona. Ostřelovaný sever Izraele, o němž se nemluví

23. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Domy zničené raketami a dělostřeleckými granáty, žáci, kteří nemohou složit maturitu, požáry...

Rajchl má sponzory, kteří o darech nic nevědí. Pokud jdou vůbec dohledat

23. června 2024

Premium Strany a koalice musely tři dny před evropskými volbami zveřejnit na svých webových stránkách...

Prach bitvy opláchl v Suezu, jeho fotka stvrdila bleskový triumf Izraele

23. června 2024

Seriál Izraelský voják s tmavýma očima a zářivým úsměvem se stal ze dne na den hrdinou svého národa....

Egypt odebral licence 16 firmám kvůli pouti do Mekky, klienti měli běžná víza

22. června 2024  21:50

Egyptský premiér Mustafá Madbúlí v sobotu nařídil, aby bylo zbaveno licence šestnáct cestovních...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

  • Počet článků 129
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7785x
Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.